R 1150 gs adv συμβατικά φρένα.

katsim

Μέλος
Περιοχή
Ροδος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW r1150 gs
BMW r51/3
Θα φρεναρεις οπως κάνουμε και εμεις τοσα χρονια που δεν έχουμε abs, σιγα σιγα θα το συνηθίσεις.
Καλα λάστιχα να εχεις πάντα και θα το συνηθίσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Εχτές συναντήθηκα με τον συνφορουμίτη kxf (Δημήτρη κατα κόσμον).Εχτές γνωριστήκαμε για πρώτη φορά.
Κάθησα κει αρκετές ώρες και αυτός δούλευε πάνω στη μονάδα μου κι παράλληλα μου εξηγούσε και γω χάζευα και άκουγα..
Τη μηχανή την άφησα κει μαζι με τη μονάδα,και θα δούμε τι θα γίνει τελικά,ο Δημήτρης θα δει δηλαδή..
Εγώ θέλω να πω το εξης...
Οποιος έχει προβλήματα με τη μονάδα του abs του,και σε 1200,πριν αγοράσει καινούργια,ή μεταχειρισμένη,ή μετατρεψει πλήρως σε συμβατικά,ας μιλήσει με τον άνθρωπο αυτόν έστω στο τηλέφωνο.
Για να μην παρεξηγηθούμε...
-Το προτείνω αυτό τώρα που δεν έχω ακόμη αποτελέσματα απο τη δικιά μου.Τα αποτελέσματα δεν σχετίζονται πάντα με τη προσπάθεια και τις γνώσεις των ανθρώπων.
-Δεν έχω τίποτα να κερδίσω ούτε διαφημίζω κανέναν με άλλο σκοπο απο το προφανή,δηλαδή να υπάρχουν πιθανότητες να σώσουν κάποιοι τις μονάδες τους..
-Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και τίποτα παραπάνω χωρίς ο Δημήτρης να έχει οποιαδήποτε επιθυμία αλλά και γνώση προώθησης απο τη πλευρά του ....
Αυτά...
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Να ενημερώσω τι απέγινε τελικά...
Λοιπόν....Εχτές,πήρα τη μοτοσυκλετάρα μου απο τον Δημήτρη.
Η μονάδα,λύθηκε στα εξ ων συνετέθη,έγιναν αυτά που έπρεπε,αλλάχτηκαν αυτά που έπρεπε,είναι καινουργια .Τα μπροστά φρένα σώθηκαν.
Τα πίσω,έγιναν συμβατικά,μεχρι,απο τι μου ειπε ο Δημήτρης,να βρει οτι ανταλλακτικα χρειαζεται για να τα φτιαξει πάλι κανονικά.
Το κόστος δεν θέλω να το αναφέρω,γιατί σε άλλες περιπτώσεις μπορει να είναι διαφορετικο.Αν θέλει ο Δημήτρης βέβαια,το γράφω.
Πάντως είναι λογικο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος με το αποτέλεσμα.
Δηλαδή:Μπροστά,φρένα με ABS χωρις servo.Λιγο που το οδηγησα στη πολη,είναι φ ρ ε ν ά ρ ε ς.
Πίσω:Φρένα συμβατικά που τα πατάω όποτε θέλω και όχι οταν πατάω τη μανέτα..Εννοείται πως είναι πολύ καλύτερα απο το διάστημα που είχε χαλάσει το τμήμα της μονάδας για το πίσω φρένο,που δεν είχα καθόλου πίσω,αλλά και πολύ καλύτερα μάλλον απο τότε που είχα υποβοήθηση...
Αυτά...σούπερ.....
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Έφτιαξε φρένα με abs χωρίς Σέρβο......τι λες τώρα;; Αυτό είναι το ζητούμενο όλων.

Εν το μεταξύ, αυτό που έχεις τώρα, με συμβατικό πίσω, είναι το ιδανικό για τους περισσότερους μας...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Δηλαδή:Μπροστά,φρένα με ABS χωρις servo.Λιγο που το οδηγησα στη πολη,είναι φ ρ ε ν ά ρ ε ς.
Πίσω:Φρένα συμβατικά που τα πατάω όποτε θέλω και όχι οταν πατάω τη μανέτα..
Mε πρόλαβε ο Μalco.
Κατι τέτοιο θα με ενδιέφερε και μένα.
Φαντάζομαι για να δείς αν γινεται και ποσο θα πρεπει να δεις την μηχανή.
Σωστα @KXF ?
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
ναι πρεπει να ανοιξω την μοναδα να δω την βλαβη και τι μπορω να κανω για αυτη την μοναδα δεν ειναι οτι καλυτερο εξακολουθει η μοναδα να εχει βλαβη αλλα απο το να την βγαλουμε εκτος τελειως και στα φρενα πανικου παρτον κατω τουλαχιστον εχει φρενα με abs μπροστα και συμβατικα πισω αλλα θελει προσοχη η μοναδα εξακολουθει να εχει βλαβη μην τρελαθουμε ετσι αυτο που δεν εχουμε ειναι abs πισω και συνδυασμενη πεδηση πισω θα το πω ακομα μια φορα η μοναδα εξακολουθει να ειναι χαλασμενη και θελει προσοχη Αλλα γινετε αυτη η πατεντα
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
αλλα θελει προσοχη η μοναδα εξακολουθει να εχει βλαβη .θα το πω ακομα μια φορα η μοναδα εξακολουθει να ειναι χαλασμενη και θελει προσοχη.

Χμμ..
Μια διευκρίνηση όποτε μπορέσεις.
Αν κατάλαβα καλά,μπροστα συνεχίζει και φρενάρει μέσω της σερβο-μονάδας?
Η οποία εξακολουθεί να έχει κίνδυνο να κολλησει?
Αυτό εννοείς ότι πρέπει να προσέχει όποιος κάνει την πατέντα?

Ή παρακαμπτεται τελείως η μονάδα?Δεν έχει κίνδυνο να κολλησει ξανα και να σε αφησει χωρις φρενα.
Και το οτι πρέπει να προσέχεις πάει στο ότι δεν έχεις πίσω ABS,αλλά μόνο μπροστά?
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Χμμ..
Μια διευκρίνηση όποτε μπορέσεις.
Αν κατάλαβα καλά,μπροστα συνεχίζει και φρενάρει μέσω της σερβο-μονάδας?
Η οποία εξακολουθεί να έχει κίνδυνο να κολλησει?
Αυτό εννοείς ότι πρέπει να προσέχει όποιος κάνει την πατέντα?

Ή παρακαμπτεται τελείως η μονάδα?Δεν έχει κίνδυνο να κολλησει ξανα και να σε αφησει χωρις φρενα.
Και το οτι πρέπει να προσέχεις πάει στο ότι δεν έχεις πίσω ABS,αλλά μόνο μπροστά?
ακριβως αυτο, η μοναδα υπαρχει και δουλευει πανω στην μοτο ναι εχει κινδυνο να χαλασει το μπροστα φρενο καποια στιγμη οπως σε ολες τις μοναδες που καποια στιγμη θα χαλασει το μπροστινο το φρενο τους ,οχι δεν παρακαμπτεται η μοναδα βγαινει εκτος το πισω φρενο, ο κινδυνος ειναι οτι το abs λαμπακι στο καντραν οπως και το κοκκινο θαυμαστικο μενουν αναμμενα μετα την πατεντα αρα δεν εχεις ενημερωση βλαβης του abs, εξαλου πολλα παιδια που τους χτυπαει το πισω φρενο δουλευουν το μηχανακι τους για χρονια μονο με το μπροστα το φρενο τον ιδιο κινδυνο εχουν αλλα το δουλευουν το μηχανακι Εχεις abs μπροστα και νομιζω οτι και εγω ο ιδιος θα επαιρνα το ρισκο αυτο ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom