R1200GS ....υγρά συμπλέκτη? ... ... αντλία συμπλέκτη?

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και μια λεπτομερια ανευ σημασιας, απο πλευρας διαστασεων. Στα GS του 04 μεχρι και μεσα του 06, το εμβολο ειναι αλουμινενιο. Στα μετα GS το εμβολο το εκαναν απο πλαστικο.

(Τουλαχιστον σε οσα GS εχω ανοιξει συμπλεκτη μεσα στις προαναφερθήσες ημερομηνιες ηταν αλουμινενιο. Ενα GS adv του 06 ομως ηταν πλαστικο. GS απλο μετα το 06 δεν εχει τυχει να ανοιξω, μα εχω αρχισει να πιστευω οτι απο τοτε και μετα τα εκαναν πλαστικα).
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Επιδή μου κινησατε την περιέργια για πείτε ακριβώς μια σειρά που πρέπει να γίνει αυτή η συντήριση!!!Περιμένω να αλλάξω μανέτα συμπλέκτη και πιστεύω ότι είναι καλή ευκαρία να τα δω αυτά!!!Αμα ξεκινήσω από κάτω θα είναι καλύτερα?Δεν έχω θέμα, τουλάχιστον προς το παρόν, αλλά θα έλεγα ότι ένας έλενχος θα ήταν καλός, κατοσταρίζω και είμαι σε φάση γενικής!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ειναι στις σωστες διαστασεις αυτα; 13×8 και 13×6 αντιστοιχα; Το μηκος της μπροστινης τσιμουχας (αυτης που ειναι κοντα στο ελατηριο επαναφορας, και ουσιαστικα ασκει την πιεση) ειναι το ιδιο με της "μαμας";
Νικολα θα ρωτησω ξανα συγκεκριμενα,το σετ παντως εχει μπει ηδη σε 3 αντλιες της παρεας με απολυτη επιτυχια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θεωρουμε λοιπον οτι εχουν τις σωστες διαστασεις, αλλα μια ακομα επιβεβαιωση δεν εβλαψε ποτε κανενα:)!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επιδή μου κινησατε την περιέργια για πείτε ακριβώς μια σειρά που πρέπει να γίνει αυτή η συντήριση!!!Περιμένω να αλλάξω μανέτα συμπλέκτη και πιστεύω ότι είναι καλή ευκαρία να τα δω αυτά!!!Αμα ξεκινήσω από κάτω θα είναι καλύτερα?Δεν έχω θέμα, τουλάχιστον προς το παρόν, αλλά θα έλεγα ότι ένας έλενχος θα ήταν καλός, κατοσταρίζω και είμαι σε φάση γενικής!!!
Μανετα αλλαξε οποιαδηποτε της αρεσκειας σου. Αν δεν εχεις καποιο προβλημα ομως, θα σε συμβουλευα να μην "ανοιξεις δουλειες"!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Μανετα αλλαξε οποιαδηποτε της αρεσκειας σου. Αν δεν εχεις καποιο προβλημα ομως, θα σε συμβουλευα να μην "ανοιξεις δουλειες"!!!

Να σαι καλα!!!Αλλαζω μανετα κ μετα βλεποντας και κανοντας!!!Ευχαριστω!

ADVride.gr
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Καλησπέρα παιδιά ειμαι νέος στο advride, ειμαι κάτοχος ενός bmw r 1200 Gs 2004 με 45.000km.

Σημερα μου παρουσίασε ενα σφύριγμα στο συμπλέκτη.
Το κανει και οταν δουλεύει στο ρελαντί και εν κινήσει με το πάτημα του συμπλέκτη. Οταν τον αφήνω το σφύριγμα σταματάει.

Δεν εχω καταλάβει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του συμπλέκτη, φαίνεται να απομονωνει σωστά και δεν εχει σκληρύνει η μαλακώσει καθολου. Ούτε πατιναρει.
Τα υγρά στο δοχείο φαίνονται ολοκαίνουργια και έχουν αλλαχτει πριν 5.000km που εγινε το μεγάλο σέρβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.(το οποίο γδέρνει) γι αυτο το λόγο γράφω μπας και γλιτώσουμε κανα φράγκο ;)
Αυτά τα λίγα περιμενω γνώμες.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Exω στο ιδιο μηχανακι με 200000 και βαλε χλμ, δεν εχει τυχει ποτέ να μου σφυριξει.
Αν το συνδυασω με το πατημα της μανετας ομως το μυαλο μου παει στην κακη αποσυμπλεξη που κανει το δισκο να ακουμπαει ελαφρα στο πλατο.
Δες αν σταματημενος στο ρελαντι αλλαζει ευκολα απο 1η σε 2η αν βρισκει ευκολα νεκρα κλπ.
Η κακη συμπλεξη αποσυμπλεξη εχει πολλες αιτιες, απο τις δυο αντλιες
μεχρι το αξονακι που μεταφερει την κινηση απο το εμβολο της κατω αντλιας προς το συστημα δισκος πλατο.
Επισης σαν Ευρωπαικο που ειναι μπορει να του τη βαρεσε η πολυημερη ακινησια κι αυτο που ακους να φυγει οπως ηρθε μετα απο μια χορταστικη σε χειρισμους βολτα.
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Καλησπερα και παλι παιδια. Μολις επεστρεψα απο το συνεργειο. Πηγα να παρω μια γνωμη, η οποια δυστυχως ηταν ρουλεμαν συμπλεκτη. Που σημαινει κατεβασμα κινητηρα μαλλον... που σημαινει μιας και θα φτασουμε μεχρι εκει καλο ειναι να αλλαχτουν ολα... Το οποιο σε νουμερα μεταφραζεται τετραψηφιο ???
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπερα και παλι παιδια. Μολις επεστρεψα απο το συνεργειο. Πηγα να παρω μια γνωμη, η οποια δυστυχως ηταν ρουλεμαν συμπλεκτη. Που σημαινει κατεβασμα κινητηρα μαλλον... που σημαινει μιας και θα φτασουμε μεχρι εκει καλο ειναι να αλλαχτουν ολα... Το οποιο σε νουμερα μεταφραζεται τετραψηφιο ???
εξαρταται το συνεργειο
θα σου προτεινα να παρεις προσφορες
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
πως φτανουμε σε αυτο το αξονακι?? το εμβολο της κατω αντλιας ειναι αυτο που φαινεται στο βιντεο στο 4:40;;
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
πως φτανουμε σε αυτο το αξονακι?? το εμβολο της κατω αντλιας ειναι αυτο που φαινεται στο βιντεο στο 4:40;;
Δεν Πρέπει να είναι ρουλεμαν συμπλεκτη γιατί πολύ απλά δεν έχει. Στο βίντεο που έβαλες φαίνεται το αξονακι αλλά ο Τύπος δεν το βγάζει

kostas r1150gs
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Ε να, αντε εμπιστεψου εσυ τωρα να το δωσεις να το ανοιξουν εδω περα :(
Αν δεν γνωριζεις κι ολας θα σου πουν οτι θελουν.
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Ευχαριστω πολυ. Αυτο το αξονακι αφαιρειται ευκολα οταν βγαλεις την κατω αντλια;;; η θελει ανοιγμα περαιτέρω
 
Top Bottom