Moto Guzzi V100 Stelvio

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν κατάλαβα καλά η διαφορά μεταξύ των δυο εκδόσεων περιορίζεται μόνο στην ύπαρξη ή μη του radar;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πανέμορφη μοτοσυκλέτα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χαίρομαι πάντα όταν βλέπω την νεολαία να πηγαίνει σε ιστορικές μάρκες όπως η MG, φαίνεται ότι το ανανεωμένο προφίλ που πουλάει το μάρκετινγκ πιάνει τόπο.

Καλά χιλιόμετρα στον άνθρωπο, να το χαρεί.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πιτσιρικάς είναι απλα έχει κανει πολλές καταχρήσεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι λες και τα γκουτσι έχουν φαληρίσει τους μηχανικούς.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό το ξεχάσαμε ήδη. Όπως οι περισσότεροι εν δυνάμει πελάτες...

Άσχετο αλλά η Ducati πουλάει 60.000 μηχανακια τον χρόνο, η Aprilia ούτε τόσα. ενώ η Honda 17 εκατομμύρια. Δεν χρειάζεται όλοι να παίρνουν τον τίτλο του μαζικού παραγωγού της χρονιάς. Η MG έχει το κοινό της και φανατικό.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άσχετο αλλά η Ducati πουλάει 60.000 μηχανακια τον χρόνο, η Aprilia ούτε τόσα. ενώ η Honda 17 εκατομμύρια. Δεν χρειάζεται όλοι να παίρνουν τον τίτλο του μαζικού παραγωγού της χρονιάς. Η MG έχει το κοινό της και φανατικό.
Βαγγέλη τα είπαμε ήδη.

Έχει κοινό που φανατιζεται με την μάρκα.
Μπορεί να έχει και μια μούμια σε σαρκοφάγο.

Δεν ψωνίζει κάθε 2-3 χρόνια νέα μοτοσυκλέτα για να συντηρήσει το εργοστάσιο και να πληρωθεί η εξέλιξη που γίνεται. (Πχ, βλέπεις ότι οι πενφεδάκηδες με το που βγηκε το 1300 άλλαξαν τα παλιότερα)

Οπότε καταλήγει η φάση ποδόσφαιρο, παίξω ξύλο για την ομάδα αλλά γήπεδο δεν πάω ποτέ, τα εισιτήρια είναι ακριβά.


Κάνεις δεν είπε ότι πρέπει να έχει δύο γκουτσι σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο. Άσε που αν γινόταν αυτό οι χιονονιφάδες θα πήγαιναν αλλού. Αλλά πρέπει να έχει... Κάποιες πωλήσεις, δεν ξέρω ποιο είναι το επίπεδο βιωσιμότητας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη τα είπαμε ήδη.

Έχει κοινό που φανατιζεται με την μάρκα.
Μπορεί να έχει και μια μούμια σε σαρκοφάγο.

Δεν ψωνίζει κάθε 2-3 χρόνια νέα μοτοσυκλέτα για να συντηρήσει το εργοστάσιο και να πληρωθεί η εξέλιξη που γίνεται. (Πχ, βλέπεις ότι οι πενφεδάκηδες με το που βγηυ το 1300 άλλαξαν τα παλιότερα)

Οπότε καταλήγει η φάση ποδόσφαιρο, παίξω ξύλο για την ομάδα αλλά γήπεδο δεν πάω ποτέ, τα εισιτήρια είναι ακριβά.


Κάνεις δεν είπε ότι πρέπει να έχει δύο γκουτσι σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο. Άσε που αν γινόταν αυτό οι χιονονιφάδες θα πήγαιναν αλλού. Αλλά πρέπει να έχει... Κάποιες πωλήσεις, δεν ξέρω ποιο είναι το επίπεδο βιωσιμότητας.
Να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα πόσες πωλήσεις κάνει η MG και αν είναι βιώσιμη! Υποιθέτω βέβαια πως καθώς έχει το Piaggio Group απο πίσω τουλάχισοτν πατάει πάνω εκεί. Απο παλίες δημοσιεύσεις ταξινομήσεων πάντα μου κάνει αρνητική εντύπωση η χαμηλή θέση στις πωλήσεις μοτοσυκλετών όπως η Aprilia ή MG ειδικά στην Ιταλία που είναι η μητέρα τους.

Παρόλα αυτά διακρίνω και μια καλή εξέλιξη και της MG και της Aprilia τα τελευταία λίγα χρόνια και προσωπικά πιστεύω πώς αυτό θα το εξαργυρώσει συνολικά το Group Piaggio και σε λογιστικά αποτελέσματα.

Μοτοσυκλέτες όπως το καινούργιο Stelvio και το V100 εμένα μου αρέσουν πολύ. Και μπορεί λόγω οικογενειακής συγκυρίας και προτεραιότητων να μην είμαι αυτός που θα πάει τώρα ταμείο για την Guzzi αλλά στο μελλον με βλέπω εύκολα για ένα Stelvio. Καταρχήν είναι όμορφο, στυλάτο και με πολύ τεχνολογία πλέον και σε ηλεκτρονικά και στο μοτέρ. Αλλάζει η Guzzi, εξελισσεται και αυτή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απλά επιβεβαιώνειε αυτό που λέω πιο πίσω.

Ακόμα και αν πάρεις Στέλβιο του 2024 σε 5-10 χρόνια (δεν ξέρω τι φάση είναι, πες να μεγαλώσουν τα παιδιά ξέρω γω, τυχαίο παράδειγμα δεν μας ενδιαφέρει τώρα στη συζήτηση) η MG δεν έχει όφελος από εσένα, δεν... Στηρίζεις το εργοστάσιο.

Το μοντέλο "χρηματοδοτώ μια παθητική πλευρά της δουλειάς όσο έχω πλεόνασμα" έχει ημερομηνία λήξης βασισμένη στο... Πλεόνασμα. Αν η πιάτζιο για οποιαδήποτε λόγο χάσει έσοδα, οι μαύρες τρύπες η θα κλείσουν ή θα ζητάνε από το ιταλικό κράτος να βάλει πλάτη ξανά.



Για το Στέλβιο αυτά με την αεροδυναμική και τον θόρυβο δεν μου αρέσουν, ούτε αυτά με το στήσιμο που περιγράφει ο Σάιμον.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε καλά κι εσύ δεν στηρίζεις κανένα εργοστάσιο. Δεύτερο χέρι φέρνεις από Αγγλία. Το κέρδος το πήραν από τον πρώτο αγοραστή.
Συμφωνώ.

Αλλά τώρα συγκρίνουμε εργοστάσιο με εργοστάσιο, όχι πρόσωπα που δεν έχουν συμφέρον έτσι η αλλιώς. Το ένα εργοστάσιο έχει πελάτες που ψωνίζουν, το άλλο έχει οπαδούς που δεν ψωνίζουν. Το ένα σπάει ρεκόρ πωλήσεων και κερδών κάθε χρόνο, το άλλο επιβιώνει με δανεικά. .

Αυτό δεν το λέω γιατί θεωρώ προσωπικά το ένα προϊόν ντε φάκτο καλό και το άλλο κακό (η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο). Αριθμούς συζητάμε.

Edit για να απαντήσω και στο επί προσωπικού, εγώ οδήγησα ένα μηχανάκι το 15, το ψώνισα το 20. Τα λεφτά μου πήγαν στο προϊόν που μου άρεσε. Αν έλεγα ωραίο το XR μηχανάκι που γουστάρω να βλεπω κρίμα που δεν έχει και άλλα στο δρόμο, θα βγαίνω να το στηρίζω φανατικά σε μέσα σαν αυτό μα τα λεφτά μου τα έδωσα σε οτιδήποτε άλλο... Είμαι φάουλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συμφωνώ.

Αλλά τώρα συγκρίνουμε εργοστάσιο με εργοστάσιο, όχι πρόσωπα που δεν έχουν συμφέρον έτσι η αλλιώς. Το ένα εργοστάσιο έχει πελάτες που ψωνίζουν, το άλλο έχει οπαδούς που δεν ψωνίζουν. Το ένα σπάει ρεκόρ πωλήσεων και κερδών κάθε χρόνο, το άλλο επιβιώνει με δανεικά. .

Αυτό δεν το λέω γιατί θεωρώ προσωπικά το ένα προϊόν ντε φάκτο καλό και το άλλο κακό (η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο). Αριθμούς συζητάμε.

Edit για να απαντήσω και στο επί προσωπικού, εγώ οδήγησα ένα μηχανάκι το 15, το ψώνισα το 20. Τα λεφτά μου πήγαν στο προϊόν που μου άρεσε. Αν έλεγα ωραίο το XR μηχανάκι που γουστάρω να βλεπω κρίμα που δεν έχει και άλλα στο δρόμο, θα βγαίνω να το στηρίζω φανατικά σε μέσα σαν αυτό μα τα λεφτά μου τα έδωσα σε οτιδήποτε άλλο... Είμαι φάουλ.
Τα παίρνεις κάποια πράγματα πολύ της μετρητοις. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν τα Guzzi. Μου είχε μείνει απωθημένο ένα Breva που είχα δει σε μια έκθεση κάπου το 2006 και είχα μείνει επάνω 2 ώρες. Φυσικά και εκφραζομαστε μέσα από γούστα και προσωπικές κ@υλες. Μπορεί να μην πάρω και πότε MG αλλά αυτό δε σημαίνει πως πειράζει άμα τα γουστάρω και το εκφράζω.

Τώρα όσο αφορά ότι η MG επιβιώνει με δανεικά εγώ δεν ζω δει πουθενά τέτοιο δημοσίευμα η δημοσιευμένες οικονομίες καταστάσεις. Ξέρεις κάτι παραπάνω?
 
Top Bottom