Ti γνώμη έχετε για την Go pro hero 4?

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Αυτό το διάστημα ψάχνω να αγοράσω μια κάμερα για να τραβάω της κανενα βιντεάκι με το 990 , σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που βλέπω άλλα και τα διαθέσιμα frames που με ενδιαφέρουν ψήνομαι να αγοράσω την παραπάνω κάμερα http://www.public.gr/product/sound-and-vision/action-cameras/action-cam-gopro-hero4-session-wifi/prod7700991pp/ , με προβληματίζει ομως που δεν αλλάζει η μπαταρία , θελω να ρωτήσω λοιπόν αν γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που τα φτύσει η μπαταρία και επίσης πολύ σημαντικό! Τι μπαταρία φοράει?? (πχ αν είναι λιθίου δεν νομίζω να εχει θέμα) άλλα ας μείνουμε στην αρχική ερώτηση , αν λοιπόν σε περίπτωση που τα φτύσει η μπαταρία:
α) Πετάμε την κάμερα?
β) Την κάνουμε ενχειριση και βαζουμε καμιά άλλη μπαταρία άλλα χάνουμε την αδιαβροχοποίηση?
γ) Μπορούμε να δώσουμε ρευμα απο καποιο power bank με κάποιο τρόπο?
δ) Δεν ασχολουμαστε καθόλου με την συγκεκριμένη κάμερα?

Πολύ καλή και η go pro3 άλλα δεν μπορεσα να την βρώ.. Δεν θα ήθελα να πάω στις ακριβές 4κ όχι λόγο χρημάτων αλλα γιατί δεν έχω οθόνη 4κ άλλα ούτε και πιστευω θα μου χρησιμευσει αφου τα βίντεο θα γίνουν upload σε youtube άρα θα πέσει downscale η ποιότητα , με ενδιαφέρει κυρίως η καμερα να μπορεί να τραβήξει σε διαφορα fps και αναλύσεις επίσης αρκετά ενδιαφέρον μου φαίνετε και η Action Cam GoPro Hero+ Full HD WiFi όμως δεν εχει την αναλυση 1440 που είναι αρκετά ενδιαφέρον νομίζω την χρησιμοποιούν τα λαπτοπ αν δεν κάνω λαθος ισως και τα τάμπλετ, ποια είναι η γνώμη σας?
Υ.Π Γνωρίζει κανεις αν τα προβληματα focus και μπαταρίας διορθωθηκαν στις ΧΙΑΟΜΙ ΥΙ ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Εχω την Session και πιο πριν είχα την Υi. Το form factor της 1ης βολεύει παρά πολύ και με τα Νέα mounts που έβγαλαν είναι ότι καλύτερο. Σαν ποιότητα εικόνας η Υi ενα κλικ καλύτερη , με πολύ υποστήριξη από φόρουμ με σκριπτακια που κάνουν τρελή διαφορά. Πρόβλημα φοκούς Δεν είχα άπλα μου έκαναν δώρο την go pro αλλα λέω να ξαναπάρω την Yi από Κίνα στα 70€. Ένα συν στην session ότι είναι αδιάβροχη. Μια ημέρΑ κλιπάκια έχω βγάλει με σύνολο 1μισή ώρα βιντεο

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Με δύο λογαριασμούς PayPal και send money..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
+1 για τη Yi! Την είδα σε χρήση και είναι απίστευτο value for money. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο ένας χομπίστας σαν και μας!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με δύο λογαριασμούς PayPal και send money..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και 1 αρκεί. 2 διευθύνσεις email θες. 1 αυτή του PayPal και 1 στην οποία θα κάνεις το Money Request το οποίο το πληρώνεις με την κάρτα της Τράπεζας. Απλά χάνεις γύρω στο 5% στις προμήθειες.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Οχι request, μπορεί να στα δεσμεύσει και να ληφθεί εμπορική δραστηριότητα. Send money to family friends, google it

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Νομίζω γύρω στο 3% βγαίνει Κώστα , μια φορά το έκανα. φορτισα το PayPal balance για μικροαγορες από ebay

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εγώ δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη action cam.
Έχω σχηματίσει όμως άποψη από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την GoPro 2.
Θεωρώ πως για έναν ερασιτέχνη όπως είναι οι περισσότεροί μας εδώ μέσα εάν ένα βίντεο δεν το περάσεις από κάποιο πρόγραμμα για να κόψεις και να κρατήσεις τα καλύτερα σημεία τότε μάλλον θα το αποθηκεύσεις απλά στον σκληρό σου και δεν θα το δεις ποτέ σου.
Π.χ ένα βίντεο μιας ώρας συνεχόμενης οδήγησης χωρίς να αλλάζεις πλάνα, χωρίς μουσική, χωρίς κοψε-ράψε, χωρίς εφε... δεν μετράει όσο ένα 5λεπτο video που θα ανεβάσεις και στο youtube, θα βάλεις την αγαπημένη σου μουσική, θα κόψεις τα βαρετά κομμάτια... κτλ κτλ.

Άπαξ και ακουμπήσεις το video για επεξεργασία τότε ξέχνα όλες τις ποιότητες, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας με μηχανήματα αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ. Οπότε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ άσκοπο να δώσεις πάνω από 200 ευρώ για μια action cam.
Εγώ όταν την αγόρασα πάντως την GoPro έψαχνα για video στο youtube του τύπου: Go Pro Hero 4 VS "άλλη action cam"
π.χ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Ρίξτε και μια ματιά στην ele Explorer, είναι full HD 4k. Την έχω ξανά δύο μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 75 €μαζί με όλο τον έξοπλισμο . Στο μόνο που υστερεί για μένα από τις επώνυμες είναι η ποιότητα του ήχου
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Ρίξτε και μια ματιά στην ele Explorer, είναι full HD 4k. Την έχω ξανά δύο μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 75 €μαζί με όλο τον έξοπλισμο . Στο μόνο που υστερεί για μένα από τις επώνυμες είναι η ποιότητα του ήχου
ανέβασε κανα βίντεο σου,,,,,, :)
για να δουμε από ποιότητα
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
ανέβασε κανα βίντεο σου,,,,,, :)
για να δουμε από ποιότητα
κοίτα εδώ μετά το 5.18, απλά βάλε καλή ποιότητα στις επιλογές του YouTube. Επίσης πρέπει να ξέρουμε ότι η ανάλυση σε Uploads ποτέ δεν είναι καλή,
δεν έχω κάποιο δικό μου εδώ που είμαι τώρα.
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Και εγώ την ELE Explorer λέω να πάρω...
φοβερή τιμή και ένας φίλος που την έχει κανένα χρόνο δεν έχει κάνει κιχ..
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Δείτε και την EKEN H9. Με 50€ κάνεις οτι κάνεις με την πολύ ακριβότερη GoPro. Εγώ την τσίμπησα πρόσφατα με 43€ λόγω προσφοράς απο την Ευρωπαική αποθήκη του banggood(περνάει αέρα τα Capital Controls). Προσωπικά την εικόνα της την βρίσκω πάρα πολύ καλή και πιο καλή μάλιστα απο την SJ4000 που "μπλεδίζει" πολύ.
http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-EKEN-H9-WiFi-Sport-Action-Camera-DV-Car-DVR-Ultra-HD-4K-SPCA6350-HDMI-2-Inch-LCD-wp-Uk-994488.html

 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Γράφετε και καμιά εμπειρία από την μπαταρία της καθεμιάς ρε παιδιά! :) Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό χαρακτηριστικό για τις action cams.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δείτε και την EKEN H9. Με 50€ κάνεις οτι κάνεις με την πολύ ακριβότερη GoPro. Εγώ την τσίμπησα πρόσφατα με 43€ λόγω προσφοράς απο την Ευρωπαική αποθήκη του banggood(περνάει αέρα τα Capital Controls). Προσωπικά την εικόνα της την βρίσκω πάρα πολύ καλή και πιο καλή μάλιστα απο την SJ4000 που "μπλεδίζει" πολύ.
http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-EKEN-H9-WiFi-Sport-Action-Camera-DV-Car-DVR-Ultra-HD-4K-SPCA6350-HDMI-2-Inch-LCD-wp-Uk-994488.html

Ωραία σχόλια και πληροφορίες!
Εγω χρησιμοποιώ τη GoPro 3 περισσότερο για φωτογραφίες παρά για βίντεο και ενώ στα βίντεο τα πάει περίφημα στις φωτογραφίες υστερεί.
Έχεις τη δυνατότητα να ανεβάσεις μερικές φώτος από την ΕΚΕΝ Η9 ? Ή έστω να στείλεις με ΠΜ ?
Στο σάϊτ που έγραψες αναφέρει 12 MP, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό (?)
 
Τελευταία επεξεργασία:

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Να και οι φωτογραφίες. Εννοείται οτι όλες αυτές οι κάμερες υστερούν στις φωτογραφίες ειδικά σε συνθήκες κακού φωτισμού. Action καμερούλες με λίγα € είναι μην περιμένουμε και πολλά. Η gopro δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοστίζουν τόσο πολύ. Η μπαταρία ίσως είναι ενας λόγος. Στην EKEN Η9 κρατάει κάπου 1,5 ωρίτσα αλλά με 3.5€ πήρα και 2η μπαταρία οπότε το πολύ πολύ να έχεις 5-6 μπαταρίες πάνω σου που δεν πιάνουν και καθόλου χώρο και βγάζει άνετα ολόκληρο ταξίδι αν και για μένα το νόημα της action κάμερας είναι να καταγράφεις μικρά βίντεο που να αξίζουν και όχι πχ ολόκληρη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη που δεν πρόκεται να δείς και ποτέ στο κάτω κάτω.
Y.Γ : Μην δίνετε σημασία στην ημερομηνία της 2ης φωτογραφίας, δεν είχα ρυθμίσει την κάμερα. Μετά έβγαλα την ένδειξη γιατί δεν μου αρέσει να φαίνεται.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom