KTM 1390 Super Duke R/ EVO 2024

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Ειπες πως η ακαμψια του νεου θα ειναι ενισχυμενη σε σχεση με το παλιο. Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.
Προκυπτει απο το οτι το νεο πλαισιο εχει περισσοτερα και ισχυροτερα δεσιματα πανω στο μοτερ απο το παλιο, το ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ αλλωστε. Οσο πιο ενεργο ρολο παιζει το μοτερ σε ενα πλαισιο, τοση περισσοτερη ακαμψια εχει το συνολο συνηθως, βλεπε panigale...Προκυπτει επισης απο το οτι το λεει η ΚΤΜ...

Κατα τ αλλα οντως το νεο φαινεται να βασιζεται και στο μοτερ για ακαμψια.
Οποτε απο αυτα προκυπτει οτι ενα πλαισιο μπορει να βασιζεται σε ακαμψια και ας ειναι χωροδικτυωμα
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Προκυπτει απο το οτι το νεο πλαισιο εχει περισσοτερα και ισχυροτερα δεσιματα πανω στο μοτερ απο το παλιο, το ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ αλλωστε. Οσο πιο ενεργο ρολο παιζει το μοτερ σε ενα πλαισιο, τοση περισσοτερη ακαμψια εχει το συνολο συνηθως, βλεπε panigale...Προκυπτει επισης απο το οτι το λεει η ΚΤΜ...



Οποτε απο αυτα προκυπτει οτι ενα πλαισιο μπορει να βασιζεται σε ακαμψια και ας ειναι χωροδικτυωμα
Αν το λεει η κτμ τοτε οκ, αλλα σε γενικες γραμμες ενα βαρβατο χωροδικτυωμα καλλιστα μπορει να ειναι πιο ακαμπτο απο ενα μη βαρβατο που χρειαζεται και το μοτερ για να γινει πιο βαρβατο.

Απο την αλλη τα πλαισια πρεπει να εχουν ελεγχομενες ελαστικοτητες, το πλαισιο τσιμεντο δεν ειναι κατ αναγκη υπερατου, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

ParisAdv

Μέλος
Όνομα
Paris
Μοτό
VOGE300RALLY
YZF-R6
Προκυπτει απο το οτι το νεο πλαισιο εχει περισσοτερα και ισχυροτερα δεσιματα πανω στο μοτερ απο το παλιο, το ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ αλλωστε. Οσο πιο ενεργο ρολο παιζει το μοτερ σε ενα πλαισιο, τοση περισσοτερη ακαμψια εχει το συνολο συνηθως, βλεπε panigale...Προκυπτει επισης απο το οτι το λεει η ΚΤΜ...



Οποτε απο αυτα προκυπτει οτι ενα πλαισιο μπορει να βασιζεται σε ακαμψια και ας ειναι χωροδικτυωμα
Stressed member ο κινητηρας ? μου θυμισε τη γιαγια bmw gs και πολλά άλλα aprilia και τέτοια, σιγα το space age tech!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοροϊδεύουμε την γερμανική εταιρεία, αλλά και οι Ινδοί και οι Αυστριακοί ξεχνάνε να βάλουν πίσω φως φρένων. Το συνδυασμένο φλας/φρένο είναι απλά απαράδεκτο σαν λειτουργία και πέραν της οικονομίας που κάνουν παραλείποντας ένα ανταλλακτικό, δεν έχει κανένα άλλο νόημα. Απορώ πως δεν έχει γίνει λίγο παραπάνω φασαρία με το θέμα, τα φλας είναι "αόρατα" ειδικά όταν φρενάρει κάποιος. Κοίτα να δεις πως ανοίγει αγορά για aftermarket αξεσουάρ αυτό που "ξεχάστηκε", έχω ήδη δει για BMW.



 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Αυτο που σκεφτηκα εγω ειναι για να μην ξηλωνουν τους λασπωτηρες μαζι με τα φλας οι καγκουρες
κατι τετοιο σκεφτομουνα και εγω , οτι το κανουν μαλλον λογου χωρου και να μην κατεβαινει τοσο κατω η πινακιδα και το φτερο,ειδικα σε ενα τοσο μικρο μηχανακι και με τοσες γραμμες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο RE450Himalayan, στο R1300GS, στο S1000XR είναι η ίδια δικαιολογία; Μικρά μηχανάκια με κάγκουρες; Καλά για το RE είναι σίγουρο ότι τραβάει σκληροπυρηνικό και άγριο κοινό, τα άλλα δύο είναι για σοβαρούς γιατρούς δικηγόρους ναυτικούς δεν τα βλέπει ήλιος και νερό.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Στο RE450Himalayan, στο R1300GS, στο S1000XR είναι η ίδια δικαιολογία; Μικρά μηχανάκια με κάγκουρες; Καλά για το RE είναι σίγουρο ότι τραβάει σκληροπυρηνικό και άγριο κοινό, τα άλλα δύο είναι για σοβαρούς γιατρούς δικηγόρους ναυτικούς δεν τα βλέπει ήλιος και νερό.
Μάλλον έχουν μελετήσει την αγορά της Ελλάδας, με τους καγκουρες που κάνουν διάφορες παράνομες δραστηριότητες, είναι λεφτάδες και το δείχνουν και φυσικά κυκλοφορούν χωρίς κράνος και πινακίδα :p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γελάμε

Τίθεται θέμα ασφάλειας όμως. Σε βόλτα παρατήρησα πρώτη φορά ότι δύσκολα βλέπω που θα στρίψει ο μπροστινός και δεν είναι τόσο εύκολο να καταλάβεις ότι φρενάρει, πολύ χαμηλή ένταση.

Τυπικό κουτί που δεν ενδιαφέρεται τι λες να γίνει;;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
μιλαμε για μηχαναρα και ο φιλος amyroukai προσεξε οτι δεν βλεπει το πισω φως!!!! Παρε μηχανακι να παμε βολτα λεμεεεε γρηγορα!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω μηχανάκι, ποτέ δεν έμεινα χωρίς επειδή καταστράφηκε ένα.

Εκτός αν θεωρείτε ότι το 950 δεν είναι μηχανάκι γενικότερα, είστε και περίεργοι. Έχει και ξεχωριστό φως φρένων, ανάβει κιόλας, true retro.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Έχω μηχανάκι, ποτέ δεν έμεινα χωρίς επειδή καταστράφηκε ένα.

Εκτός αν θεωρείτε ότι το 950 δεν είναι μηχανάκι γενικότερα, είστε και περίεργοι. Έχει και ξεχωριστό φως φρένων, ανάβει κιόλας, true retro.
13:15 ξεκιναω απο ηλιουπολη για καφε Παχη με ενα φιλο απο παλια ελα...και οποιος αλλος θελει
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Γελάμε

Τίθεται θέμα ασφάλειας όμως. Σε βόλτα παρατήρησα πρώτη φορά ότι δύσκολα βλέπω που θα στρίψει ο μπροστινός και δεν είναι τόσο εύκολο να καταλάβεις ότι φρενάρει, πολύ χαμηλή ένταση.

Τυπικό κουτί που δεν ενδιαφέρεται τι λες να γίνει;;
Δεν το έχω δει από κοντά, οπότε δεν έχω άποψη... Πολύ πιθανό το θεωρώ βέβαια, το μέλλον θα δείξει...
 
Top Bottom