KTM1290 Adventure S

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χ-τηνος...!

Πανίσχυρο,κακό,ικανό σε όλα τα τεραιν.

Αν ψάχνεις all around premium εργαλείο και αγαπάς τα άλογα κορυφαία επιλογή. Μόνο το ducati μπορεί να το ανταγωνιστεί αλλά είναι και αρκετά πιο ακριβό.

Το GS απευθύνεται σε άλλους αναβάτες και africa είναι άλλη κατηγορια,δεν συγκρίνεται καν,ούτε σε άλογα ούτε σε περιφερειακά. Αν δεν τους χωρίζει στη πράξη ένα 4χιλιαρο πρέπει να αγαπάς χονδα για να υπογράψεις το check! Αλλά είπαμε άλλη κατηγορία,δεν νομίζω πως έχουν ίδιο κοινό και προσανατολισμό. Με το Άφρικα ας πούμε θα ξεκινήσεις για Καζακστάν (εε Γιώργη?). Με το ktmθα πας προς Ευρώπη καλύτερα να έχει και καλό δίκτυο υποστήριξης..χεχε
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εαν συγκρινουμε κατηγοριες,

Το 1090R με Africa Twin 1000.

Το 1290 S με το Ducati Multi 1260


To ΚΤΜ 1290 R και το GS 1200 Adv.


Και το GS1200 το απλο( μια κατηγορια μονο του,) ισως με το 1200 Triumph και Τenere 1200

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω θεωρω το ΚΤΜ 1090 R την ποιο ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα αυτην την στιγμη.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια απο θέμα σταθερότητας τα νεα μοντέλα τι λενε; Γνωρίζει κανεις;

@geez996 Εγω νομιζω το οτι δεν μπορουμε να ταιριάξουμε ακριβως τις κατηγορίες.
Γιατι κατα την γνωμη μου το 1290Τ ταιριάζει με 1200Gsa.
Συμφωνώ οτι το 1090R ειναι οτι πιο λογικο να αγοράσει καποιος...
Και η τιμη του ειναι παρα πολυ λογική!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Με το Άφρικα ας πούμε θα ξεκινήσεις για Καζακστάν (εε Γιώργη?). Με το ktmθα πας προς Ευρώπη καλύτερα να έχει και καλό δίκτυο υποστήριξης..χεχε
Και με το BMW εδώ Ελλαδα. Να είναι κοντά η BMW mobile care!!! :wacky::D:wacky:
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Καποια 1290ς ειχαν κουνηματα αλλα τους αλαξαν λαστιχα μεσα στην εγγυηση και ολα καλα.Καθως και συνεχιζονται καποιες αναβαθμισεις στην οθονη!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και με το BMW εδώ Ελλαδα. Να είναι κοντά η BMW mobile care!!! :wacky::D:wacky:
Αχαχαχαχ, τώρα μου θυμίσες που ανέβαινα βόρεια Ιταλία πριν 2 καλοκαίρια και σκάνε μύτη καμία 20αρια Γάλλοι με bmw gs και rt τουριστικά λέω μπράβο οι τουρίστες και στην ουρά από πίσω το βανακι συνοδείας της bmw Γαλλίας!

Γνήσια αίσθηση μοτοσικλετιστής περιπέτειας λέμε έλεγε η μπροσούρα! Αντβετζουρ έλεγαν τα φυλλάδια! Και βγηκαν οι συνταξιούχοι στο δρόμο να ζήσουν τη περιπέτεια με κουμπάκια για το drive by wire cruise control και αναρτήσεις πιο ηλεκτρονικές κι απ' το λάπτοπ τους.. ρε χωστούς μέσα σε ένα πούλμαν να σου έρθει και φτηνότερα! Για να μην πω στειλτους ασυνόδευτους ανατολικό μπλοκ και γίνω και κακός! Να φάει καμία πτώση η μπέμπα να μπλοκάρουν τα ηλεκτρονικά, να γίνει το καντραν χριστουγεννιάτικο δέντρο να δεις τι σημαίνει λευκή νύχτα στην Ουκρανία να το λερώσεις το γαλλικό το βρακάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγω θεωρω το ΚΤΜ 1090 R την ποιο ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα αυτην την στιγμη.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Κι εγώ αν διάλεγα μηχανή εκεί θα πήγαινα,νομίζω η χρυσή τομή! Τέρας το 1290 αλλά παιδί της υπερβολής σίγουρα.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Αχαχαχαχ, τώρα μου θυμίσες που ανέβαινα βόρεια Ιταλία πριν 2 καλοκαίρια και σκάνε μύτη καμία 20αρια Γάλλοι με bmw gs και rt τουριστικά λέω μπράβο οι τουρίστες και στην ουρά από πίσω το βανακι συνοδείας της bmw Γαλλίας!

Γνήσια αίσθηση μοτοσικλετιστής περιπέτειας λέμε έλεγε η μπροσούρα! Αντβετζουρ έλεγαν τα φυλλάδια! Και βγηκαν οι συνταξιούχοι στο δρόμο να ζήσουν τη περιπέτεια με κουμπάκια για το drive by wire cruise control και αναρτήσεις πιο ηλεκτρονικές κι απ' το λάπτοπ τους.. ρε χωστούς μέσα σε ένα πούλμαν να σου έρθει και φτηνότερα! Για να μην πω στειλτους ασυνόδευτους ανατολικό μπλοκ και γίνω και κακός! Να φάει καμία πτώση η μπέμπα να μπλοκάρουν τα ηλεκτρονικά, να γίνει το καντραν χριστουγεννιάτικο δέντρο να δεις τι σημαίνει λευκή νύχτα στην Ουκρανία να το λερώσεις το γαλλικό το βρακάκι!
Κακιούλες...:friend:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αχαχαχαχ, τώρα μου θυμίσες που ανέβαινα βόρεια Ιταλία πριν 2 καλοκαίρια και σκάνε μύτη καμία 20αρια Γάλλοι με bmw gs και rt τουριστικά λέω μπράβο οι τουρίστες και στην ουρά από πίσω το βανακι συνοδείας της bmw Γαλλίας!

Γνήσια αίσθηση μοτοσικλετιστής περιπέτειας λέμε έλεγε η μπροσούρα! Αντβετζουρ έλεγαν τα φυλλάδια! Και βγηκαν οι συνταξιούχοι στο δρόμο να ζήσουν τη περιπέτεια με κουμπάκια για το drive by wire cruise control και αναρτήσεις πιο ηλεκτρονικές κι απ' το λάπτοπ τους.. ρε χωστούς μέσα σε ένα πούλμαν να σου έρθει και φτηνότερα! Για να μην πω στειλτους ασυνόδευτους ανατολικό μπλοκ και γίνω και κακός! Να φάει καμία πτώση η μπέμπα να μπλοκάρουν τα ηλεκτρονικά, να γίνει το καντραν χριστουγεννιάτικο δέντρο να δεις τι σημαίνει λευκή νύχτα στην Ουκρανία να το λερώσεις το γαλλικό το βρακάκι!
Καλά κάνουν, αφού έτσι γουστάρουν. :)

Το τι σημαίνει περιπέτεια για τον καθένα είναι υποκειμενικό.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλά κάνουν, αφού έτσι γουστάρουν. :)

Το τι σημαίνει περιπέτεια για τον καθένα είναι υποκειμενικό.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακριβώς ;)

Κι όσοι έχουν φράγκα, τα επενδύουν για να κάνουν και περιπετεια, εκ του ασφαλούς. Πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αυτό το στυλάκι!
Εμένα ας πουμε, δε θα με χάλαγε στη βόλτα της παρέας μου να με ακολουθεί ένα 4κίνητο με τρέιλερ και βασικά εργαλεία/ανταλλακτικά.
Απλώς δε μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακριβώς ;)

Κι όσοι έχουν φράγκα, τα επενδύουν για να κάνουν και περιπετεια, εκ του ασφαλούς. Πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αυτό το στυλάκι!
Εμένα ας πουμε, δε θα με χάλαγε στη βόλτα της παρέας μου να με ακολουθεί ένα 4κίνητο με τρέιλερ και βασικά εργαλεία/ανταλλακτικά.
Απλώς δε μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά.
ε ναι....ετσι θα τελειωνε η βολτα μεσα στα χρονικα ορια που υπολογιζουμε, γιατι με τα ΚΤΜ....:D
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά κάνουν, αφού έτσι γουστάρουν. :)

Το τι σημαίνει περιπέτεια για τον καθένα είναι υποκειμενικό.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μωρέ καλά κάνουν αλλά χάνεται και λίγο η ουσία. Αν θες ασφάλεια,χαλαρότητα,ηρεμία αλλά να σε χτυπάει λίγο και ο αέρας παίρνεις ένα κάμπριο. Δηλαδή στα 25 χιλιάρικα που έχουν τα rt που είχαν οι Γάλλοι παίρνεις ένα mx5 καινούργιο. Και γλυτώνεις ντυσίματα,κορντουρες,μπότες,είσαι και κύριος και ατσαλακωτος. Και πιο πολύ αέρας θα σε χτυπάει από το rt πλακα πλάκα.

Εγώ πάντως θα έπαιρνα το κάμπριο να πω την αλήθεια αν έφτανα να ζητάω τόσο οργανωση και συνοδεία και ολίγον φορμόλη ρε γαμωτο, αποστείρωση από την πραγματικότητα. Δεν νομίζω πως χρειάζεται πλέον μοτοσυκλέτα για τέτοιου είδους διακοπές όποτε και θα βαριόμουν τη φασαρία που έχει με κράνη, μπότες,στολές,ιδρώτα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν είναι έτσι Βαγγέλη @tc-drift ..
θέλεις να κάνεις μια βόλτα 2-3000 χλμ και να δεις συγκεκριμένα πράγματα. Δεν παίζει ρόλο το μέσο, ας είναι και με Cadillac....
Το θέμα είναι να μη σε νοιάζει η αβαρία. Να έχεις πάντα λύση, ακόμα κι αν δεν έχεις ιδέα πώς λύνεται μια βίδα. Και να έχεις την οδική καβατζωμένη, ακόμα και στο χωματόδρομο, στο "πουθενα"!
Είπαμε, αυτοί που τα κάνουν έχουν το χρήμα και δεν τίθεται θέμα. Υπάρχουν κι ένα σωρό ιδιώτες που ειδικεύονται στο χώρο παγκοσμίως. Σ εμάς είναι λίγο ξένο, αλλά διεθνώς παίζει πάρα πολύ!
Αν το θες και πιο ειδικά, όλοι οι αγωνιζόμενοι δεν έχουν ομάδα υποστήριξης? Γιατί?
Για να βγει στα σίγουρα ο αγώνας. Για να τερματίσουν. Για να εξαλείψουν τον παράγοντα "ατυχία". Το αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα, 1ος στόχος είναι πάντα ο τερματισμός!
Αυτό εξασφαλίζει αυτή η υπηρεσία, γιατί για υπηρεσία πρόκειται.

Κι όχι, καμιά ουσία δε χάνεται.
Αυτοί που το επιλέγουν, έχουν 10-15 μέρες διακοπές και θέλουν οπωσδήποτε να ολοκληρώσουν αυτό που σχεδίασαν, δούλεψαν 11 μήνες γι αυτό και πλήρωσαν!

Στην τελική δεν εμπόδισαν εμάς να κάνουμε ότι κάνουμε, και με τον τρόπο που το κάνουμε.
Ας κάνουν κι αυτοί αυτό που γουστάρουν, όπως το γουστάρουν ;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
......... σκάνε μύτη καμία 20αρια Γάλλοι με B M W gs και rt τουριστικά λέω μπράβο οι τουρίστες και στην ουρά από πίσω το βανακι συνοδείας της B M W Γαλλίας!

Και βγηκαν οι συνταξιούχοι στο δρόμο ......
Αν περίμενες λίγα ακόμα δευτερόλεπτα, πιο πίσω ερχόταν και βανακι με ιατρική υποστήριξη!!!!!!! :hungover::D:D
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Δεν είναι έτσι Βαγγέλη @tc-drift ..
θέλεις να κάνεις μια βόλτα 2-3000 χλμ και να δεις συγκεκριμένα πράγματα. Δεν παίζει ρόλο το μέσο, ας είναι και με Cadillac....
Το θέμα είναι να μη σε νοιάζει η αβαρία. Να έχεις πάντα λύση, ακόμα κι αν δεν έχεις ιδέα πώς λύνεται μια βίδα. Και να έχεις την οδική καβατζωμένη, ακόμα και στο χωματόδρομο, στο "πουθενα"!
Είπαμε, αυτοί που τα κάνουν έχουν το χρήμα και δεν τίθεται θέμα. Υπάρχουν κι ένα σωρό ιδιώτες που ειδικεύονται στο χώρο παγκοσμίως. Σ εμάς είναι λίγο ξένο, αλλά διεθνώς παίζει πάρα πολύ!
Αν το θες και πιο ειδικά, όλοι οι αγωνιζόμενοι δεν έχουν ομάδα υποστήριξης? Γιατί?
Για να βγει στα σίγουρα ο αγώνας. Για να τερματίσουν. Για να εξαλείψουν τον παράγοντα "ατυχία". Το αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα, 1ος στόχος είναι πάντα ο τερματισμός!
Αυτό εξασφαλίζει αυτή η υπηρεσία, γιατί για υπηρεσία πρόκειται.

Κι όχι, καμιά ουσία δε χάνεται.
Αυτοί που το επιλέγουν, έχουν 10-15 μέρες διακοπές και θέλουν οπωσδήποτε να ολοκληρώσουν αυτό που σχεδίασαν, δούλεψαν 11 μήνες γι αυτό και πλήρωσαν!

Στην τελική δεν εμπόδισαν εμάς να κάνουμε ότι κάνουμε, και με τον τρόπο που το κάνουμε.
Ας κάνουν κι αυτοί αυτό που γουστάρουν, όπως το γουστάρουν ;)
Σιδουρα εχουν το δικαιωμα για adv να πανε να παιξουν ταβλι αμα θελουν...αλλα ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ εχω καθε δικαιωμα να γελαω στην ιδεα οτι θεωρουν το πλακωτο adv.Αυτο πιστευω εννοει ο Βαγγελης και θα συμφωνησω μαζι του
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ακριβώς ;)

Κι όσοι έχουν φράγκα, τα επενδύουν για να κάνουν και περιπετεια, εκ του ασφαλούς. Πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αυτό το στυλάκι!
Εμένα ας πουμε, δε θα με χάλαγε στη βόλτα της παρέας μου να με ακολουθεί ένα 4κίνητο με τρέιλερ και βασικά εργαλεία/ανταλλακτικά.
Απλώς δε μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά.
Δεν είναι έτσι Βαγγέλη @tc-drift ..
θέλεις να κάνεις μια βόλτα 2-3000 χλμ και να δεις συγκεκριμένα πράγματα. Δεν παίζει ρόλο το μέσο, ας είναι και με Cadillac....
Το θέμα είναι να μη σε νοιάζει η αβαρία. Να έχεις πάντα λύση, ακόμα κι αν δεν έχεις ιδέα πώς λύνεται μια βίδα. Και να έχεις την οδική καβατζωμένη, ακόμα και στο χωματόδρομο, στο "πουθενα"!
Είπαμε, αυτοί που τα κάνουν έχουν το χρήμα και δεν τίθεται θέμα. Υπάρχουν κι ένα σωρό ιδιώτες που ειδικεύονται στο χώρο παγκοσμίως. Σ εμάς είναι λίγο ξένο, αλλά διεθνώς παίζει πάρα πολύ!
Αν το θες και πιο ειδικά, όλοι οι αγωνιζόμενοι δεν έχουν ομάδα υποστήριξης? Γιατί?
Για να βγει στα σίγουρα ο αγώνας. Για να τερματίσουν. Για να εξαλείψουν τον παράγοντα "ατυχία". Το αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα, 1ος στόχος είναι πάντα ο τερματισμός!
Αυτό εξασφαλίζει αυτή η υπηρεσία, γιατί για υπηρεσία πρόκειται.

Κι όχι, καμιά ουσία δε χάνεται.
Αυτοί που το επιλέγουν, έχουν 10-15 μέρες διακοπές και θέλουν οπωσδήποτε να ολοκληρώσουν αυτό που σχεδίασαν, δούλεψαν 11 μήνες γι αυτό και πλήρωσαν!

Στην τελική δεν εμπόδισαν εμάς να κάνουμε ότι κάνουμε, και με τον τρόπο που το κάνουμε.
Ας κάνουν κι αυτοί αυτό που γουστάρουν, όπως το γουστάρουν ;)
Για να μην παρεξηγηθεί κιόλας χρόνια της μέρες, καταρχήν κάνουμε χαβαλε. Εννοείται πως ο καθένας επιλέγει και απολαμβάνει τις διακοπές του και τα χρήματα του όπως επιθυμεί.

Απλα στα δικά μου γούστα είναι ξένο να βλέπω ένα κόμβοι υπερτουριστικες μοτοσυκλέτες σε ευρωπαϊκους δρόμους με βανακι συνοδείας. Το θεωρώ πλεονασμό,υπερβολή. Άλλο σε αγώνες,άλλο ενδεχομένως σε τρίτες χώρες με χωμάτινες διαδρομές που μπορεί μια αβαρεια να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα.

Και λέω απλά πως θα ένιωθα ασφυξία σε μια τέτοια διοργανωση,θα ένιωθα πως έχει χάσει το νόημα η μοτοσυκλέτα και θα προτιμούσα κανα κάμπριο να μην χρειάζεται να βάζω και όλον τον εξοπλισμό. Τίποτα άλλο,ούτε σνομπαρισμα ούτε τίποτα. Εντάξει λίγο πλακιτσα μόνο ίσως χαχα
 
Top Bottom