Klim kodiak jacket και παντελόνι.

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Θα ήθελα την γνώμη σας αν τελικά φτάσω εκεί ψηλά για μπουφάν και παντελόνι.
2.000 είναι πολλά, αλλά αξίζει η αγορά παιδιά;
Ακούω εκτός από ποιότητα παίζει και εγγύηση ΕΦ όρου ζωής σε οτιδήποτε πάθει.
Είναι οκ για όλες τις εποχές;
Πείτε μου δυο λόγια αν έχετε άποψη.
Ευχαριστω.
Τουριστική καθαρά η χρήση του,Μικρά μεγάλα ταξίδια εντός χώρας κυρίως.



Nikos
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αυτα θα αντεξουν μια ζωη,εσυ θα ανεξεις να τα φορας μια ζωη για να κανουν αποσβεση;

Εχω ακουσει τα καλυτερα,αλλα πολυ ακαμπτα για τα γουστα μου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θεωρούνται τα καλύτερα και αν ο παράγοντας κόστος δεν αποτελεί πρόβλημα τότε go for it.

Αν όμως το κόστος είναι μετρούμενο τότε υπάρχουν εξίσου καλές επιλογες όπως κάποιες σειρές της Revit.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα σου πω την άποψη μου μιας και το ειχα .
Είναι πολύ καλο μπουφαν με κόψιμο ευρωπαϊκό και αντίστοιχα ευρωπαϊκό νούμερο σε σχέση με τα αλλα klim.
Αν είσαι ψιλό φιτ θα σου κάτσει καλά , αν έχεις παραπάνω κιλά θα σε ζορισει.
Έχει πιο ασφάλτινο προσανατολισμό σε σχέση με το Badlands .
Στα νούμερα είναι κοντά με την στολή bmw rally 2-3.
Θέλει φροντίδα στα μέρη με το δέρμα γιατί φθείρεται .
Απο προστασία είναι κορυφαίο ,κρυο ένιωθα .

Αν βρεις μια καλή αγορά είναι το badlands first generation , ωραιο κόψιμο και αθραυστο με ενα θεματακι, κάποια έβαζαν λίγη υγρασία στο στήθος (δεξιά και αριστερά).

Το Badlands pro (τελευταία γενιά) δεν εχει καλη εφαρμογή , κόβει κιλά απο την άλλη .
Διόρθωσαν το θέμα με την υγρασία , βελτίωσαν κάποια πιασίματα και έγιναν ρυθμιζόμενα τα προστατευτικά που στα δυο προηγούμενα που ανέφερα δεν ρυθμίζονται.
Απο κρύο είναι σούπερ αντοχης καθώς τα πανε καλα και με την πολύ ζέστη .
Έχουν χωμάτινο προσανατολισμό γι'αυτό σου δίνουν μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων .

Μετά τους 35c θες καλοκαιρινό μπουφάν , δεν κάνουν αυτά , εκτός αν είσαι σε ταξίδι και κανεις υπομονή .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Προσωπικη μου αποψη, οτιδηποτε πουλαει η Κlim ειναι παραλογα ακριβο για απλη χρηση. Οπως λενε και τα παιδια απο πανω με τα χρηματα αυτα αγοραζεις απο 3 εως και 7 αριστα/καλα μπουφαν απο αλλες μαρκες, πχ revit η Macna ξερω γω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ βαριέμαι να με βλέπω με τα ίδια ρούχα... Αυτός είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας που δεν θα ξανά ψωνίσω πανάκριβο μπουφάν.
Το ραλλυ 2 το χάρισα σε φίλο, αφού δεν ήθελε να χαλάσει μετά από 10 χρόνια σκληρής χρησης
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πολλα λεφτα λεω εγω,
δες ένα καλο σετ από την Ρεβιτ (όπως ειπε ο Γιαννης) κ τα ρεστα παρε 2αρι στα Πατησια!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το καλο με την αγορα ειναι οτι υπαρχουν πραγματα για ολα τα βαλαντια , απο εκει κ περα ενα σκαφος κανει 100Κ και ενα αλλο 200Κ , αυτο με τα 200Κ δεν αξιζει.
Αντίστοιχα με τα αυτοκίνητα κτλ , μην το παω στα σπίτια , στα Πατήσια και ιδια τετραγωνικα στο Π.ψυχικο , αποσταση σε 3-4km , στη μια περιοχη δινεις 20K στην αλλη 400Κ , ιδια χρονολογια κατασκευής.



Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το καλο με την αγορα ειναι οτι υπαρχουν πραγματα για ολα τα βαλαντια , απο εκει κ περα ενα σκαφος κανει 100Κ και ενα αλλο 200Κ , αυτο με τα 200Κ δεν αξιζει.
Αντίστοιχα με τα αυτοκίνητα κτλ , μην το παω στα σπίτια , στα Πατήσια και ιδια τετραγωνικα στο Π.ψυχικο , αποσταση σε 3-4km , στη μια περιοχη δινεις 20K στην αλλη 400Κ , ιδια χρονολογια κατασκευής.



Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συμφωνώ... Μπουφαναρα είναι, τι να λέμε και προφανώς αξίζει και το τελευταίο ευρώ.
Απλά λέμε τα καφενειακα μας
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε παιδες, να κανω μια αφελεστατη ερωτηση που την εχω απορια τοσα χρονια, χωρις ιχνος κακιας μεσα.

Τι στο διαλο εχουν τοσο ανωτερο αυτα τα μπουφαν/στολες (Κλιμ, Πεμφε Ραλλυ κτλ) και αξιζουν τοσα παραπανω λεφτα? Οκ , το θεμα απεθαντο/τρομερη αντοχη να το καταλαβω, πολυ σημαντικο για καποιον που φοραει τη στολη το 2012 , βγαινει για περιπλου της Γης και την ξαναβγαζει το 2015, αλλα τι αλλο προσφερουν για αυτα τα λεφτα?

Η απορια μου αυτη ενισχυεται απο το γεγονος οτι ειμαι κατοχος του Nishua Enduro Carbon που η Klim το πουλαει σαν Klim Krios με μονες διαφορες τα πλαστικα κουμπωματα της ζελατινας και τον σχεδιασμο του γεισου ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΛΕΦΤΑ απο το Nishua...
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Την σειρά της klim την Δευτέρα θα την δοκιμάσω στο makan μιας και έχουν και το νούμερο μου και στο παντελόνι. Άντε να δούμε.

Επίσης μου είπε φίλος να δω και αυτή την σειρά σχεδόν στα μισά λεφτά κάτω.
Έχετε άποψη;


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ρε παιδες, να κανω μια αφελεστατη ερωτηση που την εχω απορια τοσα χρονια, χωρις ιχνος κακιας μεσα.

Τι στο διαλο εχουν τοσο ανωτερο αυτα τα μπουφαν/στολες (Κλιμ, Πεμφε Ραλλυ κτλ) και αξιζουν τοσα παραπανω λεφτα? Οκ , το θεμα απεθαντο/τρομερη αντοχη να το καταλαβω, πολυ σημαντικο για καποιον που φοραει τη στολη το 2012 , βγαινει για περιπλου της Γης και την ξαναβγαζει το 2015, αλλα τι αλλο προσφερουν για αυτα τα λεφτα?

Η απορια μου αυτη ενισχυεται απο το γεγονος οτι ειμαι κατοχος του Nishua Enduro Carbon που η Klim το πουλαει σαν Klim Krios με μονες διαφορες τα πλαστικα κουμπωματα της ζελατινας και τον σχεδιασμο του γεισου ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΛΕΦΤΑ απο το Nishua...
Κώστα δεν μπορώ να σου απαντήσω για το κράνος, αν και πολυ εύλογη η απορία σου.
Αν ήμουν πωλητής της Klim ή product manager είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκα επιχειρήματα κ να στο παρουσιάσω σαν αναβαθμισμένο και ανώτερο προϊόν...

Παρόλαυτα να σου πω για το klim overland που έχω σε τζάκετ και παντελόνι.
Ο λόγος που τα αγόρασα είναι ότι:
  • τα δοκίμασα και μου κάθονταν τέλεια (σε σχέση με άλλες μάρκες που είχα στην κατοχή μου και είχα δοκιμάσει). Ειδικά το παντελόνι που είναι στην μακριά του έκδοση, έτσι ώστε όταν κάθεσαι πάνω στη μηχανή το μπατζάκι δεν ανεβαίνει ψηλά.
  • το αγόρασα σε περίοδο εκπτώσεων το 2014 και κόστισε 350ευρώ το παντελόνι κ 350ευρώ το τζάκετ. Τη θεωρώ νορμάλ τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
  • εκείνη τη περίοδο έψαχνα κάτι πλήρες αδιάβροχο και με καλό εξαερισμό. Πίστεψε με είναι όντως αδιάβροχα και αν ανοίξεις τους αεραγωγούς δροσίζεσαι αρκετά. Σίγουρα δεν μετατρέπεται σε διάτρητο καλοκαιρινό εξοπλισμό αλλά τα κατεφέρνει καλά και δεν βράζεις. Ενώ ο ανταγωνισμός εκείνη τη χρονιά (βλέπε Revit πχ) ήθελε να κουβαλάς έξτρα layers και ανάλογα καιρικών συνθηκών να προσαρμόζεις τζάκετ κ παντελόνι ανάλογα.



 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κώστα δεν μπορώ να σου απαντήσω για το κράνος, αν και πολυ εύλογη η απορία σου.
Αν ήμουν πωλητής της Klim ή product manager είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκα επιχειρήματα κ να στο παρουσιάσω σαν αναβαθμισμένο και ανώτερο προϊόν...

Παρόλαυτα να σου πω για το klim overland που έχω σε τζάκετ και παντελόνι.
Ο λόγος που τα αγόρασα είναι ότι:
  • τα δοκίμασα και μου κάθονταν τέλεια (σε σχέση με άλλες μάρκες που είχα στην κατοχή μου και είχα δοκιμάσει). Ειδικά το παντελόνι που είναι στην μακριά του έκδοση, έτσι ώστε όταν κάθεσαι πάνω στη μηχανή το μπατζάκι δεν ανεβαίνει ψηλά.
  • το αγόρασα σε περίοδο εκπτώσεων το 2014 και κόστισε 350ευρώ το παντελόνι κ 350ευρώ το τζάκετ. Τη θεωρώ νορμάλ τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
  • εκείνη τη περίοδο έψαχνα κάτι πλήρες αδιάβροχο και με καλό εξαερισμό. Πίστεψε με είναι όντως αδιάβροχα και αν ανοίξεις τους αεραγωγούς δροσίζεσαι αρκετά. Σίγουρα δεν μετατρέπεται σε διάτρητο καλοκαιρινό εξοπλισμό αλλά τα κατεφέρνει καλά και δεν βράζεις. Ενώ ο ανταγωνισμός εκείνη τη χρονιά (βλέπε Revit πχ) ήθελε να κουβαλάς έξτρα layers και ανάλογα καιρικών συνθηκών να προσαρμόζεις τζάκετ κ παντελόνι ανάλογα.



Ναι ρε συ, αλλα 350€ για κατι τοσο εξοπλισμενο και αδιαβροχο ειναι οχι απλα λογικο αλλα και αναμενομενο, και οντως ανταγωνιστικο, εστω και το 2014. Θυμαμαι 240€ ειχα παρει ας πουμε το 2012 ενα ψιλοτουμπανο μπουφαν της Macna και αλλα 200€ το εξισου καλο Revit Sand 1 παντελονι , αλλα παλι με εξτρα μεμβρανη αδιαβροχοποιησης και τα 2. Αλλα απο τα 350€ στα 1200€ χωρανε συνολο 3Χ Overland. To 2014 η Κlim λογικα εκανε τα πρωτα βηματα της, σημερα προφανως εχει αποκτησει θεση και πουλαει σε αυτες τις τιμες. Σκεφτομαι μηπως ειναι σαν την Τουρατεκ λοιπον...

Ασε που μολις συνειδητοποιησα οτι το καθημερινο χειμερινο μπουφαν μου που κανει και μεροκαματα σε εργοταξια ειναι ενα Bering που αγορασα κανα 120αρι το 2007 και δεν εχει παθει το παραμικρο...
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Χωρίς να έχω γνώσεις πάνω στο θέμα απλά πιστεύω ότι την διαφορά την πληρώνεις όχι για αν θα σου αντέξει 100 χρόνια το ίδιο μπουφάν αλλά για την στιγμή που κανένας δεν πιστεύει ότι θα του συμβεί κ μακάρι να μην συμβεί σε κανένα μας!! Αλλά έχω ακούσει για σύντροχο που φορούσε ένα N.... P και ήταν ευχαριστημένος μέχρι την στιγμή που σερνόταν στην άσφαλτο κ ευτυχώς σηκώθηκε αλλά με ένα μπουφάν που είχε γίνει χαρτοπολεμος!! Αυτό πιστεύω αλλά ξαναλέω χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση φορώ ένα revit κ είμαι ικανοποιημένος βεβαια είμαι σε φάση αναβάθμισης!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σίγουρα δεν κάνεις σκόντο στην ασφάλεια όμως ο ανταγωνισμός προσφέρει εξίσου καλά επίπεδα ασφάλειας στο ένα τρίτο του κόστους.
Αυτό που πληρώνεις είναι τα έξτρα (πχ άνεση, ευκολία), το στιλ, το brand και τις όποιες καινοτομίες.

Ειδικά στο θέμα της ασφάλειας υπάρχουν πιστοποιήσεις και ξέρεις τι προστασία θα έχεις πριν γίνει το κακό.

Εγώ προσωπικά δεν ξηλώνομαι σε τοπ επιλογές εξοπλισμού και κοιτάω αρκετά τις value for money επιλογές που ευτυχώς υπάρχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Gore Tex pro και d3o.
Υποτίθεται ότι είναι κορυφαία υλικά. Η klim λέει εγγύηση για ατύχημα την πρώτη 5ετια (ή έτσι μου είπαν από μαγαζί που τα έχει).

Το θέμα "μπουφάν που βρέχεται" είναι κάτι που μου έχει χαλάσει βόλτες. Αυτά τα καινούρια laminate αν δουλεύουν όπως διαφημίζεται είναι ανεκτίμητα.

Αν περισσεύουν, γιατί όχι. Αν δεν περισσεύουν, έχει και άλλες επιλογές όπως το dainese αυτό και revit με λίγο πάνω από 300 ευρώ, έχει alpinestars. Και το streetguard και enduroguard της πενφέ θεωρούνται πολύ καλά και με πολύ μεγάλα προστατευτικά σε σχέση με τις άλλες εταιρίες, καλύπτουν το γόνατο και στο πλάι πχ.


Δεν ξέρω τι τιμή θα έρθει το klim Carlsbad που ανανεώθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Gore Tex pro και d3o.
Υποτίθεται ότι είναι κορυφαία υλικά. Η klim λέει εγγύηση για ατύχημα την πρώτη 5ετια (ή έτσι μου είπαν από μαγαζί που τα έχει).

Το θέμα "μπουφάν που βρέχεται" είναι κάτι που μου έχει χαλάσει βόλτες. Αυτά τα καινούρια laminate αν δουλεύουν όπως διαφημίζεται είναι ανεκτίμητα.

Αν περισσεύουν, γιατί όχι. Αν δεν περισσεύουν, έχει και άλλες επιλογές όπως το dainese αυτό και revit με λίγο πάνω από 300 ευρώ, έχει alpinestars. Και το streetguard και enduroguard της πενφέ θεωρούνται πολύ καλά και με πολύ μεγάλα προστατευτικά σε σχέση με τις άλλες εταιρίες, καλύπτουν το γόνατο και στο πλάι πχ.


Δεν ξέρω τι τιμή θα έρθει το klim Carlsbad που ανανεώθηκε.
Δικαιολογείται η μεγάλη διαφορά τιμής gore-tex pro συγκριτικά με το "απλό" gore-tex;
Το d3o μπορεί να είναι CE level 1 ή level 2 (κάποια level 1 ωστόσο μπορούν με μια αλλαγή μεγαλύτερου προστατευτικού πλάτης να γίνουν level 2)
Μαζί σου για το laminate. Το οποίο μπορεί να είναι δύο στρωμάτων ή τριών.
*Η διαφορά στα ενσωματωμένα στρώματα είναι ότι λειτουργούν καλύτερα οι αεραγωγοί αφού σαν ενιαία που είναι επιτρέπουν την απευθείας ροή.

Προσωπικά αν άλλαζα jacket - παντελόνι θα ήθελα κάτι στα στάνταρ του bering yukon. Laminate (2 layers), gore-tex με 5χρ. εγγύηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τίμιος...Να κανονίσουμε να επισκεφτούμε το κατάστημα μετά την πανδημία amyroukai...το 2ο μεγαλύτερο στη Μ. Βρετανία λεει. Μάθε και ποιο είναι το 1ο να πάμε και σε κείνο...αν και τωρα με το brexit δεν ξερω πόσο νόημα εχει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα ήθελα την γνώμη σας αν τελικά φτάσω εκεί ψηλά για μπουφάν και παντελόνι.
2.000 είναι πολλά, αλλά αξίζει η αγορά παιδιά;
Ακούω εκτός από ποιότητα παίζει και εγγύηση ΕΦ όρου ζωής σε οτιδήποτε πάθει.
Είναι οκ για όλες τις εποχές;
Πείτε μου δυο λόγια αν έχετε άποψη.
Ευχαριστω.
Τουριστική καθαρά η χρήση του,Μικρά μεγάλα ταξίδια εντός χώρας κυρίως.



Nikos
Εγώ δε θα τα έδινα εκτός αν μου περίσσευαν, θεωρώ πως αυτά είναι χρήματα που θα δώσει κάποιος για κάποια ειδική αποστολή.
Έχω KLIM παντελόνι, το οποίο φοράω εδώ και 6 χρόνια (από το 2015). Όπως ανέφερε και ο Κώστας έχει μια ευαισθησία στο σημείο που έχει δέρμα αλλά χωρίς να δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα απλά τρίβεται η εξωτερική επιφάνεια του δέρματος. Είναι η enry level σειρά Dakar την οποία αγόρασα σε προσφορά στα 190€, αλλά και πάλι είναι εξαιρετικής ποιότητας. Έχει χορτάσει τούμπες και είναι άθικτο. Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις KLIM μπορείς να πας και σε φθηνότερα μοντέλα της εταιρείας.

 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τίμιος...Να κανονίσουμε να επισκεφτούμε το κατάστημα μετά την πανδημία amyroukai...το 2ο μεγαλύτερο στη Μ. Βρετανία λεει. Μάθε και ποιο είναι το 1ο να πάμε και σε κείνο...αν και τωρα με το brexit δεν ξερω πόσο νόημα εχει...
Δεν έχει σημασία γιατί η κλιμ/Κλάιμ έχει ίδιες τιμές παντού.

Αν πας εκεί, δεν έχει σημασία το μπρεξιτ. Καλώς εχόντων, Σεπτέμβριο έχει έκθεση και πάλι Δεκέμβριο.

Τώρα με τους έξι-επτά μήνες το χρόνο λοκντάουν δεν έχει νόημα τίποτα νέο βέβαια.
 
Top Bottom