KITESURFING

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μπορει καποιος να μας δωσει μια ιδεα τι παιζεται με το πανω αθλημα..Λεω να ειναι η επομενη <παλαβομαρα> μου..εχω εντοπισει οτι υπαρχει σχολη στο ναυπλιο,αλλα λεω αν ασχολειται καποιος να μας δωσει τα φωτα του
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
τωρα ειδα οτι ειχα ξανανοιξει θεμα...και ελεγα κατι ειχα γραψει....
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Κάνω windsurf από τα 18 μου και η βάση μου είναι η Λούτσα στην Αττική, το πιο πολυσύχναστο μέρος για windsurf / kite. Είχα μπει και στη διαδικασία του kite το καλοκαίρι του 2013 και είχα πάρει και αετό σανίδα kite. Το παράτησα μετά από μερικούς μήνες κυρίως λόγω έλλειψής χρόνου να μάθω κάτι νέο από την αρχή.

Να σου πω 2 πράγματα από την δικιά μου μεριά που είναι όμως αρκετά προκατειλημμένη μιας και είμαι windsερφας και οχι καιτας, και είναι γνωστό ότι οι καιταδες δε τα πάνε καλά με τους windsερφαδες όταν σερφαρουν στον ίδιο χώρο.

Ναι είναι συναρπαστικό άθλημα, η αίσθηση ότι γλιστράς πάνω στο νερό με μεγάλη ταχύτητα χωρίς μηχανή είναι μοναδική. Αμα βάλεις στην εξίσωση και τα ψηλά άλματα που μπορείς να κάνεις χωρίς να χρειάζεσαι κύμα για ράμπα με το kite (όταν έχεις μάθει πλέον τα βασικά) αυξάνει την ευχαρίστηση ακόμα περισσότερο.

Το πιο βασικό από όλα είναι μια καλή σχολή με υπεύθυνους εκπαιδευτές γιατί το kitesurf μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο για σένα και τους γύρω σου στην παραλία. Το συγκρίνω με το windsurf πάντα, το οποίο είναι πολύ πιο ασφαλές. Πρέπει να ξεκινήσεις σωστά και να μάθεις τις σωστές τεχνικές ασφάλειας για να αποφύγεις να τραυματιστείς ή να τραυματίσεις κάποιον δίπλα σου. Μιλάμε για ένα αλεξίπτωτο επιφάνειας 10 τετραγωνικών δεμένο μόνιμα πάνω σου με σκοινιά μήκους 30 μέτρων. Οι δυνάμεις είναι τεράστιες! Έχει πέσει κόσμος σε αυλές και αυτοκίνητα δίπλα στη παραλία, έχει χάσει κόσμος δάχτυλα από τα σχοινιά, έχει χτυπήσει κόσμος από αετό που έπεσε στο κεφάλι του με δύναμη και πολλά άλλα. Υπάρχει σύστημα ανάγκης απασφάλισης που απελευθερώνει τον αετό από πάνω σου, όμως πρέπει να μάθεις να το χρησιμοποιείς σωστά!

Κατά τα άλλα είναι ένα σχετικά εύκολο sport. Συνήθως μετά από 10 ώρες μαθημάτων μπορείς να κάνεις κανονικές πορείες πλαναριστός. Υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο που στηρίζεται ακριβώς στο πόσο εύκολο είναι σε σχέση με το windsurf. Τι διαφορά έχει ένας νέος καιτας με έναν pro? 2 μήνες εξάσκησης!

Δεν απαιτεί τέλειες/δυσεύρετες συνθήκες για να το ευχαριστηθείς στα μέγιστα. Από 4 μποφορ και πάνω είσαι 100% στο fun zone. Οπότε και το ότι είσαι μέρος που δεν έχει συχνά 6 μποφόρ + από βοριάδες και νοτιάδες (όπως στη Λούτσα) κάνει το kite ακόμα πιο ταιριαστό.

Επίσης από σωματικές απαιτήσεις είναι πολύ πιο light σε σχέση με windsurf / surf. Είναι σύνηθες κόσμος που έκανε πολλά χρόνια windsurf να πηγαίνει στο kite από μια ηλικία και μετά είτε λόγω των μειωμένων σωματικών αντοχών είτε κάποιου τραυματισμού που δεν επιτρέπει να συνεχίσει το windsurf αλλά στο kite δεν είναι εμπόδιο.

Στα οικονομικά τώρα, το χιλιάρικο για 1το μεταχειρισμένο εξοπλισμό το θες για πλάκα για να πάρεις κάτι αξιόλογο και ασφαλές το οποίο θα σου μείνει και λίγο καιρό αφού μάθεις. Μετά ανάλογα τα οικονομικά του καθενος τα χρήματα που μπορείς να χαλάσεις δεν έχουν τελειωμό. Είναι πάνω κάτω στην ίδια οικονομική κατηγορία με τα μηχανάκια.

Αυτά τα γρήγορα. Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο που μπορεί να γνωρίζω στείλε μου pm για να μιλήσουμε και τηλεφωνικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Κάνω windsurf από τα 18 μου και η βάση μου είναι η Λούτσα στην Αττική, το πιο πολυσύχναστο μέρος για windsurf / kite. Είχα μπει και στη διαδικασία του kite το καλοκαίρι του 2013 και είχα πάρει και αετό σανίδα kite. Το παράτησα μετά από μερικούς μήνες κυρίως λόγω έλλειψής χρόνου να μάθω κάτι νέο από την αρχή.

Να σου πω 2 πράγματα από την δικιά μου μεριά που είναι όμως αρκετά προκατειλημμένη μιας και είμαι windsερφας και οχι καιτας, και είναι γνωστό ότι οι καιταδες δε τα πάνε καλά με τους windsερφαδες όταν σερφαρουν στον ίδιο χώρο.

Ναι είναι συναρπαστικό άθλημα, η αίσθηση ότι γλιστράς πάνω στο νερό με μεγάλη ταχύτητα χωρίς μηχανή είναι μοναδική. Αμα βάλεις στην εξίσωση και τα ψηλά άλματα που μπορείς να κάνεις χωρίς να χρειάζεσαι κύμα για ράμπα με το kite (όταν έχεις μάθει πλέον τα βασικά) αυξάνει την ευχαρίστηση ακόμα περισσότερο.

Το πιο βασικό από όλα είναι μια καλή σχολή με υπεύθυνους εκπαιδευτές γιατί το kitesurf μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο για σένα και τους γύρω σου στην παραλία. Το συγκρίνω με το windsurf πάντα, το οποίο είναι πολύ πιο ασφαλές. Πρέπει να ξεκινήσεις σωστά και να μάθεις τις σωστές τεχνικές ασφάλειας για να αποφύγεις να τραυματιστείς ή να τραυματίσεις κάποιον δίπλα σου. Μιλάμε για ένα αλεξίπτωτο επιφάνειας 10 τετραγωνικών δεμένο μόνιμα πάνω σου με σκοινιά μήκους 30 μέτρων. Οι δυνάμεις είναι τεράστιες! Έχει πέσει κόσμος σε αυλές και αυτοκίνητα δίπλα στη παραλία, έχει χάσει κόσμος δάχτυλα από τα σχοινιά, έχει χτυπήσει κόσμος από αετό που έπεσε στο κεφάλι του με δύναμη και πολλά άλλα.

Κατά τα άλλα είναι ένα σχετικά εύκολο sport. Συνήθως μετά από 10 ώρες μαθημάτων μπορείς να κάνεις κανονικές πορείες πλαναριστός. Υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο που στηρίζεται ακριβώς στο πόσο εύκολο είναι σε σχέση με το windsurf. Τι διαφορά έχει ένας νέος καιτας με έναν pro? 2 μήνες εξάσκησης!

Δεν απαιτεί τέλειες/δυσεύρετες συνθήκες για να το ευχαριστηθείς στα μέγιστα. Από 4 μποφορ και πάνω είσαι 100% στο fun zone. Οπότε και το ότι είσαι μέρος που δεν έχει συχνά 6 μποφόρ + από βοριάδες και νοτιάδες (όπως στη Λούτσα) κάνει το kite ακόμα πιο ταιριαστό.

Επίσης από σωματικές απαιτήσεις είναι πολύ πιο light σε σχέση με windsurf / surf. Είναι σύνηθες κόσμος που έκανε πολλά χρόνια windsurf να πηγαίνει στο kite από μια ηλικία και μετά είτε λόγω των μειωμένων σωματικών αντοχών είτε κάποιου τραυματισμού που δεν επιτρέπει να συνεχίσει το windsurf αλλά στο kite δεν είναι εμπόδιο.

Στα οικονομικά τώρα, το χιλιάρικο για 1το μεταχειρισμένο εξοπλισμό το θες για πλάκα για να πάρεις κάτι αξιόλογο και ασφαλές το οποίο θα σου μείνει και λίγο καιρό αφού μάθεις. Μετά ανάλογα τα οικονομικά του καθενος τα χρήματα που μπορείς να χαλάσεις δεν έχουν τελειωμό. Είναι πάνω κάτω στην ίδια οικονομική κατηγορία με τα μηχανάκια.

Αυτά τα γρήγορα. Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο που μπορεί να γνωρίζω στείλε μου pm για να μιλήσουμε και τηλεφωνικά.
ευχαριστω παρα πολυ..κατατοπιστικοτατος..το σιγουρο ειναι οτι θα μιλησουμε..
αν προλαβω αυριο θα περασω απ το Radical Kite Center (Εκπαίδευση kitesurf) | Εκπαίδευση ΣΚΙ - Άργος, Ναύπλιο - Zoom.edu.gr

και θα επανελθω
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Nα προσθέσω σε αυτά που πολύ ωραία ανέλυσε ο nickaoua11 ότι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του kitesurf σε σχέση με το windsurf είναι ο λιγότερος εξοπλισμός που απαιτείται. Λιγότερος τόσο σε απόλυτα πλήθος πραγμάτων (που φυσικά συνεπάγεται και κόστος) όσο και σε μικρότερο όγκο που αυτά καταλαμβάνουν (σημαντικό για το κουβάλημα, φόρτωμα και αποθήκευση).
Από την άλλη ένα μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι οι παραλίες πρόσβασης, ειδικά το καλοκαίρι που έχει περισσότερο κόσμο, είναι λιγότερες σε σχέση με το ws και ο κύριος λόγος είναι ότι χρειάζεται περισσότερος ελεύθερος χώρος στην παραλία για να απλώσεις και να σηκώσεις αετό και φυσικά είναι λιγότερο επικίνδυνο για τους γύρω (είναι τρομακτικός ένας ανεξέλεγκτος αετός).
Βέβαια για κάποιον που μένει στην Αττική, υπάρχουν αρκετές παραλίες για να το ευχαριστηθεί.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Nα προσθέσω σε αυτά που πολύ ωραία ανέλυσε ο nickaoua11 ότι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του kitesurf σε σχέση με το windsurf είναι ο λιγότερος εξοπλισμός που απαιτείται. Λιγότερος τόσο σε απόλυτα πλήθος πραγμάτων (που φυσικά συνεπάγεται και κόστος) όσο και σε μικρότερο όγκο που αυτά καταλαμβάνουν (σημαντικό για το κουβάλημα, φόρτωμα και αποθήκευση).
Από την άλλη ένα μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι οι παραλίες πρόσβασης, ειδικά το καλοκαίρι που έχει περισσότερο κόσμο, είναι λιγότερες σε σχέση με το ws και ο κύριος λόγος είναι ότι χρειάζεται περισσότερος ελεύθερος χώρος στην παραλία για να απλώσεις και να σηκώσεις αετό και φυσικά είναι λιγότερο επικίνδυνο για τους γύρω (είναι τρομακτικός ένας ανεξέλεγκτος αετός).
Βέβαια για κάποιον που μένει στην Αττική, υπάρχουν αρκετές παραλίες για να το ευχαριστηθεί.
στην παραλια ειμαι ολο το χρονο,βουταω δηλ καθημερινα εδω και 25 χρονια...χωρο εχω απλετο.η παραλια της πλακας λεωνιδιου ειναι πολυ μεγαλη....
εξοπλισμος θα ειναι σε πολυ κοντινο σημειο στην παραλια ,στα 5 λεπτα..
Μου τη σπαει στο κολυμπι οταν εχει ψιλομπουκαδουρα δηλ δεν μπορω να κανω την κολυμβηση μου,πολυ ενεργεια πανω στο κυμα ...Αρα χρειαζομαστε ενα αθλημα που να ειναι συμμαχος σε αυτες τις συνθηκες και νομιζω το kite ερχεται κουτι..
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Nα προσθέσω σε αυτά που πολύ ωραία ανέλυσε ο nickaoua11 ότι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του kitesurf σε σχέση με το windsurf είναι ο λιγότερος εξοπλισμός που απαιτείται. Λιγότερος τόσο σε απόλυτα πλήθος πραγμάτων (που φυσικά συνεπάγεται και κόστος) όσο και σε μικρότερο όγκο που αυτά καταλαμβάνουν (σημαντικό για το κουβάλημα, φόρτωμα και αποθήκευση).
Από την άλλη ένα μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι οι παραλίες πρόσβασης, ειδικά το καλοκαίρι που έχει περισσότερο κόσμο, είναι λιγότερες σε σχέση με το ws και ο κύριος λόγος είναι ότι χρειάζεται περισσότερος ελεύθερος χώρος στην παραλία για να απλώσεις και να σηκώσεις αετό και φυσικά είναι λιγότερο επικίνδυνο για τους γύρω (είναι τρομακτικός ένας ανεξέλεγκτος αετός).
Βέβαια για κάποιον που μένει στην Αττική, υπάρχουν αρκετές παραλίες για να το ευχαριστηθεί.
Μακάρι να ταν όντως τόσες πολλές και να μην πηγαίναν όλοι στη Λούτσα που πλέον χειμώνα καλοκαίρι ούτε μπότζα δε μπορείς να κάνεις.

Μια χαρά φαίνονται οι παραλίες εκεί κάτω στα μερη του Μανώλη για kite, με πολύ άπλα και σίγουρα πολύ λιγότερους σερφερς και λουόμενους από Αττική.

Κατά τα άλλα ισχύει ότι είπε και ο Ziggy για τον πολύ λιγότερο εξοπλισμό του kite σε σχέση με το windsurf και την ευκολία της μεταφοράς του. Κάποιοι καιταδες έρχονται στη παραλία με μηχανάκια αφού 1 αετός και 1 σανίδα μαζί με τα παρελκόμενα τους χωράνε σε μια μεγάλη τσάντα πλάτης.
 

tsp

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
701
Επίσης το kite. είναι πολύ πιο εύκολο να το μάθεις σε σχέση με το ws,το πρώτο είναι fun το δεύτερο "τεχνικό" άθλημα.
Σε μια εβδομάδα διακοπών έχεις μάθεις kite,για να μάθεις αντίστοιχα ws θα φτύσεις αίμα και θα πιεις πολύ νερό
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το wind surf σε κανει εν μερει ιστιοπλοο....
ωραιο θεμα ανοιξατε.

Εχω βρει Καιταδες..... σε πολλους κολπους που δεν πατας με τα ποδαρια, να κανουν εντυπωσιακα πραγματα και σιγουρα ειναι ενδιαφερον σπορ.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το wind surf σε κανει εν μερει ιστιοπλοο....
ωραιο θεμα ανοιξατε.

Εχω βρει Καιταδες..... σε πολλους κολπους που δεν πατας με τα ποδαρια, να κανουν εντυπωσιακα πραγματα και σιγουρα ειναι ενδιαφερον σπορ.
Και τα 2 έχουν τη μαγεία τους, το θετικά και τα αρνητικά τους. Οι βασικές αρχές της ιστιοπλοΐας ισχύουν και στο kite. Μπερνούλι, όρτσα πρίμα προτεραιότητες στη θάλασσα κτλ. Το windsurf σε κάνει λίγο περισσότερο ιστιοπλόο γτ έχει και την ίδια δομή με ένα ιστιοπλοϊκό.
Απλά η όλη μόδα και το πόσο εύκολα μαθαίνεις σε σχέση με το windsurf που θες 3 καλοκαίρια και όχι 1 μήνα για να πεις οτι κάνεις κανονικά δεν δίνει στον μελλοντικό καιτα την "τριβή" και τον σεβασμό προς της θάλασσα και τους γύρω θαλασσινούς που δίνει το windsurf.

Να πω σε αυτό το σημείο, ως κλασσικός προκατειλημμένος windsερφας ότι στην Ελλάδα εκεί που τελειώνει το kite (6-7 μποφορ) ξεκινάει το windsurf!! Πας μια μέρα με 35-40 κόμβους αέρα στη Λούτσα (7-8 μποφορ) και βλέπεις 30 windsurf και ζήτημα 3-4 kite. Από την άλλη πάς μια μέρα με 4 μποφορ και βλέπεις 50 kite και 10 windsurf. Ακριβώς γιαυτό αξίζει να κάνεις και τα 2 και να απολαμβάνεις στο μέγιστο τη θάλασσα υπό όλες τις συνθήκες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και τα 2 έχουν τη μαγεία τους, το θετικά και τα αρνητικά τους. Οι βασικές αρχές της ιστιοπλοΐας ισχύουν και στο kite. Μπερνούλι, όρτσα πρίμα προτεραιότητες στη θάλασσα κτλ. Το windsurf σε κάνει λίγο περισσότερο ιστιοπλόο γτ έχει και την ίδια δομή με ένα ιστιοπλοϊκό.
Απλά η όλη μόδα και το πόσο εύκολα μαθαίνεις σε σχέση με το windsurf που θες 3 καλοκαίρια και όχι 1 μήνα για να πεις οτι κάνεις κανονικά δεν δίνει στον μελλοντικό καιτα την "τριβή" και τον σεβασμό προς της θάλασσα και τους γύρω θαλασσινούς που δίνει το windsurf.

Να πω σε αυτό το σημείο, ως κλασσικός προκατειλημμένος windsερφας ότι στην Ελλάδα εκεί που τελειώνει το kite (6-7 μποφορ) ξεκινάει το windsurf!! Πας μια μέρα με 35-40 κόμβους αέρα στη Λούτσα (7-8 μποφορ) και βλέπεις 30 windsurf και ζήτημα 3-4 kite. Από την άλλη πάς μια μέρα με 4 μποφορ και βλέπεις 50 kite και 10 windsurf. Ακριβώς γιαυτό αξίζει να κάνεις και τα 2 και να απολαμβάνεις στο μέγιστο τη θάλασσα υπό όλες τις συνθήκες.
Λόγω δομής το είπα Νικόλα....υπάρχει σκάφος, κατάρτι πανι
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Όταν άφησα την ιστιοπλοΐα (15 χρόνια αγώνες ανοιχτής θαλάσσης) το αμέσως επόμενο βήμα ήταν το windsurf. Έκανα μερικά μαθήματα, αλλά μου έπεφτε πολύ μακριά η Λούτσα και άλλα logistics. Παράλληλα είχα ξεκινήσει μαθήματα για scuba, έτσι κατέληξα να πηγαίνω κάθε σκ στα λιμανάκια της Βάρκιζας για τα σχολεία και όποτε ήμουν στην επιφάνεια, πριν και μετά τη βουτιά, άκουγα τα βρουμ βρουμ από πάνω, από κάτι τρελούς μηχανόβιους που πήγαιναν βόλτα, και τρελαινόμουν κι εγώ. Μου πήρε τρία χρόνια καταδύσεων για να καταλάβω πως άλλο πράγμα θέλω να κάνω. Στο τέλος τα παράτησα όλα και έμαθα να οδηγάω μηχανή :D Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Όσο και να προσπάθησα να ησυχάσω με πολύ windsurf, το μηχανοκίνητο με τραβάει από μικρό παιδί!
Το κυνήγησα το windsurf πάρα πολύ. Τραβιόμουν κάθε ΣΚ, αλλά η δουλειά δεν επέτρεπε κάτι παραπάνω. Έμαθα στην Λούτσα και πήγαινα στην αρχή και μετά προτιμούσα ερημικούς κόλπους μετά την ανάβυσσο.
Πολύ τράβηγμα όμως. Πολλά χιλιόμετρα, πολύ σωματική κούραση, πολύ κουβάλημα, για μια μέρα που έχεις να ξεκουραστείς.
Ανήκει και το windsurf στην κατηγορία motocross. Το κάνεις αν είσαι δίπλα! Έχω σανίδια, μάτσες, άλμπουρα, πανιά, συνδέσμους... Τα έχω αφήσει για το καλοκαίρι 5-6 φορές και κάνα βαρύ χειμώνα να σου τρυπάει το κρύο την μουσούδα, να ακούς την βροχή πάνω στο πανί και εσύ να πηγαίνεις...

Το αγαπώ ωστόσο! Με το αμάξι φορτωμένο, πέρασα την καραντίνα όλη στην θάλασσα με το ρίσκο της "σωματικής άσκησης" και ένα παραθυράκι στον νόμο, που μπορεί να έπιανε μπορεί και όχι.

Στο τέλος τα παράτησα όλα και έμαθα να οδηγάω μηχανή :D Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον.

*Για κάνα σερφάκι μέσα είμαι ωστόσο
:hh::cool:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Όσο και να προσπάθησα να ησυχάσω με πολύ windsurf, το μηχανοκίνητο με τραβάει από μικρό παιδί!
Το κυνήγησα το windsurf πάρα πολύ. Τραβιόμουν κάθε ΣΚ, αλλά η δουλειά δεν επέτρεπε κάτι παραπάνω. Έμαθα στην Λούτσα και πήγαινα στην αρχή και μετά προτιμούσα ερημικούς κόλπους μετά την ανάβυσσο.
Πολύ τράβηγμα όμως. Πολλά χιλιόμετρα, πολύ σωματική κούραση, πολύ κουβάλημα, για μια μέρα που έχεις να ξεκουραστείς.
Ανήκει και το windsurf στην κατηγορία motocross. Το κάνεις αν είσαι δίπλα! Έχω σανίδια, μάτσες, άλμπουρα, πανιά, συνδέσμους... Τα έχω αφήσει για το καλοκαίρι 5-6 φορές και κάνα βαρύ χειμώνα να σου τρυπάει το κρύο την μουσούδα, να ακούς την βροχή πάνω στο πανί και εσύ να πηγαίνεις...

Το αγαπώ ωστόσο! Με το αμάξι φορτωμένο, πέρασα την καραντίνα όλη στην θάλασσα με το ρίσκο της "σωματικής άσκησης" και ένα παραθυράκι στον νόμο, που μπορεί να έπιανε μπορεί και όχι.

Στο τέλος τα παράτησα όλα και έμαθα να οδηγάω μηχανή :D Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον.

*Για κάνα σερφάκι μέσα είμαι ωστόσο
:hh::cool:
Μαζεύτηκε κόσμος βλέπω! Θα κανονιστεί οπωσδήποτε!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το πλανάρισμα με το σερφάκι δεν έχει καμία σχέση με το kite.

Over and out :p
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Το πλανάρισμα με το σερφάκι δεν έχει καμία σχέση με το kite.

Over and out :p
Συμφωνώ και επαυξάνω. Εχω κάνει πάρα πολλά σπορ, την αίσθηση του wsurf δεν την έχω βρει πουθενά αλλού!
 

christetr

Ο ηλίθιος είναι αήττητος!!!!
Περιοχή
ATHENS MAROUSI
Όνομα
Chris
Μοτό
TDM 900 2003 - Lambretta Li 150 s2 1961
R 1200 GS 2009
Μανώλη είναι ένα πολύ όμορφο spor , με εξοπλισμό που μπορείς ακόμη και με μότο να μεταφέρεις !!Στην Αττική πηγαίνουμε Ωρωπό, και νησάκια στη Λούτσα ,εσύ κοντά σου έχεις μια από τις καλύτερες σχολές, του Ναυπλίου (μην δοκιμάσεις να μάθεις μόνος σου , έχω φίλο που προσπάθησε να μάθει μέσα από το σωλήνα και τραυματίστηκε) .Με δέκα ωριαία μαθήματα έφυγες...δεν κάνεις άλματα κι ελιγμούς, αλλά ορτσάρεις, όσο περισσότερη εξάσκηση και το χαίρεσαι στο έπακρο με ασφάλεια !! Για τα μαθήματα σου παρέχει η σχολή εξοπλισμό ,αν αργότερα θελήσεις να αγοράσεις , κοντά στο χιλιάρικο θα βρείς καλομεταχειρισμένο !! Καλή αρχή !!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αεραθλητές δεν έχουμε εδώ μέσα μόνος μου είμαι, όλοι της θάλασσας είστε; :Watching:
 
Top Bottom