R1200GS ....υγρά συμπλέκτη? ... ... αντλία συμπλέκτη?

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ευχαριστω πολυ. Αυτο το αξονακι αφαιρειται ευκολα οταν βγαλεις την κατω αντλια;;; η θελει ανοιγμα περαιτέρω
Ε
Ετσι ακριβως και η φθορα που εμφανιζει ειναι ενα εσωτερικο κοιλωμα στην οβαλ μυτη του
το οποιο και δεν το αφηνει να πιεσει σωστα το δισκο και να γινει η συμπλεξη.
(Το συμπτωμα μοιαζει με αντλιας που υπολειτουργει).
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Θα προσπαθήσω να το λύσω και θα σας το στειλω σε φωτογραφίες να μου πείτε.
Για να ξεκινήσω την διαδικασία πρεπει να εχω το συγκεκριμένο σετακι απο την Κτμ με τις τσιμουχες και τα υγρά του συμπλέκτη;; Κατι αλλο που θα πρεπει να προμηθευτώ;;
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Η bmw
Η bmw δεν βγάζει κιτακι επισκευής για τις αντλίες. Αλλα τα παιδιά έχουν βρει ενα κιτακι αντίστοιχο της ktm που ταιριάζουν οι διαστάσεις του και το χρησιμοποιούν για τα bmw απ οτι καταλαβα. Αν διαβάσεις σελίδα 2-3 θα δεις..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η bmw

Η bmw δεν βγάζει κιτακι επισκευής για τις αντλίες. Αλλα τα παιδιά έχουν βρει ενα κιτακι αντίστοιχο της ktm που ταιριάζουν οι διαστάσεις του και το χρησιμοποιούν για τα bmw απ οτι καταλαβα. Αν διαβάσεις σελίδα 2-3 θα δεις..
Αυτο που αναφερεις ειναι σετ επισκευης της επανω αντλιας συμπλεκτη-στο τιμονι-και θα αργησεις να το χρειαστεις.
Και η κατω επισκευαζεται με μια απλη τσιμουχα αρκει να ξερεις ποια ειναι ή να βγεις στην αγορα με το δειγμα.
Το αξονακι το προμηθευεσαι απο την αντιπροσωπεια και μονο αλλα και το να ελεγχθει οπτικα απο εμας ειναι αδυνατον,εγω προσωπικα προτεινω να παρεις γνωμη ή βοηθεια μηχανικου στην ολη επεμβαση.Αν ''ποναει'' το επισημο δικτυο γραψε σε ποια πολη εισαι να σου ερθουν εναλλακτικες επιλογες απο τους συμφορουμιτες.
:)
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Αυτο που αναφερεις ειναι σετ επισκευης της επανω αντλιας συμπλεκτη-στο τιμονι-και θα αργησεις να το χρειαστεις.
Και η κατω επισκευαζεται με μια απλη τσιμουχα αρκει να ξερεις ποια ειναι ή να βγεις στην αγορα με το δειγμα.
Το αξονακι το προμηθευεσαι απο την αντιπροσωπεια και μονο αλλα και το να ελεγχθει οπτικα απο εμας ειναι αδυνατον,εγω προσωπικα προτεινω να παρεις γνωμη ή βοηθεια μηχανικου στην ολη επεμβαση.Αν ''ποναει'' το επισημο δικτυο γραψε σε ποια πολη εισαι να σου ερθουν εναλλακτικες επιλογες απο τους συμφορουμιτες.
:)
Απο Αλεξανδρουπολη ειμαι.
Απλα επειδη μου ειχες πει οτι αιτια για την κακη αποσυμπλεξη μπορει να ειναι μια απο τις δυο αντλιες ή ακομα και το αξονακι που μεταφερει την κινηση απο το εμβολο της κατω αντλιας στο συστημα δισκος πλατο, ελεγα να πιασω ολα τα ενδεχομενα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Alex δυο πραγματα.
Με αφημενο το συμπλεκτη το press diect εντος σαζμαν ακουγεται σχεδον διαλυμενο.
Με πατημενο το τσικ τσικ τσικ που καταφερνει να ακουστει μολις ησυχασει ο χτυπος ειναι απο την αριστερη καδενα εκκεντροφορου,
πιθανοτατα ο τεντωτηρας της εχει παψει να λειτουργει.
Περιμενε να το ακουσουν και οι δεινοτεροι μαστορες π.χ. @ Μister Jim και μετα να το ξαναβαλεις μπρος γιατι εχω την αισθηση οτι καραδοκει πολυ μεγαλυτερη ζημια.
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Alex δυο πραγματα.
Με αφημενο το συμπλεκτη το press diect εντος σαζμαν ακουγεται σχεδον διαλυμενο.
Με πατημενο το τσικ τσικ τσικ που καταφερνει να ακουστει μολις ησυχασει ο χτυπος ειναι απο την αριστερη καδενα εκκεντροφορου,
πιθανοτατα ο τεντωτηρας της εχει παψει να λειτουργει.
Περιμενε να το ακουσουν και οι δεινοτεροι μαστορες π.χ. @ Μister Jim και μετα να το ξαναβαλεις μπρος γιατι εχω την αισθηση οτι καραδοκει πολυ μεγαλυτερη ζημια.
Ευχαριστα τα νεα! πως μεταφραζονται ολα αυτα με αριθμους;;;

Εντωμεταξυ αυτο που λες το press direct το (χαρ χαρ χαρ) το κανει απο τοτε που το πηρα, και σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το ειχα παει να το δει πριν το παρω, μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα.. Οτι ετσι δουλευουν λεει ολα τα bmw :) τελος παντων, και το τσικ τσικ που λες και αυτο το εκανε απο πριν... το νεο κελάηδισμα στο ρεπερτοριο ειναι ενα τσιριχτο σφυριγμα που ακουγεται κυριως στο μικρο βιντεο που διαρκει 40'' προς το τελος γυρω στο 0.36'' που πλησιαζει η καμερα στον κινητηρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Αδελφε πρωτα απ ολα να τη χαιρεσε τη κουκλα σου , ειμαι σιγουρος οτι θα τη βρεις την ακρη . Τα παιδια παραπανω εχουν καλυψει τα παντα .... Ο ηχος που ακουω εγω και δεν μου πολυ αρεσει ειναι οταν δεν πατας το συμπλέκτη ... Με πατημενο ακουω μια χαρα το κελαηδισμα των βαλβιδων . Υγιη κατασταση . Απλα στη κενη σου ακουω πολυ δυνατο το σκοταρισμα . Ειλικρινα δεν μπορω να καταληξω σε κατι συγκεκριμενο ... Στη θεση σου θα ξεκινουσα απ τα πιο απλα να εβγαζα τη πισω τρόμπα , να τσεκάριζα τη κατασταση και του πιρου ( σκουριες ισως) και θα συνεχιζα ...
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Αδελφε πρωτα απ ολα να τη χαιρεσε τη κουκλα σου , ειμαι σιγουρος οτι θα τη βρεις την ακρη . Τα παιδια παραπανω εχουν καλυψει τα παντα .... Ο ηχος που ακουω εγω και δεν μου πολυ αρεσει ειναι οταν δεν πατας το συμπλέκτη ... Με πατημενο ακουω μια χαρα το κελαηδισμα των βαλβιδων . Υγιη κατασταση . Απλα στη κενη σου ακουω πολυ δυνατο το σκοταρισμα . Ειλικρινα δεν μπορω να καταληξω σε κατι συγκεκριμενο ... Στη θεση σου θα ξεκινουσα απ τα πιο απλα να εβγαζα τη πισω τρόμπα , να τσεκάριζα τη κατασταση και του πιρου ( σκουριες ισως) και θα συνεχιζα ...
Γιάννη κι εγώ στην αρχή τρομαξα απο το θόρυβο αλλά μάλλον είναι από τα κενά του σαζμαν.επειδή το έχει στον ορθοστατη

kostas r1150gs
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Alex... Όσο απλές μηχανές είναι τα GS, τόσο άγνωστες είναι για τεχνιτες που δεν γνωρίζουν...
Αν πας δίπλα στην Ξάνθη, έχει μεγάλη αντιπροσωπεία. Εκεί θα γίνει διάγνωση και θα πάρεις μια προσφορά.
Τώρα να σου κάνουμε διάγνωση από βίντεο....
Κομμάτι δύσκολο
Εκεί που θα πας να κάνεις μια οικονομία, μπορεί να σου κοστίζει τα διπλά!!!

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Θα σε στενάχωρησω θεωρώ ότι ο ήχος βγαίνει μεσα από το σασμάν και ειναι το μπριζιρεκτ


Sent from my iPad using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα σε στενάχωρησω θεωρώ ότι ο ήχος βγαίνει μεσα από το σασμάν και ειναι το μπριζιρεκτ


Sent from my iPad using Tapatalk
μακαρι να ειναι αυτο....
εμενα βαραει τα τελευταια 108000 χλμ.....

συμφωνω με τον χαρη....να παει σε ενα συνεργειο ο φιλος, για σιγουρη διαγνωση
πολυ δυσκολο απο βιντεο, να πει κανεις
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
μακαρι να ειναι αυτο....
εμενα βαραει τα τελευταια 108000 χλμ.....

συμφωνω με τον χαρη....να παει σε ενα συνεργειο ο φιλος, για σιγουρη διαγνωση
πολυ δυσκολο απο βιντεο, να πει κανεις
Κώστα υπάρχει περίπτωση να δουλεύει έτσι?

kostas r1150gs
 
Top Bottom