Sony a6000 ως low budjet επιλογή για ξεκίνημα αρχάριου

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Θέλω μια μηχανή για να έχω μαζί μου στα ταξίδια. Τοπίο, μηχανές, νύχτα. Επίσης εντελώς ερασιτεχνικά θέλω να φωτογραφίζω και προϊόντα στο μαγαζί.
Σε low budjet επιλογές έχω δει την Sony a6000. Sony Mirrorless a6000 16-50mm Graphite | Plaisio
Αν και είναι μοντέλο του 2014 διαβάζω καλά σχόλια στα διάφορα site ως ενδιαφέρον επιλογή ακόμα και σήμερα.
Ο φακός που έχει μαζί στο πακέτο αξίζει ή να ψάξω σκέτο σώμα. Υπάρχει καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα;

Είμαι εντελώς άσχετος με το όλο θέμα, οποιαδήποτε εμπεριστατωμένη άποψη δεκτή.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Μια χαρά.
Να μη σου πω και παραπάνω,έχει δυνατότητες που 99% δεν θα χρειαστείς (πολύ υψηλά iso,ταχύτητες κλείστρου κλπ).Και ο φακός της είναι οκ για τα στάνταρς σου αρκετά ευρυγώνιος για μεγάλο πεδίο και βολικός στα 50 mm.

Καλορίζικη και ξεκίνα να πειραματίζεσαι με διαφράγματα και βάθη πεδίου!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για τον φακό οι κριτικές στο σκρουτζ λένε τα χειρότερα. Δεν ξέρω και με τι τον συγκρίνουν, καλούς μεμονωμένους, άλλων εταιριών κιτ φακούς;

Από την άλλη είναι πολύ μικρός, οπότε κουβαλάς εύκολα την μηχανή μαζί σου. Έλεγε ένας φωτογράφος σε βιδεάκι που έβλεπα προχτές, "πάρε ό,τι μπορεί να σηκώσει η τσέπη και κλικ ανελέητα".

Έχω σκαλώσει να πάρω κάτι πιο "ποιοτικό" και συνεχώς σκέφτομαι ότι όλα καλά θα είναι ΕΚΤΟΣ από την φάση "που να κουβαλάς τώρα δεν πάει στο καλό" την οποία και έχει αντιμετωπίσει αρκετός κόσμος και καταλήγει με δεύτερη κόμπακτ ή με καλό τηλέφωνο...

Οπότε αν αυτό είναι το οικονομικό ταβάνι, προχώρα. To Emount σε APSC έχει "μέλλον" με πιο καλά μοντέλα αν θελήσεις κάποτε.
 

Stratos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
NC 750X
Την εχω περιπου 2 χρονια, την ειχα παρει μεταχειρισμενη.
Για ερασιτεχνικο επιπεδο οπως το δικο μου, η μηχανη πιστευω υπερκαλυπτει!!
Ο κιτ φακος δεν ενθουσιαζει και σκεφτομαι για καποιο ζουμ καλυτερο, αλλα απο την αλλη, ειναι πολυ κομπακτ ετσι και μεταφερεται πολυ ευκολα σε πολυ μικρο τσαντακι.
Μπαταρια με πολυ καλη διαρκεια (εκτος αν ανοιγεις wifi που τη γονατιζει)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή η πρόταση ταιριάζει με τα πάντα!!!!!
Αυτή η πρόταση αφήνει απ' έξω τον ανθρώπινο παράγοντα και για αυτό δεν είναι καθολική συμβουλή. Στην περίπτωση του Αντώνη, ο οποίος έχει αποδείξει ότι ασχολείται σε βάθος με οτιδήποτε και αν έχει όρεξη να καταπιαστεί κάθε φορά, είναι ταιριαστή και ισχυρή.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Την εχω περιπου 2 χρονια, την ειχα παρει μεταχειρισμενη.
Για ερασιτεχνικο επιπεδο οπως το δικο μου, η μηχανη πιστευω υπερκαλυπτει!!
Ο κιτ φακος δεν ενθουσιαζει και σκεφτομαι για καποιο ζουμ καλυτερο, αλλα απο την αλλη, ειναι πολυ κομπακτ ετσι και μεταφερεται πολυ ευκολα σε πολυ μικρο τσαντακι.
Μπαταρια με πολυ καλη διαρκεια (εκτος αν ανοιγεις wifi που τη γονατιζει)
Αυτό με την μπαταρία είναι ενθαρρυντικό γιατί κάπου είδα έναν Ασιάτη στον σωλήνα να λέει το αντίθετο. Συνήθως πόσο χρόνο λειτουργίας δίνει η μαμά μπαταρία που έχει επάνω;
 

Stratos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
NC 750X
Αυτό με την μπαταρία είναι ενθαρρυντικό γιατί κάπου είδα έναν Ασιάτη στον σωλήνα να λέει το αντίθετο. Συνήθως πόσο χρόνο λειτουργίας δίνει η μαμά μπαταρία που έχει επάνω;
Κοίτα, τη χρησιμοποιω σε εκδρομες συνεχεια, ειτε μονοημερες ειτε μεγαλυτερες.
Σε μονοημερη και με καμμια 700ρια φωτος, δεν φτανει ουτε μεχρι τη μεση. Τριημερα με νορμαλ χρηση, βγαζω με μια φορτιση.
Γενικα, δε νομιζω να σε προβληματισει η μπαταρία της.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κοίτα, τη χρησιμοποιω σε εκδρομες συνεχεια, ειτε μονοημερες ειτε μεγαλυτερες.
Σε μονοημερη και με καμμια 700ρια φωτος, δεν φτανει ουτε μεχρι τη μεση. Τριημερα με νορμαλ χρηση, βγαζω με μια φορτιση.
Γενικα, δε νομιζω να σε προβληματισει η μπαταρία της.
Εγώ με τη Nex-6 φθάνω οριακά της 350 φωτό με την ίδια μπαταρία. Μπορεί να έχει γίνει τεράστια δουλειά όμως με τα σύγχρονα λογισμικά διαχείρισης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η διάρκεια της μπαταρίας νομίζω ότι επηρεάζεται από τον τύπο του αρχείου.
Αν τραβάς raw αρχεία νομίζω έχει περισσότερη καταναλωση
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η διάρκεια της μπαταρίας νομίζω ότι επηρεάζεται από τον τύπο του αρχείου.
Αν τραβάς raw αρχεία νομίζω έχει περισσότερη καταναλωση
Η διάρκεια της μπαταρίας αν δεν τραβάς βίντεο
είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση
:)
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Είναι συνδυασμός πολλών όπως όπως εξωτερική θερμοκρασία -χρήση viewfinder/οθόνης σε Mirrorless - Yψηλά ISO και άλλα πολλά.

Στην α6000 μπόρεις εύκολα να αγοράσεις 2-3 noname φθηνές μπαταρίες και είσαι μια χαρά

Όντως η κατανάλωση της δεν είναι και η καλύτερη αλλά και αυτό εξαρτάται από το χρήστη(αν με ρωτάς για ερασιτεχνική χρήση μια χαρά είναι).

gsmaniac νομιζω με το jpg υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για επεξαργαστική ισχυ αρα μεγαλύτερη κατανάλωση αλλα απο την άλλη το raw απαιτει περισσότερο χρόνο για την αποθήκευση(λογο mb) οπότε μια η αλλη νομίζω
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σου έστειλα σε πι εμ ένα μαγζί που την έχει προσφορά
Την δείχνει εξαντλημένη, μόνο σε λευκό τους έχει μείνει... αλλά γμτ δεν βλέπεται :(o_O:eek:

Πάντως ευχαριστώ!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτή η πρόταση αφήνει απ' έξω τον ανθρώπινο παράγοντα και για αυτό δεν είναι καθολική συμβουλή. Στην περίπτωση του Αντώνη, ο οποίος έχει αποδείξει ότι ασχολείται σε βάθος με οτιδήποτε και αν έχει όρεξη να καταπιαστεί κάθε φορά, είναι ταιριαστή και ισχυρή.
Σωστα. Εχει σχεση μονο με την λογικη και οχι με τον ανθρωπινο παραγοντα!
Η λογικη ομως σε βαθος χρονου ή οχι, παντα κερδιζει!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μου αρέσει αυτό το φόρουμ γιατί έχει και εσάνς από Κρισναμουρτι

:roflmao::friendship::p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μου αρέσει αυτό το φόρουμ γιατί έχει και εσάνς από Κρισναμουρτι
ανοίγεις μεγάλη τρολοσυζήτηση και θα χαλάσει ένα νήμα ακόμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αγνοήστε το ποστ μου..
Συνεχίστε :(
 
Top Bottom