Nόρτσε, ενα μάρκο δρόμος..the road story!

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καθε φορα που ανοιγω το θεμα με κανετε χαρουμενο βλεποντας πως το αρθρακι αυτο σας αγγιξε.
Φοβομουν πως αν αφηνα να περασουν μερες δεν θα καταφερνα να ''περασω στο χαρτι'' τις στιγμες
την ενταση και τα αισθηματα και φαινεται πως καλως επραξα γραφοντας εν θερμω και οχι παρεα με το τζακι.
Υπαρχουν πραγματα που εχουν μεινει εξω απο την περιγραφη οπως ''τα παραξενα του δρομου''
και η αναφορα στον εξοπλισμο που εκανε πραγματικα τη ζωη μας ευκολη...παρα πολυ ευκολη!

''Tα παραξενα του δρομου''
Συνορα Σερβιας Ουγγαριας απο τα δυσκολοτερα κι απο τα λιγα που εχουν μεινει στην Ευρωπη αλλωστε.
Κλεβουμε σειρα λιγο λιγο και πολυ διακριτικα διχως να μας γκρινιαξει κανεις,αλλωστε η θερμοκρασια ειναι πανω απο τους 35..
Φτανουμε στον πιτσιρικα δειχνω διαβατηριο και πρασινξ καρτα μου τα επιστρεφει και μου λεει...ΚΤΕΟ!
ΚΤΕΟ for the moto? Υes...Του τα δειξαμε και οι δυο και με τον τροπο που ειδε τα δελτια καταλαβα πως μπορουσαμε ανετα να του δειξουμε και τιμολογιο απο ψαροταβερνα..Σε αυτα τα συνορα ψαχνονται με προβολακια φωτα xenon μπαγκαζιερες αν ειστε με αμαξι...το νου σας ρεμαλια!

Γερμανια απογευμα Παρασκευης εργα και σημειωτον κινηση..
Το εχω ξαναπει αν και δεν αφορα τη στιγμη μετα τα πρωτα 800 χλμ οι αντιδρασεις του μοτοσυκλετιστη ειναι μειωμενες
κι αν σας αφησει η μεση και ο ποπος να συνεχισετε περα απο αυτο το νουμερο οπως καναμε συνεχεια εμεις
πρεπει να προσαρμοσετε αναλογα την οδηγηση.
Κοιταζω πισω αν ερχεται ο Μαρκος φρεναρουν ξαφνικα μπροστα μου το βλεπω μεν παταω φρενα
ο εμπρος τροχος ομως αναπηδα στα σαμαρακια το Abs ''βλεπει'' μπλοκαρισμα αμολαει τις δαγκανες για 2 sec και μπαμ...
Οχι κατω αλλα ορθιος εχοντας μπει και βγει στον προφυλακτηρα ενος παλιου Astra.
Η μοναδικη ζημια για μενα ειναι οτι με το δεξι ποδι ξεκουμπωσα το καλλυμα απο το μπουζι αυτο εφυγε στο δρομο
και πριν προλαβουμε να το σκεφτουμε το εχουν κανει τευχη τα διερχομενα της δεξιας λωριδας.
Κατεβαινουμε με τον αλλο οδηγο, το αυτοκινητο εχει κανει αραχνη και μια αναποδη ρωγμη
στο χρωμα του προφυλακτηρα




το σκεφτεται και μου λεει δεν ξερω το κοστος και τετοια..
(Γλωσσα συννενοησης Αγγλικα).
Του λεω πως εχω πληρη ασφαλιση και να καλεσουμε την αστυνομια για τα περαιτερω οπου μου λεει οχι αστυνομια.
Θα σου κανω δηλωση μολις γυρισω, δλδ σε 10 μερες του λεω.
Το ξανασκεφτεται κατεβαινει και η γκεσταπο να δει αν ανοιγει το πορτμπαγκαζ Της
τον κοιταει λες και φταιει κι εκει λεω το μαγικο...
να σας δωσω τα στοιχεια της ADAC καρτας μου να επικοινωνησουμε?
Σε 4 λεπτα εχουμε φυγει κι ακομα περιμενω το e mail που θα μου εστελνε για τα της δηλωσης.
Λογικο οτι δεν ξαναασχοληθηκε μιας και η αξια του Astra ειναι μικροτερη
στην εκει αγορα απο αυτην της αντικαταστασης-βαφης του προφυλακτηρα..


Συνεχιζεται:)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτο με τα σαμαράκια κλπ που κανει το abs να λειτουργεί δυσανάλογα απο την περίσταση ειναι ένα θέμα σοβαρό και θελει μελέτη απο ολους
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Πασχάλη όπως βλέπεις του χρόνου που θα ξαναπάς θα ακολουθήσουν πολλοί :p
Φοβερό ταξίδι παίδες!Μοτοσυκλέτα,σκηνή και φύση!Πιο απλή συνταγή με καλύτερο αποτέλεσμα δεν υπάρχει!Και στα επόμεναα...

Υ.Γ Και τι δε θα δινα τώρα ρε φίλε να μουν κάπου σταματημένος,να έβγαζα τα σύνεργα του φραπέ από το top case να χτυπούσα μια φραπεδιάαα και να απολάμβανα τη θέα και την ησυχία που σου προσφέρει αυτή η χώρα όπου και αν είσαι.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πασχάλη όπως βλέπεις του χρόνου που θα ξαναπάς θα ακολουθήσουν πολλοί :p
Φοβερό ταξίδι παίδες!Μοτοσυκλέτα,σκηνή και φύση!Πιο απλή συνταγή με καλύτερο αποτέλεσμα δεν υπάρχει!Και στα επόμεναα...
Υ.Γ Και τι δε θα δινα τώρα ρε φίλε να μουν κάπου σταματημένος,να έβγαζα τα σύνεργα του φραπέ από το top case να χτυπούσα μια φραπεδιάαα και να απολάμβανα τη θέα και την ησυχία που σου προσφέρει αυτή η χώρα όπου και αν είσαι.
αυτο ειναι σιγουρο οτι θα πανε αρκετοι!!!
εσπασε ο μυθος του υψηλου κοστους !!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παραξενες ιστοριες του δρομου,συνεχεια.
Καπου στο Molde μας περναει ενας πολεμιστης με στρηταδικο.
Βλεπω αυστριακα νουμερα και απορω.
Στο καραβι πιανουμε κουβεντα.
Ξεκινησα απο βιεννη μου λεει το κατεβασα Kristiansand και θα το αφησω Σουηδια στον αδελφο μου
γιατι ειναι δικο του ξερεις και θα γυρισω αεροπορικως.
Κια την Ευρωπη την περασες με ενα σακιδιακι τον ρωτω?
Οχι οδικως!Μπηκα βραδυ στο τρενο σε κουκετα πισω τα μηχανακια και το πρωι ξυπνησαμεν Αμβουργο!
https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846

Και το Αμβουργο-Hisrtshals μια 500αρα πρωινη να σφιξουν τα μαγουλα

https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846


Θελεi και το Ελλαδα -Βιεννη 2 μερες το πολυ
δηλαδη φευγεις Παρασκευη πρωι και Κυριακη βραδυ πατας Νορβηγια.
Χρονο και χρημα να χαμε ξαδερφεεεεε!!!
No excuses!!!

συνεχιζεται....
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Στην Νορβηγία πας σε μια χωρα που το οικονομικο εποιπεδο ειναι απο αλλο πλανητη...οποτεδεν εχουν λογω να σε ελέγξουν το κατα ποσο θα πληρωσεις εσυ της οφειλες σου...το θεωρουν αυτονόητο οπως εμεις τον φραπε στη καφετερια...δηλαδη μπορεις να μπεις σε καμπινκγ μετα της 21.00 που ολη κοιμουντε να στησεις σκηνή να κανεις μπάνιο. ..να μεινης καμια βδομαδα μεσα ...και να μην σε παρουν χαμπαρι....εδω πας σε κσμπινκ που ειναι έρημο μεσα στο πουθενα....χωρις να εχει περίφραξη η τιποτα...παρα μονο εγκαταστασης....πληρωνεις βαζοντας τα στιχια της πιστοτικης σου καρτα μεσα σε ενα κουτι και μενεις.. εχουν και κλειδια αν θες δοματιο κρεμασνενα στην ρεσεψιον....που το πληρωνεις με την ιδια φιλοσοφία. . Οποτε το να κανεις ενα μπανιο σε καμπινκ ειναι το λιγοτερο για τους νορβιγους....

Οποτε το μπανιο ειναι no problem...

Βεβαια αν στο μέλλον πανε μύρια ελλήνων με την συχνότητα που καταφτάνουν οι συριοι στην ελλαδα ...βλέπω να βαζουν 24ωροι σεκιούριτι στα παντα...αλλα μεχρι να γινει αυτο ημαστε καλα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στην Νορβηγία πας σε μια χωρα που το οικονομικο εποιπεδο ειναι απο αλλο πλανητη...οποτεδεν εχουν λογω να σε ελέγξουν το κατα ποσο θα πληρωσεις εσυ της οφειλες σου...το θεωρουν αυτονόητο οπως εμεις τον φραπε στη καφετερια...δηλαδη μπορεις να μπεις σε καμπινκγ μετα της 21.00 που ολη κοιμουντε να στησεις σκηνή να κανεις μπάνιο. ..να μεινης καμια βδομαδα μεσα ...και να μην σε παρουν χαμπαρι....εδω πας σε κσμπινκ που ειναι έρημο μεσα στο πουθενα....χωρις να εχει περίφραξη η τιποτα...παρα μονο εγκαταστασης....πληρωνεις βαζοντας τα στιχια της πιστοτικης σου καρτα μεσα σε ενα κουτι και μενεις.. εχουν και κλειδια αν θες δοματιο κρεμασνενα στην ρεσεψιον....που το πληρωνεις με την ιδια φιλοσοφία. . Οποτε το να κανεις ενα μπανιο σε καμπινκ ειναι το λιγοτερο για τους νορβιγους....

Οποτε το μπανιο ειναι no problem...

Βεβαια αν στο μέλλον πανε μύρια ελλήνων με την συχνότητα που καταφτάνουν οι συριοι στην ελλαδα ...βλέπω να βαζουν 24ωροι σεκιούριτι στα παντα...αλλα μεχρι να γινει αυτο ημαστε καλα
ξεκινα να γραφεις σου ειπα!ξεκινα!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μην μου δημιουργείτε στρες...

Κολλάω να το γραψω γιατι δεν θα ειναι σαν το ελληνικό...σαν ταξιδιωτικο μιλάμε Βεβαίως οχι σαν Ταξίδι. ..
Γιατι υπηρχαν μέρες που συνομιλουσα μονο με ταρανδους...
Εντάξει εχει και κουφα...αλλα εχει και πολλα ...μουγκα

Υποσχομαι σε ενα μηνα απο τωρα... θα ειναι δημοσιευμένο
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μην μου δημιουργείτε στρες...

Κολλάω να το γραψω γιατι δεν θα ειναι σαν το ελληνικό...σαν ταξιδιωτικο μιλάμε Βεβαίως οχι σαν Ταξίδι. ..
Γιατι υπηρχαν μέρες που συνομιλουσα μονο με ταρανδους...
Εντάξει εχει και κουφα...αλλα εχει και πολλα ...μουγκα

Υποσχομαι σε ενα μηνα απο τωρα... θα ειναι δημοσιευμένο
Περιμενουμε πως και πως!!! :D
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Παραξενες ιστοριες του δρομου,συνεχεια.
Καπου στο Molde μας περναει ενας πολεμιστης με στρηταδικο.
Βλεπω αυστριακα νουμερα και απορω.
Στο καραβι πινουμε κουβεντα.
Ξεκινησα απο βιεννη μου λεει το κατεβασα Kristiansand και θα το αφησω Σουηδια στον αδελφο μου
γιατι ειναι δικο του ξερεις και θα γυρισω αεροπορικως.
Κια την Ευρωπη την περασες με ενα σακιδιακι τον ρωτω?
Οχι οδικως!Μπηκα βραδυ στο τρενο σε κουκετα πισω τα μηχανακια και το πρωι ξυπνησαμεν Αμβουργο!
https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846

Και το Αμβουργο-Hisrtshals μια 500αρα πρωινη να σφιξουν τα μαγουλα

https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846


Θελεi και το Ελλαδα -Βιεννη 2 μερες το πολυ
δηλαδη φευγεις Παρασκευη πρωι και Κυριακη βραδυ πατας Νορβηγια.
Χρονο και χρημα να χαμε ξαδερφεεεεε!!!
No excuses!!!

συνεχιζεται....
Μήπως ο "πολεμιστής" ανέφερε κόστος για την διαδρομή με το τρένο; Δεν είναι κακή ιδέα να εκμεταλλευτεί κάποιος τον χρόνο του ύπνου.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Έχω την εντύπωση πως υπάρχει αντιστοιχο τρένο που ξεκινάει και από βόρεια Ιταλία και πάει μέχρι Αμβούργο. Εάν λοιπόν κάποιος μπει από Ηγουμενίτσα για Βενετία την 3η μέρα ειναι Kristiansand έχοντας γεμάτες μπαταρίες για οδήγηση + ότι πέρα από βενζινες κάνει και 2 "ξεκουραστους" υπνους χωρίς να ανησυχεί για τσακάλια και αρκούδες...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έχω την εντύπωση πως υπάρχει αντιστοιχο τρένο που ξεκινάει και από βόρεια Ιταλία και πάει μέχρι Αμβούργο. Εάν λοιπόν κάποιος μπει από Ηγουμενίτσα για Βενετία την 3η μέρα ειναι Kristiansand έχοντας γεμάτες μπαταρίες για οδήγηση + ότι πέρα από βενζινες κάνει και 2 "ξεκουραστους" υπνους χωρίς να ανησυχεί για τσακάλια και αρκούδες...
Έχω ακούσει πως αυτό το τραίνο θα λειτουργούσε μέχρι και το τέλος καλοκαιριού.
Έφευγε γύρω στις 20:00 από Μόναχο ή Bolzano και την επομένη 08:00 ήταν κοντά στο Αμβούργο.
Ανήκει στο γερμανικό σιδηρόδρομο ονόματι DB και δεν μένουν ικανοποιημένοι από τα έσοδα οπότε λένε ότι θα το σταματήσουν.
Άσε που καμπίνα και μηχανή πήγαινε στην καλύτερη κάνα 300αρι ευρώ και πρέπει να το κλείσεις μήνες πριν για να πετύχεις διαθεσιμότητα και καλύτερη τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ναι ρε…. αυτό είναι …….μας ταξιδέψατε, μας αναστατώσατε, μας πρηζόσατε ……. και θέλετε να σας πούμε και ΜΠΡΑΒΟ ????
Γεροί να είστε και να κάνετε άλλα τόσα ταξίδια !!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Σαββατιατικο πρωινο, καφεδακι και ταξιδι στην Νορβηγια! Τι να πω πραγματικα υπεροχο ταξιδιωτικο και τρομερη παρεα! Φετος το εχασα ελπιζω
καποια στιγμη να με αξιωσει ο θεος να το πραγματοποιησω!
Πολλα μπραβο στην Αντβε παρεα! Αν ειναι ετσι οι συνταξιουχοι τοτε τους προτιμω απο πολλους της γενιας μου! :ok:
Να στε παντα γεροι να ταξιδευετε!

Υ.Γ Πασκουαλ με εκανες να το μετανιωσω πικρα ρε μπαγασα... :sorry:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ιστοριες του δρομου,η συνεχεια

Στο Kristiansand οπου στο λιμανι χαζευω ενα ολοκοκκινο CBR με ολοσωμο και τριπλετα Givi.
Μονοπιστονες δαγκανες σε μασιφ δισκο, ο πιτσιρικας με βλεπει, ερχεται γελωντας και τον ρωταω, 1988?
1987 μου απαντα....
το πηρα 900 ευρω πριν ενα μηνα με την τριπλετα και ολα και ερχομαστε απο το Ακρωτηριο προς Φρανκφουρτη.
Διπλα του η κοπελια με ενα ΜΤ 03!!
Θα πρεπει να προσεχεις καπως με τα φρενα του λεω και απανταει..
Ξερω φιλε μου τις διαφορες εχω και 2 600RR για την πιστα:woot:.
Ουτε 30 χρονων και ηξερε πως να ταξιδευει ο μπαγασας και την ιστορια την παραθετω ως τροφη για σκεψη για τους adv του Λουτρακιου:cool:

συνεχιζεται με τα του εξοπλισμου..
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Α στα διαλα ρε!Μας φλομωσατε στις φωτογραφιες με τα βαρετα τοπια με τα κρυσταλλινα νερα και τις χιονισμενες βουνοκορφες, τα δειλινα που διαρκουν ολη νυχτα και τις διαδρομες πλαι στα καραβια και επανω στις γεφυρες. Πρασινο, γαλαζιο, βαθυ μπλε σιγα το σκηνικο. Και του χρονου ξανα μανα τα ιδια. Ρουτινα.Τελος παντων αφου σας αρεσει καλα θα ειναι. Αντε και με την καινουργια Africa. Φοβερες και οι φωτο και οι περιγραφες. Εύγε.
 
Top Bottom