ktm 690 rally......my dream comes true

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Μεγαλη κουβεντα η αντλια .. και εμεις την ιδια αντλια δινουμε με το κιτακι οπως και το καλυμα (carbon fiber) αλλα υπαρχουν καποιες διαφορες αναμεσα στο 690 Enduro και ολα τα RFR που τρεχουν στο Ντακαρ .



Εχουμε δοκιμαση κιτακι μας χωρις extra αντλια μονο με την μαμα ,σε μεγαλη και πολυ δυσκολη διοργανωση (Sahara Desert Challenge 2016) και ολα πηγαν καλα και με μεγαλυτερα τεποζιτα μπροστα (18L)

Σίγουρα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα 2 μηχανάκια που δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Αν κατάλαβα καλά απ την απάντησή σου είναι ότι δεν υπάρχει κύλιση συγκοινωνούντων δοχείον αλλά όλη την δουλειά την κάνει η αντλία μόνη της, ακόμα και η μαμά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ μάλλον δεν καταλαβαίνω κάτι καλά...
Από τη στιγμή που το "μαμά" ντεπόζιτο είναι πίσω και χαμηλά, γιατί να μην αφήσουμε τη φυσική να κάνει τη δουλειά της και να επιτρέψουμε στη βαρύτητα να στέλνει τη βενζίνη στο "μαμά" ντεπόζιτο (καθώς πέφτει η στάθμη του) από τα δυο νέα ντεπόζιτα; Η αντλία στο "μαμά" έτσι και αλλιώς θα κάνει τη δουλειά της όπως όταν ανεφοδιάζεσαι από πρατήριο.
Δε μπορώ να προβλέψω κάποιον ενδιάμεσο παράγοντα; :thinking:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Τα μπροστινά είναι χαμηλότερα από το πίσω, μεχρι κάποια λίτρα όλα γίνονται όπως τα λες, από εκεί και μετά τραβάει η αντλία.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είδα σήμερα ένα τέτοιο 690 με το κιτ σε λευκό , μέσα στον παπαγιαννη για εξάτμιση .κουκλα το άτιμο .
 

lepetymniotis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Μυτιλήνη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ktm 690 adventure
Φίλε "xurxes" έχω κάνει παρόμοια μετατροπή και στο δικό μου όπως: τεπόζιτα rally raid, βάση για ταχύμετρο-στροφόμετρο διακόπτες και gps, fairing από το Ktm 450 rally 12' ( τα οποία τα προσάρμοσα με πολυ κόπο στα τεπόζιτα καθώς οι γνώσεις μου και η εμπειρία μου στις πολυεστερικες κατασκευές ήταν λιγες), φώτα από το 450 rally 12' (2 projectors), μπροστινό φτερό από 950 adventure, και αρκετά ακόμη. Κατα αρχήν με βοήθησε το γεγονός ότι γνωρίζω αρκετά ηλεκτρολογικά, είχα διαθέσιμο χρόνο και χώρο αλλά όχι και χρήματα (λόγω χαμηλού budget καθυστέρησα κατα πολυ την ολοκλήρωση της κατασκευής). Αυτή τη στιγμή έχω τα πολυεστερικά στο φανοποιείο και περιμένω σαν μικρό παιδι...... Πιστεύω να νιώθεις το συναίσθημα! Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την κατασκευή σου είμαι πρόθυμος να σε βοηθήσω. Π.χ. ο αισθητήρας που δείχνεις στις φωτογραφίες (barometric pressure sensor) φρόντισε στην επανατοποθέτηση το λαστιχάκι του να κοιτάει προς τα κάτω SOS, όπως ειναι και τώρα δηλαδή. Επίσης αν είχες πρόβλημα με την απόκριση του γκαζιού χαμηλά και χρησιμοποιείς TUNE ECU έχω custom χάρτη EP MAP όπου θα δεις διαφορά στην ομαλότητα του γκαζιού χαμηλά και στην απόκριση ψηλά.Αυτα τα ολιγα.....δυστυχώς είσαι και λιγο μακριά!
 

lepetymniotis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Μυτιλήνη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ktm 690 adventure
καποιες πρόχειρες φωτο που είχα στο PC, στις μισες φωτο φαίνεται η προσπάθεια να ταιριάξω το fairing στα τεπόζιτα με πολυεστέρα.
Το βράδυ αν προλάβω θα βγάλω καμία φωτο την αυτοσχέδια βάση με τα όργανα. Ολοκληρωμένες φωτο εν αναμονη φανοποιού.
 

Attachments

  • 1,3 MB Προβολές: 90
  • 1,8 MB Προβολές: 36
  • 1,4 MB Προβολές: 34
  • 1,4 MB Προβολές: 30
  • 1,5 MB Προβολές: 30
  • 1,5 MB Προβολές: 35

Perfect Fairings

Μέλος
Όνομα
Δημητρης Αιδονης
καποιες πρόχειρες φωτο που είχα στο PC, στις μισες φωτο φαίνεται η προσπάθεια να ταιριάξω το fairing στα τεπόζιτα με πολυεστέρα.
Το βράδυ αν προλάβω θα βγάλω καμία φωτο την αυτοσχέδια βάση με τα όργανα. Ολοκληρωμένες φωτο εν αναμονη φανοποιού.
Καλησπερα Γιωργο,επικοινωνησε μαζι μου οποτε μπορεσεις σου εστειλα το κιν μου με πμ.Μη με ξεχασεις :) !
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
ηλεκτρολόγος calling......xexexeèeee


Η ονείρωξη θα πάει σύννεφοστο trOFFy!!!!

Με το καλό Bro!!!Καλες βόλτες!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ηλεκτρολόγος calling......xexexeèeee

ΜΕ ΑΥΤΌ ΘΑ 'ΡΘΕΊΣ ΣΤΟ TROFFY...???:hailbig:

Σε βλέπω να οργιάζεις στα χώματα...:yew:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ηλεκτρολόγος calling......xexexeèeee

Πολυ εργαλείο το εργαλείο !!!
Τωρα θεωρώ οτι θα ειναι πιο ξεκούραστο και στον ανοιχτό δρομο
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
ηλεκτρολόγος calling......xexexeèeee

Τι άρρωστια έχεις φτιάξει ρε !!!!!! ????
Φτου φτου,
Φίλε τα καλύτερα πάντα όρθιοι και σούζα...!!!!
:hailbig::hailbig::friendship::friendship::hailbig::hailbig:

Χρωματάκι???
 
Top Bottom