TKC 70

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για συγκρινε το λοιπόν με το anakee adventure ;)
Το tkc είναι καθαρά ασφαλτινο πολύ μαλακό λάστιχο και το μισλεν, ένα λάστιχο που ταιριάζει περισσότερο στον χαρακτήρα των onoff.
Είναι λίγο νωρίς βέβαια για να κάνω σύγκριση με το μισλεν, γιατί έκανα με 2 ζευγαρια σε όλα τα τερρεν γύρω στα 25000 χλμ, ενώ με το tkc τώρα γνωριζόμαστε.

Ξέχασα.... Έχει και πολύ γρήγορη κορωνα το tkc
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σχετικα με το Anakee Adventure το οποιο βεβαια δεν εχω φορεσει, το πισω TKC70 εχει σαφως πιο ασφαλτινη χαραξη με κεντρικη λωριδα στη μεση. Υπαρχει ομως το TKC70 Rocks για πισω το οποιο ειναι πιο χωματινο απο το πισω Anakee Adve.

Παντως τους καλοκαιρινους μηνες εχω μπει και σε δυσκολα χωματα με το TKC70 (οχι Rocks) και με εξεπληξε το οτι δεν ειχα προβλημα. Το μεγαλο πλεονεκτημα βεβαια του Anakee Adventure ειναι η τιμη του, τα TKC70 ειναι ακριβα λαστιχα, οπως ολα τα Conti.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
To anakee adv το έχω και το δουλεύω ήδη σε ότι δρόμο έχω βρεθεί. Το ΤΚC70 το στανταρντ οχι το το ROC το έχω βολτάρει μόνο μια φορά. Η γνώμη μου είναι ότι στο anakee adv το πίσω είναι πολύ καλό για διάφορες συνθήκες χωμάτινων διαδρομών ακόμα και σε ελαφρια λασπούλα ενώ αντίθετα το μπροστινό το θεωρώ άθλιο στο χώμα, πατάει όπως και ένας καθαρό ασφάλτινο στο στεγνο χώμα και μέχρι εκεί. Σαν συνδυασμός είναι ένα εξαιρετικό ασφάλτινο με περιορισμένες δυνατότητες στο χώμα και ακόμα περισσότερο σε βρεγμένο χώμα. Το ΤΚC αν και με μια βόλτα μου έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στο χώμα ειδικά το μπροστινό του, χωρίς όμως να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα. Σίγουρα πάντως το ΤΚC/Rocks θα είναι η επόμενη επιλογή μου καθώς εκτιμώ ότι θα μου δώσει στην άσφαλτο ότι και το Anakee adv και ακόμη περισσότερα στο χώμα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το ΤΚC αν και με μια βόλτα μου έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στο χώμα ειδικά το μπροστινό του, χωρίς όμως να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα. Σίγουρα πάντως το ΤΚC/Rocks θα είναι η επόμενη επιλογή μου καθώς εκτιμώ ότι θα μου δώσει στην άσφαλτο ότι και το Anakee adv και ακόμη περισσότερα στο χώμα.
Οπως εγραψα και πιο πανω, το TKC70 ειναι αξιοπρεπεστατο στο χωμα και, οπως ειπες, αυτο οφειλεται κυριως στο μπροστινο του το οποιο ειναι σαφως πιο "χωματινο" απο το μπροστινο Anakee Adventure. Στην δε ασφαλτο θα δωσει σαφως περισσοτερα απο το Anakee Adventure λογω μαλακης γομας και γρηγορης γεωμετριας.

Σχετικα με τις δυνατοτητες του στο χωμα, θα αναφερω δυο περιπτωσεις. Τον Οκτωβρη του 2018 ειχαμε βγει βολτα με το Θενο thenos προς Μπαρο και επιστροφη Ελατη απο Πυρρα μεσω του γνωστου χωματοδρομου. Πηγαιναμε αρκετα σβελτα και θυμαμαι οτι οταν σταματησαμε καπου, ο Θενος μου ειπε "ρε συ, μου κανει εντυπωση που πας τοσο σβελτα με τετοια λαστιχα στο χωμα".




Και τον Ιουνη του 2019, εχοντας γυρισει Σαββατο απο μια εξαιρετικη εξορμηση με τη βαλκανοπαρεα σε Σλοβενια/Αυστρια, ειπα να βγω να πατησω "λιγο χωματακι". Το λιγο εγινε πολυ και ανεβηκα στο πυροφυλακιο της Λουπατας στην περιοχη Ελατης και Στουρναρεϊκων, η οποια ειναι αρκετα δυσκολη αναβαση με πετροκηπους, σαθρα και άλλα ωραια. Το λαστιχο με εντυπωσιασε που εβγαλε τη συγκεκριμενη διαδρομη στην οποια συνηθως παω μονο με φουλ τακουνατα.


Νομιζω οτι το TKC70/Rocks θα ειναι εξαιρετικος συνδυασμος σαν κυριως ασφαλτινο λαστιχο αλλα με σχετικα ικανοποιητικες δυνατοτητες στο χωμα (μειον λασπες φυσικα), κατι σαν 75-25.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Όταν η επιδιώξη μετακίνησης περιέχει και διαδρομές σαν αυτές που ανέφερε ο Γιώργος (XLGeorge) παραπάνω,
που δίνεται έμφαση για το εκτός δρόμου τμήμα της διαδρομής στο εμπρός ή στο πίσω ελαστικό ;;;
Δηλαδή επί του πρακτέου ποιος συνδιασμός (δέον) προτιμάτε TKC 80 εμπρός / TKC 70 πίσω ή το αντίθετο;;;
/// Β
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όταν η επιδιώξη μετακίνησης περιέχει και διαδρομές σαν αυτές που ανέφερε ο Γιώργος (XLGeorge) παραπάνω,
που δίνεται έμφαση για το εκτός δρόμου τμήμα της διαδρομής στο εμπρός ή στο πίσω ελαστικό ;;;
Δηλαδή επί του πρακτέου ποιος συνδιασμός (δέον) προτιμάτε TKC 80 εμπρός / TKC 70 πίσω ή το αντίθετο;;;
/// Β
Βασιλη, τωρα το βλεπω αυτο. Θαβαζα τον συνδυασμο TKC80 μπροστα και TKC70 Rocks πισω, το μπροστινο πρεπει ναναι πιο χωματινο ..when the going gets tough.

Συμπτωματικα, εμπλεξα χθες σε κατι κομματια στη Βαλια Καλντα με απιστευτες λασπες για την εποχη (και τις θερμοκρασιες των τελευταιων εβδομαδων) με TCK70 μπροστα και Pirelli Rally STR πισω. Δεν ειχα τιμονι με το μπροστινο TKC70 και τα ειδα ολα σε παρατεταμμενες ανηφορο-κατηφορικες διαδρομες με (unexpected) λασπη, ευτυχως χωρις καμια αβαρεια. Εκει ενα οποιοδηποτε τακουνατο μπροστινο, πχ TKC80, θα βοηθαγε πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Καλησπέρα!
ψάχνω για continental tkc 70 κ πίσω rocks κ όπου κ αν έχω τηλεφωνήσει μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.Αν γνωρίζει κάποιος θα ήμουν υπόχρεος.
ευχαριστώ.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Καλησπέρα!
ψάχνω για continental tkc 70 κ πίσω rocks κ όπου κ αν έχω τηλεφωνήσει μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.Αν γνωρίζει κάποιος θα ήμουν υπόχρεος.
ευχαριστώ.
παρε και σε αυτον,δικος μας λελος...
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Πριν λιγο μολις βρήκα τα dunlop mission trail max κ περιμένω να με πάρουν κ για τα michelin Anakee Adventure.
Εχει κανεις απόψη για τα dunlop?
Για τα michelin έχω ακούσει καλά λογια.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πριν λιγο μολις βρήκα τα dunlop mission trail max κ περιμένω να με πάρουν κ για τα michelin Anakee Adventure.
Εχει κανεις απόψη για τα dunlop?
Για τα michelin έχω ακούσει καλά λογια.
Και εγω τα κοιταω τα mission.
Τα adventure ειναι σε έλλειψη λενε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περίμενα να έρθουν τα φρέσκα και φτάσαμε τα 16000 χλμ..
Πρώτη φορά έχω τόσο μεγάλη φθορά στο μπροστινό.
Παρά την φθορά τους δεν μου έχει κάνει κανένα γλυστριμα και το συμπέρασμα είναι ότι μιλαμε για ένα πολύ καλό ασφάλτινο λαστιχο.

Ο κοντινενταλολογος σκληρός έχει δίκιο ότι πρέπει να τα βάζουμε μετά το καλοκαίρι και μέχρι την άνοιξη, για να μην τετραγωνίσει γρήγορα.

Πάμε για μισλεν αντβε ξανά , γιατί έρχεται καλή βόλτα σύντομα



advphone
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Περίμενα να έρθουν τα φρέσκα και φτάσαμε τα 16000 χλμ..
Πρώτη φορά έχω τόσο μεγάλη φθορά στο μπροστινό.
Παρά την φθορά τους δεν μου έχει κάνει κανένα γλυστριμα και το συμπέρασμα είναι ότι μιλαμε για ένα πολύ καλό ασφάλτινο λαστιχο.

Ο κοντινενταλολογος σκληρός έχει δίκιο ότι πρέπει να τα βάζουμε μετά το καλοκαίρι και μέχρι την άνοιξη, για να μην τετραγωνίσει γρήγορα.

Πάμε για μισλεν αντβε ξανά , γιατί έρχεται καλή βόλτα σύντομα
16K χλμ δεν είναι ικανοποιητική χιλιομετρική απόδοση;;;
Τα Μισλέν πόσα χλμ αντέχουν;;;
/// Β
ΥΓ ...σίγουρα έχει αναφερθεί ξανά, αλλά από τη μία παπουδεύω & ξεχνάω, από την άλλη η επανάληψη είναι μήτηρ της μαθήσεως.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
16K χλμ δεν είναι ικανοποιητική χιλιομετρική απόδοση;;;
Τα Μισλέν πόσα χλμ αντέχουν;;;
/// Β
ΥΓ ...σίγουρα έχει αναφερθεί ξανά, αλλά από τη μία παπουδεύω & ξεχνάω, από την άλλη η επανάληψη είναι μήτηρ της μαθήσεως.
Δεν θυμάμαι να έχω κρατήσει τόσα χλμ λάστιχα.
Η φθορά τους είναι μεγάλη, αλλά όπως έγραψα η συμπεριφορά τους ήταν άψογη .

Τα μισλεν ταιριάζουν καλύτερα στο gs και στην δική μου χρήση.
Είναι πιο σκληροτραχηλα γενικά και δεν τετραγωνιζουν γρήγορα .
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπράβο σας που βγαζεται τόσα χλμ.
Εγώ πάνω από 10 έχω βγάλει μόνο σε μπροστινό TKC80.
 
Top Bottom