Worksbike Attica Adv tour

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
2wheeler Τάσο δεν ήξερα ότι τα f800 έχουν Κάρτερ σαν αυτοκινήτου,τυχερός μέσα στην ατυχία σου,γιατί εάν ήταν σαν TA 650 africa 750 και το ttr 250 που είχα και πολλά εάν συνέβαινε το ίδιο,πήγαν για λύσιμο μοτέρ.
Και στα κτμ!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το χρονικό του δράματος!!

2:19 κοπανάει και χάνει πολύ λάδι οπως μου είπαν οι επομενοι

2:52 ακούγεται η καδένα διότι ο τεντωτηρας δουλεύει με πίεση λαδιου.

3:01 ανάβει η ενδειξη για το λάδι (η οποία ειναι πίεση? η στάθμη?)

Για την καδένα στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κλαδι στις ρόδες!!

Το μοτέρ δεν έπαθε τιποτα!! Νομίζω τσαμπα του βάζουμε λάδι!! Δεν το χρειάζεται!! Μας κοροιδεύουν!!
Τάσο τρελοκομείο!! ΚΑταρχήν το πρόβλημα ακουγόταν στο βίντεο απο ώρα πριν σταματήσεις Η καδένα κουδούναγε σαν κλακέτες σε παράσταση στο Las Vegas!! Μαμά ποδιά φοράς της BMW την αλουμινένια? Πώς γίνεται να σπάσει το κάρτερ? Το πίεσε η ποδιά με δύναμη και έκανε κρακ? Καλή φάση πάντως που έχουμε αφαιρούμενο κάρτερ και γαμώ..!!
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Το χρονικό του δράματος!!

2:19 κοπανάει και χάνει πολύ λάδι οπως μου είπαν οι επομενοι

2:52 ακούγεται η καδένα διότι ο τεντωτηρας δουλεύει με πίεση λαδιου.

3:01 ανάβει η ενδειξη για το λάδι (η οποία ειναι πίεση? η στάθμη?)

Για την καδένα στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κλαδι στις ρόδες!!

Το μοτέρ δεν έπαθε τιποτα!! Νομίζω τσαμπα του βάζουμε λάδι!! Δεν το χρειάζεται!! Μας κοροιδεύουν!!
tc-drift λιγο πριν βγω απο το μονοπατι αρχισε να κοπαναει, οπως αναφερω στο χρονικο!!! 30 δευερα μετα το κοπανημα!!! Εχει κανει καρουμπαλο η ποδια απο την πετρα κ περασε το καρτερ!!!

Όπως ειπε πετυχημενα ο @suzenalpen

" Η πέτρα περίμενε καρτερ-ικα να περάσω" !!!!

δεν εξηγείται αλλιως!!! Δεν ηταν σοβαρο κοπάνημα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
tc-drift λιγο πριν βγω απο το μονοπατι αρχισε να κοπαναει, οπως αναφερω στο χρονικο!!! 30 δευερα μετα το κοπανημα!!! Εχει κανει καρουμπαλο η ποδια απο την πετρα κ περασε το καρτερ!!!

Όπως ειπε πετυχημενα ο @suzenalpen

" Η πέτρα περίμενε καρτε-ικα να περάσω" !!!!

δεν εξηγείται αλλιως!!! Δεν ηταν σοβαρο κοπάνημα!!
πω ρε φιλε, να κάνει τόσο βαθουλωμα που να σπάσει το κάρτερ ουάου... Δύσκολο να συμβεί αλλά τα κατάφερες και μπράβο σου!!

Σας χαίρομαι, λιώνετε στο χλμ πάντα τέτοια! Το έχεις κάνει το 800 κατσίκι!
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Εμένα πιο πολύ εντύπωση που έκανε που βρέθηκε άνθρωπος να σου δώσει μηχανάκι να συνεχίσεις τη βόλτα :brr:
Εχουμε υπερεκτιμησει τα υλικα αγαθα, δυστυχως...
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Εμένα πιο πολύ εντύπωση που έκανε που βρέθηκε άνθρωπος να σου δώσει μηχανάκι να συνεχίσεις τη βόλτα :brr:
Εχουμε υπερεκτιμησει τα υλικα αγαθα, δυστυχως...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Υλικά αγαθά=λεφτά=προϊόν κόπου/εργασίας (για τη πλειοψηφία του κόσμου). Συνεπώς ή απώλεια τους ή η φθορά τους τί πιο φυσιολογικό να αγχώνει πολύ κόσμο εφόσον θα απαιτήσει νέους πόρους για την αποκατάσταση τους. Τώρα αν κάποιος τα βρίσκει τζάμπα ή έτοιμα δεν ξέρω. Φυσικά το να δανείσεις τη μοτοσυκλέτα σου σε ένα φίλο δεν με άγχωσε τόσο ποτέ με το σκεπτικό οτι εγώ αν έκανα μια ζημιά στην περιουσία άλλου θα την αποκαθιστούσα φυσικά.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εχουμε υπερεκτιμησει τα υλικα αγαθα, δυστυχως...
Υλικά αγαθά=λεφτά=προϊόν κόπου/εργασίας (για τη πλειοψηφία του κόσμου). Συνεπώς ή απώλεια τους ή η φθορά τους τί πιο φυσιολογικό να αγχώνει πολύ κόσμο εφόσον θα απαιτήσει νέους πόρους για την αποκατάσταση τους. Τώρα αν κάποιος τα βρίσκει τζάμπα ή έτοιμα δεν ξέρω. Φυσικά το να δανείσεις τη μοτοσυκλέτα σου σε ένα φίλο δεν με άγχωσε τόσο ποτέ με το σκεπτικό οτι εγώ αν έκανα μια ζημιά στην περιουσία άλλου θα την αποκαθιστούσα φυσικά.
Η δικιά μου εμπειρία σε παρόμοια κατάσταση (με σανίδες / πανιά windsurf που χρησιμοποιούνται σε συνθήκες τύπου enduro στη θάλασσα και σπάνε σκίζουν για πλάκα) έχει δείξει ότι ακόμα και μεταξύ των πιο καλών φίλων με την καλύτερη δυνατή συνεννόηση και εμπιστοσύνη μπορεί να προκύψουν παρεξηγήσεις και δυσαρέσκειες σε περίπτωση στραβής.

Πες πχ ότι παίρνω το μηχανάκι του κολλητού, το βάζω μονοπάτι, το σπάω (ζάντα, πλαστικό, κάρτερ) και μετά πάω και του λέω αδερφέ Γιορίκα θα στο φτιάξω να γίνει όπως ήταν πριν. Αλλά ο αδερφός Γιορίκας το θέλει το μηχανάκι να πάει στη δουλεία, ή στη τάδε βόλτα κτλ κτλ άμεσα και ξαφνικά δεν έχει μηχανάκι, και δεν το έσπασε και ο ίδιος.

Σε αυτή τη βάση και ξέροντας που μπαίνει ο Τάσος (ή όχι? :cool:) μου φαίνεται δύσκολο να βρεθεί κάποιος να δώσει μηχανάκι γενικής χρήσης για τέτοια βόλτα. Το σχόλιο μου όμως ήταν καθαρά πλακατζίδικο. Και εγώ έδινα και δίνω μηχανάκια, πανιά, σανίδες σε φίλους και δε το μετανιώνω ότι και να έχει προκύψει.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
και εγω μηχανακι δεν δινω και δεν περνω απο φιλους ,και δεν περνω γιατι αν γινει βλακεια θα πρεπει να το φτιαξω οπως ηταν και επειδη τα λεφτα ειναι πολλα απλα δεν κανω βολτα αλλων μηχανακια ,οπως επισης αν πεσει καποιος με δικο μου θα πρεπει την αλλη μερα να ειναι στην ktm να πληρωσει....
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Η βόλτα φάνηκε σούπερ! Ευτυχώς οι δυσκολίες λύθηκαν από ότι είδα..
Επειδή δυστυχώς δεν μπορούσα να συμμετέχω παίζει να μπορεί κάποιος να στείλει τις διαδρομές? Hard + Soft ( με έμφαση στο soft )
 
Top Bottom