Macedonia "On the shores of 6 lakes" 16-18 October

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
τελικα ποιο καλο παιδι (που εχει τις ανω προυποθεσεις), θα την πεσει μαζι μου στον πλαταμωνα,αντε κ στην καστορια;
μονος αντρας ...ψαχνει
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Και το προγραμμα της τριτης μερες.

3η Ημέρα Κυριακή 18 Οκτώβρη 2015

Ώρα αναχώρησης 08:00 ή 08:30 (θα αποφασιστεί το βράδυ του Σαββάτου και θα σας ενημερώσουμε)
Σημείο συνάντησης θα είναι το πάρκινγκ του ξενοδοχείου "Τσάμης".
Υπενθυμίζουμε πως θα πρέπει όλοι να έχουμε ανεφοδιάσει τις μοτοσυκλέτες μας από το προηγούμενο βράδυ.


Ξεκινάμε και ακολουθούμε τον δρόμο που οδηγεί προς το Νεστόριο. Πανέμορφη διαδρομή (αν εξαιρέσουμε τα πρώτα αδιάφορα χιλιόμετρα) έχοντας στα αριστερά μας τον Αλιάκμονα ποταμό.
Δεν μπαίνουμε στο Νεστόριο και συνεχίζουμε προς Χρυσή όπου και θα γίνει η πρώτη μας στάση στους καταρράκτες που είναι πάνω στον δρόμο.

Συναντάμε την ε.ο Κοζάνης - Ιωαννίνων και στρίβουμε αριστερά προς Επταχώρι. Σε ένα αρκετά καλό δρόμο χωρίς ιδιαίτερη κίνηση θα οδηγήσουμε μέχρι το Επταχώρι και στη συνέχεια θα ακολουθήσουμε πινακίδες για Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας. Μικρή στάση για τσιγάρο και φωτογραφίες.
Σμίξη, Μαυραναίοι και βενζινάδικο Strada ο επόμενος προορισμός μας. Εκεί ανεφοδιάζουμε όλοι και όποιοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν το επόμενο κομμάτι της διαδρομής θα έχουν την ευκαιρία μέσω Εγνατίας να φύγουν για τις βάσεις τους. Επίσης στη Strada θα γίνει μεγάλη στάση για καφέ αλλά και για πρόχειρο φαγητό (ούτε για την Κυριακή έχουμε κλείσει κάποια ταβέρνα)
Όσοι μείνουν η συνέχεια της διαδρομής θα περάσει από Κηπουρειό και από εκεί Κρανεά, Μηλιά και οροπέδια Μετσόβου (μήπως και μας κάνει το χατήρι αυτή τη φορά να μας επιτρέψει ο καιρός να κάνουμε στάση εκεί για φωτογραφίες).
Από τα οροπέδια θα ακολουθήσουμε τον παλιό δρόμο Ιωαννίνων - Τρικάλων (πέρασμα Κατάρας) αλλά αν έχει περάσει η ώρα θα βγούμε από το Μέτσοβο στην Εγνατία για να φτάσουμε στην Παναγία όπου και θα ξαναμπούμε στην παλιά ε.ο Ιωαννίνων - Τρικάλων.
Το δείπνο έχει προγραμματιστεί να γίνει στην Ανάληψη στην ταβέρνα των φίλων μας (Βασίλη - Γιώργο) (θα σας ενημερώσουμε για τιμές και μενού).
Από εκεί και μετά από 40 περίπου χιλιόμετρα θα φτάσουμε στον τελικό μας προορισμό και το τέλος της εκδρομής, στην πόλη των Τρικάλων.



http://northcape2010.blogspot.gr/2015/09/macedonia-on-shores-of-6-lakes.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το κομμάτι αυτό μετά από Νέα Κοτύλη προς Πεύκο είναι χωμάτινο και με της βροχές κλπ δεν θα περνιέται με οτιδήποτε λιγότερο από on/off, θα σας πάρει και καμια ώρα.
Ειμαι σιγουρος πως η εκδρομη θα ακολουθησει το νεο δρομο απο Νεστοριο προς Πευκο,
αυτον που περναει πανω απο το χωρο του river party κι ανηφοριζει εξελισσομενος σε πισταρα Α΄ Εθνικης μετα αποτυπωματων αγελαδας...
Αλλα τοσο μπορουν να περιγραψουν αυτοι οι τρισκαταρατοι γουγλμαπς που νομιζουν οτι ξερουν την Ελλαδα καλυτερα απο εμας!
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Ειμαι σιγουρος πως η εκδρομη θα ακολουθησει το νεο δρομο απο Νεστοριο προς Πευκο,
αυτον που περναει πανω απο το χωρο του river party κι ανηφοριζει εξελισσομενος σε πισταρα Α΄ Εθνικης μετα αποτυπωματων αγελαδας...
Και εγώ αυτό πιστεύω οτι θα κάνουν.
Βέβαια υπάρχει και ένα αξιοθέατο περίπου 5χλμ μέσα στον χωματόδρομο που αξίζει, αλλά είπαμε θέλει τουλάχιστον on/off.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Το κομμάτι αυτό μετά από Νέα Κοτύλη προς Πεύκο είναι χωμάτινο και με της βροχές κλπ δεν θα περνιέται με οτιδήποτε λιγότερο από on/off, θα σας πάρει και καμια ώρα.
Aυτο το κομματι που λες δεν το βλεπω στη διαδρομη.Δεν παμε καθετα απο το σημειο που ξεκινας,αλλα δυτικα και πεφτουμε νοτια προς το Πευκο.

Αυτο που λεει ο Πασχαλης θα γινει.
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
:muted: περίεργο, γιατί και στο site της διοργάνωσης την ίδια διαδρομή βλέπω εγώ(απο τον χωματόδρομο), γιαυτό μου έκανε εντύπωση.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
:muted: περίεργο, γιατί και στο site της διοργάνωσης την ίδια διαδρομή βλέπω εγώ(απο τον χωματόδρομο), γιαυτό μου έκανε εντύπωση.
Θαναση αυτη τη διαδρομη την εχω κατεβασει απο το site.Για πες μου που ειδες διαφορετικο χαρτη,μηπως εγινε καποιο λαθος που θα πρεπει να διορθωθει.
 
Top Bottom