Moto GP, 2016

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Αυτος ο Crutchlow εχει γινει τελειως βλακας...μονος του να τρεχει δεν θα τερματισει..θα πεσει.Κριμα γιατι πιστευα λογω του εκρηκτικου του χαρακτηρα οτι με τον καιρο θα παει καλυτερα,αλλα μαλλον τον οδηγει σε επιπολαιοτητες και μ@λ@κιζεται..κριμα
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ρε σεις τι θα γίνει με τα ducati. Οι μηχανές τα "σπάνε" αλλά οι επιλογές των οδηγών είναι για τα ανάθεμα.....
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ρε σεις τι θα γίνει με τα ducati. Οι μηχανές τα "σπάνε" αλλά οι επιλογές των οδηγών είναι για τα ανάθεμα.....
Οι οδηγοι της υπερβαλουν εαυτον...πιστευω. Ειναι αρκετα ανχωμενοι να αποδειξουν πραγματα Ηλια.
καβαλανε ενα ονομα βαρυ,παιζεται και η θεση τους, ε...ολα μαζι ειναι υπερβαρα για αυτους.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Θέλει....κάκαλα για να είναι στους fantastic 4...

AfricafoN
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
rossi says

Πως ήταν τα πράγματα σήμερα?


“Ναι πήραμε την 2η θέση, είχαμε πρόβλημα με σπινιάρισμα αλλιώς θα είχαμε κερδίσει άνετα (laughs). Ο Jorge ήταν πολύ δυνατός σήμερα, δεν ήμουν πολύ πίσω αλλά έδειξε ότι είχε κάτι παραπάνω''

Και το ότι ξεκίνησες πίσω δε βοήθησε...

“Όταν ξεκινάς από εκεί πίσω και καταλήγεις 2ος πάντα είναι ένας καλός αγώνας. Ήξερα ότι πρέπει να δώσω μάχες στην αρχή αλλά ευτυχώς δεν έχασα και πολύ χρόνο, ακόμη κι αν έκανα χάλια εκκίνηση”.

Και μετά κατάφερες να πιάσεις Marquez και Dovizioso…
“Η κατάσταση ήταν περίπλοκη, γιατί η θερμοκρασία είχε ανέβει σε σχέση με την Moto2 και η πίστα γλιστρούσε πιο πολύ. Όταν έπιασα τον Marc και τον Andrea, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να τους περάσω αμέσως χωρίς καθυστέρηση και αυτό έκανα. Δεν κατάλαβα αμέσως ότι έπεσαν, αλλά όταν το κατάλαβα μπόρεσα να πάρω μια ανάσα και διαχειριστώ την διαφορά μου απ τον Vinales. Φυσικά δεν μπορούσα να χαλαρώσω και πολύ γιατί θα έχανα την αυτοσυγκέντρωση μου''


Αλλά ο Lorenzo ήταν αρκετά μπροστά…
“Εάν ξεκινούσα λίγο πιο μπροστά, ίσως να μπορούσα να ήμουν πιο κοντά στον Lorenzo, αλλά αυτό ήταν ξεκάθαρα δικό μου σφάλμα. Την Παρασκευή προσπαθούσαμε να λύσουμε προβλήματα που λυνόταν απλά με το νέο λάστιχο και το Σάββατο έκανα πολλά λάθη στις κατατακτήριες”.


Πιο ήταν πιο καθοριστικό?
“Έχουν το ίδιο βάρος, αλλά είναι σαφές ότι για να παίζεις για την νίκη πρέπει να είσαι αξιόμαχος απ το Σάββατο το πρωί''.


Γεγονός είναι ότι τους τελευταίους αγώνες τους κέρδισε ο αναβάτης απ την pole…
“Στο MotoGP είναι έτσι για κάποιο καιρό. Υπήρξε μια μικρή μάχη πίσω απ τον Lorenzo σήμερα, θα έλεγα ότι η κατάσταση δεν είναι πολύ διαφορετική από πέρσι. Ακόμα και που με τα Michelin, πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στις προσπεράσεις γιατί είναι πιο εύκολο να κάνεις λάθος”.


Το αποτέλεσμα είναι θετικό όμως…
“Ναι αυτοί οι 20 βαθμοί είναι χρυσοί, γιατί είμαστε πιο κοντά στη βαθμολογία, τρεις σε 12 βαθμούς διαφορά. Επίσης η Yamaha απέδειξε ότι είναι άκρως ανταγωνιστική, ιδίως στον αγώνα”.


Καλός οιωνός για το Mugello…
“Φέτος με τα νέα λάστιχα όλα είναι διαφορετικά, πρέπει να προσέχεις γιατί μπορείς να καταλήξεις εύκολα στην άσφαλτο. Απ την άλλη με τα Michelin αισθάνομαι ότι μπορώ να είμαι ακόμα πιο γρήγορος και δε βλέπω την ώρα να αγωνιστώ στο GP της πατρίδας μου''


Μιλώντας για πτώσεις, υπήρξαν πολλές στον αγώνα, πως το εξηγείς?
“Νομίζω ρόλο έπαιξε το λάστιχο που έμεινε στην άσφαλτο απ την Moto2, αλλά και τα γεμάτα στην αρχή ρεζερβουάρ. Φυσικά και το ότι στον αγώνα όλοι δίνουν τα πάντα”.


Τι λες για το πρώτο βάθρο του Vinales?
“Έδειξε και πάλι τη δυναμική του, δεν είναι τυχαίο. Θα γίνει, βασικά ήδη είναι, πολύ δυνατός οδηγός στα MotoGP''.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
βαθμολογικα εχει εδιαφερον ειδικα με τις πιστες που ακολουθουν,mugello,assen κτλπ.
παντως και φετος τα yamaha δειχνουν τη σταθεροτητα τους.
μεγαλο fail του λορενθο που δηλωσε οτι<μολις πεσανε μαρκεθ και ντοβι,ανακουφιστηκα> και σωστη δηλωση ροσσι <ηταν πιο γρηγορος αρκεστηκα στη δευτερη θεση>
Είναι το μεγαλείο που όλοι θαυμάζουμε από τη μια και ο υπερφίαλος εγωισμός του 99 από την άλλη!
Μεγάλο τιμόνι ο αχώνευτος, αλλά μέχρι εκεί. Μηδενικό σαν αθλητής, σαν άνθρωπος!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πάντως στη Ducati πρέπει να τραβάνε τις κ@λ@τριχες τους.
Έχουν φτιάξει ένα μηχανάκι ισάξιο, αν όχι καλύτερο από τα άλλα και οι οδηγοί της ομάδας έχουν αγοράσει οικόπεδα σε όλες τις πίστες.

:(
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πάντως στη Ducati πρέπει να τραβάνε τις κ@λ@τριχες τους.
Έχουν φτιάξει ένα μηχανάκι ισάξιο, αν όχι καλύτερο από τα άλλα και οι οδηγοί της ομάδας έχουν αγοράσει οικόπεδα σε όλες τις πίστες.

:(
Παντως αν κοιτάξεις καλα το σημείο που πέσαν θα δεις οτι ειναι μια 1ον παράξενη στροφή
2ον πέσαν και οι δυο με τον ιδιο τροπο απο την ιδια λαθος τεχνική κίνηση διότι κατα την γνωμη μου πέσαν στα φρενα οριακά αργά για να προλάβουν το λορεντζο
Δεν μπορω να πω οτι φτάει ο οδηγός απλά πηρε μια απόφαση με μεγαλύτερο ρίσκο
Κατα την δίκη μου γνωμη αυτος που παιρνει οριακές αποφάσεις που ιςως βγουν η δε βγουν
πολλες φορες εχει στόφα πρωταθλητή ,ηγέτη κλπ
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Παντως αν κοιτάξεις καλα το σημείο που πέσαν θα δεις οτι ειναι μια 1ον παράξενη στροφή
2ον πέσαν και οι δυο με τον ιδιο τροπο απο την ιδια λαθος τεχνική κίνηση διότι κατα την γνωμη μου πέσαν στα φρενα οριακά αργά για να προλάβουν το λορεντζο
Δεν μπορω να πω οτι φτάει ο οδηγός απλά πηρε μια απόφαση με μεγαλύτερο ρίσκο
Κατα την δίκη μου γνωμη αυτος που παιρνει οριακές αποφάσεις που ιςως βγουν η δε βγουν
πολλες φορες εχει στόφα πρωταθλητή ,ηγέτη κλπ
Σε αυτο που λες εχεις δικιο, απλα πιστευω παρεσυρε ο ενας τον αλλο σε σχεση με την φορα που μπηκαν στην στροφη με αποτελεσμα να πρεπει να γειρουν λιιιγο παραπανω...και εγινε. Οπως σωστα ειπες επρεπε να παρουν τα ρισκα τους και δεν βγηκε...παντως μπηκαν με περισοτερα χλμ πιστευω . Καμμια φορα ακολουθεις απλα τον μπροστινο σου απο ενστικτο και παρασυρεσαι ειτε για καλο ειτε για κακο.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Παντως εγω θαυμαζω dovi!!! Πραγματικα αν ημουν στην θεση του θα το παραταγα... θα ελεγα μαγκες δεν με παει φετος αφηστε το, δεν με θελει.. παω να κανω προπονηση εγω για του χρονου.. δεν, ρε παιδι μου... καποιος με εχει μουτζωσει.. αλλα αυτος συνεχιζει κανονικα... :biker:χαχα
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Σε αυτο που λες εχεις δικιο, απλα πιστευω παρεσυρε ο ενας τον αλλο σε σχεση με την φορα που μπηκαν στην στροφη με αποτελεσμα να πρεπει να γειρουν λιιιγο παραπανω...και εγινε. Οπως σωστα ειπες επρεπε να παρουν τα ρισκα τους και δεν βγηκε...παντως μπηκαν με περισοτερα χλμ πιστευω . Καμμια φορα ακολουθεις απλα τον μπροστινο σου απο ενστικτο και παρασυρεσαι ειτε για καλο ειτε για κακο.
Με την διαφορά πως, αν κοιτάξεις καλά το σχετικό βίντεο, πέφτει πρώτα ο Marquez και μετά ο Dovi. Ο πρώτος δήλωσε πως άργησε λίγο παραπάνω στα φρένα λόγω της κακής επιτάχυνσης του Χόνδα, ώστε να καλύπτει το μειονέκτημα. Ο δεύτερος είπε πως απλά έγειρε δύο μοίρες παραπάνω, που όμως ήταν αρκετές για να χάσει το μπροστινό.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Με την διαφορά πως, αν κοιτάξεις καλά το σχετικό βίντεο, πέφτει πρώτα ο Marquez και μετά ο Dovi. Ο πρώτος δήλωσε πως άργησε λίγο παραπάνω στα φρένα λόγω της κακής επιτάχυνσης του Χόνδα, ώστε να καλύπτει το μειονέκτημα. Ο δεύτερος είπε πως απλά έγειρε δύο μοίρες παραπάνω, που όμως ήταν αρκετές για να χάσει το μπροστινό.
Δημητρη δεν εχει να κανει ποιος επεσε 2 δεκατα ποιο γρηγορα, η ουσια ειναι οτι μπημαν πιστευω με περισοτερα ο ενας οπως ειπε για να καλυψει το χασιμο απο την κακη εξοδο , ο αλλος εγειρε λιγο παραπανω για να στριψει και να μεινει στην γραμμη. Τωρα εμεις κανουμε εικασιες να περασει η ωρα, το μυαλο αυτων των αναβατων δουλευει τελειως διαφορετικα ...ουτε να κρινουμε προσπαθουμε...κουβεντα να γινεται
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως είχαν και οι δυο τα εφόδια σε αυτον τον αγώνα να ιδρώσουν αρκετα τον λορενθο


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παντως είχαν και οι δυο τα εφόδια σε αυτον τον αγώνα να ιδρώσουν αρκετα τον λορενθο


Από αδιευκρίνιστο !!!!
Οχι!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δημητρη δεν εχει να κανει ποιος επεσε 2 δεκατα ποιο γρηγορα, η ουσια ειναι οτι μπημαν πιστευω με περισοτερα ο ενας οπως ειπε για να καλυψει το χασιμο απο την κακη εξοδο , ο αλλος εγειρε λιγο παραπανω για να στριψει και να μεινει στην γραμμη. Τωρα εμεις κανουμε εικασιες να περασει η ωρα, το μυαλο αυτων των αναβατων δουλευει τελειως διαφορετικα ...ουτε να κρινουμε προσπαθουμε...κουβεντα να γινεται
Σωστο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντως στη Ducati πρέπει να τραβάνε τις κ@λ@τριχες τους.
Έχουν φτιάξει ένα μηχανάκι ισάξιο, αν όχι καλύτερο από τα άλλα και οι οδηγοί της ομάδας έχουν αγοράσει οικόπεδα σε όλες τις πίστες.

:(
Honda & Ducati εχουν κακα μηχανακια....
Η 1η ενα μηχανακι βασισμενο στα ηλεκτρονικα, που φετος ακομα ψαχνεται χανοντας το πλεονεκτημα που ειχε κι η 2η ενα μηχανακι χτισμενο γυρω απο τον κινητητα, που δεν αρκει.
Ο 93 παιρνει συνεχως το 100% απο το κακο τουμηχανακι χαρη στο ταλεντο του. Οι ντουκατιστι..... Πεφτουν!
ΥΑΜΑΗΑ και SUZUKI εχουν πιο καλα μηχανακια στο συνολο. Η ΥΑΜΑΗΑ μακραν ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παντως είχαν και οι δυο τα εφόδια σε αυτον τον αγώνα να ιδρώσουν αρκετα τον λορενθο


Από αδιευκρίνιστο !!!!
Αν δεις τις δηλωσεις του Ροσι με προσοχη, θα καταλαβεις οτι ο 99 δεν ειχε αντιπαλο το περασμενο ΣΚ. Μονο ο Ροσι θα μπορουσε, αν δεν εκανε τα λαθη που ο ιδιος ειπε και παραδεχθηκε (μεγαλειο Ροσι....)


ΥΓ: Μη μου θυμισεις τι εγραψα σε σχεση με Ντοβι πριν το ΣΚ.... Το ξερω:D
Αυτη ηταν δικη μου εσφαλμενη εκτιμηση:cool:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Honda & Ducati εχουν κακα μηχανακια....
Η 1η ενα μηχανακι βασισμενο στα ηλεκτρονικα, που φετος ακομα ψαχνεται χανοντας το πλεονεκτημα που ειχε κι η 2η ενα μηχανακι χτισμενο γυρω απο τον κινητητα, που δεν αρκει.
Ο 93 παιρνει συνεχως το 100% απο το κακο τουμηχανακι χαρη στο ταλεντο του. Οι ντουκατιστι..... Πεφτουν!
ΥΑΜΑΗΑ και SUZUKI εχουν πιο καλα μηχανακια στο συνολο. Η ΥΑΜΑΗΑ μακραν ;)
Οι Ducati εκανε την πιο σωστη κινηση...πηρε τον αχωνευτο 99 . πιστευω οτι το μεχανακι τους θελει οδηγηση με ακριβεις ηπιους χειρισμους για να σταθει..συν οτι ο αχωνευτος τελκα ξερει να στηνει μηχανακι πιστευω..το αποδεικνειει συνεχως με το καλυτεροτερο στημενο μηχανακι απο ολους,ακομα και απο την γρια 46. Η σουζουκι εναι θεμα χρονου να φτασει στην κορυφη..ανεκαθεν παλευε με τα καλυτερα πλαισια,οχι ομως με τους γρηγοροτερους κινητηρες...αλλα τα υπαρχοντα ηλεκτρονικα την ευνοουν. Για τη χονδα..συμφωνουμε 100% ηλεκτρονικο μηχανακι...εμεινε ξεβρακωτο με τα υποδιεστερα ηλεκτρονικα. Οτι και να κανει το ρουφιανακι 93...δεν...αλλωτε και αυτος ηλεκτρονικος αναβατης ειναι . ετσι εμαθε απο το ξεκινημα.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Αν δεις τις δηλωσεις του Ροσι με προσοχη, θα καταλαβεις οτι ο 99 δεν ειχε αντιπαλο το περασμενο ΣΚ. Μονο ο Ροσι θα μπορουσε, αν δεν εκανε τα λαθη που ο ιδιος ειπε και παραδεχθηκε (μεγαλειο Ροσι....)


ΥΓ: Μη μου θυμισεις τι εγραψα σε σχεση με Ντοβι πριν το ΣΚ.... Το ξερω:D
Αυτη ηταν δικη μου εσφαλμενη εκτιμηση:cool:
Αυτο το μεγαλειο τι το ηθελες βρε Θοδωρη...τωρα ειναι οντως αντικειμενικος...Μηπως τον θυμασαι,γιατι θα τον θυμασαι στα πρωτα του χρονια η εστω μια 10ετια πριν? Ενας Μαρκεθ ηταν..με αλλο ονομα..μην με κανεις να ψαχνω στο youtube τις φουστιες του και το φερσιμο του..Η αληθεια αληθεια και ασ δηλωνω Ροσσικος
 
Top Bottom