Lone Rider – 2013 North..North...North…..

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλημέρα από Στοκχόλμη (Ο τουρισμός συνεχίζεται).

24η ημέρα 04/08/2013 .
Αφήνω τα ανεπανάλυπτα Preikestoken ανηφοροκατηφορίζω για Oslo.
Η διαδρομή ειναι Preikestolen - Dirdal - Byrkjedal - Tjorhom - Sirdal (οι δρόμοι ειναι 508-45-468) - Offedal - Sandvatn - Eiken - Sveindal - Evje - Tveitsund - Seljord - Drammen - Oslo (οι δρόμοι 42=41-Ε134-165).
Η διαδρομη κοντά στα 650 χλμ.
Καταπκηκτκή διαδρομή τα ειχε όλα απο αγρια τοπία μέχρι καταπράσινα και στο μεγαλύτερο μέρος ανεβοκατεβάσματα με την μεγαλύτερη ευθεια στα 200 μέτρα.
Δυστηχώς ομως ηταν πολύ φτωχή απο φωτογραφίες λόγω καταρακτωδών
βροχών για κανένα 5αωρο.
Εγώ όμως το απόλαυσα (και πάλι τα Revit καλά ρουχα δεν βάζουν νερό βαριόμουν να βάλω το κάτω αδιάβροχο) καταπληκτική εμπειρία.
Ετσι λοιπόν κατέληξα στο Οσλο.
Ωραία πόλη αλλα καμία σχέση με το χρώμα και γενικά μ΄αυτό που λέγεται Νορβηγία.
Μην ξεχάσω να σας πώ για αυτους που δεν το ξέρουν και σκοπεύουν να ταξιδέψουν στην Νορβηγία οτι για τα ψώνια που κάνουν υπάρχει (Tax free ) επιστροφή φόρου.

25η ημέρα 06/08/2013.
Την επόμενη ημέρα ενα περπάτημα στην πόλη μεχρι τις δύο και μετά βούρρρρ για Στοκχόλμη.
Η διαδρομή κοντά 540 χλμ δρόμος Ε18 άνετος το RT Βρήκε τη υγειά του που λέμε ατέλειωτες ευθείες και νάμαστε Στοκχόλμη.
Οι φώτο για την πόλη αύριο βράδυ.



Oslo by night

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα από Στοκχόλμη
Ο τουρισμός πάει μιά χαρά.

26η και 27η ημέρα 07/08/2013.
Καλά πάει μιά χαρά, χιλιόμετρα 0 γιαλαντζι μηχανόβιοι να πουμε.
Τελικά πιστεύω οτι η επιλογή μου να μείνω δύο ημέρες στην Στοκχόλμη ηταν σωστή.
Μου άρεσε παρα πολύ η Στοκχόλμη, ειναι μία πόλη με νησάκια, γέφυρες, χρώμα, ζωή και χαρακτήρα, αξίζει να την επισκευθείς.
Τα έχει όλα, ώρα να έχεις για περπάτημα.
Γι' αυτό κι΄ εγώ έγραψα αρκετά χιλιομετράκια με τα πόδια και επι πλέον και κάποια ναυτικά μίλια (ειναι απαραίτητα).


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Το κτίριο που γίνεται η απονομή τωμ Νομπελ.



Εχει και το ALLOU της

 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλημέρα σας απο Νυρεμβέργη.
Αρχισα να κατηφορίζω αλλά με στάσεις.

28η ημέρα 08/08/2013.
Αφήνω τη ωραία Στοκχόλμη και καρτηφορίζω προς Δανία.
Η διαδρομή περιίπου στα 700χλμ αλλά τα 500 με δυνατή βροχή έως καταρρακτώδη το RT όμως χαμογελούσε, πιο ανεβασμένοι ρυθμοί και πιό χαλαροί.
Κάποια πράγματα που είχα στο μυαλό μου ηταν αδύνατον να γίνουν λόγω καιρού, απλά τα πέρασα.
Στην Δανία διανυκτέρευσα στην Κοπεγχάγη συνεχίζοντας το τουρ.
Μου άρεσε σαν πόλη σικάτη και με ζωή απλώς οι γυναικες τους δεν ειναι του τύπου μου, ψηλές, όμορφες, ξανθές...παπαπαπαπα...δέν...αχχχχχχχ..
Επίσης αν και επίπεδη εχει ωραία επαρχία δρόμους με πολύ ανεβασμένους ρυθμούς, πάλι χαμόγελα το RT και γενικά υπάρχει μια πολύ εκλεπτυσμένη τάξη.


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα από Νυρεμβέργη (ακόμη)

29η ημέρα 09/08/2013.
Αφήνω την Κοπεγχάγη και μέσω Gedser περνάω στο Rostock ο προορισμός
υπό σκέψη. Παρπολλές φορές ελέγα να επισκευθώ την Νυρεμβέρβη αλλά ποτέ δεν το είχα κάνει, τώρα ηταν ευκαιρία, τα χιλιόμετρα μου βγένανε ανετα οπότε βούρρρρ.
Η απόσταση κοντά στα 820 χλμ. δυό τρεις ψιλοβροχούλες στο δρόμο
δεν ηταν ικανές να κατεβάσουν τους ρυθμούς στο RT που πλέον έχουν ανέβει σημαντικά ( η μέση κατανάλωση απο τα 4,5 εφθασε τα 4,9) αλλά
τα λαστιχάκια εχουν κάποιες φθορες , απο λαδάκι ακομη δεν έχω συμπληρώσει άλλο πλην τα 200μλ στις 8500 χλμ. τα χιλιόμετρα τώρα ειναι
πάνω από 11500.
Στο Rostock απ' οτι θα δείτε πρέπει να ειχαν κατι σαν αγώνες ιστιολοϊας που παρακολουθούσε πολύς κόσμος, μάταια προσπαθούσα να ξεχωρίσω τον GsManiac και την παρέα του.
Και νάμαι λοιπόν Νυρεμβέργη, μπανάκι και βούρ για περπάτημα στην παλαιά πόλη.
Εδώ λοιπόν ηταν και ηεκπληξη του ταξιδιού.
Η Νυρεμβέργη ειναι μία πανέμορφη, καταπληκτική πόλη, δεν χορταίνεις να την περπατάς.
Ασχημές σκέψεις άρχισαν να με βασανίζουν, οπότε με συνοπτικές Δημοκτρατικές διαδικασίες αποφασίζω αλλή μία διανυκτέρευση και βέβαια αποζημιώθηκα με το παραπάνω.
Αρα 30η ημέρα 10/08/2013 Νυρεμβέργη χιλιόμετρα 0.

Το παρόν και το παρελθόν, Simson του 68



Μου ζήτησαν να με φιλήσουν και του έδωσα το μάγουλό μου


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Καλησπέρα απο Μολόνια.
Το τουρ συνείζεται ετσι για να προβληματίζω τον φίλο μου τον Τεό.

31η ημέρα 11/08/2013
Αφήνω την ωραία Νυρεμβέργη και κατηφορίζω πρός Μπολόνια για τον τελευταίο σταθμό διανυκτέρευσης πριν πάρω το καράβι από Ανκώνα.
Η διαρομη χαρά θεού το μποτιλιάρισμα όμως φοβερό, καμιά εικοσαριά χλμ πριν το Μόναχο εως το σημείο που χωρίζεται ο δρόμος προς Ινσμπουργκ και Σαλτμουργκ (εκει προβληματηστικα ποιόν δρόμο ν' ακολουθήσω)
Ο Ελληνάρας όμως αναψε τα αλάρμ και την γνωστή μέθοδο που μάλλον άρεσε και σε κάτι γερμαναράδες και με πήραν απο πίσω.
Τα τοπία μαγευτικάκαθ' οδόν από το πέρασμα της Αυστρίας και της Ιταλίας μέχρι το Μπολζάνο. Καποια στιγμή μια πινακίδα εδειχνε προς Δολομίτες και ασχημες σκέψεις άρχισαν να περνούν απο το μυαλό μου, ευτύχως όμως λόγω ηλικίας σκέπτομαι αργα και συνέχισα τον κατήφορο μετα 35 τρανταπεντάρια τις θερμοκρασίας.
Νάμαι λοιπόν κατα τις 15:00 στην πανέμορφη Μπολόνια, μπανάκι βούρ στην πόλη και επίσκεψη στον παιδικό μου φίλο.
Ωραία περνάμε συνοπτικές διαδικασίες πάλι, άλλη μία μέρα στην Μπολόνια.
Το πρωι στο ασανσερ του ξενοδοχείου ακούω Ελληνικά από ένα ζευγάρι, Ελληνες ; ναι Ελληνες με μηχανή και μέλος του GSFORUM, o Asotosios με την συντροφό του και την Moto Guzzi.
Τελικά αυτό δεν ειναι Φορουμ με τόσα μέλη εχουμε καταντήσει περισσότεροι και απο την Ευρωπαική Ενωση.
Δεν τολμάς πλέον να μιλήσεις πουθενά κι αμέσως γίνεσαι αντιληπτός.
Να ειναι καλά τα παιδιά καλό τους ταξίδι και να το ευχαρηστηθούν.




Καλησπέρα από Ελλάδα
Τελικά επέστρεψα αλλα πήρα λάθος δρόμο και βρέθηκα στο Πόρτο Χέλι με τα αγαπημένα μου πρόσωπα.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που με ανεχθήκατε όλο αυτόν τον καιρό και
μου δώσατε την χαρά να μοιραστώ τις ωραιότερες εικόνες αυτού του ταξιδιού.
Ενα ταξίδι που στα 13500 χλμ που οδήγησα με το RT μου δεν θυμαμαι ούτε 100 μέτρα που να μην ειναι χαραγμένα στην μνήμη μου, αφήνοντας μου καταπληκτικές εικόνες και ανάλογα συναισθήματα.
Ηταν ενα ταξίδι γεμάτο περπάτησα, οδήγησα, βράχηκα, κρύωσα, ίδρωσα...συναντήθηκα με φίλους απο το Φόρουμ και πράγματικά το χάρηκα !!!!!
Θα μείνω μόνο λίγο σε αυτή την χώρα που λέγεται Νορβηγία και η οποία ειναι
ανεπανάλυπτη, μία χώρα που χαιρεσε να την ταξιδεύεις, μία χώρα που προσφέρει τα πάντα σε ενα ταξιδιώτη.
Ελπίζω οτι στο πρώτο καφε του Φόρουμ όπως είπε και ο Νικολας θα έχουμε πολλά να πούμε και να ανταλάξουμε εικόνες απο τα ταξίδια τους με τους φίλους συνφορουμίτες.
Και πάλι σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια στις διακοπές σας και στο ταξίδι σας σε όσους ταξιδεύουν η πρόκειται να ταξιδέψουν.

Ευχαριστώ

Νίκος
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
KATAΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ!!! (Και παρουσιαση! :yew: )


:ok::ok::ok::ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Φοβερο ταξιδι!!!! με το καλο και αμερικη τωρα....;);):ok::ok:
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
:D:D:D:D:D:D:D
δεν θα πω τπτ ......τα εχουνε πει ολοι και ολα!!!!!!!
:mooning::mooning::mooning::mooning::)
 

Barakos Yiannis

Μέλος
Όνομα
Yiannis Barakos
Μοτό
K1200LT
Τις ξαναείδα και τις καταφχαριστηθικα! Αντε ρε φιλε νασε παντα καλα να ταξιδευεις!....:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το πιο απολαυστικο live του περυσινου καλοκαιριου!!
Απιθανες φωτογραφιες και σκεψεις σε πραγματικο χρονο,
σκετη αποπλανηση και ξεσηκωμος.
Κραταω απο τον Νικο οτι το περιμενε 5 χρονια να του κατσει,
και αυτο γιατι περυσι απετυχα να πραγματοποιησω
την τριτη επισκεψη 'στα ελαφια' και το εφερα βαρεως..
Το καλοκαιρι ομως να, ειναι ξανα μπροστα μας!!

:)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Νικόλα να σε χει ο θεός καλα να ταξιδευεις και να μας ταξιδευεις !!!!!
Παντα όρθιος αδερφέ !!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αυτά είναι τα διαμάντια που σου ανοίγουν την όρεξη να ταξιδεύεις!
 
Top Bottom