Lone Rider – 2013 North..North...North…..

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Αγαπητοί μου Φίλοι Συνφορουμίτες έφτασε η ώρα να πραγματοποιήσω το ετήσιο ταξιδάκι μου.
Ενα ταξίδι στην Σκανδιναβία που απο το 2008 αναβάλεται για διαφόρους λόγους.
Ετσι λοιπόν και φέτος ενώ ειχε πάρει τον δρόμο της αναβολής ξαφνικά πριν λίγες ημέρες δημιουργήθηκαν οι προυποθέσεις να το πραγματοποιήσω και φυσικά δεν άφησα την ευκαιρία.
Ετσι λοιπόν την Παρασκευή 12/07/2013, αμέσως μετά την δουλειά, αναχωρώ μέσω
Βαλκανίων, Ουγγαρίας, Πολωνίας, Βαλτικών χωρών και Φιλανδίας με προορισμό
το Nordkapp.
Από εκεί θα ακολουθήση ενα καλό ταξίδεμα για να ανακαλύψω κι εγώ τα αξιοθέατα της Νορβηγίας και κατα δεύτερο λόγο επίσκεψη στην Στοκχολμη Σουηδία και Κοπενχάγη Δανία.
Κάτω από ορισμένες προυποθέσεις οι οποίες θα εκτιμηθούν εκείνη την στιγμή, μπορεί να γίνει μία επίσκεψη για 5 – 6 ημέρες στην Ισλανδία για να συναντήσω κάποιους φίλους, Γεροντοπαλίκαρα !!! (που κάνουν κρουαζιέρα εκεί
). Και επιστροφή μέσω Ανκώνας.
Το ταξίδι κι αυτή την φορά μοναχικό.
Σε κάθε ευκαιρία που θα έχω θα προσπαθήσω να μοιράζομαι μαζί σας τις εικόνες και τις εμπειρίες μου.

Σας εύχομαι

Καλό καλοκαίρι, καλές διακοπές και καλά ταξίδια (ακόμη και νοερά).


Μηχανή έτοιμη, βαλίτσες έτοιμες, Χαπια για την ανοια μέσα, χάπια της πίεσης οκ, χάπια της υπότασης οκ, baby lino οκ, προφυλακτικά... για τα κουνούπια οκ, χάπια για την ναυτία στις στροφές οκ......
Μήπως υπάρχει εύκαιρη και καμία νοσοκόμα να την πάρω μαζί μου ;

Το πρωί δουλειά και μετα βουυυυρρρρρ.....

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και ελπίζω ολα να πανε καλά



Ξεκίνησα μιά χαρά !!!! κατά τις 16,45
Ενα σύνεφο με πήρε απο πίσω και με δρόσιζε από τις Θερμοπύλες μεχρι τον Αλμυρό. Μετά φώναξε ενισχύσεις και έγινε το έλα να δεις.
Το RT δεν μπορούσε να βγάλει ορτσα και πλακώσαμε τις πλαγιοδρομίες.
Ορατότητα μηδέν και άναψα τα αλάρμ για να τους μπερδέψω τον στόχο.
Μεχρι που ξαφνικά λίγο πριν τα Τέμπη Οαση, ενας σταθμος βενζίνης.
Σταματάω μπαίνω μέσα..τελικά καταπλικτικά ρούχα τα Revit σταγόνα νερό δεν πέρασε. Το αδιάβροχο οπως πάντα στην πιο κατάληλη θέση στο πάτο της βαλίτσας,ολοκαίνουργιο, αχρησημοποίητο ειμαι υπερήφανος γι άυτό δεν έχει πάθει τίποτε. Τελικά η συνέχεια καλή, μπυρίτσα στα Σκόπια και πάμε για ύπνο .

Καληνύχτα ....


Καλησπέρα,

Βρίσκομαι στο Κουόπιο στην Φιλανδία, δυστυχώς απο την μιά δεν υπήρχε wifi
απο την άλλη χρόνος οι φωτογραφίες καθυστερούνε γιατί πρέπει να τισ κάνω
resize (Frits ειναι αυτός).

Το ταξίδι εντάξει
την δευτερη ημέρα μετά απο 850 χλμ. και πολύ καθυστέρηση στα σύνορα διανυκτέρευσα στη Βαρσοβία με μιά βόλτα by night.
την επομένη 14/07/13 750 χλμ βασανιστικά λόγω κίνησης της Κυριακης.
9 ώρες επάνω στην μηχανή συν μία σταση περίπου μια ώρας για φαγητό.
Συν μία ωρα περιπλανόμενος στην Βαρσοβία λόγω GPS. Ισως η καλυτερη διαδρομη οδηγικά και τοπίων.
15/07/13 720χλμ στην ωραία Ρίγα με τα ωραία γκρουπάκια με μουσική στα καφε-μπαρ.
16/07/13 320 χλμ και χαλάρωμα στο πανέμορφο Ταλλίν. Η διαδρομή πολύ καλή αλλά ενά μεγάλο κομάτι δρόμου στηη Λετονία εινα μονο για φραπέ.
17/07/13 Πέρασμα το πρωί στο Ελσίνκι. Βόλτα μέχρι το μεσημέρι, μία καμένη λαμπα και αντικατάστση των δύο μπροστά. Δεκα οχτώ (18) ευρώ οι δύο λάμπες και δέκα εππτά (17) εργασία σύνολο 35, γιάυτό να μην λέμε τίποτε για τα δικά μας συνεργεια. Μετά 350 χιμ και βόλτα στο Κουόπιο.

Λίγο πριν τα σύνορα της Πολωνίας συναντησα αυτό το transalp




Αμέσως σκέφτικά αυτά που μου ειχε γράψει ο Theo και του ζήτησα να το ανταλάξουμε με το RT για να πάρω μαζί μου και την Νοσοκόμα




Και αμα παντρευτεί και ο Theo Θα του δανίζω να παίρνει μαζί και την πεθερά του βόλτα .

Αλλά επειδή δεν τον βλέπω να παντρεύετε, λέω άστο..


Βουδαπέστη by night





Καλησπέρα από Ροβανιέμι

Πίνω κατι μπύρες με τον Αη Βασίλη κλπ...
Το ταξίδι μια χαρά από Κουόπιο μέχρι Ροβανιέμι 600 χλμ..
Παρέκλινα της πορείας, για καμιά 100η χλμ, μέσα σε υπέροχα δάση, λίμνες που σε περνούσαν απέναντι με παντοφλες νησάκια τρέλα...

Σύνορα Λετονίας - Εσθονίας




Ρίγα


































Το όμορφο Ταλλίν













































 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα από Nordkapp.

Εμφανίστικα έτσι, για να μην παραπονούνται μερικοί.. μερικοί...


Το ταξίδι συνεχίζεται, ο καιρός καλός, η διάθεση στα ύψη, κούραση καθόλου,
ασ είναι καλά η νοσοκόμα.
Πέρασμα από το Ταλλίν στο Ελσίνκι βόλτα μέχρι το μεσημέρι 15:00 και στη συνέχεια ανέβασμα στο Κουόπιο γύρω στα 420 χλμ. και απώλεια μια ζώνη μέσης , έτσι για ενθύμιο να μεθυμούνται.

Στην συνέχεια από Κουόπιο στο Ροβανιέμι, τι να κάνουμε εχουμε κι εγγονή. η απόσταση γύρο στα 550 χλμ. συν 120 χλμ βόλτες γύρω από τις λίμνες και το κράνος πάντα στο κεφάλι για να κουτουλάνε τα τρισδιάστατα κουνούπια.


Αναχώρηση από Ταλλιν







Ελσίνκι























1




Πολύ Barby












Από Κουόπιο προς Ροβανιέμι













































Και λίγο Αη Βασίλης


















Ο μαγικος καθρεπτης, κοίταβτη εμφανίζει.... τρομερό εεεε.....

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Επόμενη ημέρα μετά από επίσκεψη στο χωρίο το Αη Βασίλη Napapirji και το Santa Klaus γραμμή για Καρατζόκ, περίπου 460 χλμ.
Παρα λίγο θα έκανα παρέα στο δρόμο μ΄ένα τάρανδο αλλά ευτυχώς δεν του λαρεσα και την τελευταία στιγμή έκανε πίσω (θέλει προσοχή, λάθος μου είχα πολλά χιλιόμετρα).




Λίμνη Ινάρι





Καφεδάκι




Και τώρα ησυχία, εδώ κοιμούνται τα μέλη του GsForum.

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα (αγνωστη λέξη εδώ)

Απο νησιά Λοφότεν.

Ενατη hμέρα (9η) του ταξιδιού 20/07/2013.
Εφυγα από Καρατζοκ προς το Βόρειο ακρωτήρι.
Η διαδρομή υπέροχη, τα τοπία φανταστικά, η θερμοκρασία από 6,5 έως 12,5, βροχούλα, καλό ταξίδι αλλά πλησιάζοντας στο Nordkapp ο αέρας δυνάμωσε πάρα πολύ.
Αλλά στα δύσκολα σημεία καρφώνεις την δευτέρα υπο γωνία (καλός στην γεωμετρία) και νάμαστε στον προορισμό μας !!!!!!
Δέος, συγκύνηση τι να πώ....κρύβω την μηχανη ανάμεσα απο κατι άλλες
για να την προφυλάξω απο τον αέρα για καλό και για κακό.
Μετά τις πρώτες εικόνες απο την σφαίρα μετα παλιοσίδερα, υποδοχή στους αγαπητούς φίλους συμφορουμίτες, Lepando Ι και Ράνια,
Lepando II και Ελένη, Zervas και Αγγελικλη, Filokali και Μίνα και ο Karakitsos.
Τονοτική η συνάντηση, περάσαμε πολύ ωραία τις ωρες που κάτσαμε μαζί
και μετά τον αποχαιρετισμό διαμονή στο Skarvag και το υποτιθέμενο βράδυ βουρ για τον ήλιο του μεσονυχτιου.
Ο καιρός ειχε κωπάσει μεν με συνεφιά δε, κόσμος παρα πολύς καμιά εικοσαριά πούλμαν και κινέζοι παντού.
Πραγματι μεγάλη εμπειρία και σας εύχομαι κάποτε να το απολαύσετε.

Διαδρομή από Καρατζόκ




NORDKAPP





Η υποδοχή




Να μην κρύψω τη χαρά μου




Ο ήλιος του μεσονυχτίου


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Ημέρα δέκατη (10η) 21/07/2013

Αρχισα να κατηφορίζω.
Αφησα το Skarsvag με προορισμό το Tromso περίπου 550 χλμ.
Το μεγαλυτερο μέρος της διαδρομής με βροχούλα αλλά τα τοπία διαδέχοταν
το ενα καλύτερο μετά το άλλο.
Στο Kafjorden πέρασα με Φερρυ (αρχισαμε τις κρουαζιέρες) στο Lyngseidet και απο εκεί οδικώς στο Tromso.
Η διαδρομή υπέροχη αλλά το μόνο κακό ειναι οτί ο δρόμος δεν μου ενέπνεε καμια εμπιστοσυνη.






TROMSO

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καησπέρα,

Ακόμη ειμαι Λοφότεν...Πανέμορφα.

Ημέρα 11η 22/07/2013
Αφησα Το Τρομσο και ακολούθησα τον δρλομο 862, ολα τα λεφτά και τι δεν ειχε. Περασα με φερρυ απο το Brennsholmen στο Botnhamn και απο το Botnhamn στις Andenes στα νησιά Λοφοτεν. Η διαδρομή γυρω στα 180 χλμ. αλλά απίθανη, αν κάποτε κανείς με κατεύθυνση τα Λοφότεν εάν αφησει το Ε6 ας ακολουθήση αυτή την διαδρομη (862) απλά καταπληκτική !!!
Η βροχούλες κατά διστήματα δεν ηταν ικανές να καταστρέψουν τα μαγευτικά τοπία.
Κάθε καινούργια ημέρα ειναι πιο μαγευτικη από την προηγούμενη.
Απογευματάκι εφθασα στις Andenes, ξενοδοχείο, βόλτα και κλείσιμο το εισητήριο για το αυριανο Whale Safari κοινως παμε για φάλαινες.




Lofoten - Andenes

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα από BODO.

Ημέρα 12η 23/07/2013 οπως σας ειχα πει σήμερα πάμε για σαφάρι για φάλαινες.
Λιγό ο καιρός και τελικά ξεκινήσαμε στις 15:30 και η βόλτα διήρκησε 4,5 ώρες. Πράγμαι αξίζει τον κόπο μόνο που ειναι Ωκεανός και υπήρχαν από πολλούς αρκετές εξαγωγές. Εμεις βέβαια ναυτικός λαός δεν μασαμε από τέτοια. Οι πρώτες 2,5 ωρες τζίφος, τίποτε και ξαφνικά εμφανίεται η πρώτη από τις τρείς που είδαμε.
Πολύ ωραία εμπειρία πράγματι αξιζε και το κόστος και η καθυστερηση.
Ηδη ειχε πάει η ωρα 20:00 ντάλα μσημέρι και αφήνω τις Andenes ακολοθλωντας την δυτική πλευρα του νησιου Andoya μέσω Bleik και Melan διανυκτερεύω στο Harstad.
Η απόσταση περίπου 190 χλμ. η διαδρομή απλώς φανταστική μ΄ενα δικό της χρώμα από παραλίες του Ωκεανού (συστίνεται ανεπυφήλακτα).


Λιμάνι


Καταμαράν και φύγαμε





Harstad



 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Και πάλι Καλησπέρα
Βρίσκομαι στο LOM, το ταξίδι καταπληκτικό ο καιρός Ελληνικός με θερμοκρασίες από 18 εως 24 με καυτό ήλιο κοντομάνικο και έτοιμος για μπάνιο.
Η χώρα αυτή δεν παίζεται με τίποτε ειναι ' Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Η ' όποια διαδρομή και να πάρεις θα ειναι καλύτερη από την προήγούμενη, τα τοπία απλώς ενα ποιήμα.
Γι αυτό το λόγο δεν ξανα λέω για καλές η κακές διαδρομές.
Απλώς και μόνο θέλω να εκφράσω την άποψη μου, ταξιδέψτε στην Νορβηγία και επισκεφθήτε το Nordkapp.
Ηδη εχω κάνει πάνω περίπου 8.000 χλμ. το RT δεν εχει κάψει λαδάκι καθόλου
Οι φωτογραφίες ειναι από τα νησιά Lofoten την 13η ημέρα του ταξιδιού.
Ξεκίνησα απο το Harstad με ομίχλη αλλά πολύ γρήγορα μετατράπηκε σε μιά ηλιόλουστη ημέρα, μία διαδρομή 320 χλμ.
Από το Moskenes με το φέρρυ πέρασα στο Bodo όπου και διανυκτέρευσα.
Η διαρκεια της διαδρομης με το φέρρυ εινα περίπου 4 ώρες.



 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλημέρα από Bergen

Μετά από 18 ημέρες συνεχούς μετακίνησης και λίγο χαλάρωση.

14η ημέρα του ταξιδιού που στο 80% ειναι ηλιόλουστο με θερμοκρασίες
από 14 εώς και 25 βαθμούς, δηλαδή για μπάνιο, οι επενδύσεις εχουν βγεί
μόνο στο Nordkapp τις χρησιμοποίησα για δύο με τρείς ημέρες, συνήθως
οδηγώ χωρις γάντια ( του #ούστη RT εχουμε ) για να έχω αμεση πρόσβαση στην φωτογραφικη μηχανή.
Ξεκίνησα από το Bodo και διανυκτερευσα στο Majavatn.
Ακολούθησα το παραλιακό, απολαυστικό, στριφτερό (που εισαι Theo ) δρόμο 17. Στην διαδρομή συναντάς και τον παγετώνα Svartisen, χρησιμοποίησα 3 φέρρυ αλλά μία φωτογραφική καθυστέρηση 10 λεπτών
ειχε σαν συνέπεια να χάσω το φέρρυ και να περιμένω 2,5 ώρες (διάρκεια διαδρομής 1 ωρα) για το επόμενο και 1,5 για το τρίτο.
Οπότε στο Leira συνέχισα εναν αλλό στριφτερό το 78 μέχρι Mosjoen και απο έκεί τον E6. Θλελω να σας πώ το μόνο μπλόκο που συνάντησα ηταν
στο Tromso και η οδήγηση ηταν πιό ελεύθερη χωρίς να σημαίνει οτι δεν
υπήρχε η απαραίτητη σήμανση.




Από εδώ αρχίζει ο Αρκτικός κύκλος.


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα

15η ημέρα η διαδορμή Majavatn - Trondheim - Kristiansund - Atlantic road - Alesund, περίπου 690 χλμ. Ο καιρός φανταστικός όπως και η διαδρομή εκτός μια βροχούλας διάρκειας 2 ωρών πρίν το Alesund.
Μπλόκα δεν υπήρχαν ουτε εδώ.




Trondheim





Για του λόγου το αληθές και μόνο για να δείτε ποσο καλός ηταν ο καιρός

Εχουμε και το ίδιο τηλέφωνο


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλημέρα απο τον τουρίστα στο Bergen

16η ημέρα 27/07/13, η σημερινή διαδρομή λεει Alesund - Trollstigen - Geiranger και διανυκτέρευση εκεί για να το απολαύσυμε.
Αμ δέ... μία αλλαγή στο GPS ειχε σαν συνέπεια να περάσω απο διαφορετική κατευθυνση δύο φορές τα Trollstigen και να περιπλανηθώ για μία διαδρομή
210 χλμ. να κάνω 400 χλμ. πανέξυπνα μηχανήματα.Οχι βέβαια οτι δεν το ευχαριστήθηκα κάθε άλλο αλλά πάει η διανυκτέρευση στο Geiranger.
Επειδή ήθελα να το απολαύσω κατα την διάρκεια της ημέρας αποφασισα
και διανυκτέρευσα στο Valldal.
Οποιος βρεθεί στο Alesund υπάρχει ενας δρόμος ο 656 καμιά τριανταριά χιλόμετρα για τους ρομαντικους στριφτερους αξίζει τον κόπο.




Μας δρόσισε με τις φραουλίτσες της




Alesund





Ο 656

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησέρα, η χαλάρωση συνεχίζεται στο Bergen.

!7η ημέρα 28/07/
Η διαδρομη ειναι Valldal - Geiranger - Hellesylt - Hornydal - Stryn - Olden - Josteldasbreen - Grotli - Lom περίπου 320 χλμ.
Πρώτος στόχος να απολαύσουμε το Geiranger και μετά με το φερρυ να περάσω στο Hellesylt και μετά να επισκευθώ τον παγετώνα Briksdalsbreen ο οποίος ηθελε περιπου πήγαινε - έλα δύο ώρες περπατημα.
Ο καιρός άριστος μέχρι το Josteldasbreen απο εκεί και πέρα αρκετή βροχή και αέρας μέχρι το Lom.
Δυστυχώς ο παγετώνας ειχε λειώσει χαμηλά και δεν υπήρχε δυνατότητα προσβασης για πιό ψηλά. Πολύ ωραιος όμως ο καρταρράκτης που συναντάς αρού για να τον περάσης γίνεσαι μούσκεμα.




Να βγάλω εισητήριο η όχι ;



Seven Sisters


Hellesylt



Αυτή για τον φίλο το Πασχάλη

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλημέρα σήμερα σταματάω τον τουρισμό πάω γαι βολτίτσα


18η ημέρα 29/07/23 και η διαδρομή Lom - Sogndal - Aurland - Flam - Voss - Bergen.
Από το Lom ακολούθησα το δρόμο 55 ενας δρόμος που τα έχει όλα απο Αλπικά τοπία με παγετώνες μέχρι κι΄εγω δεν ξέρω...
Στην συνέχεια μετά απο το Sogndal ακολούθησα τον γραφικό 33.
Τι να πώ, ενασ στενός γραφικος δρομος σε μία καταπράσινη διαδρομή που στην συνέχεια γίνεται ενα Αλπικό τοπίο και καταληγει στην φανταστικη Θέα
του Aurlandsfjorden Πανω απο το Flam.
Η πληροφορία οτι οι καταρρακτες αυτή την εποχή δεν ειχαν πολύ νερό με απετρεψε να πάρω το τρένο ( Flambasma ) για να τους δω.
Στην συνέχεια Voss και με συνεχή βροχή κατάληξει στο Bergen για τουρισμό και χαλάρωση μετά απο 18 ημερες συνεχοους μετακίνησης.



 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα απο Preikestolen


21η ημέρα 01/08/2013
Χαλάρωσα πολύ στο Bergen καβάλημα την μηχανη για μία εκδρομούλα και ξεμούδιασμα.
Η διαδρομή λοιπόν Bergen - Hattvik - Fussa - Torvikbygd - Jondal - Utne - Granvin - Voringsfossen - Ulvik - Voss - Bergen περίπου 400 χλμ.
Εντυπωσιακός ο δρομος απο το Ulvik ο 572 στροφιλίκια και περνει μέσα από ενα καταπληκτικό δάσος. Επίσης ο παράκτιος 49 με παρα πολυ ωράια θέρετρα.
Οκαιρό πολύκαλός εκτός απο το κοματι Voss - Bergen που το εχω κάνει δύο φορές και τις δύο υπό βροχή φωτογραφίες 0.

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Και πάλι καλησπέρα

22η ημέρα 02/08/2013.
Αφήνω το όμορφο Bergen και ακολουθόντας τον παρακτιο δρόμο 7 κατα μήκος του Φιόρδ Hardanger και δια μέσου της Odda θα καταλήξω στο Parking του Preikstolen. Η διαδρομή 510 χλμ γιατί έκανα και κάτι παρακάμψεις, πέρασα πάλι απο το Ulvik μάρεσε πάρα πολύ.
Ειχα μιά απορία, πως βρέχει και δεν έχει αστραπές και βροντές αλλα μου λύθηκε. Ολη την νύχτα και το πρώϊ αστραπτε και βροντούσε με καταρακτώδη βροχή.
Κοιττάζω το RT του λέω πως τα βλέπεις (ευχαριστημένο του είχα συμπληρώσει και καμιά 200 ml λαδάκι) εντάξει μου λέει.
Οκ αδιάβροχο και φύγαμε.
Η βροχή ειχε σαν συνέπεια στην περιφέρεια του Bergen να υπάρχει διακοπή ρεύματος και να μήν λειτουργούν τα βενζινάδικα και πάρα πολλά τούνελ να ειναι σκοτεινά αλλα τα φωτα του RT σκοτώνουν.
Κατα το διαστημα της βροχής η διδρομή ηταν καταπληκτική αλλα φωτο τίποτε στην συνέχεια ο καιρός βελτιώθηκε μέχρι τα τελευταία 100 χλμ.
Το μεγάλο πρόβλημα σ΄αυτήν τη χώρα ειναι το σύστημα ύδρευσης πάντου νερά βρε παιδί μου οπυ και ναγυρίσεις να δείς νέρα τρέχουνε απο βουνά απο πάρκα απο παντού.

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Και πάλι Καλησπέρα το ξέρω παίζω με τα νεύρα σας αλλά συγχωρέστε με.


23η ημέρα 03/07/2013

Preikestolen τα λέει όλα.
Να με συγχωρέσετε που θα επειμήνω πάνω σ΄αυτό το θέμα αλλά το θεωρώ κάτι το εξαιρετικό.
Χθές έφασα υπο βροχή και επέλεξα να διανυκτερεύσω στο ξενοδοχείο που ειναι στο Parking του Preikestolen. Η ωραία ύπαρξη μόλις ειδε οτι ειμαι απο Ελλάδα την οποία εχει επισκευθεί τρεις φορές και ειδικά την Κρήτη μας, μου πρότεινε να μου δεσμεύσει το δωμάτιο (κι΄ εάν θέλω την επομένη να το ακυρώσω) και για την σημερινή ημέρα διότι ο καιρός ειναι πρόβλημα. Δέχτηκα κι όντως ειχε δίκιο, η βροχή δεν σταμάτησε όλο το βράδυ παρά στις 11:00 το πρωϊ.
Οποτε ξεκινάμε εγώ και αρκετοί άλλοι και πολλοί Κινέζοι.
Η διαδρομή ειναι 1:50 λεπτά στο πήγαινε και 1:40 λεπτά στο έλα.
Κατα την διαδρομή συναντας ωραία τοπία.
Φθάνοντας επάνω η θέα σου κόβει την ανάσα ειναι κάτι ανεπανάλειπτο.
Παρολο που έπιασε μιά μπορά κανεις δεν έκανε την κίνηση να φύγει.
Πολλοί δε συνέχιζαν να φωτογραφίζοντε.
Εγω κάθηαα περίπου τρεις ωρες και δεν ελεγα να φύγω πιστεύω οτι ειναι απο τους συμαντικοτερους προορισμούς ειναι απλά ΑΝΕΠΑΝΑΛΥΠΤΟ.
Οταν επέστρεψα η ώρα ηταν ήδη 18:00 σκέφθηκα σοφή η πρόταση για μιά ακόμη διανυκτέρευση.


To GsForum πάει ακόμη κι εκεί που δεν πάνε οι μηχανές




Η διαδρομή










Ο υποφαινόμενος





 
Top Bottom