Solo βόλτα στα ορεινά χωριά πέριξ των Τρικάλων

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
(η αλλιώς πως να μπλεξετε σε enduroδιαδρομη με μισό μέτρο λασπη, με ασφαλτινα και μηδενική εμπειρία εκτός δρομου)

Ξυπνάω σήμερα και βλέπω έναν ήλιο να μου φωνάζει "ελα-έλα, πάρε τα βουνά".

Κράνος-στολη-μπότες και μετά από μισή ωρα και ένα υποτυπώδες σχεδιο δρασης που έφτιαξα στο Google maps στο κινητο, ειμαι πάνω στη σελα.

Διαδρομή: Τρίκαλα-κονισκος-λίμνη λογγα (σημείο Β στον χαρτη)-Βερδικουσα-λιοπρασο-Τρίκαλα. Σύνολο περίπου 120χλμ. Ότι πρέπει για μια γρήγορη βόλτα δλδ (κούνια που με κουναγε)

Μέχρι την Βερδικουσα η διαδρομή απολαυστική. Η λίμνη του λογγα μικρή αλλά κουκλιστικη. Η Βερδικουσα πανέμορφη.
Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Απο την Βερδικουσα μέχρι σχεδόν το λιοπρασο (απο σημείο C μέχρι σημείο D) ξεκινάει το χωμα. Οκ λεω, χαλαρό είναι εύκολο φαίνεται. Παρακάτω βρίσκω λιμνες με λασπόνερα, και συνεχίζω (όταν μπλεκεις ετσι, μάλλον θέλεις ενδόμυχα να δεις τι σε περιμένει στην επόμενη στροφη). Αυτό που με περίμενε ήταν μια απότομη κατηφορα, και στον πάτο ένα λασπολουτρο με 40 πόντους λάσπη-μερέντα. Δυνατότητα αναστροφής δεν υπήρχε οποτε λέω παμε κι ότι γίνει. Ευτυχώς είχε περάσει φορτηγό και είχε ανοίξει ροδιες και μπόρεσα να περάσω με τα χίλια ζόρια. Λίγο παρακάτω κατηφόρα με σπασμένη κροκαλα και ακόμα πιο κάτω άλλο ένα λασπολουτρο όπου με τράβηξε η ροδια στο πλάι και είχα και την πρώτη πτώση της εκτός δρομου "καριέρας" μου. Καμμία ζημια, το σηκώνω το ξεκολλαω σπρωχτο και συνεχίζω. Εκεί που έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και να αγχώνομαι λίγο για το που οδηγεί αυτόν το μονοπάτι, βλέπω μπροστά μου κρεμασμένες πορτοκάλι κορδελιτσες ΚΤΜ. κάποιος αγώνας enduro είχε περάσει πρόσφατα από εκεί.
Αναθαρεψα, συνειδητοποίησα οτι, οκ, έχουν περάσει μηχανάκια από εδώ, άρα κάπου θα βγαίνει, δεν μπορει
Μετά από 2 ώρες με αυτές τις συνθήκες κατάφερα και βρήκα άσφαλτο, σώος και αβλαβής. Δεν έχω ξανανιώσει τόση αγαλιαση στην θέα ασφάλτου :)

Συνολική διαρκεια διαδρομής...περίπου 4,5 ώρες...βασανιστήριο
Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ και η διαδρομη.
https://goo.gl/maps/H9PUP4e9A7F2

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πως καταφέρνεις να περνάς από λάσπες και να έχεις καθαρό μεχανάκι.... πραγματικά θαύμα!!!!!!

ωραία βόλτα όμως ;)
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
πως καταφέρνεις να περνάς από λάσπες και να έχεις καθαρό μεχανάκι.... πραγματικά θαύμα!!!!!!

ωραία βόλτα όμως ;)
Ειπαμε, το aprilia είναι σχεδιασμένο υδροδυναμικα. Απωθεί νερά και λάσπες για να μην χαλάει η μόστρα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραιος, τα αυθορμητα ειναι τα καλυτερα!

Άϊντε, τωρα που εκανες το παρθενικό σου πεσιμο στο χώμα, βάλε χωμάτινα στην Ιταλιδα και έλα στην επόμενη χωμάτινη.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ωραιος!!!! Και οπως λεει και ο Γιαννης απο πανω τωρα που εκανες την αρχη βαλε στο προγραμμα τα τακουνια!!!;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία βόλτα Δήμο...!!!:ok:
Έχει εξαιρετικά χώματα,χρώματα και διαδρομές εκείνη η περιοχή!
Οι κορδέλες στην διαδρομή μάλλον είναι απο την χωμάτινη βόλτα που είχαμε κάνει στο
6o Mountain Enduro Camp.
Το χωριό φάντασμα που αναφέρεις παραπάνω είναι η Κουμαριά.http://www.agrelia.de/koumaria.html
Εμείς περάσαμε απο τον πάνω δρόμο...;)


'Αντε και με τακούνια...!!!:yew:
Να μην ξεχάσω οτι εαν περάσεις απο εκεί καλοκαίρι ετοιμάσου για ΠΟΛΥ σκόνη...:eek:
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ωραία βόλτα Δήμο...!!!:ok:
Έχει εξαιρετικά χώματα,χρώματα και διαδρομές εκείνη η περιοχή!
Οι κορδέλες στην διαδρομή μάλλον είναι απο την χωμάτινη βόλτα που είχαμε κάνει στο
6o Mountain Enduro Camp.
Το χωριό φάντασμα που αναφέρεις παραπάνω είναι η Κουμαριά.http://www.agrelia.de/koumaria.html
Εμείς περάσαμε απο τον πάνω δρόμο...;)


'Αντε και με τακούνια...!!!:yew:
Πράγματι πανέμορφα ήταν Θάνο. Κι εγώ πάνω από την κουμαρια περασα, βρήκα έναν βοσκό και μου έδωσε κι αυτός τις οδηγίες του.
Ωραία...πέρασα και εντουροδιαδρομη με ασφαλτινα χαχαχα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Two wheels Traveler

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Africa twin 750
Ωραία !! Πολύ Ωραία ! Το έσκισες το Capo !!! Και καλά του έκανες !!! Μπράβο !!!Την περασμένη Κυριακή ήμουν Θεόπετρα - Τρίκαλα με το FJR...Κατέβαινα από Μέτσοβο προς Τρίκαλα και πήγα να δω τι λέει...αλλα οκ...δεν έκανα τη διαδρομή που έκανες εσύ λόγω μοτοσυκλέτας ... αλλαααααα......μπαίνει στα υπόψιν των off road χαρτων !!!
Πάντα όρθιος !! Και καλώς πήρες το βάπτισμα ! ( Σε βλέπω με εντούρο σε λίγο καιρό ) !!!!!:friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πολυ ωραιος Δημο :ok: και ευχαριστουμε για τη διαδρομη στα google maps, θα την κανω κι'εγω σε καποια φαση αυτη τη διαδρομη (και θα ξεσηκωσω και τους Θενο / Κωστα-Αντβεντσουρα).

ΥΓ Εφ'οσον μπαινεις σε τετοιες διαδρομες, βαλε ενα λιιγο πιο χωματινο λαστιχο στο Καπο ;)
 
Top Bottom