Motorkote και λοιπά βελτιωτικά προσθετα

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Επίσης να πω πως όταν είδα το θεμα μιας και είμαι πολύ πιο καινούριος από αυτό και δεν το γνώριζα, νόμιζα ότι θα έχει οδηγίες για καμάκι με μηχανάκι καθώς διάβασα μοτοκορτε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρωτάει ο φίλος αυτό το βάζουμε σε αναλογία ή είναι λάδι και έχει νούμερα;
Έχει αναλογίες....αυτό που πρέπει να κάνεις σίγουρα, είναι να έχει ζεσταθεί καλά το μοτέρ και μετά να μπει το προιον
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Εγώ γενικά βάζω λάδι από καντήλι. Είναι συμβατό;
Μια χαρά είναι απλα την πρώτη αλλαγή στις εννια μέρες και μετα στις σαραντα λεει το μανουαλ, τα χιλιόμετρα δεν παιζουν ρόλο εισαι οκ..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια χαρά είναι απλα την πρώτη αλλαγή στις εννια μέρες και μετα στις σαραντα λεει το μανουαλ.
Και μετά....
Φυτίλι.... :roflmao::roflmao::roflmao:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Και μετά....
Φυτίλι.... :roflmao::roflmao::roflmao:
Το φυτιλι σύμφωνα με το μανουαλ πάντα μπορει να χρειαστεί μια φορα αλλαγή στο ενδιάμεσο...ή δύο εξαρτάται κανεις εναν ελεγχο καλου κακού...
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Το motorkote , εχει οδηγιες , ποσα ml προσθέτεις με σύριγγα ή ΧΥΜΑ …
Πχ για αυτοκίνητο με χειροκίνητο σασμάν που παίρνει ας πούμε 4 Λιτρα Λαδι, προσθέτεις 350ml , δηλαδη ολο το δοχείο του motorkote , μπαίνει κ σε υδραυλικη κρεμαγιέρα και γενικά ειναι καλο για αμάξι με μοτερ 15ετιας

Για μηχανάκια δεν εχω ακούσει καποιος γνωστός μου να το προσθέσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ σήμερα παρέλαβα το PROTEC P1001 EF, ένα καθαριστικό εσωτερικού κινητήρα αυτοκινήτου.
Αύριο θα το προσθέσω στα λάδια ενός παλιού αυτοκίνητου που έχω, θα το αφήσω να δουλέψει 10 λεπτά όπως λένε οι οδηγίες, να διαλύσει τις επικαθίσεις, και μετά θα αλλάξω λάδια και φίλτρο.
Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο, το αποφάσισα γιατί έχω ένα πρόβλημα με την πίεση του λαδιού που δεν μπορώ να βρω από πού προέρχεται και λέω μήπως είναι από επικαθίσεις γιατί το αυτοκίνητο είναι παλιό.

Για μηχανές που οι δίσκοι συμπλέκτη είναι μέσα στο λάδι, υπάρχει άλλο παρόμοιο προϊόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δοκίμασα στον Γκάντι, γιατί είναι γνωστό ότι τα χονδα καίνε λαδακια....το παρακάτω αμερικλανικο.

Μετά από 1000 χλμ , πρώτη φορά δεν συμπλήρωσα λάδια.
Θα συνεχιστειι το τσεκαρισμα και τα ξαναλέμε





advphone
Εδώ και ένα χρόνο σέ κάθε αλλαγή λαδιών συμπληρώνω 1 μπουκαλάκι από αυτό
Είδα διαφορά στην κατανάλωση λαδιού και όπως είπε ό γέροντας... μαλακώνει η λειτουργία του κινητήρα...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εγώ σήμερα παρέλαβα το PROTEC P1001 EF, ένα καθαριστικό εσωτερικού κινητήρα αυτοκινήτου.
Αύριο θα το προσθέσω στα λάδια ενός παλιού αυτοκίνητου που έχω, θα το αφήσω να δουλέψει 10 λεπτά όπως λένε οι οδηγίες, να διαλύσει τις επικαθίσεις, και μετά θα αλλάξω λάδια και φίλτρο.
Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο, το αποφάσισα γιατί έχω ένα πρόβλημα με την πίεση του λαδιού που δεν μπορώ να βρω από πού προέρχεται και λέω μήπως είναι από επικαθίσεις γιατί το αυτοκίνητο είναι παλιό.

Για μηχανές που οι δίσκοι συμπλέκτη είναι μέσα στο λάδι, υπάρχει άλλο παρόμοιο προϊόν.
Καλό είναι να βγάλεις το καρτερ και να πλύνεις την σίτα (2 ώρες δουλειά είναι) , μαι φιφτι σεντς
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλό είναι να βγάλεις το καρτερ και να πλύνεις την σίτα (2 ώρες δουλειά είναι) , μαι φιφτι σεντς
Το έχω κάνει, άλλαξα και την τρόμπα λαδιού, αλλά το πρόβλημα παραμένει.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Δοκίμασα στον Γκάντι, γιατί είναι γνωστό ότι τα χονδα καίνε λαδακια....το παρακάτω αμερικλανικο.

Μετά από 1000 χλμ , πρώτη φορά δεν συμπλήρωσα λάδια.
Θα συνεχιστειι το τσεκαρισμα και τα ξαναλέμε





advphone
Κωστα θυμασαι τι αναλογια θελει?
Το MOTORKOTE αν θυμαμαι ειναι 120ml ανα λιτρο.

Επισης τους θερμους μηνες θα δεις αν εχει κανει την διαφορα το προιον,καθως ειναι μεγαλυτερη η καταπονηση λογω και των εξωτερικων θερμοκρασιων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα θυμασαι τι αναλογια θελει?
Το MOTORKOTE αν θυμαμαι ειναι 120ml ανα λιτρο.

Επισης τους θερμους μηνες θα δεις αν εχει κανει την διαφορα το προιον,καθως ειναι μεγαλυτερη η καταπονηση λογω και των εξωτερικων θερμοκρασιων.
Νομίζω είναι 1 προς 4 Κωστή.
Δεν θυμάμαι ακριβώς, θα το δω και θα το γραψω
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ανάβω κεράκι και λαμπάδα στο motorkote. Σε Πεζο 107 του 2006 τα έπεξε το σαζμανακι του, κανεις δεν μπορούσε να με σώσει και πήγαινα για ανεύρεση μεταχειρισμένου με πολλά ερωτηματικά....
Ώς που μου ήρθε η ιδέα να ρίξω λίγο Motorkote μέσα. Απο τότε και έπειτα το σαζμανακι δουλεύει άψογα !!! Σε αλλαγή δίσκων πλατό κλπ... με τς καινούργιες βαλβολίνες έβαλα ξανα.... και είμαι πανευτυχισμένος.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Νομίζω είναι 1 προς 4 Κωστή.
Δεν θυμάμαι ακριβώς, θα το δω και θα το γραψω
Αν και πάνε πολλά χρόνια στο XR 650 έβαζα 100ml στο λίτρο αν θυμάμαι καλά... Motorkote.
 
Top Bottom