Nόρτσε, ενα μάρκο δρόμος..the road story!

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
:)...και εγω φιλε με το που τελειωσα ....."πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!" ειπα !...ταξιδαρα παιδες!...και πραγματικα σας ζηλεψα!...ακομα ταξιδι δεν εχω κανει! Και εχω και φιλο/κολλητό που εχει παει αρκετες φορες Νορβηγια ...σε βαθμο να το σκεφτεται σοβαρα να μεταναστευσει!...δεν μπορει καποτε θα βρω το χρονο και θα αξιωθω !


Φανταστικες φωτογραφιες φιλε! .... πανεμορφα "εξωγήινα" τοπια!...αλλα αυτο που χαρηκα περισσοτερο σε σας ειναι η χημεία που ειχατε και τη παρεα που κανατε με το Μαρκο ...ετσι οπως το ελαβα εγω διαβαζοντας τον γραπτο σου λογο . Η καλη παρεα ειναι το μυστικο της επιτυχίας μιας τοσο αυθόρμητης περιπετειας και απαραίτητη για ενα τετοιο ταξιδι ακομα περισσοτερο και απ τον ιδιο τον ηλιο!


σε ευχαριστω που μοιραστικες τα συναισθηματα σου μαζι μας!..και ευχομαι οταν μεγαλωσω να σας μοιαξω!:ok::ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οι εντυπωσεις και οι επιδρασεις του ταξιδιωτικου που διαβαζω απο ολους σας ειναι μεγαλη ικανοποιηση για μενα!!!

Τελευταιες ''ιστοριες του δρομου'' σε ευρωπαικο εδαφος και μετα ο εξοπλισμος.

Σαββατο της επιστροφης, πρωι και αυπνοι μετα το ....hotel Statoil.
Η ''πιεση'' καπου πρεπει να διοχετευθει..
Εξω απο το Αμβουργο χωριζουμε με τον Μαρκο για λιγη ωρα
ωστε κι αυτος να χαρει το throttle control του
αλλα κι εγω το απεριοριστο του οριου ταχυτητας των γερμανικων autobahn
και με ραντεβου αν δεν παει κατι καλα στο camp του Brno.
Αργα το μεσημερι βλεπω μαυρο καπνο μπροστα και στην επομενη καμπη
διακρινω στο 1 χλμ αυτοκινητο που καιγεται στη βοηθητικη λωριδα.
Ξερω πως ο δρομος θα κλεισει στα επομενα λεπτα κι επιταχυνω.Φτανοντας ''καταγραφω'' επιβατικο civic επιβατες που τωρα απομακρυνονται τρεχοντας και αδειο δρομο.Αν κοψω εμεινα εκει σκεφτομαι παω τερμα αριστερα και τερμα γκαζι.
Και την ωρα που ειμαι σχεδον διπλα του σκαει απο μεσα κατι σαν φιαλακι και πεταγεται μπροστα μου στα 20 μετρα το πολυ.
Δεν πρεπει να εχω κανει μεγαλυτερη π@παρια απο αυτη σε ταξιδι κι αν σας τυχει μην το επιχειρησετε..
Το καλο με την ολη φαση ηταν πως απολαυσαμε αδεια εθνικη για τα επομενα χλμ και οτι ο Μαρκος ηταν ακριβως μπροστα απο το σκηνικο με τη φωτια αγερωχος και σταθερος στα αγαπημενα του 120!
Πως βρεθηκε εκει ενω εγω ημουν αυτος που ετρεχε?
Ρωτηστε την κυρα της Garmin!!

Κυριακη στα συνορα Σλοβακιας Ουγγαριας αγοραζω βινιετα μαζι με εναν Κινεζο!
Xαιρετω και ρωταω απο που ερχεται και μου απανταει... Καζακσταν!!
Νομιζω οτι ειμαστε οι πρωτοι που ειδαμε οδικο τουριστα απο το Καζακσταν -στην παρεα μας τουλαχιστον- και μαλιστα με ολη τη φαμιλια του!!
Και το ντοκουμεντο!

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ο εξοπλισμος..

Απο την πρωτη νυχτα θελω να γραψω γι αυτον..
Για την αισθηση που μου εδωσαν σε ολο το ταξιδι...

1.Το απιθανο παντελονι RALLYE 3 της BMW για το οποιο τοσα ειχα ακουσει κι ηταν ολα αληθεια.
Απο τους 41 βαθμους των Σκοπιων οπου δεν ιδρωσα πουθενα μεχρι τους 6 των σκοτεινων τουνελ του νορβηγικου 50
οπου δεν ενιωσα κρυο παντα χωρις την επενδυση που πηγε και ηρθε αχρησιμοποιητη.
Ολα μα ολα πανω του φτιαγμενα για να σου κανουν τη ζωη ευκολη οι τσεπες στα σωστα σημεια με τις σωστες γωνιες
το διατρητο υφασμα το ιδιο και το αξεπεραστο φινιρισμα των ρουχων της BMW για κερασακι..
Μαζι με αυτο και με την ιδια αποτιμηση τα γαντια και το 11!!! ετων μπουφαν της σειρας.
\
2.Οι καταπληκτικες μποτες Fulkrum της Dainese που αφηνουν αισθηση ανετης παντοφλας στο χρηστη
κρατωντας εξω το νερο και το κρυο αλλα και την οποια αισθηση ζεστης λογω της μεμβρανης Goretex.

3.Οι σκηνες μας Salewa Denali III που κρατησαν εξω την βροχη που επεφτε δυο ολοκληρα βραδια
το ενα μαλιστα διχως να τις εχουμε καν ''τεντωσει'' λογω σκληρου υπεδαφους.
Κι ολα αυτα με ενα στησιμο που απαιτουσε το πολυ 5 λεπτα και μαζεμα σε ουτε το μισο!

4.Το υποστρωμα της Thermarest που εσβηνε με μαγικο τροπο τις ανωμαλιες κι εξαφανιζε τα πετραδακια που υπηρχαν απο κατω.

5.Οι αλουμινενιες βαλιτσες του adv με την στιβαροτητα που προσφεραν στην οδηγηση
κανοντας τη μοτοσυλετα ενα με αυτες.
Στα συν η τεραστια χωρητικοτητα και η ευκολια του να ψαρευεις απο πανω οτι χρειαζεσαι χωρις να αδειαζεις τα πραγματα σου στην ασφαλτο.
Και στο τελος να ποζαρουν σε ρολο τραπεζοκαθισματος καθε φορα που χρειαστηκε!

Μαζι, ο υπνοσακκος της Mammut φτιαγμενος για θερμοκρασιες +5 εως +15
το πολυ δυνατο σε ολα τα υψομετρα καμινετο προπανιου της Primus
ο αδιαβροχος σακος του Louis που θα εξασφαλιζε στεγνο κατασκηνωτικο εξοπλισμο
σε περιπτωση ολοημερης βροχης (δεν χρειαστηκε)
αλλα και ο κουβαλητης ....GS εκαναν το ταξιδι πολυ πολυ πιο ευκολο
και κυριως πολυ πιο πολυ ευχαριστο.
Γιατι σαν την αισθηση αυτοδυναμιας και αυταρκειας...δεν εχει!

:)

p.s.
Θα εχει ενδιαφερον να διαβασετε την αποψη του Μαρκου για ολα αυτα αλλα και την περιγραφη του δικου του πακετου,
Ντροπαλε λυκε κατσε και γραφε να πεφτουν τα καστρα!
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
εγω παλι ο,τι ειχα κ δεν ειχα τα ειχα βαλει στην θεση του συνοδηγου κ στην τοπ,πισω
βεβαια ειχα παρει αρκετα ...φαγωσημα,αλλα κ κουτακια γαλατακια μικρα εβαπορε κ με το καμινετο απο αναψυκτικο με λιγο οινοπνευμα εκανα το πρωινο ριχνοντας μεσα αρκετο ...μελι( ενεργεια το λεω) αλλα κ αρκετο ψωμι.αυτο ηταν το πρωινο μου κ με βασταγε ορθιο μεχρι το μεσημερι.
τα παστελακια αλλα κ οι ..σοκολατες δεν μου ελειπαν σαν δεκατιανο
τωρα απο εξοπλισμο ειχα μια καλη σκηνη,(ενα ναυλον λιγο παχυ για υποστρωνα της σκηνης),σχεδον ιδια με του συντροχου.η δικια μου ειναι λιγο πιο καλοκαιρινη απο του πασχαλη.(εχει πιο πολλες ...τρυπες ),ομως δεν ενιωσα κρυο.
ενας καλος υπνοσακος polo, με ορια κοντα στο μηδεν,(αν θυμαμαι καλα),με κρατησαν ζεστο
φουσκωτο στρωμα παχους 20 εκ κ πλατους 80,ηταν μια χαρα.το φουσκωμα γινοταν παντα απο την 12βολτη τρομπα,αλλα τα ...τελειωματα παντα με την μανιουαλ τρομπα
τα εισοθερμικα πανω κ κατω εκαναν καλη δουλεια κ αυτα
ολα τα υπαχοντα μου τα ειχα σε ενα σακ βουαγιαζ,απο το ..παζαρι,που μαλλον ειναι αδιαβροχο.βεβαια ειχα κ ενα καλυμμα απο ενα παλιο στρωμα ,σε περιπτωση που εριχνε παπαδες ,για να το βαλω απο επανω απο το σακ ,αλλα δεν χρειαστηκε
λαστηχα για δεσημο του σακ ,αλλα κ της σκηνης,κ μερικα ναυλον σχοινακια για δεσιμο κ αυτα.
καθε βραδυ εβαζα στο μπριζακι που εχω κατω απο την σελα να φορτισει το μπλου τουθ (εχω ανα μιντλαντ ΒΤ2) κ το αφηνα ολη την νυκτα
το πρωι εβαζα στη θεση του να φορτισει το κινητο,μεχρι να κανω πρωινο κ να μαζεψω την σκηνη
κ μη νομιζετε ο,τι ειμαι απο την κουνια μου καμπερ,οχι στα 50 μου εστησα για πρωτη φορα κ μαλιστα στο μοναχο
οι κορτουρες νταινεζε μαζι με την απο μεσα επενδυση ,εκαναν καλα την δουλεια τους ,στα ...ψυχρα κλιματα.ειχα μαζι μου κ αδιαβροχα του 1 ευρω ,αυτα τα κιτρινα,τα φορεσαμε στην γερμανια κ μετα αφου ξεκινησαμε σταματησε να βρεχει.αρα ..τζαμπα να κουβαλουσα
εργαλεια αυτα που εχει η σουτζουκι.μου χρειαστηκαν ,οταν ξεβουλωσα το κωλοφιλτρακι απο τους ...ελεφαντες.σκαστιλα μου,1 ωρα θελω για το λυσε -φυσα-δεσε.
οι μποτες ,νταινεζε κ αυτες ,αν κ ηταν στα τελευταια τους ,καλα κρατησαν.τωρα πια εχουν πεταχτει στα σκουπιδια
εν κατακλειδι μου αρεσε αυτο που εκανα.αυτο με εκφραζει.η σκηνη, οχι διπλα στη φυση ,αλλα η σκηνη μεσα στη φυση.δεν μπορω τα χοτελια.θελω ελευθερια να ακουω τις σταγονες της βροχης πανω στη σκηνη ,αλλα κ στο εδαφος.θελω να μυριζω την οσμη του χωματος
αυτα απο τον κ@λογερο μαρκο
 
Τελευταία επεξεργασία:

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Να γιατι να!!!!Δωσε Μαρκο κλωτσο στα αλουμινια να ακουστει μεχρι το Μοναχο!!!!

adv phone
ειπα αυτα που εγιναν κ αυτα που ενιωθα στο ταξιδι, κ ευχαριστω που συνταξιδεψαμε μαζι τοσα χλμ πασχαλη!!!
α να σε ευχαριστησω κ για τις φωτο(ς) της ...φατσας μου που ανεβασες, αλλα κ αυτες της ...γριας μου.(8 χρονια κ 8 μηνες την εχω με λιγο πανω απο 170.000χλμ.)
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Μπραβο παλικαρια να εισαστε καλα !!Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες και η περιγραφη !! Ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας .
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
........είπαμε είστε άπαιχτοι !!!!
Πασχάλη.....περίμενα καλύτερη ανάλυση.....δεν έμεινα ευχαριστημένος....έχω κενό !!!
Μάρκο ......το αναλυτικό σου έχει το κάτι....που τραβάει.....το χύμα !!!
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
........είπαμε είστε άπαιχτοι !!!!
Πασχάλη.....περίμενα καλύτερη ανάλυση.....δεν έμεινα ευχαριστημένος....έχω κενό !!!
Μάρκο ......το αναλυτικό σου έχει το κάτι....που τραβάει.....το χύμα !!!
χυμα στο κυμα ρεεε!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τελεια παιδες.Ευγε σας.

ps : μετα τα video μου σου φταινε Πασχαλη...
Tα βιντεακια σαν τα δικα σου με κρατανε ζεστο το χειμωνα με αποτελεσμα το καλοκαιρι να ψαχνω ολο για δροσια!!!!!

:)
 

TROY

Μέλος
Όνομα
EFT
Μοτό
GS 1200
εγω παλι ο,τι ειχα κ δεν ειχα τα ειχα βαλει στην θεση του συνοδηγου κ στην τοπ,πισω
βεβαια ειχα παρει αρκετα ...φαγωσημα,αλλα κ κουτακια γαλατακια μικρα εβαπορε κ με το καμινετο απο αναψυκτικο με λιγο οινοπνευμα εκανα το πρωινο ριχνοντας μεσα αρκετο ...μελι( ενεργεια το λεω) αλλα κ αρκετο ψωμι.αυτο ηταν το πρωινο μου κ με βασταγε ορθιο μεχρι το μεσημερι.
τα παστελακια αλλα κ οι ..σοκολατες δεν μου ελειπαν σαν δεκατιανο
τωρα απο εξοπλισμο ειχα μια καλη σκηνη,(ενα ναυλον λιγο παχυ για υποστρωνα της σκηνης),σχεδον ιδια με του συντροχου.η δικια μου ειναι λιγο πιο καλοκαιρινη απο του πασχαλη.(εχει πιο πολλες ...τρυπες ),ομως δεν ενιωσα κρυο.
ενας καλος υπνοσακος polo, με ορια κοντα στο μηδεν,(αν θυμαμαι καλα),με κρατησαν ζεστο
φουσκωτο στρωμα παχους 20 εκ κ πλατους 80,ηταν μια χαρα.το φουσκωμα γινοταν παντα απο την 12βολτη τρομπα,αλλα τα ...τελειωματα παντα με την μανιουαλ τρομπα
τα εισοθερμικα πανω κ κατω εκαναν καλη δουλεια κ αυτα
ολα τα υπαχοντα μου τα ειχα σε ενα σακ βουαγιαζ,απο το ..παζαρι,που μαλλον ειναι αδιαβροχο.βεβαια ειχα κ ενα καλυμμα απο ενα παλιο στρωμα ,σε περιπτωση που εριχνε παπαδες ,για να το βαλω απο επανω απο το σακ ,αλλα δεν χρειαστηκε
λαστηχα για δεσημο του σακ ,αλλα κ της σκηνης,κ μερικα ναυλον σχοινακια για δεσιμο κ αυτα.
καθε βραδυ εβαζα στο μπριζακι που εχω κατω απο την σελα να φορτισει το μπλου τουθ (εχω ανα μιντλαντ ΒΤ2) κ το αφηνα ολη την νυκτα
το πρωι εβαζα στη θεση του να φορτισει το κινητο,μεχρι να κανω πρωινο κ να μαζεψω την σκηνη
κ μη νομιζετε ο,τι ειμαι απο την κουνια μου καμπερ,οχι στα 50 μου εστησα για πρωτη φορα κ μαλιστα στο μοναχο
οι κορτουρες νταινεζε μαζι με την απο μεσα επενδυση ,εκαναν καλα την δουλεια τους ,στα ...ψυχρα κλιματα.ειχα μαζι μου κ αδιαβροχα του 1 ευρω ,αυτα τα κιτρινα,τα φορεσαμε στην γερμανια κ μετα αφου ξεκινησαμε σταματησε να βρεχει.αρα ..τζαμπα να κουβαλουσα
εργαλεια αυτα που εχει η σουτζουκι.μου χρειαστηκαν ,οταν ξεβουλωσα το κωλοφιλτρακι απο τους ...ελεφαντες.σκαστιλα μου,1 ωρα θελω για το λυσε -φυσα-δεσε.
οι μποτες ,νταινεζε κ αυτες ,αν κ ηταν στα τελευταια τους ,καλα κρατησαν.τωρα πια εχουν πεταχτει στα σκουπιδια
εν κατακλειδι μου αρεσε αυτο που εκανα.αυτο με εκφραζει.η σκηνη, οχι διπλα στη φυση ,αλλα η σκηνη μεσα στη φυση.δεν μπορω τα χοτελια.θελω ελευθερια να ακουω τις σταγονες της βροχης πανω στη σκηνη ,αλλα κ στο εδαφος.θελω να μυριζω την οσμη του χωματος
αυτα απο τον κ@λογερο μαρκο
εν κατακλειδι μου αρεσε αυτο που εκανα.αυτο με εκφραζει.η σκηνη, οχι διπλα στη φυση ,αλλα η σκηνη μεσα στη φυση.δεν μπορω τα χοτελια.θελω ελευθερια να ακουω τις σταγονες της βροχης πανω στη σκηνη ,αλλα κ στο εδαφος.θελω να μυριζω την οσμη του χωματος
αυτα απο τον κ@λογερο μαρκο.....ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟ.Τρεις σειρες που τα λενε ολααααα.....!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
εν κατακλειδι μου αρεσε αυτο που εκανα.αυτο με εκφραζει.η σκηνη, οχι διπλα στη φυση ,αλλα η σκηνη μεσα στη φυση.δεν μπορω τα χοτελια.θελω ελευθερια να ακουω τις σταγονες της βροχης πανω στη σκηνη ,αλλα κ στο εδαφος.θελω να μυριζω την οσμη του χωματος
αυτα απο τον κ@λογερο μαρκο.....ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟ τα λεει ολα.Τρεις σειρες που τα λενε ολααααα.....!!!!!
γεια σου ρε τρου μεγαλε!!!:friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Το χρημα θεωρώ δεν προσφέρει παντα ταξιδιωτικη ευτυχία.. .ποσο μαλλον μεσα σε αυτο το ιστιοτοπο που προτρέπει και επικροτει εναλακτικους τροπους ταξιδωτικης περιπλανισης... οπως το advride.gr...:)
 
Top Bottom