KTM 1290 SA: Περί Καταναλωσης

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Λίγο αφότου παρέλαβα την Mobility Card - πεσκεσι της ΚΤΜ για την αγορα του 1290, σκεφτηκα ετσι απρογραμματιστα να προκάλεσω την τυχη μου και να τις ταξιδεψω (καρτα και τυχη) Αθηνα - Κορινθο -Τρίπολη - Καλαματα με διανυκτερευση. Επιστροφή αύριο Κυρ.

Ανεφοδιασμος στο Χαιδαρι (Shell ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ), μηδενισμος Trip Computer 2 και συνοδεια της κορης μου ξεκινησαμε. Σημειωτεον, ειχα μαζι μου επισης την μεταλικη μπαγκαζιερα 58 lt της GIVI φορτωμενη στα 4-5 κιλα πλέον το βαρος του κουτιου.

Πως σας φαινεται η κατανάλωση 6.8 lt/100, δεδομένης μ.ω.τ. 121 km/h και του φορτίου που περιεγραψα πιο πανω;

 
Τελευταία επεξεργασία:

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
(Με την ευκαιρία, επισυνάπτω και την συνολική κατανάλωση από παραλαβής της μοτοσικλετας.)

(Οδηγηση αποκλειστικά ΟΝ + Πόλη (30/70) συνηθως δύο ατομα, με κεντρικη μπαγκαζερια)

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λίγο αφότου παρέλαβα την Mobility Card - πεσκεσι της ΚΤΜ για την αγορα του 1290, σκεφτηκα ετσι απρογραμματιστα να προκάλεσω την τυχη μου και να τις ταξιδεψω (καρτα και τυχη) Αθηνα - Κορινθο -Τρίπολη - Καλαματα με διανυκτερευση. Επιστροφή αύριο Κυρ.

Ανεφοδιασμος στο Χαιδαρι (Shell ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ), μηδενισμος Trip Computer 2 και συνοδεια της κορης μου ξεκινησαμε. Σημειωτεον, ειχα μαζι μου επισης την μεταλικη μπαγκαζιερα 58 lt της GIVI φορτωμενη στα 4-5 κιλα πλέον το βαρος του κουτιου.

Πως σας φαινεται η κατανάλωση 6.8 lt/100, δεδομένης μ.ω.τ. 121 km/h και του φορτίου που περιεγραψα πιο πανω;

Τα 121 μ.ω.τ την δικαιολογουν απολυτα.
Το ιδιο κανουν και για την επιλογη της μοτοσυκλετας :)


adv phone
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Καταρχάς μεγεια το υπεροπλο! Να το χαίρεσαι και πάντα όρθιος.

2 πράγματα θέλω να πω το πρώτο είναι να μην εμπιστεύεσαι το trip computer 100% ο πιο ακριβής τρόπος ελέγχου της κατανάλωσης είναι με γέμισμα μέχρι πάνω και έπειτα μέτρημα χλμ. μέχρι το επόμενο γέμισμα μέχρι πάνω.
Το δεύτερο είναι ότι για να γράφει το trip computer μ.ω.τ 121χλμ/ω σημαίνει ότι πήγαινες με πολλά περισσότερα χλμ π.χ. σε εθνικές με 160-180 και σε επαρχιακους με 50-90. Εκτός κι αν το είχες μηδενισει όταν ήσουν στην εθνική οδό και μόνο σε αυτή κινήθηκες.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε το εργαλείο ειναι πολυ μπροστα παντου
Καλές βόλτες να εχεις
( οςο αφορα την καταναλωση ακομα ειναι σφιχτο !!αργοτερα θα πέσει η καταναλωση φυσικα με σταθερο το δεξί χερι)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ καλή κατανάλωση γι αυτή τη ΜΩΤ!!! (η οποία είναι πραγματική, αφού έχεις χρόνο ταξιδιού μέχρι Καλαμάτα 2 ώρες κι 1' )
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Σ' ευχαριστω Κωστα για την θετικη σου σκεψη και τις ευχες.

Γεγονος είναι οτι το παράκανα ελαφρώς με το γκάζι... αφενος λόγω διαδρομης (πηγα σερί απο εθνικες με διοδια*) κι αφετέρου λόγω ωρας (ειχα ηδη κάνει αρκετες στάσεις και μας έπαιρνε η νυχτα).

Σε καποια σημεια που το επέτρεπε ο άδειες δρομος έβλεπα ανετα 190+ ενώ σε ελαχιστα επεσα κατω από 120.

*Πλησιαζοντας Καλαματα, στο υψος Τσακωνα, υποχρεωθηκα τελικα σε μια μικρη εκτος εθνικής παράκαμψη, λόγω του οτι είχε ανάψει η ενδειξη χαμηλής πιεσης αέρα στο μπροστινο. Έπρεπε να τσεκαρω αν είναι σφάλμα του TPMS ή πραγματικη απωλεια, επειδη ομως μετα την Τρίπολη δεν εχει ΣΕΑ πηρα την παλιά εθνικη ριχνοντας ετει περαιτερω το ρυθμο κι αυξανοντας την καθυστερηση. Μεχρι εκεινο το σημειο είχα 6.5 /100, το 'καπέλο' οπως ειναι εμφανες ήρθε στα δυσκολα τελευταια και βιαστικα χιλιόμετρα ως τον προορισμο.

Καταρχάς μεγεια το υπεροπλο! Να το χαίρεσαι και πάντα όρθιος.

2 πράγματα θέλω να πω το πρώτο είναι να μην εμπιστεύεσαι το trip computer 100% ο πιο ακριβής τρόπος ελέγχου της κατανάλωσης είναι με γέμισμα μέχρι πάνω και έπειτα μέτρημα χλμ. μέχρι το επόμενο γέμισμα μέχρι πάνω.
Το δεύτερο είναι ότι για να γράφει το trip computer μ.ω.τ 121χλμ/ω σημαίνει ότι πήγαινες με πολλά περισσότερα χλμ π.χ. σε εθνικές με 160-180 και σε επαρχιακους με 50-90. Εκτός κι αν το είχες μηδενισει όταν ήσουν στην εθνική οδό και μόνο σε αυτή κινήθηκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Να καταθεσω ομοιως την ίδια παρατήρηση. Στο δικο μου συμπαν, τουλαχιστον, επειτα απο 28 χρόνια μοτοσικλετων, αυτοκινήτων και δοκιμαστικων οχηματων λόγω εμπλοκης με τον ειδικό Τύπο, δεν προσεξα ούτε μια φορα καταναλωσεις χαμηλοτερες πριν-μετα το στρωσιμο.

Επίσης, ομως, να συμπληρωσω ότι τα χιλιομετρα του 'δικου μου' στρωσιματος ήταν πάντοτε υπερ το δεον ευγενικα, προσεκτικά, δοσομετρημενα για τους κινητηρες, στάση που δυσκολα θα την συνεχιζε ο παλιοχαρακτηρας μου.

εγω ποτε δεν εχω δει χαμηλοτερη καταναλωση μετα απο στρωσιμο.
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Εσύ Γιωργο τι μέση τιμή κατανάλωσης έχεις ως τωρα;
Είδες σημαντική διαφορα προς τα κατω μετά το στρωσιμο των 1000 χλμ;

ΥΓ/1: Στο πρωτο σέρβις (Λ. Βουλ 500) εμειναν με πεσμένο το σαγονι όταν είδαν την χαμηλή κατανάλωση που ειχα στα 1000 χλμ -γύρω στα 6.5 lt/100.

Σε ερωτηση μου τι ειχαν δει σε αλλους ιδιοκτητες 1190/1290 ανέφεραν κάτι εξωπραγματικες τιμές μεταξύ 8-9 lt/100.
Αναρωτιέμαι, μερικές φορες, αν τα στρωνουν στο ρελαντί και ακινητοποιημενα
:thinking:

Μόλις το στρώσεις η κατανάλωση θα πέσει κι'αλλο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
H kατανάλωση είναι super ,υπο τις συνθήκες που περιγράφεις.
Θα συμφωνήσω όμως ,για το -πιθανό- fail των ενδείξεων του (oποιουδήποτε) trip computer.
Δεν γνωρίζω βέβαια την επι % πιθανότητα σφάλματος ,στην συγκεκριμένη μοτό.
Και κρατάω επιφυλάξεις αποδοχής δεδομένων ,αλλά κ υπολογισμού σφάλματος ,επειδή τα ηλεκτρονικά της ,είναι τελευταίας γενιάς κ υπερεξελιγμένα ,άρα κ πιθανά με ακριβείς ενδείξεις.
Αυτό είναι κάτι ,που θα το ανακαλύψεις εσύ (αν θελήσεις να ασχοληθείς) ,καταγράφοντας συγκριτικά ,τιμές trip comp. VS real time tank full UPs.
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Πράγματι Κωνσταντίνε, τα σφάλματα των ηλεκτρονικών έχουν μεγάλο ενδιαφέρον - - θεωρητικό και πειραματικό. Πέραν της πασας που μου δίνεις για να αναζητήσω τις εργοστασιακες τιμες αποκλίσων από τον κατασκευαστή των οργάνων, είμαι βέβαιος ότι ως ηλεκτρονικα που ειναι ΔΕΝ τιθεται ζήτημα βαθμονομησης.

Από την 'διακριβωση' όμως που έχω κάνει - δηλαδή από χειροκινητη σύγκριση καταναλωσεων μεταξύ ηλεκτρονικών ενδείξεων και χειροκίνητου υπολογισμού με αναγωγη στα lt/100- οι διαφορές προκυπτουν από το τυχαίο σφάλμα του χειριστη της μανικας. Το πού θα σταμάτησε ο 'fill-it-up-man' εξαρτάται -πέραν από την διάθεση του- κι από την στρογγυλοποιηση του ποσού στο μετρητη, σωστα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Αν και έχω αρχίσει να μετράω την απόλαυση και βάζω βενζίνη οποτε χρειάζεται, φαίνεται απόλυτα φυσιολογική η κατανάλωση στον υπολογιστή.
Αν υπολογίσεις τα 9-10lt που ειχα στο 990 με φπε όταν το λίτρο έπαιζε κατω απο 1€ και βάζαμε αβέρτα 100αρα ;)


Καλες βόλτες εύχομαι !

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Αυτα είναι Κωστα...συνειδητοποιημενο σε βρισκω στο max!

Η περίοδος που η 100αρα ειχε κατω του ευρω ειναι πλεον γεωολογικου ενδιαφεροντος...πρεπει να αναφερεσαι γυρω στο 2005-2006. Τωρα πια μονο Σαουδική Αραβια και περιξ τις ξαναβρισκουμε.

Αν και έχω αρχίσει να μετράω την απόλαυση και βάζω βενζίνη οποτε χρειάζεται, φαίνεται απόλυτα φυσιολογική η κατανάλωση στον υπολογιστή.
Αν υπολογίσεις τα 9-10lt που ειχα στο 990 με φπε όταν το λίτρο έπαιζε κατω απο 1€ και βάζαμε αβέρτα 100αρα ;)


Καλες βόλτες εύχομαι !

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Εγώ βλέπω γύρω στα 5.8 με 6.4 κατανάλωση
οποτε με τις βενζινες της ελλαδας η καταναλωση του primenumber ειναι σουπερ,εληξε το θεμα:laugh:
με την ευκαιρια να καλοσωρισω και απο δω (γιατι εχουμε μιλησει και προσωπικα) τον primenumber με το υπεροπλο του:welcome:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Αυτα είναι Κωστα...συνειδητοποιημενο σε βρισκω στο max!

Η περίοδος που η 100αρα ειχε κατω του ευρω ειναι πλεον γεωολογικου ενδιαφεροντος...πρεπει να αναφερεσαι γυρω στο 2005-2006. Τωρα πια μονο Σαουδική Αραβια και περιξ τις ξαναβρισκουμε.
Ακριβώς εκεί και μέχρι το 2009-2010 που κάναμε υπομονή "μήπως" στρώσει η κατάσταση στα καυςιμα και όχι μονο,αλλα όπως πιάσαμε κατηφόρα ετσι συνεχιζουμε (ως χώρα).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Γιωργο, με εκπλήσσει η επιδοση σου! Το 5.8 το βλεπω σε ανοιχτούς δρόμους πηγαίνοντας αυστηρα και σταθερα 120-130. Αν το πετυχαινεις σε ιδιες συνθηκες είμαστε συμφωνοι, αν οχι μαλλον θα πρέπει να επανεξέτασω είτε το δεξί μου χέρι είτε την ποιότητα βενζινης που χρησιμοποιώ.

Με την ευκαιρια, βαζω παντα στο ιδιο πρατηριο κι οταν ειμαι εκτος παντα την ιδια μάρκα, επιλεγοντας το σημειο να ανήκει στο ιδιοκτητο δικτυο της εταιριας.

Εγώ βλέπω γύρω στα 5.8 με 6.4 κατανάλωση
 
Top Bottom