Porto Germeno - Κυριακή 13/5/18

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Δεν ξέρω το θέμα το βλέπω μόνο αν το κάνω search και δε μπορώ να δω το ποστ του Eversman
Όταν είδα το nickname, είπα ότι ήταν φίλος από άλλο, φίλιο φόρουμ με το ίδιο επίθετο. Πού να φανταστώ ότι πρόκειται για αδερφό, με τον οποίο μοιράστηκα χώμα, λάσπη, άμμο, φαγητό και τον ίδιο compat medic! Χρηστάρα χαιρετισμούς και από εδώ και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή :friendship:


Στα της βόλτας ...
Όλα σούπερ εχθές! Μικρή διαδρομή αλλά τα έχει όλα η άτιμη, πράσινο, στροφές, βουνό, θάλασσα και το κυριότερο ... κάστρο :laugh:

Ήταν από τις λίγες φορές που βρεθήκαμε τόσο κοντά σε ένα τόσο καλά συντηρημένο αρχαίο κάστρο. Ο δέ πύργος της ακρόπολης, με τα 20 μέτρα ύψος, τις τοξοθυρίδες, αλλά και τα ξύλινα ανοίγματα για τους καταπέλτες, είναι μοναδικό αξιοθέατο πανελλαδικά. Σου προκαλεί δέος.

http://www.kastra.eu/castlegr.php?kastro=aigosthena

Μέσα στο χώρο, υπήρχε και το εκκλησάκι του Άη Γιώργη, που ήταν το καθολικό της μονής, στους βυζαντινούς χρόνους, με καταπληκτικές αγιογραφίες που μετρούν αιώνες! Δυστυχώς, δεν φόρτισα την φωτογραφική και πιστεύοντας ότι είχε μπαταρία, έμεινα αμανάτι.

Ευτυχώς ξελάσπωσαν την κατάσταση οι υπόλοιποι με αυτά τα καινούργιας τεχνολογίας κινητά που έχουν και φωτογραφική:D
Αλέξανδρε @Ktmalx χαρήκαμε πολύ που σε γνωρίσαμε. Ελπίζω να τα ξαναπούμε και να μην βαρέθηκες με τους "παππουδίστικους" ρυθμούς μας :friendship:
Λίγες φωτό από το κινητό του Πέτρου @petros KLR .Περιμένω να μου στείλει και τις άλλες.



Πέτρος με τον πύργο στο βάθος. Μεγάλη προσοχή κατά την πρόσβαση, άν βρεθείτε εκεί, καθώς ο χώρος είναι περιφραγμένος.


Τα κελιά των μοναχών, πολλά φτιαγμένα από υλικό του αρχαίου ναού που προυπήρχε στο σημείο.


Δέν σας ζαλίζω άλλο, τρείς μικρές επισημάνσεις μόνο. Η πρώτη είναι, το πόσο σημαντικό είναι το φαρμακείο. Ένα τσίμπημα μέλισσας εχθές, θα μπορούσε να κάνει κάποια παιδιά να γυρίσουν πίσω. Φαρμακείο, stick για τσιμπήματα και φύγαμε.

Το δεύτερο, το πόσο άδειο ήταν το Περίπτερο. Τρείς παρέες μόνο και με το ζόρι 20 μηχανάκια σε μία κατά τ' άλλα τέλεια ημέρα για βόλτα.

Το τρίτο, το πόσο έχει ανέβει η μπενζίνα! Είχα να βάλω καιρό και τα 20 ευρώ που έδωσα (χωρίς κάν να γεμίσω-ιδίως για μία τόσο μικρή απόσταση), μου κακοφάνηκαν. Άν συνεχίσει αυτό το κακό, βλέπω οι αποστάσεις για βόλτες να μειώνονται σε τύπου Λίμνης Μαραθώνα, Πάχη κλπ και δόξα το θεό να λέμε!

Καλή εβδομάδα να έχουμε :)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δεν το πιστευω !!!!!
Ζω μεγαλες στιγμες.......δικες μου φωτο στο φορουμ !!!!!
Ευχαριστω τον πατερα μου τη μανα τον θειο τα ξαδελφια μου τους δασκαλους μου τους..........συγνωμη αυτα ειναι για αλλου......η συγκινηση βλεπετε !!!!!!!
Να προσεχετε ομως τωρα......μην γλυκαθω κ σας τρελλανω στις φωτο....χαχαχα !!!!!!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ωραίοι, μπράβο. Ωραίο κ το μπενέλι, θα πάει καλά με την τιμή που δίνεται.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μπράβο στους φίλους !!
 

Borr

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Benelli TRK 502, 2018
Ωραίοι, μπράβο. Ωραίο κ το μπενέλι, θα πάει καλά με την τιμή που δίνεται.
Να καταλάβεις φίλε μου, πέρασα το ducati multistrata και δεν με πήρε καν χαμπάρι, έφτασα πορτο Γερμενό και επειδή αργούσαν, ξαναγύρισα να τους βρω. Ξεχαστηκα όμως με το τοπιο και οταν ξαναπήγα στο Πόρτο Γερμενό, ήταν ήδη εκεί και ειχαν την εντύπωση ότι εκείνη την ώρα εφτασα. Κομπλεξικοι ανθρωποι. ( Το σεναριο παρακαλω να προταθεί για οσκαρ)
 

Borr

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Benelli TRK 502, 2018
Ξέχωρα την πλάκα, οποια βόλτα κι αν πάω, όπου κι αν είναι, όσο όμορφα κι αν είναι τα τοπια, τελικά αυτό που "ξεκουράζει" την ψυχή μου, είναι η παρέα. Το μεγαλείο όλων αυτών των ανθρώπων, που μοιράζονται μια κοινη αγαπη με τον δέοντα σεβασμό. (Συγκινήθηκα ο πουστης)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ξέχωρα την πλάκα, οποια βόλτα κι αν πάω, όπου κι αν είναι, όσο όμορφα κι αν είναι τα τοπια, τελικά αυτό που "ξεκουράζει" την ψυχή μου, είναι η παρέα. Το μεγαλείο όλων αυτών των ανθρώπων, που μοιράζονται μια κοινη αγαπη με τον δέοντα σεβασμό. (Συγκινήθηκα ο πουστης)
Πηρες Ιταλικο κ εγινες ρομαντικο κ ευαισθητο αγορι !!!!!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ωραια βολτα εστησε ο Παναγιωτης παλι....:friendship:


Ο τυπος παρακατω εχει εμφανιση καβαλαρη??:eek:

Ειναι πολλα τα........Αλογα γεροντα !!!!!!
Ειμαι ετοιμος για το.......ΡΟΝΤΕΟ.......να δαμασω......ταυρους κ αγρια αλογα.......γιουχουουου !!!!!!
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Ωραια βολτα εστησε ο Παναγιωτης παλι....:friendship:
Nα είσαι καλά Skip! :friendship: Για να πούμε όλη την αλήθεια, η αρχική ιδέα ήταν του Γιώργου @bocaros ! Απλά τους κακόμαθα και με βάζουν μπροστάρη τα καλόπαιδα για να τρώω εγώ όλο το ξύλο στο τέλος και αυτοί να γελάνε! Άς είναι!

Ακολουθεί κάτι το ανεπανάληπτο!!!! Και άλλες φωτογραφίες του Πέτρου!! Το ξαναγράφω ... ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ!!! Δεν περιγράφω άλλο ...
(Η πλάκα είναι ότι "το 'χει ο μπαγάσας και δεν το ξέρει!)

Το φρούριο είναι τεράστιο και γεμάτο με πύργους(16). Αρκετοί ανοικοδομούνται και συναρμολογούνται έκ νέου. Μπράβο στην αρχαιολογική υπηρεσία. Εύχομαι να μην κοπούν τα κονδύλια.








Το Βυζαντινό εκκλησάκι του Άη Γιώργη! Στο προαύλιο, κάτω από την παχιά σκιά του μεγάλου πεύκου, υπάρχει πέτρινο τραπέζι με παγκάκια και όλοι κάποια στιγμή σκεφτήκαμε, πόσο φίνα θα ήταν άν είχαμε κανά πιτόγυρο και καμια δεκαριά παγωμένες μπύρες! Ποτό και μοτό δεν πάνε όμως, οπότε το αφήσαμε γι άλλη φορά.



Προθάλαμος και κυρίως ναός. Ηρεμία, γαλήνη και αγιογραφίες 1000 σχεδόν ετών.







Και μία τελευταία με τα κελιά, από άλλη γωνία.



Πέτρο και Αλέξανδρε, ευχαριστώ για τις φωτό. Χωρίς τη συνδρομή σας, η παρουσίαση αυτής της βόλτας, θα ήταν αδύνατη. Έξτρα κρέντιντς και καφές κερασμένος στην επόμενη :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εγω σας προειδοποιησα.........ηταν να μην αρχισω.......τωρα θα με υποστειτε !!!!!!!!
Περα απο τη πλακα....οι γνωσεις του Πανου ειναι απιστευτες κ η αφηγηση του μοναδικη ειμαστε τυχεροι που βολταρουμε μαζι του !!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
υπαρχει κοσμος που βολταρει απλα για να παραγγειλει εναν ακομα φρεντο.. κ κοσμος που μεσα απο καθε του βολτα γυριζει πιο γεματος,ηρεμος κ ευχαριστημενος.
τουτοι δω ανηκουν στους δευτερους...:secret:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Να καταλάβεις φίλε μου, πέρασα το ducati multistrata και δεν με πήρε καν χαμπάρι, έφτασα πορτο Γερμενό και επειδή αργούσαν, ξαναγύρισα να τους βρω. Ξεχαστηκα όμως με το τοπιο και οταν ξαναπήγα στο Πόρτο Γερμενό, ήταν ήδη εκεί και ειχαν την εντύπωση ότι εκείνη την ώρα εφτασα. Κομπλεξικοι ανθρωποι. ( Το σεναριο παρακαλω να προταθεί για οσκαρ)
EEE κόψε κάτι, καλό λέμε, αλλά μπας κ το παράκανες???
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
ξεκινήσαμε μαζί από το πόρτο...αμα το ξερα θα σταματάγαμε...την επόμενη!!..καλούς δρόμους!!
Mε το πού τελειώσαμε την περιήγηση στο φρούριο και ξεκινήσαμε, σας είδα από πίσω. Κατόπιν κόψαμε για φωτό και μας προσπεράσατε!
Καλούς δρόμους Κώστα και είς το επανειδείν :friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μπραβο για την εκδρομη! σας πετυχα την κυριακη αλλα ημουν με το αμαξι.
βολτιτσα προεορτια ????
να κερασεις για τα γενεθλια ????

πολυχρονος και παντα με υγεια !!!:hpbrd::friendship::friendship::friendship:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δεν το πιστευω !!!!!
Ζω μεγαλες στιγμες.......δικες μου φωτο στο φορουμ !!!!!
Ευχαριστω τον πατερα μου τη μανα τον θειο τα ξαδελφια μου τους δασκαλους μου τους..........συγνωμη αυτα ειναι για αλλου......η συγκινηση βλεπετε !!!!!!!
Να προσεχετε ομως τωρα......μην γλυκαθω κ σας τρελλανω στις φωτο....χαχαχα !!!!!!
ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ σε όλους και ειδικά στον τρισμέγιστο φωτογράφο ! :l2:
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία ! :biker2:
 
Top Bottom