Scottish Highlands & Ireland: Ακροβατώντας μεταξύ παραμυθιού και πραγματικότητας

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Σκωτία ή Νορβηγία:

Σε αυτή την παράγραφο δεν είχα αρχικά σκοπό να αναφερθώ, αλλά λόγω του ότι πολλοί φίλοι μου έκαναν ήδη αυτή την ερώτηση, αποφάσισα να θίξω λακωνικά το θέμα. Σκωτία ή Νορβηγία; Η απάντηση είναι: και τα δύο! Μάλιστα, είναι οι δύο κορυφαίοι προορισμοί στην Ευρώπη για να αντλήσει κάποιος την απόλυτη απόλαυση σε ταξίδι σε 2 τροχούς. Ο κάθε προορισμός έχει τα δικά του μοναδικά πλεονεκτήματα. Η Νορβηγία έχει τα επιβλητικά φιορδ που σε καθηλώνουν και που το μοναδικό αυτό θέαμα καθιστά σχεδόν απόκοσμη την εμπειρία στον επισκέπτη, τις λευκές νύχτες με τον ήλιο του μεσονυκτίου. Τα Highlands της Σκωτίας είναι η χώρα των μύθων και έχουν όλα τα απαραίτητα στοιχεία να μεταφέρουν τον επισκέπτη σε άλλη εποχή, στην εποχή του Harry Potter και του Game of Thones, όπως δεν μπορεί κανένα άλλο σημείο του πλανήτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Μόνος ή με παρέα:

Σε αυτή την ερώτηση ήμουν εγώ που είχα τη μεγάλη περιέργεια για το πια θα είναι τελικά η απάντηση, αφού όπως είπα και αρχικά, είναι η πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο ταξίδι που ξεκίνησα μόνος. Πριν ξεκινήσω, σε συζητήσεις με φίλους, είχα ακούσει όλες τις εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις από το “μοναχός σου χόρευε κι όσο θες οδήγα…” μέχρι το “θα πας τόσο δρόμο μόνος σου, να μην έχεις έναν άνθρωπο να πεις μια κουβέντα;…”. Τι κατάλαβα λοιπόν εγώ, ότι κατά κύριο λόγο η απάντηση είναι υποκειμενική, και βασίζεται στον χαρακτήρα του ταξιδιώτη (δε λέω εδώ ταξιδευτή…) και στη συνήθεια της καθημερινότητάς του.
Ο χαρακτήρας είναι καθοριστικός παράγων για το πόσο ένας άνθρωπος έχει ανάγκη τη συντροφικότητα ή όχι, για το πόσο έχει ανάγκη να μοιράζεται συναισθήματα ή να τα κρατά για τον εαυτό του, για το πόσο έχει ανάγκη τη συζήτηση ή την ηρεμία της σιωπής.
Η συνήθεια της καθημερινότητας. Ένα 30άρης που ζει και στην καθημερινότητά του μόνος, μπορεί πολύ πιο εύκολα να απολαύσει τη μοναχικότητα ενός solo ταξιδιού, από έναν ίσως 45άρη που έχει μάθει να μοιράζεται την καθημερινότητά του μέσα σε μια οικογένεια μεταξύ συντρόφου και παιδιών. Σε αυτόν θα βγει ευκολότερα το συναίσθημα της μοναξιάς όταν βρεθεί στο δρόμο μέρες μόνος.

Το να ταξιδεύεις μόνος έχει σαφώς και αυτό κάποια ισχυρά πλεονεκτήματα όπως για παράδειγμα η ελευθερία στις αποφάσεις. Κινείσαι ευέλικτα, χωρίς συνεννοήσεις, χωρίς διαπραγματεύσεις και κάνεις πάντα αυτό που εσύ θέλεις χωρίς υποχωρήσεις. Ορίζεις εσύ το ωράριο, που θα πας, τι θα δεις, που θα κάνεις στάση, πόσο θα διαρκέσει αυτή, που θα μείνεις, τι θα φας. Ένα ακόμα πλεονέκτημα που μου κέντρισε την προσοχή, είναι ότι η αίσθηση της παρατηρητικότητας είναι σαφώς ενισχυμένη. Και είναι φυσιολογικό, γιατί όταν ο άνθρωπος δεν απασχολείται στη συζήτηση με κάποιον άλλον, μπορεί να παρατηρεί το γύρο του περιβάλλον εντονότερα. Απ την άλλη μεριά, ο άνθρωπος από φύση είναι κοινωνικό ον και έχει την ανάγκη, από λίγο ως πολύ της συντροφικότητας. Ωραία η ανεξαρτησία, αλλά κακά τα ψέματα, είναι ωραίο να πίνεις την μπύρα σου το απόγευμα με έναν άνθρωπο δικό σου και να μοιράζεσαι σε μια ωραία συζήτηση τις όμορες εντυπώσεις της ημέρας.

Αν με ρωτούσατε αν θα ξαναπήγαινα μόνος ή με παρέα; Θα ξαναπήγαινα και μόνος, όπως θα ξαναπήγαινα σαφώς και με παρέα. Αυτό που σίγουρα όμως δε θα έκανα, είναι να πάω με παρέα που δεν είμαι σίγουρος ότι “ταιριάζουμε”. Σε ένα τέτοιο πολυήμερο ταξίδι με μοτοσυκλέτα, είναι πολύ λεπτή η ισορροπία στο θέμα “ταιριάσματος” και λόγω της σωματικής κούρασης, μικρά θεματάκια μπορεί να διογκωθούν και να δημιουργήσουν πρόβλημα. Η επιλογή της παρέας πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά, και με κριτήρια χαρακτήρα, και με κριτήρια κοινών συνηθειών αλλά και κοινού τρόπου οδήγησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ελπίζω, εσείς αγαπητοί φίλοι και σύντροχοι που μπήκατε στον κόπο να διαβάστε αυτό το ταξιδιωτικό, να μπόρεσα να σας μεταδώσω έστω ένα μέρος της αίσθησης αυτού του ονειρεμένου ταξιδιού, αλλά και κάποιες πληροφορίες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες αν στο μέλλον πραγματοποιήσετε, κάποιοι από εσάς κάτι παρόμοιο. Συγχωρήστε μου την απλοϊκή μου έκφραση, δεν είμαι ποιητής, δεν είμαι συγγραφέας, δεν είμαι σεναριογράφος, είμαι απλά ένας άνθρωπος που λατρεύω να εξερευνώ τον κόσμο πάνω στις 2 ρόδες, και που μ’ αρέσει να μοιράζομαι την πληροφορία, με την ελπίδα να φανεί κάπου χρήσιμη, όπως άλλωστε μου φάνηκε χρήσιμη εμένα όταν κάπως έτσι την πήρα κι εγώ από κάποιους άλλους στο παρελθόν.

Να είμαστε όλοι πάντα καλά να ταξιδεύουμε, με οποιονδήποτε τρόπο! ;)




 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι είσαι???
Ένας ωραίος τύπος, που ξέρει να βολτάρει και με παρέα και μόνος και μοιράζεται γνώσεις και εμπειρίες, που θα είναι χρήσιμες για κάποιους αλλους στο μελλον.
Δεν ταξιδεύεις για να ακούσεις τα μπράβο....μεγαλε ταξιδευτή σούπερ ντουπερ ουαου:D


Εγώ θα το διαβάσω με την ησυχία μου....για να το ευχαριστηθώ!:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@Strats υπέροχο ταξίδι , κάποιες διαδρομές τις έχω κάνει ,κάποιες θα ήθελα να τις έχω κάνει .
Με πηγες χρόνια πίσω και θυμάμαι σαν τώρα να φτάνω στην γέφυρα για το σκαι και να έχει πέσει ο ήλιος ,μια μπυραρία στο λιμάνι για σούπα και αλκοόλ και μετά βόλτα να χαζέψω τα καΐκια .

Πάντα να είσαι καλά να ταξιδεύεις , να γεμίζεις με εικόνες τον κόσμο σου και τον κόσμο μας .


Sent from my iPad using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
δεν εχω λογια ....
απλα το ευχαριστηθηκα....
διαβαζωντας το ,νομισα οτι εγω ταξιδευω και εσυ εισαι συνταξιδιωτης μου....
στρατο :l2::l2::l2:
:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Πολυ ωραιο ταξιδι....χαιρομαι που ενω εχεις παιδια παρ'ολα αυτα καταφερνεις και κανεις καθε χρονο και ενα μεγαλο ταξιδι και παιρνεις και την γυναικα....μακαρι να μπορουσα και γω...σου ευχομαι καθε χρονο να κανεις και ενα μεγαλο ταξιδι
P.S Γιατι Antonia και οχι Αντωνια? :thinking::thinking::thinking: Αν θες μου λες απλα μου κεντρισε την περιεργεια...
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αγαπητέ Στράτο, κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσουμε για το χρόνο που διέθεσες για να ανεβάσεις το οδοιπορικό σου στο forum και να μοιραστείς την εκπλήρωση ενός ονείρου σου μαζί μας!

Οι φωτογραφίες σου που μεγάλο μέρος τους όπως κατάλαβα είναι είτε εν κινήσει είτε σταθερές αλλά από τη θέση της μηχανής σου μας επέτρεψαν κυριολεκτικά να αισθανθούμε συνεπιβάτες σου και να απολαύσουμε τα landscape τοπία. Είναι πραγματικά εκπληκτικό το πόσο μας έχει βοηθήσει η τεχνολογία στο να "συλλαμβάνουμε" στιγμές ξεκούραστα και σε μεγάλο αριθμό, τέτοιον ώστε να μπορούμε να αισθανόμαστε βέβαιοι πως οι αναμνήσεις θα διατηρηθούν. Φαντάζομαι χρησιμοποίησες και την τεχνολογία time lapse.

Θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα που με απασχόλησε από προσωπικό ενδιαφέρον. Το ταξίδι σου περιλάμβανε διανυκτερεύσεις της μία νύχτας και αυτό σου προσέφερε το πλεονέκτημα να έχεις δει πολλά-πολλά μέρη. Δεν αισθάνθηκες την ανάγκη να "αφουγκραστείς" βαθύτερα κάποιες περιοχές μένοντας εκεί για 2 ή και 3 μέρες; Ή πιστεύεις πως το προσωπικό σου όφελος είναι μεγαλύτερο γνωρίζοντας περισσότερα γεωγραφικά σημεία; Με ενδιαφέρει η άποψη σου!

Να 'σαι καλά!
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Αγαπητέ Στράτο, κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσουμε για το χρόνο που διέθεσες για να ανεβάσεις το οδοιπορικό σου στο forum και να μοιραστείς την εκπλήρωση ενός ονείρου σου μαζί μας!

Οι φωτογραφίες σου που μεγάλο μέρος τους όπως κατάλαβα είναι είτε εν κινήσει είτε σταθερές αλλά από τη θέση της μηχανής σου μας επέτρεψαν κυριολεκτικά να αισθανθούμε συνεπιβάτες σου και να απολαύσουμε τα landscape τοπία. Είναι πραγματικά εκπληκτικό το πόσο μας έχει βοηθήσει η τεχνολογία στο να "συλλαμβάνουμε" στιγμές ξεκούραστα και σε μεγάλο αριθμό, τέτοιον ώστε να μπορούμε να αισθανόμαστε βέβαιοι πως οι αναμνήσεις θα διατηρηθούν. Φαντάζομαι χρησιμοποίησες και την τεχνολογία time lapse.

Θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα που με απασχόλησε από προσωπικό ενδιαφέρον. Το ταξίδι σου περιλάμβανε διανυκτερεύσεις της μία νύχτας και αυτό σου προσέφερε το πλεονέκτημα να έχεις δει πολλά-πολλά μέρη. Δεν αισθάνθηκες την ανάγκη να "αφουγκραστείς" βαθύτερα κάποιες περιοχές μένοντας εκεί για 2 ή και 3 μέρες; Ή πιστεύεις πως το προσωπικό σου όφελος είναι μεγαλύτερο γνωρίζοντας περισσότερα γεωγραφικά σημεία; Με ενδιαφέρει η άποψη σου!

Να 'σαι καλά!
Σ΄ευχαριστώ για τα σχόλια και τις ευχές σου! Στην ερώτησή σου, αν το προσωπικό όφελος είναι μεγαλύτερο γνωρίζοντας περισσότερα γεωγραφικά σημεία, ή αν αξίζει να δοθεί περισσότερος χρόνος σε κάποια, θα τοποθετηθώ λέγοντας ότι είναι καθαρά υποκειμενική η προσέγγιση. Είναι θέμα χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας. Επίσης, εκτός του χαρακτήρα, είναι και θέμα πρακτικό σχετικά με τον διαθέσιμο χρόνο μας. Εγώ είχα αυστηρά 20 ημέρες. Θα ήθελα να είχα 2 μέρες στο Εδιμβούργο για παράδειγμα, αλλά αυτό θα απαιτούσε κάποια θυσία κάποιου άλλου σημείου. Προσωπικά στα ταξίδια αυτά, επειδή δεν είναι εύκολο να τα επαναλάβει κανείς, δε βάζω 2η διανυκτέρευση στο ίδιο μέρος προκειμένου να μπορέσω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία στον διαθέσιμο χρόνο.
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Το ταξιδιωτικό σου φίλε Στράτο (γίναμε φίλοι αφού μας ταξίδεψες τόσο μακριά) είναι τόσο όμορφο και πλήρες που κάποιος μπορεί απλά να το αντιγράψει και να πάει σε όλα αυτά τα υπέροχα μέρη που παρουσιάζεις με κάθε λεπτομέρεια, όπως τα βίωσες-οδήγησες!(φαίνεται το πόσο πολύ είχες διαβάσει και προετοιμαστεί γι'αυτό το ταξίδι).
:l2:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Πολύ όμορφο ταξιδιωτικό και πλήρες από άποψη εικόνων - πληροφοριών ! Να είσαι καλά Στράτο και να κάνεις και αλλά ταξίδια που ονειρεύεσαι και αγαπάς ..Φυσικά είμαι υπέρ στο 100% να είσαι μαζί με την γυναίκα σου γιατί περνάτε καλά ,είναι 1000 φορές καλύτερο να είσαι με τον δικό σου άνθρωπο και σε αυτά τα ταξίδια δεν θέλεις κανέναν φίλο ,είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για εμένα .Εξαλλου αυτή είναι και η γυναίκα που είστε σπίτι μαζί ,βλέπετε τις εικόνες και θυμάστε πολλά σκηνικά που με επικοινωνία σε κρατάει και σε ενδιαφέρον !! Να περνάς καλά και να οδηγείς ασφαλής όποιους δρόμους και να πατάς !! Το διάβασα όλο με παύσεις και το κατα ευχαριστήθηκα !Σε ευχαριστω πολύ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ο τρόπος έκφρασης των συναισθημάτων και η προσέγγιση,συνολικά του ταξιδιού σου ειναι τελειως κόντρα στα δικά μου δεδομένα
Κατα την προςωπικη μου γνωμη το ταξιδιωτικό σου οπως το εδωσες στον χωρο αποτελεί παραδειγμα -μπούσουλα
Ενώ δεν σε ξερω, νιώθω,διαβάζοντας οτι σε γνωρίζω,σε μαθαίνω,διοτι εσυ επιτρέπεις αυτο,και θεωρώ αυτήν την διαδικασία μεγαλειώδης και δείγμα ιδιαίτερου μετάλλου
Ευχαριστω για το ταξίδεμα
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ελπίζω, εσείς αγαπητοί φίλοι και σύντροχοι που μπήκατε στον κόπο να διαβάστε αυτό το ταξιδιωτικό, να μπόρεσα να σας μεταδώσω έστω ένα μέρος της αίσθησης αυτού του ονειρεμένου ταξιδιού, αλλά και κάποιες πληροφορίες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες αν στο μέλλον πραγματοποιήσετε, κάποιοι από εσάς κάτι παρόμοιο. Συγχωρήστε μου την απλοϊκή μου έκφραση, δεν είμαι ποιητής, δεν είμαι συγγραφέας, δεν είμαι σεναριογράφος, είμαι απλά ένας άνθρωπος που λατρεύω να εξερευνώ τον κόσμο πάνω στις 2 ρόδες, και που μ’ αρέσει να μοιράζομαι την πληροφορία, με την ελπίδα να φανεί κάπου χρήσιμη, όπως άλλωστε μου φάνηκε χρήσιμη εμένα όταν κάπως έτσι την πήρα κι εγώ από κάποιους άλλους στο παρελθόν.

Να είμαστε όλοι πάντα καλά να ταξιδεύουμε, με οποιονδήποτε τρόπο! ;)




:l2:επειδη δεν είσαι ποιητης συγγραφέας η σεναριογράφος κ είσαι απλά ενας άνθρωπος που λατρεύει να εξερευνά το κόσμο πάνω σε δύο ρόδες,εχω να σου πω οτι το απόλαυσα το ταξιδιωτικό σας Στρατο.
Επίσης μένω στη στιγμή που γυρνάς στην οικογένεια φίλε μου.
Όμορφο συναίσθημα.
Να είσαι καλα κ να δούμε πολλές εξερευνήσεις σας ανά το κόσμο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα ηταν πολυ ενδιαφέρον να έγραφες μερικές αράδες οσο αφορα το καινουργιο εργαλείο έναντι του παλιού εργαλείου !!
Αν εχεις διαθεση ,ανοίγοντας ενα καινουργιο θεμα για να μην χαλάμε το ταξιδιωτικό
Αν και δεν ειναι επι της ουσιας συγκρίσιμα απλά για εξαγωγή κάποιων ακαδημαϊκών συμπερασμάτων
 
Top Bottom