xjr1300

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ένας κοντινός συγγενής μου ( :roflmao: ) ψάχνεται για κάτι σε γυμνό της περασμένης δεκαετίας και ψιλοκατέλειξε σε xjr1300 του 07 και μετα (injection).

Εψαχνα πληροφορίες και δεν υπάρχει τίποτα στο φόρουμ... Κανείς που να το είχε στην κατοχή του να μου πεί δυο πράγματα;
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Είχε ο ξάδερφος μου το καρμπυρατερατο.φοβερό μηχανάκι, άνετο ξεκούραστο ροπή που σου μακραίνει τα χέρια.βγαζεις το καταλυτη από κάτω βάζεις κ ένα τελικό κ με αν ρεμαπ παίρνεις καμία 20αρια άλογα.το μηχανάκι είναι τελείως πνιγμένο. Είναι κυριολεκτικά αλεξίσφαιρο, στρίβει, φρενάρει πολύ καλά.το καρμπυρατερατο με λίγο κυνήγι έφτανε τα 7.5λτ το ιντζεκτιον ίσως καίει λιγότερα.πολυ άνετη σελα μεγάλη φαρδιά άνετα βολτάρουν δύο,και γενικά είναι ένα all time classic, όπως και όλη η κατηγορία zrx gsx cb κλπ
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σε αυτα τα cult μαμουθ μηχανακια που ειναι φανταστικα,το σουζουκι gsx1400 ειναι ο βασιλιας
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σε αυτα τα cult μαμουθ μηχανακια που ειναι φανταστικα,το σουζουκι gsx1400 ειναι ο βασιλιας
Συμφωνώ κι εγώ. Γιατί ο κοντινός συγγενής επέλεξε το xjr σε σχέση με το gsx?
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Ο βασιλιάς σ αυτά τα μηχανάκια ήταν το cb 1300,όσον αφορά την συνολική συμπεριφορά,και ήταν και το μόνο με ψεκασμό.Βελουδο στην κυριολεξία.Τα υπόλοιπα ειδικά το XJR ήταν τρακτέρ μπροστά του.Το καλύτερο όμως κράτημα το είχε το αντίστοιχο 1200 της Καβασάκι.το zrx1200.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Σε αυτα τα cult μαμουθ μηχανακια που ειναι φανταστικα,το σουζουκι gsx1400 ειναι ο βασιλιας
Ανάλογα τι αναζητά ο καθένας , άλλο είναι πιο όμορφο,άλλο πιο στριφτερό, άλλο πιο ροπάτο κλπ.
Είχα το ZRX1100R για κάποια χρόνια αλλά το XJR1300 στα δικά μου μάτια είναι το πιο όμορφο απ'όλα.
Συμφωνώ ότι και τα 4 Ιαπωνικά είναι φανταστικές μηχανές (δεν μπορώ να τα πω μηχανάκια τα συγκεκριμένα).
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Στο γκάζι κερδιζει το σουζουκι,υδροψυκτο γαρ,αλλά υπολείπεται σε φρένα στήσιμο κ έχει διπλό σήμα λόγω κυβικών,240 νομίζω ευρώ.
Το καβα είναι το πιο καλοστημενο έχει την ελαφρύτερη αίσθηση
Το γιαμαχα έχει τα καλύτερα φρένα από το R1 της εποχής, αρκετό γκάζι καλό στήσιμο όχι εφάμιλλο του καβα και για μένα το πιο όμορφο.
Το χοντα είναι το πιο ευκολοδηγητο με μοτέρ σαν ηλεκτρικό, αλλά για μένα αοσμο και άνοστο.
Καλές αγορές
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εντωμεταξύ μπήκα τώρα να δω αγγελίες είχα καιρό να δω τέτοια μηχανάκια. Παλιωνουν και παίρνουν υπεραξία.πριν 3 χρόνια είχαν κυριολεκτικά μισή τιμή :rolleyes:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το καβασακι 1200 εχει φιλος s με μασκα και πραγματικα ειναι απολαυστικη η ροπη...Εχουμε ταξιδεψει παρα πολυ μαζι,το εχω οδηγησει αρκετα,αλλες μοτοσυκλετες και διορθωνω...ΜΗΧΑΝΑΡΕΣ!!!


EDIT..ξεχασα το φανταστικο ψαλιδι του καβα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ ως πρώτη επιλογή έχω το ZRX1200. Μοναδικό και θεωρητικό μείον είναι ότι έχει 5τάχυτο κιβώτιο αλλά ιδιοκτήτες μου έχουν μπει ότι έχει σωστά απλωμένες τις σχέσεις και δεν είναι πρόβλημα. Από εκεί και πέρα ξεκάθαρα έχει τη καλύτερη συμπεριφορά από όλες.
Δεύτερη επιλογή το GSX1400 λόγω εμφάνισης. Θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα τα σχετικά υψηλά πάγια έξοδα αλλά αν την είχα ως μοναδική μοτοσυκλέτα μάλλον δε θα με εμπόδιζε η αγορά της.
Από εκεί και πέρα φυσικά μου αρέσουν λίγο - πολύ όλα. Στο Honda και η δική μου επιλογή θα εστίαζε στο S. Στο Yamaha θα έψαχνα να βρω το μπλε που όμως νομίζω είναι παλιότερης γενιάς με carb και ρουφάει κάπως παραπάνω.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Μια σκέψη, αν του αρέσει το στυλ έχει σκεφτεί να κινηθεί προς κάτι πολύ πιο σύγχρονο και εύκολο όπως τα XSR 700 & XSR 900;

Με λίγη δουλειά γίνονται υπέροχα πράγματα.

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εντωμεταξύ μπήκα τώρα να δω αγγελίες είχα καιρό να δω τέτοια μηχανάκια. Παλιωνουν και παίρνουν υπεραξία.πριν 3 χρόνια είχαν κυριολεκτικά μισή τιμή :rolleyes:
Εδώ έχουν ανέβει οι τσίχλες από το περίπτερο, οι μηχανές δεν θα ανέβουν;;; :laugh:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν βγάλει άκρη ο άνθρωπος που ρώτησε ...... στο τέλος θα πάρει ποδήλατο !
Για αρχή θα πάω να ρωτήσω τον Καμμένο που του χάρισε ο Βαρουφάκης το xjr :roflmao:

Συμφωνώ κι εγώ. Γιατί ο κοντινός συγγενής επέλεξε το xjr σε σχέση με το gsx?
Ο "κοντινός συγγενής" είναι η πλάκα τύπου ρωτάω για ένα φίλο. Όχι για μένα :roflmao:

Οι λόγοι είναι σχετικοί με την διαθεσιμότητα του xjr μέχρι το 2017. Υποθέτω ότι θα έχει περισσότερη διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικα και αξεσουαρ.

Τα gsx που βρίσκω εδώ διαθέσιμα είναι αρκετά παλιά με αρκετές αλλαγές (άλλα φανάρια, εξατμίσεις, μόντες) και ήθελα κάτι σχετικά απείραχτο.

Το ίδιο και με τα zrx.

Εντωμεταξύ μπήκα τώρα να δω αγγελίες είχα καιρό να δω τέτοια μηχανάκια. Παλιωνουν και παίρνουν υπεραξία.πριν 3 χρόνια είχαν κυριολεκτικά μισή τιμή :rolleyes:
Επίσης επειδή κοιτάω τις γαλλικές αγγελίες οι τιμές είναι πολύ διαφορετικές από ελλάδα και επίσης η διαθεσιμότητα για κάθε μοντέλο. Λιγα και παλιά kawasaki, αρκετα gsx αλλά παλιά με μοντες, πάρα πολλά cb και αρκετες επιλογές σε xjr.

Ανάλογα τι αναζητά ο καθένας , άλλο είναι πιο όμορφο,άλλο πιο στριφτερό, άλλο πιο ροπάτο κλπ.
Είχα το ZRX1100R για κάποια χρόνια αλλά το XJR1300 στα δικά μου μάτια είναι το πιο όμορφο απ'όλα.
Συμφωνώ ότι και τα 4 Ιαπωνικά είναι φανταστικές μηχανές (δεν μπορώ να τα πω μηχανάκια τα συγκεκριμένα).
Ισχύει ότι είναι λίγο αισθητική επιλογή. Κοιτούσα για xjr μοντέλο του 11 με μάυρο ψαλίδι και μοτέρ.



Από εκεί και πέρα η αλήθεια είναι οτι τα μηχανάκια αυτής της κατηγορίας μοιάζουν συμπεριφορικά.

Ισχύει ότι το xjr είναι το πιο βαρύ, έχει λίγο κραδασμό στα ψιλά και το 5τάχυτο κιβώτιο είναι λίγο τραχύ αλλά νομίζω (βάση αυτών που διαβάζω) έχει λίγο καλύτερες αναρτήσεις και φρένα. Τουλάχιστον από το gsx που είχα οδγήσει για λίγο το μακρινό 2005.

Υπάρχει και η λύση του cb το οποίο δεν το πολυ κοίταξα γιατί μου άρεσε λιγότερο απο τα υπόλοιπα. Δεν το αποκλείω αν βρεθεί κάτι καλό.

Μια σκέψη, αν του αρέσει το στυλ έχει σκεφτεί να κινηθεί προς κάτι πολύ πιο σύγχρονο και εύκολο όπως τα XSR 700 & XSR 900;

Με λίγη δουλειά γίνονται υπέροχα πράγματα.

Η κατηγορία με τα σύγχρονα κλασσικά είναι μια επιλογή που κοιτούσα αρχικά. xsr, thruxton, v7, κλπ. Αλλά αφενώς θέλω χώρο για δικάβαλο, αφετέρου τα χρήματα ανεβαίνουν πολύ και επιπλέον δεν κυνηγάω επιδώσεις ιδιαίτερα.

Υπήρχαν και άλλες επιλογές όπως του cb1100ex που βρίσκεις εδώ υπερβολικά φτηνά, το αντίστοιχο rs και το xjr του 15 αλλά η θέση τους είναι πολύ σκυφτή, grisso 1200 που τρόμαξα όταν το πήρα βόλτα :roflmao:
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Εντωμεταξύ μπήκα τώρα να δω αγγελίες είχα καιρό να δω τέτοια μηχανάκια. Παλιωνουν και παίρνουν υπεραξία.πριν 3 χρόνια είχαν κυριολεκτικά μισή τιμή :rolleyes:
...εντάξει,
οσονούπω όλα συλλεκτικά θα καταλήξουν,
... βενζίνη που θα βρίσκεται...
.
.
.
... και να βρίσκεται πόσο θα κοστίζει...
/// Β
 
Top Bottom