R1150GS Βεντιλατέρ στο ψυγείο λαδιού

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Μετά από προτροπή φίλου είπα να το παρουσιάσω.
Πριν από αρκετά χρόνια Σε μποτιλιάρισμα Είδα την θερμοκρασία του λαδιού να ανεβαίνει πάνω από την πέμπτη μπάρα.
Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βάλω πιο ψηλό λάδι.
Κατά την γνώμη μου το πιο ψηλό λάδι και φουλ συνθετικό ρέει πιο καλά μέσα στον κινητήρα άρα και ψύχεται πιο εύκολα.
Το δεύτερο πράγμα που έκανα ήταν να ψάξω να βρω βεντιλατέρ για το ψυγείο λαδιού.
Επειδή ο χορός του ψυγείου λαδιού είναι πολύ μικρός δεν ήθελα να πειραματιστώ με ακριβά μοτέρ.
Έτσι πήρα δύο μοτέρ από ηλεκτρονικούς υπολογιστές.
Κόστος αν θυμάμαι καλά 5 € ο ένας.



Έχουν μέγεθος 80 επί 80 χιλιοστά.
Ρεύμα πήρα από τον διακόπτη.
Έβαλα έναν διακόπτη on off αδιάβροχο.



Και μία ασφάλεια.




Είναι μια μικρή βοήθεια για την ψύξη του λαδιού. Δεν κάνει θαύματα
Απλά δεν αφήνει τη θερμοκρασία να ξεφύγει πολύ πάνω από τα όρια.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Ίδια λύση είχαμε σκεφτεί για τη ψύξη του ανορθωτή. Δεν ξέρω όμως αν το Flow είναι σωστό. Και επίσης αν με τον αέρα γυρνάει ο ανεμιστήρας ή απλά κοντράρει και κολλάει. Το έχεις κοιτάξει αυτό;
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Ίδια λύση είχαμε σκεφτεί για τη ψύξη του ανορθωτή. Δεν ξέρω όμως αν το Flow είναι σωστό. Και επίσης αν με τον αέρα γυρνάει ο ανεμιστήρας ή απλά κοντράρει και κολλάει. Το έχεις κοιτάξει αυτό;
Τα μοτέρ που έχω βάλει ρουφάνε αέρα Από το ψυγείο προς τα πίσω.
Όταν η μηχανή κινείται χωρίς ανοιχτό διακόπτη οι φτερωτές γυρίζουν αυτό πιστεύω βοηθάει ακόμα περισσότερο στην ψύξη του λαδιού Χωρίς την λειτουργία Τον μοτέρ.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Τα μοτέρ που έχω βάλει ρουφάνε αέρα Από το ψυγείο προς τα πίσω.
Όταν η μηχανή κινείται χωρίς ανοιχτό διακόπτη οι φτερωτές γυρίζουν αυτό πιστεύω βοηθάει ακόμα περισσότερο στην ψύξη του λαδιού Χωρίς την λειτουργία Τον μοτέρ.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν δε βαριέσαι κάνε ένα τεστ. Βάλε στο διπλό τη μηχανή. Άστα να δουλεύουν και με ένα πιστόλι αέρα φυσηξε από κάπως μακριά. Δλδ σαν να πιάνεις ροή αέρα 100χλμ. Στο λέω πολύ μπακαλιστικα αλλά θέλω να δω αν όντως δουλεύουν. Επίσης υπάρχουν ειδικοί ανεμιστήρες (βλέπε noctua) που παράγουν μεγαλύτερη πίεση αέρα και καλύτερο Flow. Ίδια λογική της υδροψυξης των pc
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Αν δε βαριέσαι κάνε ένα τεστ. Βάλε στο διπλό τη μηχανή. Άστα να δουλεύουν και με ένα πιστόλι αέρα φυσηξε από κάπως μακριά. Δλδ σαν να πιάνεις ροή αέρα 100χλμ. Στο λέω πολύ μπακαλιστικα αλλά θέλω να δω αν όντως δουλεύουν. Επίσης υπάρχουν ειδικοί ανεμιστήρες (βλέπε noctua) που παράγουν μεγαλύτερη πίεση αέρα και καλύτερο Flow. Ίδια λογική της υδροψυξης των pc
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ θα το δοκιμάσω πάντως και θα σε ενημερώσω. ;)
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι όταν πέσουμε σε μποτιλιάρισμα που η μηχανή είναι σχεδόν σταματημένη στο δρόμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ θα το δοκιμάσω πάντως και θα σε ενημερώσω. ;)
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι όταν πέσουμε σε μποτιλιάρισμα που η μηχανή είναι σχεδόν σταματημένη στο δρόμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστά ναι. Τότε δες τους noctua. Είναι κάπως ακριβοι αλλά το Flow τους είναι απίστευτο. Σε υπολογιστή έριχνε 7 βαθμούς κάτω με λιγότερες στροφές από ότι ένας απλός. Αν βρεθείς κάπου και μπορείς δοκίμασε το
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Σωστά ναι. Τότε δες τους noctua. Είναι κάπως ακριβοι αλλά το Flow τους είναι απίστευτο. Σε υπολογιστή έριχνε 7 βαθμούς κάτω με λιγότερες στροφές από ότι ένας απλός. Αν βρεθείς κάπου και μπορείς δοκίμασε το
Αυτό με το πιστολάκι θα το δοκιμάσω σίγουρα θα προσπαθήσω να το τραβήξω και σε βίντεο.
Πληροφοριακά θα σου πω κάτι που μου συνέβη για πρώτη φορά φέτος.
Οδηγούσα σε εθνική οδό με 110 120 km/h και όταν σταμάτησα για να στρίψω η θερμοκρασία έπεσε από τις πέντε μπάρες στις τέσσερις

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ξέχασα να σου πω με θερμοκρασία πάνω από 10 βαθμούς Κελσίου Χωρίς να δουλεύουν τα μοτέρ
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Σωστά ναι. Τότε δες τους noctua. Είναι κάπως ακριβοι αλλά το Flow τους είναι απίστευτο. Σε υπολογιστή έριχνε 7 βαθμούς κάτω με λιγότερες στροφές από ότι ένας απλός. Αν βρεθείς κάπου και μπορείς δοκίμασε το
Όντως είναι ακριβή. Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα ένα βεντιλατέρ μοτοσυκλέτας

Το συγκεκριμένο κάνει 70 € θα έφτιαχνα και μία χοάνη και θα το τοποθετούσα.
Πιστεύω η θερμοκρασία θα έπεφτε πάρα πολύ.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Όντως είναι ακριβή. Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα ένα βεντιλατέρ μοτοσυκλέτας

Το συγκεκριμένο κάνει 70 € θα έφτιαχνα και μία χοάνη και θα το τοποθετούσα.
Πιστεύω η θερμοκρασία θα έπεφτε πάρα πολύ.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω τη μηχανή σου και σε τι χώρο παίζεις. Τώρα αν πας σε χοανες και τέτοια θα είναι λιγο καρναβάλι πιστεύω. Άσε που δε θα είναι και αξιόπιστο στα πολλά χλμ
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Δεν ξέρω τη μηχανή σου και σε τι χώρο παίζεις. Τώρα αν πας σε χοανες και τέτοια θα είναι λιγο καρναβάλι πιστεύω. Άσε που δε θα είναι και αξιόπιστο στα πολλά χλμ
Έχεις δίκιο ο χώρος μας περιορίζει πάρα πολύ.
Με καλή μελέτη Πάντως θα μπορούσε να γίνει πολύ καλή δουλειά και όμορφη και χωρίς να έχεις πρόβλημα στις μεγάλες ταχύτητες.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το θεμα ειναι πολυ ωραίο και πολυ σοβαρό
Εάν βρεθεί κατι ολοκληρωμένο θα εχει μεγάλη ζήτηση και θα φέρει μεγάλη ανακούφιση
Πιστεύω οτι με μια καλη μελετη και ο χωρος θα φτάσει και ανεμιστήρας θα βρεθει
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Έχω ανεβάσει ένα βιντεάκι στο YouTube.
Είναι πολύ πρόχειρο όμως φαίνεται η διαφορά στη θερμοκρασία λαδιού.
Από το κινητό δεν μπορώ να το ανεβάσω πατήστε
R1150GS Θερμοκρασία λαδιού konstantinos
Για να το δείτε

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Διορθώστε με μπορεί να κάνω λάθος, αλλά οι ανεμιστήρες του υπολογιστή δεν είναι αδιαβροχοι από κατασκευής, ακριβώς επειδή είναι υπολογιστή. Όταν τους κανεις εξωτερικούς και έρχονται σε επαφή με υγρασία, βροχή, χώμα, κλπ. πως θα αντέξουν; Προσωπικά για μια τέτοια πατέντα θεωρώ καλύτερη-αξιόπιστη-ανθεκτική λύση κάποιου είδους βεντιλατέρ, που είναι φτιαγμένο να λειτουργεί σε τέτοιες συνθήκες.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Διορθώστε με μπορεί να κάνω λάθος, αλλά οι ανεμιστήρες του υπολογιστή δεν είναι αδιαβροχοι από κατασκευής, ακριβώς επειδή είναι υπολογιστή. Όταν τους κανεις εξωτερικούς και έρχονται σε επαφή με υγρασία, βροχή, χώμα, κλπ. πως θα αντέξουν; Προσωπικά για μια τέτοια πατέντα θεωρώ καλύτερη-αξιόπιστη-ανθεκτική λύση κάποιου είδους βεντιλατέρ, που είναι φτιαγμένο να λειτουργεί σε τέτοιες συνθήκες.
Το έχω πάνω από πέντε χρόνια έχει πάει βροχή έχει φάει πλύσιμο τα πάντα δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτε.
Παρόλα αυτά συμφωνώ μαζί σου.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Το σημαντικότερο πιστεύω είναι να βρούμε τη σωστή διάμετρο του βεντιλατέρ.
Και να το Προμηθευτούμε

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό που έβαλα το εφάρμοσε σε gs 1150. Είναι βεντιλατερ spal
Και τι λεει ο ιδιοκτήτης ;;
Ειναι ευχαριστημένος ;;;
Κάνε μας μια μικρή αναλυση
Δωσε στοιχεία !!
Βάλε ολο το λνκ
 
Top Bottom