Revolut για του Advriders του εξωτερικού

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Μιλάμε πάντα για φυσικές αγορές;Οχι Ηλεκτρονικές...
Ξέρω ότι το κουράζω πολύ απλά θέλω να 'μαι σίγουρος..
Kαλά κάνεις και ρώτας. Ναι , φυσικές αγορές . ( πχ: γεύμα , καύσιμα , καφέ κτλ)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Είχα φτιάξει κι εγώ Revolut με βοήθησαν στα σφιχτά CC για αγορές από το εξωτερικό, και σε φυσική χρήση στα ταξίδια.
Σε φυσικές αγορές όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν είδα τίποτα περίεργες κρατήσεις. Μόλις χαλάρωσαν κι άλλο τα CC
τον Ιούλιο του '16 χρησιμοποιώ και τις κάρτες μου τόσο σε φυσικές αγορές όσο και ηλεκτρονικές χωρίς πάλι να δω περίεργες
χρεώσεις. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει το Revolut από το καλοκαίρι και μετά, το έχω καβάτζα όμως, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.
Θεωρώ πως όποιες χρεώσεις υπάρχουν είναι καθαρά για την ανάληψη μετρητών, που έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ
σε μικροποσά μόνο για περιστασιακά εξοδάκια...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Είχα φτιάξει κι εγώ Revolut με βοήθησαν στα σφιχτά CC για αγορές από το εξωτερικό, και σε φυσική χρήση στα ταξίδια.
Σε φυσικές αγορές όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν είδα τίποτα περίεργες κρατήσεις. Μόλις χαλάρωσαν κι άλλο τα CC
τον Ιούλιο του '16 χρησιμοποιώ και τις κάρτες μου τόσο σε φυσικές αγορές όσο και ηλεκτρονικές χωρίς πάλι να δω περίεργες
χρεώσεις. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει το Revolut από το καλοκαίρι και μετά, το έχω καβάτζα όμως, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.
Θεωρώ πως όποιες χρεώσεις υπάρχουν είναι καθαρά για την ανάληψη μετρητών, που έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ
σε μικροποσά μόνο για περιστασιακά εξοδάκια...
Εγώ σε επικοινωνία μου με την τράπεζα κατάλαβα ότι πέρα από την προμήθεια στην ανάληψη μετρητών υπάρχει και προμήθεια Στις πληρωμές με κάρτα..
Και μου φάνηκε απαράδεκτο...
Δες και το Ποστ της προηγούμενης σελίδας του whiteyez..
Μπορεί να έκανε και λάθος η υπάλληλος...
Μάλλον σήμερα θα κάνω την εγγραφή και εγώ για revolut..
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου πληροφορίες..
Ξεκίνησα την εγγραφή και για αρχή θέλουν κατάθεση 10 € ώστε να σου στείλουν κάρτα τα οποία είναι διαθέσιμα να τα αξιοποιήσεις..
Μένουν δηλαδή μεσα στην κάρτα σου..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Update 2022 : Ξανά Πληρωμή με την Revolut

Αλβανία-Μαυροβουνιο-Βοσνία-Κροατία σε ξενοδοχεία βενζίνες και καθημερινά έξοδα.
Δεν εγινε καμια κράτηση προμήθειας ενώ η γυναίκα πλήρωσε 2-3 φορές με κάρτα Εθνικής μισθοδοσίας (οχι πιστωτική) και της ήρθε προμήθεια.

Οπότε για εξωτερικό (ειδικά εκτός ΕΕ) καλύτερη τακτική επιβεβαιώνεται ότι είναι Οπωσδήποτε κάποια μετρητά τσέπη (πολλοι λενε δεν δέχονται ή και καλά έχει χαλάσει το pos)
+ Revolut μαζί που την φορτώνεις όσο θέλεις
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Τη χρησιμοποιώ το τελευταίο εξάμηνο, κυρίως για καύσιμα στη Β. Μακεδονία και ψώνια εκεί. Δεν έχει προμήθεια συναλλάγματος στις καθημερινές. Στα σαββατοκύριακα έχει μια πολύ μικρή χρέωση γύρω στο 1 €. Έχω αποθήκευση την κάρτα της μισθοδοσίας μου για να καταθέτω όσα χρήματα σκοπεύω να ξοδέψω. Όσες φορές προσπάθησα να καταθέσω χρήματα μέσω εμβάσματος είχε προμήθεια.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Ναι, μου ήρθε το αντίστοιχο email. Είναι σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 1000 € το μήνα σε συνάλλαγμα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Την χρισιμοποιω χρονια στο εξωτερικο(εντος και εκτος E.U) και εχω σωθει.Εχει τη δυνατοτητα να σου κανει συναλλαγμα τα € που εχεις γιατη καποιες χωρες δεχοντε μονο δολλαριακο λογαριασμο
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Εκτός από την revolut που δεν κρατάει προμήθεια σε αγορές με ξένο νόμισμα ως έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, από ελληνικές το κάνει μόνο η Alpha bank.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εκτός από την revolut που δεν κρατάει προμήθεια σε αγορές με ξένο νόμισμα ως έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, από ελληνικές το κάνει μόνο η Alpha bank.
Αλλά θέλει "ενεργοποίηση" η συναλλαγή στο εξωτερικό γιατί τα έχουν κλείσει για λόγους ασφαλείας
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αλλά θέλει "ενεργοποίηση" η συναλλαγή στο εξωτερικό γιατί τα έχουν κλείσει για λόγους ασφαλείας
Αυτό είναι κάτι που δεν ήξερα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αλλά θέλει "ενεργοποίηση" η συναλλαγή στο εξωτερικό γιατί τα έχουν κλείσει για λόγους ασφαλείας
Αυτό είναι κάτι που δεν ήξερα.
δεν ισχυει αυτο ΕΑΝ μιλαμε για πιστωτικες καρτες
το διαβασα κ πηρα κ ρωτησα γιατι με ενδιαφερει

μην γραφουμε οτι ναναι...

βασταει 2,5% ανα ποσο συνναλαγης οταν προεκειται για διαφορετικο νομισμα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
δεν ισχυει αυτο ΕΑΝ μιλαμε για πιστωτικες καρτες
το διαβασα κ πηρα κ ρωτησα γιατι με ενδιαφερει

μην γραφουμε οτι ναναι...

βασταει 2,5% ανα ποσο συνναλαγης οταν προεκειται για διαφορετικο νομισμα
Μιλάω για την κάρτα αναλήψεων. Πήρα τηλέφωνο, είπα θα βγω εκτός, θα δουλέψει; Είπαν ότι ξεκλείδωσε κάτι και όλα καλά. Πχ, δεν δεχόταν την συναλλαγή για να στείλει λεφτά στην revolut, λέω φαντάσου να είσαι εκεί, χωρίς λεφτά στο χέρι και... Σκηνή από φτηνή κωμωδία. Γράφω την εμπειρία μου με την άλφα. Φεβρουάριο του 20 που πήγα τελευταία φορά όντως δεν είχε θέμα ούτε η κάρτα αναλήψεων ούτε η μεταφορά στην revolut, κάτι άλλαξε στο μεταξύ.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
ΜΗΝ χρησιμοποιείτε ελληνικές κάρτες στο εξωτερικό, εκτός από αυτά πού σου λένε στο τηλέφωνο έχουν κι άλλες κρυφές χρεώσεις..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ΜΗΝ χρησιμοποιείτε ελληνικές κάρτες στο εξωτερικό, εκτός από αυτά πού σου λένε στο τηλέφωνο έχουν κι άλλες κρυφές χρεώσεις..
Αν μιλάμε για κατευθείαν συνναλαγες ποτέ δεν είχα θέμα.
Ειτε σε ευρώ είτε σε άλλο νόμισμα.
Μιλάω πάντα για πιστωτικές.
Ουτε αναλήψεις, ούτε μεταφορές.

Αν θες πες συγκεκριμενα τι ξέρεις να είμαστε ενήμεροι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πιστωτική της άλφα σταμάτησε να δουλεύει στο PayPal (δοκιμή έγινε τον Νοέμβριο) και θέλει και αυτή τηλέφωνο όπως μου είπαν όταν ξεκλείδωσε η κάρτα αναλήψεων αλλά βαρέθηκα τις αναμονές.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
δεν ισχυει αυτο ΕΑΝ μιλαμε για πιστωτικες καρτες
το διαβασα κ πηρα κ ρωτησα γιατι με ενδιαφερει

μην γραφουμε οτι ναναι...

βασταει 2,5% ανα ποσο συνναλαγης οταν προεκειται για διαφορετικο νομισμα
Δεν είχα διευκρινήσει και εγώ ότι αναφέρομαι σε κάρτες χρεωστικές, ΟΧΙ πιστωτικές.
Πάλι αν έχει αλλάξει κάτι, εδώ είμαστε να μαθαίνουμε.
Το ότι γράφουμε τις εμπειρίες μας, δεν υποχρεώθηκε κανείς να τις ακούσει αν ο ίδιος δεν ερευνήσει ;)
 
Top Bottom