R1150GS Βεντιλατέρ στο ψυγείο λαδιού

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Αυτό που έβαλα το εφάρμοσε σε gs 1150. Είναι βεντιλατερ spal
Πριν λίγες μέρες που έψαχνα στο διαδίκτυο για βεντιλατέρ τα είχα βρει αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι γράφουν ώθησης.
Δηλαδή φυσάνε μήπως κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
δηλαδη το ρουφηγμα εχει μεγαλυτερη αποτελεζματικοτητα απο το φύσημα ;;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τέλειο!!!

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η συγκεκριμένη λύση δείχνει ποιοτική και σίγουρα θα κάνει δουλειά όταν είσαι ακίνητος καλοκαίρι στην κίνηση, αλλά...
Όταν δεν είσαι στην κίνηση και είσαι επαρχιακό - εθνική ο αέρας δεν παιρνάει ελεύθερα από το ψυγείο και αναγκάζεται να βγαινει μονο απο το άνοιγμα του ανεμιστήρα. Πιστεύω το πιο σωστό είναι να μπει το βεντηλατέρ όπως μπαινουν σε όλα τα μηχανάκια, δηλαδή με κάποια βάση και να φυσαει το ψυγείο, ούτε "αυτία" ούτε τίποτα. Όπως τα έχεις εσύ τώρα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
δηλαδη το ρουφηγμα εχει μεγαλυτερη αποτελεζματικοτητα απο το φύσημα ;;
Λογικά πρέπει να ακολουθεί τη ροή του αέρα, δηλαδή να ρουφάει αέρα από εμπρός προς τα μέσα, όπως και ότνα κινήσαι στο δρόμο και όχι το ανάποδο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η συγκεκριμένη λύση δείχνει ποιοτική και σίγουρα θα κάνει δουλειά όταν είσαι ακίνητος καλοκαίρι στην κίνηση, αλλά...
Όταν δεν είσαι στην κίνηση και είσαι επαρχιακό - εθνική ο αέρας δεν παιρνάει ελεύθερα από το ψυγείο και αναγκάζεται να βγαινει μονο απο το άνοιγμα του ανεμιστήρα. Πιστεύω το πιο σωστό είναι να μπει το βεντηλατέρ όπως μπαινουν σε όλα τα μηχανάκια, δηλαδή με κάποια βάση και να φυσαει το ψυγείο, ούτε "αυτία" ούτε τίποτα. Όπως τα έχεις εσύ τώρα.
Και αυτο σωστό
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
δηλαδη το ρουφηγμα εχει μεγαλυτερη αποτελεζματικοτητα απο το φύσημα ;;
ισως ναναι πιο ηδονικο,αλλα μεχρι εκει οι διαφορες:pointu:
 

chaosm

Μέλος
Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Το πιο σωστό είναι το push and pull. Δλδ ένας να τραβάει και ο άλλος να σπρώχνει και στη μέση το ψυγείο. Αλλά επειδή η φορά της μηχανής σε κίνηση δημιουργεί αυτή τη συνθήκη δε βάζουμε μπροστά ανεμιστήρα. Μόνο πίσω για να τραβάει...
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Η συγκεκριμένη λύση δείχνει ποιοτική και σίγουρα θα κάνει δουλειά όταν είσαι ακίνητος καλοκαίρι στην κίνηση, αλλά...
Όταν δεν είσαι στην κίνηση και είσαι επαρχιακό - εθνική ο αέρας δεν παιρνάει ελεύθερα από το ψυγείο και αναγκάζεται να βγαινει μονο απο το άνοιγμα του ανεμιστήρα. Πιστεύω το πιο σωστό είναι να μπει το βεντηλατέρ όπως μπαινουν σε όλα τα μηχανάκια, δηλαδή με κάποια βάση και να φυσαει το ψυγείο, ούτε "αυτία" ούτε τίποτα. Όπως τα έχεις εσύ τώρα.
Σε καμιά περίπτωση δεν θα έβαζα βεντιλατέρ που να φυσάει. Βάζω βεντιλατέρ που ρουφάει έτσι όταν είμαι στην εθνική οδό ο αέρας που περνάει μέσα από το ψυγείο γυρίζει Την φτερωτή του βεντιλατέρ Κι αυτό από μόνο του κάνει την αναρρόφηση

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Το πιο σωστό είναι το push and pull. Δλδ ένας να τραβάει και ο άλλος να σπρώχνει και στη μέση το ψυγείο. Αλλά επειδή η φορά της μηχανής σε κίνηση δημιουργεί αυτή τη συνθήκη δε βάζουμε μπροστά ανεμιστήρα. Μόνο πίσω για να τραβάει...
Το πιο σωστο ειναι μεγαλυτερη επιφανεια ψυξης
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τι θα γινόταν αν προσαρμόζομαι ενα μεγαλύτερο ψυγείο λαδιού ;
Που θα επηρεάζε και σε τι βαθμό εκτος του αισθητικού μέρους ;
Εννοω μηχανικά, λειτουργικά ποσότητα λαδιών , κούραση τρόμπων , διαφορετικη πίεση στο συστημα ψύξης κλπ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και συγνώμη αν το παραπανω που έγραψα δεν πεφτει ακριβως!!! αλλα το είχα άχτι να το ρωτήσω
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Τι θα γινόταν αν προσαρμόζομαι ενα μεγαλύτερο ψυγείο λαδιού ;
Που θα επηρεάζε και σε τι βαθμό εκτος του αισθητικού μέρους ;
Εννοω μηχανικά, λειτουργικά ποσότητα λαδιών , κούραση τρόμπων , διαφορετικη πίεση στο συστημα ψύξης κλπ
Στέργιο όλα γίνονται αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπεις σε τέτοια διαδικασία

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Υπάρχει ψυγείο λαδιού με δική του αντλία αλλά δε ξέρω αν αξίζει το χρήμα. Τόσο πολύ θέμα έχει στη κίνηση;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Υπάρχει ψυγείο λαδιού με δική του αντλία αλλά δε ξέρω αν αξίζει το χρήμα. Τόσο πολύ θέμα έχει στη κίνηση;
Οχι απλά ρώτησα ακαδημαϊκά
Παμε στο θεμα μας
Βεντιλατερ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τι θα γινόταν αν προσαρμόζομαι ενα μεγαλύτερο ψυγείο λαδιού ;
Που θα επηρεάζε και σε τι βαθμό εκτος του αισθητικού μέρους ;
Εννοω μηχανικά, λειτουργικά ποσότητα λαδιών , κούραση τρόμπων , διαφορετικη πίεση στο συστημα ψύξης κλπ
στο θεμα χωρου αν δεν μπορεις να αυξησεις το εμβαδον τοτε μεγαλωνεις βαθος,επισης αν χωρητικοτητα-συνολικη διατομη παραμεινει ιδια (δλδ μικροτερη μερικη διατομη Χ περισσοτερους αγωγους)τοτε αυξανεις επιφανεια ψυξης χωρις να επιρεαστει ποσοτητα κ πιεση λαδιου (δλδ δεν επιβαρυνεις την τρομπα σου),μελετη σου κανει μηχανολογος -ναυπηγος η μπορεις κ μονος σου αν κατεχεις μαθηματικα κ εχεις ορεξη να διαβασεις για εναλλακτες θερμοτητας σε οποιοδηποτε ανοιχτο πανεπιστημιο.Η στην κανω κ εγω αν μου στειλεις datasheet του ψυγειου σου,μετα σε μαστορα ψυγεια κ εισαι ετοιμος.Εχει λιγο τρεξιμο αλλα ειναι Η λυση ,απολυτα αποτελεσματα κ οχι μπαλωμα προβληματων
 
Top Bottom