R1200 GS & R1200 GSA

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester δηλαδή αν γύρναγες μερικά χρόνια πίσω θα επέλεγες το ADVE και όχι το απλό που αγόρασες?
Δύσκολο ρε φίλε...
Δε μπορώ να απαντήσω με ναι ή όχι!
Όπλο το triple black και έρωτας!!! Πιο γρήγορο παντού από τα ADVE και πολύ πιο κομψό κι όμορφο στα δικά μου μάτια.
Αλλά πλην ντεπόζιτου, σέλας και εμπρός σιδεριάς, όλα ADVE τα έχω πάνω. Σχάρα, κάγκελα πίσω, βαλίτσες, πατάκια, 2η ζελατίνα (αν και πιο πολύ φοράω τη μικρή, η μεγάλη κάνει δουλειά για το συνεπιβάτη και πάνω από τα 140).
Και τα προβολάκια led της BMW για το απλό GS (αυτά που έχω εγώ) κάνουν 650€, πλήρες το σετ με καλωδίωση/διακόπτη κλπ.:eek::eek::eek::eek:
Αν βάλεις όλα αυτά, μου στοίχισε πιο πολύ από ADVE :(
Δεν είπα ζάντες ακτινωτές, γιατί το δικό μου σαν special edition τις είχε. Αν βάλεις κι αυτές, ξέφυγες......!!!!
Σε α' πρόσωπο μάλλον το triple black θα έπαιρνα και σήμερα ξανά, και τότε!
Αλλά όταν δίνεις άποψη/συμβουλή σε κάποιον άλλο, τα λες όλα και δεν παίρνεις θέση. Αφήνεις να κρίνει μόνος του.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ο4-05-06....εχουν σύστημα servo στα φρένα, τα οποία έχουν παρουσιάσει θέμα και ακριβή αντικατάσταση
Και κάποιες μικρές λεπτομέρειες όπως το antispin
Λόγω της πρόσφατης αγοράς μου μοντέλου του 2004 (χωρίς πρόβλημα) θέλω να σε ρωτήσω αν διαθέτει antispin διότι είναι κάτι που δεν γνωρίζω και νόμιζα πως δεν έχει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λόγω της πρόσφατης αγοράς μου μοντέλου του 2004 (χωρίς πρόβλημα) θέλω να σε ρωτήσω αν διαθέτει antispin διότι είναι κάτι που δεν γνωρίζω και νόμιζα πως δεν έχει.
Δεν έχει , καλώς νόμιζες!
2008+ μοντέλα έχουν.


edit:
2007 +μοντέλα έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@gsmaniac , το δικό σου έχει?
Δεν το ξερα Κωστή.
Πάντως 2004-2005 σίγουρα δεν έχουν.

edit

Τώρα θυμήθηκα...:D
2008 μπήκε η ανάρτηση ESA. Το αντισπίν όντως από 2007!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Ασχετο: για πειτε κανα καλο πριζακι να το βαλω τωρα στο σερβις, οταν αξιωθω να το κανω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ασχετο: για πειτε κανα καλο πριζακι να το βαλω τωρα στο σερβις, οταν αξιωθω να το κανω
Μια επιλογή, κι η πλέον ακριβή ίσως, είναι το πάνελ της Touratech με 2 παροχές. Μειονέκτημα που αχρηστεύει το υπάρχον μπαράκι και δυσχεραίνει την εξαγωγή το φαναριού, αν / όταν χρειαστεί. Στα 50€ περιπου.
Πιο φτηνες και διακριτικές λύσεις πάμπολες!
Μια βόλτα σε Moto Discovery και πέτσαμαν και βρίσκεις ότι θες! Από 6-7€ και πάνω... ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
o μόνος λόγος που στενοχωριέμαι που δεν έχω bmw είναι ότι δεν μπορώ να πάω για σέρβις στους πετσάκιδες :inlove::inlove::inlove:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Έχεις καταλήξει αν θες ADVE ή GS απλό?
Έχεις θέσει οροφή χρημάτων που θες να δώσεις?
Στην οροφή που έθεσες, σε παίρνει για ADVE? Σε παίρνει για μοντέλα 2010+ (με τους διπλούς εκκεντροφόρους)?


Χοντρικά:
Διάλεξε μοντέλο 2007+ (έχουν λυθεί θέματα νεότητας κι αμφιλεγόμενων επιλογών/συστημάτων της BMW... λέγε με servo) και ξεκινάς από τα 6 χιλιάρικα για GS (υπολόγισε +1500 περίπου για κάθε αντίστοιχο ADVE*)
Αν μπορείς προχώρα σε 2010+ (έστω και όχι ADVE) που ξεκινάνε από τα 9 χιλιάρικα περίπου. Αξίζουν τα +2000 - 3000 € σε σχέση με ένα μοντέλο προγενέστερο. Τόσο η απόδοση του κινητήρα σε όλο το φάσμα των στροφών, όσο και η βελτίωση σε κάθε λεπτομέρεια!



* Η αγορά ενός ADVE συμφέρει από οικονομικής πλευράς γιατί ελάχιστα θα του βάλεις πάνω, έως και τίποτα. Αν πάρεις GS μπορεί να θες τη ζελατίνα του μεγάλου, τα πατάκια, τη σχάρα, τα κάγκελα, τα προβολάκια κλπ που κοστίζουν πάρα πολλά λ7, ακόμα και μεταχειρισμένα!!!




άντε με το καλό :ok::ok::ok:


ΥΓ: κι εγώ το ίδιο μηχανάκι μ' εσένα είχα πριν, σε λευκό ;)
το απλο θελω οχι το adv
μεχρι 5500 χιλ
ειμαι μικρόσωμος 173 70κ και εκτος του οικονομικού θα με ταλαιπωρήσει το adv
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το απλο θελω οχι το adv
μεχρι 5500 χιλ
ειμαι μικρόσωμος 173 70κ και εκτος του οικονομικού θα με ταλαιπωρήσει το adv
Με 5500 πας σε μοδελακια 2004.
Θελει καλο ψαξιμο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
παιζουν του 06-07 με τοσα...
Συμφωνω. Εκει ειναι το ψαξιμο για να μην πληρωσεις για 10αρι στο τελος ;)
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
μπορεί κάποιος να καταλάβει εάν αυτό είναι με σεβρό η όχι?
ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει
 
Top Bottom