KTM 1290 SA: Πεσκέσια από το Mattighofen

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Ευγενικη διατυπωση που σημαινει 'πληρωνεται' ή 'χρηματοδοτείται".

Σε ακόμα πιο ελευθερη αποδοση σημαίνει ότι η αξια της ενέργειας συμπεριλαμβάνεται στην τιμή αγοράς της μοτοσικλετας.

τι εννοεις υποστηριζεται απο εσενα?
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Θα είναι Κωνσαντινε...ειδικα με την βοήθεια του advride και την πολύτιμη εμπειρία σας θα το κάνουμε σίγουρα να είναι.
:biker:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ευγενικη διατυπωση που σημαινει 'πληρωνεται' ή 'χρηματοδοτείται".

Σε ακόμα πιο ελευθερη αποδοση σημαίνει ότι η αξια της ενέργειας συμπεριλαμβάνεται στην τιμή αγοράς της μοτοσικλετας.
το καταλαβα αυτο φιλε,δηλ για τι ποσο μιλαμε...
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Μανώλη, το ποσό είναι σχετικά πολύπλοκο να υπολογιστεί κυρίως λόγω των οικονομιων κλίμακας που εξορισμου πετυχαίνει η ΚΤΜ. Μια μπακαλικη εκτίμηση, όμως μπορώ να κανω, υπό τις εξής παραδοχες:
1. Η διετης οδική ασφάλεια, Mobility Card όπως την ονομάζει η ΚΤΜ, πρέπει να είναι ισοτιμη της ADAC. Σε άλλα threads πληροφορουμαι ότι κοστίζει 84Ευρω/ετος, άρα σχεδον 170 Ευρώ για τα δύο ετη που είμαι καλυμμενος.
2. Το Power Bank άλλα 20 Ευρώ όπως βλέπω για αντιστοιχης χωρητικότητας + μεγέθους στο public
3. Συσκευασία + Εκτυπωσεις + Ταχυδρομικά τουλαχιστον 30 Ευρώ. Χωράει νερό, ομως απο την παλαιοτερη θητεία μου στα ΜΜΕ την θεωρώ ικανοποιητικη.
4. Ανελαστικες δαπάνες: υποθέτω μισή αυστριακή ανθρωπομερα βασικου μισθου για να ετοιμαστει/προσωποποιηθει/αποσταλει το πακέτο. Με μικτο μηνιαίο κόστος για την ΚΤΜ της τάξης των 2'000 Ευρω η αναλογία έρχεται γύρω στο 50αρικο ακομα.

ΣΥΝΟΛΟ: 270 ευρω, δηλαδή ούτε λιγο ούτε πολύ προσεγγίζει το 2% της αξίας αγορας του 1290.
Θα προτιμούσα να τα ξοδευα κατά βουληση, σωστα;

(Κι ολα αυτα ΧΩΡΙΣ να έχω υπολογίσει κοστολογια δημιουργικου (αυτο που λεμε γραφιστες, διαφημιστικες εταιρίες που συνέλαβαν το concept και το δημιουργησαν).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Συνονόματε καλώς ήρθες και καλοτάξιδος!
Κι εγω με ένα 1290 SA κυκλοφορώ.
14940 ΚΜ χωρίς κανένα πρόβλημα - και μια φώτο σημερινή:

 
Τελευταία επεξεργασία:

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Οπου Γιωργος και 1290 SA, σε να λεμε!!
:friendship:
Πολυ χαιρομαι που σας βρήκα όλους εδω, εσενα ομως λιγο δύσκολο να σε συνάντησω αμεσα εκτος κι αν μοιρασουμε κάπως την διαδρομη. Παλι καλα που τωρα βρισκομαι Αθήνα και δεν χρειαστηκε να την μοιρασουμε όσο ήμουν Dubai.

Είμαστε σ' επαφη, τα λεμε συντομα και σε ΡΜ/ Skype

Συνονόματε καλώς ήρθες και καλοτάξιδος!
Κι εγω με ένα 1290 SA κυκλοφορώ.
14940 ΚΜ χωρίς κανένα πρόβλημα
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Ηδη το απολαμβανω Ανδρεα...μεσημερι το αποφασισα, απογευμα ξεκινησα απο Αθηνα κι ήδη βρισκομαι Καλαμάτα για διανυκτερευση (επιστροφη αυριο).

Μακάρι να ειχε παραδοθει το Πατρα -Κορινθος ώστε να περνούσα από τα μερη σου για live επικοινωνία. Το έκανα όμως τον Ιούλιο που περασε και ορκιστηκα ποτε ξανα σημειωτον σε 'εθνική' με τα πλαστικά κολωνακια και την ανύπαρκτη ΛΕΑ.


:welcome:
και καλοτάξιδο το εργαλείο!!!!!!
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Ηδη το απολαμβανω Ανδρεα...μεσημερι το αποφασισα, απογευμα ξεκινησα απο Αθηνα κι ήδη βρισκομαι Καλαμάτα για διανυκτερευση (επιστροφη αυριο).

Μακάρι να ειχε παραδοθει το Πατρα -Κορινθος ώστε να περνούσα από τα μερη σου για live επικοινωνία. Το έκανα όμως τον Ιούλιο που περασε και ορκιστηκα ποτε ξανα σημειωτον σε 'εθνική' με τα πλαστικά κολωνακια και την ανύπαρκτη ΛΕΑ.
Ναι ο δρόμος είναι άθλιος ακόμα...... Καλύτερα που πηγές από τη δρομαρα προς Καλαμάτα. Για πες εντυπώσεις από το θηρίο σου στον αυτοκινητόδρομο
Και τέλος όταν κι αν κατέβεις Πάτρα εδώ είμαστε μαζί με κανα δυο φιλαράκια μου που γράφουν εδω(υπάρχουν κι άλλοι Πατρινοί φυσικά) να πιούμε καφεδάκι και να τα πούμε! Και πάλι καλοτάξιδο!!!!!
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Ανδρεα, εχω πολλά να πω --πολλά θετικα κι εννοείται κάμποσα αρνητικα--- όλα κι επί παντός του επιστητου. Αντιπροσωπία, service, κοστολογια, εξυπηρετηση πελάτη, οδική συμπεριφορα, επιδοσεις, καταναλωση...ουφ, τελειωμό δεν εχουν!

Προς ωρας βρισκομαι σε στάδιο συγκεντρωσης/καταγραφης, οταν ολοκληρωθει θα ετοιμάσω ενα αποκλειστικο κι οργανωμενο thread για να μην σκορπίζομαι δεξια+αριστεραμ

Για πες εντυπώσεις από το θηρίο σου στον αυτοκινητόδρομο
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πρώτο post -- παρθενική επαφή και πρώτη χαιρετούρα στο πιο ευγενικό* forum της Επικράτειας.

Μόλις χτες παρέλαβα το welcome kit από την KTM για την πρόσφατη αγορά του 1290 SA απευθείας από Mattighoffen (το κιτ, όχι το 1290).

Η μοτοσικλέτα παρελήφθη 4 Ιουλίου -οπότε και καταχωρίστηκε στο σύστημά τους- ωστόσο το πεσκέσι αναχώρησε από Salzburg λίγο μετά ή ανήμερα 17Αύγουστο, συμπεραίνοντας από την ημερομηνία σύνταξης του cover letter.

Πριν περάσω στα περιεχόμενα του πακέτου, να τονίσω ότι εν πρώτοις ειλικρινά σάστισα:

1. Ήρθε ανάκληση; Με τόσα που διαβάζω για θορύβους σε αναρτήσεις -ειδικά την πίσω- και δεδομένης της δημόσιας πρόσκλησης που έχει ήδη απευθύνει η ΚΤΜ, υπέθεσα ότι η καμπάνα χτύπησε και για εμένα. Όχι δεν ήταν αυτό...

2. Τέτοιο Customer Service;
Είναι αλήθεια ότι έλλειπα από Ελλάδα από το 2009 κι από την αγορά μοτοσικλετών σχεδόν 13 χρόνια, όμως τέτοιες ενέργειες --ειδικά σε χρόνια κρίσης-- ΔΕΝ τις επιχειρούν πλέον ούτε premium φίρμες αυτοκινήτων (αναφέρομαι σε sports cars τύπου Carrera, GT3 και τα σχετικά)

3. Τέτοια ανάλωση πόρων;
Πέραν του ευγενικού καλωσορίσματος στην μάρκα (respect) --αλλά και των δεύτερων σκέψεων με γκρινιάρικο τίτλο 'δώσε-mass-marketing-στον-πελάτη-για-να-μεινει-δικος-μας' :stop: -- θλίβομαι ακριβώς γιατί το συνολικό κόστος της ενέργειας υποστηρίζεται τελικά από εμένα. Αν (πολύ και πολλά δονκιχωτικά αν) είχα να απαντήσω στο υποθετικό δίλημμα 'Welcome Kit vs. Discount Price' οι πιθανότητες στην περίπτωσή μου είναι απελπιστικά υπέρ του δεύτερου.
Εννοείται, ασφαλώς, ότι γνωρίζω την πολυπλοκότητα της ισορροπίας 'τιμολογιακή πολιτική' και 'marketing budget' τόσο εκ των έσω των εταιριών όσο και ως καταναλωτής --άρα δεν έχω αυταπάτες ότι μια Δευτέρα πρωϊα θα μηδενιστεί το δεύτερο προς όφελος του πρώτου.

Ας περάσουμε λοιπόν ευθύς παρακάτω στο Welcome Kit από το Mattighofen!

YΓ/1: Με την ευκαιρία υπάρχει κανείς άλλος που το έλαβε εδώ....εντυπώσεις;
ΥΓ/2: Κι επειδή μου άνοιξαν την όρεξη λέω να αναχωρήσω μαζί με την κόρη μου για μια γρήγορη Αθήνα-Τρίπολη-Καλαμάτα, επιστροφή αύριο.


* Όποιος απορήσει με τον χαρακτηρισμό ας δοκιμάσει τα άλλα εδώ γύρω:UH:
Καλως ηρθες στην παρεα,το πρωτο σχολιο σου την τιμα ιδιαιτερα και πρεπει να παραδεχτουμε πως ειναι το ιδιο σπανιο με τον χαρακτηρισμο.

Δυστυχως τα τμηματα marketing εχουν πεισει και καταφερει να φορτωσει στα αγαπημενα μας προιοντα τα δικα τους κοστη.
Αγοραζοντας απο ενα σωληναριο οδοντοκρεμας μεχρι ενα αντικειμενο ποθου κι εργαλειο διασκεδασης οπως το 1290 σου καταθετουμε το ενσωματωμενο κοστος της οποιας προωθητικης ενεργειας ή υποστηριξης του brand σκεφτουν τα τσακαλια του δημιουργικου.
Απο εκει μεχρι το.... powerbank!!!! σηκωνει πολλη κουβεντα, εδω ειμαστε να την κανουμε.


adv phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μακάρι να ειχε παραδοθει το Πατρα -Κορινθος .
Ευτυχώς που είναι έτσι ;)
Ευκαιρία για χρήση του 111, από Λεβίδι. ;) Κάτι που έκανα όλο το καλοκαίρι, κάθε ΣΚ προς Κυλλήνη και πίσω . Και Πάτρα πας μια χαρά, απλά τον συνεχίζεις και μετά το Πανόπουλο (δε στρίβεις δυτικά για Σιμόπουλο) και τσουπ!!!! Πάτρα :)
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Ωωωωω...εξαιρετικη πρόταση. Βρε λες;

Ευτυχώς που είναι έτσι ;)
Ευκαιρία για χρήση του 111, από Λεβίδι. ;) Κάτι που έκανα όλο το καλοκαίρι, κάθε ΣΚ προς Κυλλήνη και πίσω . Και Πάτρα πας μια χαρά, απλά τον συνεχίζεις και μετά το Πανόπουλο (δε στρίβεις δυτικά για Σιμόπουλο) και τσουπ!!!! Πάτρα :)
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Οι ευχές σου παρακαταθηκη απόλαυσης Αλεξανδρε...σ' ευχαριστω για την θετικη σου σκεψη κι ανταποδιδω.
 
Top Bottom