Nexx PLAIN or VOYAGER vs Touratech Aventuro.......olala

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Θα συμφωνήσω και τους παραπάνω υπερ του γεισου γιατι το εχω δοκιμάσει και με το δικο μου κρανος,icon και εγω.Να μην ξεχνάμε ομως οτι πρόκειται για κράνη που χρησιμοποιούνται σε μηχανές motocross,enduro,on off,supermotard και stand,μηχανές δηλαδή που δεν πιάνουν τρελες ταχύτητες και εχουν ορθή θεση οδήγησης.Παρεμπιπτόντως φοβερά κράνη στις φωτο και το καθένα ξεχωριστό!
Μα αυτό δεν λέω; ΔΕΝ μιλάω για τέτοιες μηχανές.

Επίσης να πω, ότι ενώ δεν είμαι ψηλός, κάλυψη φουλ μέχρι πάνω από το κεφάλι από τη στοκ ζελατίνα του GS στην πάνω-πάνω θέση, ΔΕΝ έχω (και απορώ με όσους λένε ότι έχουν).
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Καποιο νεο το αγορασε κανεις να μας πει τις εντυπωσεις του?
Στα ξενα φορουμ εχει καλες κριτικες .....
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Το κράνος αυτής της κατηγορίας είναι ένα...
arai tour x4

Αλλά ποιός έχει τόσα λεφτά και υπομονή με την arai ελλάδας...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
_Spam on_

Έχει και την καινούρια σειρά της Fox (με σήμα την αλεπουδίτσα...) για Enduro και Motocross:

http://www.fc-moto.de/FOX-Bandit-Triangle-Top

http://www.fc-moto.de/FOX-Bandit-Side-Tie-Bottom

Οι κριτικές (για τα ρούχα, ε;;) ) σε ό,τι αφορά την προστασία είναι απολύτως κακές. Σε όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους παίρνει άριστα!

_Spam off_
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θεωρω την τουρατεκ μια σοβαρη εταιρεια και ειμαι σιγουρος πως τα κρανοι της ακολουθουν αλλες προδιαγραφες απο την μητρικη εταιρεια που της τα φτιαχνει
εγω ταξιδεψα με δυο συντροχους που φορουσαν το κρανος της τουρατεκ το καρμπον με τον ενα για 4500 χλμ και με τον αλλο για 2500χλμ και οι δυο ηταν ενθουσιαζμενοι (και εμενα πολυ μου αρεσει)
αν νομιζει καποιος οτι ειναι ακριβο αυτο ειναι θεμα πολιτικης της εταιρειας και αλλο οτι δεν ειναι καλο!!!!!
μελετη !!!κοψε κατι παραπανω αδερφε να το παρει ο κοζμος που το θελει αν μπορεις !!!!!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τζωρτζοπουλος αλλαεξυπηρετηση αστο

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντως, στην ιστοσελίδα του, δεν έχει το συγκεκριμένο κράνος...:cool:
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
μολις εριξα μια ματια για το arai Νικολα και δες τι βρηκα... ειναι πιο φτηνο εδω απ' οτι εξω...
http://www.mcmotor.gr/products.php?pid=1017&new=0&offer=0&pop=0&com=0&cat=43&u=0&gm=0&gf=0&gp=0&page=2
http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Arai-Helmets/2015-Helmets/2015-Tour%2dX4/
:ok:
Δεν το ήξερα για την διαφορά στην τιμή...
Το πρόβλημα που έχω μάθει ότι υπάρχει είναι με την αντιπροσωπεία...
Δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά...
Μου είπαν ότι κάνουν αρκετούς μήνες να έρθουν...


Κορυφαιο κ το ARAI .....απλα ειμαι αναμεσα στο SHOEI HORNET X2 κ στο ΤOURATECH AVENTURO .
Εγώ έχω το Hornet DS και με βόλεψε πολύ.
Δεν ξέρω τις διαφορές τους και τι ακριβώς ζητάς από το κράνος, μιας και πέρα της ασφάλειας, το θέμα κράνος είναι τελείως υποκειμενικό...


:friendship:

Ένα άλλο κράνος που μου αρέσει πάρα πολύ λόγο εταιρείας είναι αυτό το UVEX...
Δεν το έχω βάλει όμως...
Απλά εμπιστεύομαι την uvex και μου αρέσει πολύ.


 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Απο το συγκεκριμενο UVEX ειχα απογοητευτει για αυτο κ το πουλησα,πολυς θορυβος,τριξιματα,ζελατινα που μετα τα 70 εκλεινε μονη της,μαξιλαρακια εσωτερικου χαλασαν γρηγορα,αερισμος 0 !!!Αυτα ειδα κ ειμαι επιφυλακτικος στους Γερμανους!
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Απο το συγκεκριμενο UVEX ειχα απογοητευτει για αυτο κ το πουλησα,πολυς θορυβος,τριξιματα,ζελατινα που μετα τα 70 εκλεινε μονη της,μαξιλαρακια εσωτερικου χαλασαν γρηγορα,αερισμος 0 !!!Αυτα ειδα κ ειμαι επιφυλακτικος στους Γερμανους!
Όντως κ λίγα λες το έχει ο κολλητός μου
κ κλαίει τα λ7 του.Ποιότητα χάλια στα μάγουλα,
το τζάμι ανοίγει μετά τα 70 χαω κ γενικότερα δεν...
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εγώ παίδες όσον αφορά το UVEX, δεν είχα ούτε έχω τέτοια θέματα με την ζελατίνα. Ένα τρίξιμο το έχει, αλλά νομίζω πως ο εξαερισμός έχει ένα θέμα το καλοκαίρι και τα πλαστικά κουμπώματα στο πλάϊ που είναι ψεύτικα!
Πάμε τώρα στο θέμα...
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Νικόλα, αυτό το UVEX το έχω εγώ, αλλά να ξέρεις η UVEX δεν παράγει πλέον κράνη μοτοσυκλέτας...

Δεν το ήξερα...:ok:


Απο το συγκεκριμενο UVEX ειχα απογοητευτει για αυτο κ το πουλησα,πολυς θορυβος,τριξιματα,ζελατινα που μετα τα 70 εκλεινε μονη της,μαξιλαρακια εσωτερικου χαλασαν γρηγορα,αερισμος 0 !!!Αυτα ειδα κ ειμαι επιφυλακτικος στους Γερμανους!
Εκπλήσσομαι...

Λόγο αθλήματος φορούσα διάφορα κράνη...
Τα uvex με βόλεψαν περισσότερο και είχαν τεράστια αντοχή...

Έχω και ένα mx της uvex και 6-8 χρόνια έχει φάει αρκετή ταλαιπωρία και δεν έχει κάνει κιχ...

Καλά που ενημέρωσες γιατί είχα στο μυαλό μου μια ανταλλαγή...
:friendship:
 
Top Bottom