Yamaha MT 09 Tracer

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
παιδια ερωτηξις..

Εχω σκοπο να βαλω στο tracer βαλιτσες atlas η earth explorer.. θελω να ρωτησω αν θα επηρεαστει η αεροδυναμικη απ το μηχανακι..

τι εννοω..

η γιαμαχα θα βγαλει καποιες μανησιες βαλιτσες φανταζομαι..αν εγω θελω να βαλω μεγαλυτερες θα εχω προβλημα? και επειδη δε ξερω αν σας δινω να καταλαβετε εξηγω και αλλιως..

στο multistrada η ducati βγαζει βαλιτσες οι οποιες ειναι καπως πιο αεροδυναμικες απ τα ''κουτια'' που βγαζει η atlas, earth explorer, touratech κλπ κλπ.. αν στο multistrada βαλεις τετοιες και οχι της μανας του θα ειναι χαλια??

δεν εχω ξαναγορασει γι αυτο ρωταω..

γινεται να με ξεστραβωσετε λιγο?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό θα απαντηθεί καλύτερα από τους ίδιους τους κατασκευαστές !!!!
Αν ήταν το εργαλείο βαραντερο κτμ τρανσαλπ δηλαδή on of καθαρό θα σου έλεγα δεν υπάρχει θέμα αεροδυναμικής



Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Αν έχεις σκοπό να πας τάπα, 200 δηλ, θα χαλάει σίγουρα η αεροδυναμική και μπορεί να σε κουνάει πιο πολύ από τις μαμά. Αν πας με νορμάλ ταχύτητες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ίσα-ίσα οι βαλίτσες σου θα είναι πιο μεγάλες και πιο ποιοτικές!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεδομενου οτι ειχα οδηγησει ενα tiger 1050 μου αρεσε πολυ ο τροπος που ειναι στημενο. Ενα ψηλο street με ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ κινητηρα. Δυστηχως δε βασιζομαι να παω σε αγορα μεταχειρισμενου..και γιατι δεν εχω βρει κανενα καλο μηχανακι αλλα και γιατι δε κανουν ανταλλαγες καποιοι με τους οποιους μιλησα..Και αυτη η βρωμα με τα πιστονια με εσκιαξε λιγο..

.
Φιλαράκι καλωσήρθες!!!
Ωραίο μηχανάκι διάλεξες! Αν υπήρχε το 2011 που μου έσπασε το Tiger 1050 (μηχανάρα, αλλά δεν είναι φήμες τα πιστόνια....), θα το είχα πάρει κι εγώ.
Αφού δε σε ενδιαφέρει το χώμα, μια χαρά είναι . Και έχε υπόψη σου, ότι θα σε πάει σε όποια παραλία διαλέξεις, ακόμα κι από χωματόδρομο! Όλα στο μυαλό είναι.:cool:

Στο θέμα των βαλιτσών, δε θα επέλεξα "σίδερα" σε τέτοιο μηχανάκι. Κυρίως για αισθητικούς λόγους , αλλά και λόγω στησίματος. Αυτά είναι γούστα βέβαια, αλλά πιστεύω ότι οι προβλεπόμενες από τη ΥΑΜΑΗΑ θα σε καλύψουν.
Καλές βόλτες/καλά ταξίδια!!!!
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
ρε σεις ουτε θελω να ταξιδευω με 200 αλλα ουτε και με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι..νταξει..για μενα ταξιδι θες να πας, πρεπει να εχεις λειτουργικο εξοπλισμο κι ας ειναι λιγο ασχημος..μιλαμε για νορμαλ ταχυτητες..
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλορίζικο και καλοταξιδο.

Μου αρέσει πολύ και πιστεύω θα κάνει θραύση σε πωλησεις.
Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για κάτω από 10.000 ευρω?
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
παλικαρια ερωτηξις..τα dunlop D222 ποια λαστιχα ειναι? γιατι δε μπορω να τα βρω στο site της dunlop? εχω κανει μονο 200 χιλιομετρα και προσπαθω να τα βρω στο ιντερνετ..μπορειτε να βοηθησετε λιγο?
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Sportmax d222 της dunlop. Στριταδικα λαστιχα ειναι και σύμφωνα με ενα σαιτ τα βγαλανε για την Χόντα. Εφαμιλα με τα roadsmart II. Πρέπει να ειναι φθηνα πάντως αν κρίνω οτι τα βρήκα 160$
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Όμορφο μηχανάκι..
Αν το πήρες και με το χρωματικό συνδυασμό με τα μπλέ καλάμια..;):ok:
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
Επιτελους μετα από καμποσο καιρο εχω καταφερει να κανω καποια χιλιομετρα στο μηχανακι και μπορω να πω 2-3 πραγματακια..

Reviewδεν εχω κανει ποτε οποτε συγχωρηστε με αν υπαρχει καποια ψιλοσυγχυση στα γραφομενα μου και στις σκεψεις μου. Θα γραψω όλα οσα θελω και αν δεν αναφερω κατι μπορειτε να με ρωτησετε ετσι..?

Λοιπον ξεκινωντας θελω να πω ότι στην ΄΄κατω΄΄ κλαση (όχι στα μηχανακια 16+ χιλιαδων ευρω) πιστευω ότι δεν υπαρχει κατι καλυτερο..τουλαχιστον για εμενα..

Επισης να πω ότι ειμαι 1,70 με φυσικη κατασταση ανω του μετριου οποτε καποια πραγματα που ισως δεν ενοχλουν εμενα σιγουρα θα ενοχλουν καποιον αλλον..ισως καποια πραγματα δεν τα εχω καν προσεξει..θεωρω σημαντικο ότι πρεπει να το αναφερω..

Με τιμη 9990 ευρω παιρνεις ένα τρικυλινδρο, καινουργιο αρκετα μοτερ με ένα καινουργιο πλαισιο και αρκετα πραγματα που σε άλλες μηχανες θεωρουνται εξτρα όπως χουφτες, κεντρικο σταντ και tractioncontrol.

Τα οσα θα γραψω πιο κατω θα αναφερονται στο μηχανακι σε σχεση με τα υπολοιπα ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ..

Ξεκινωντας, βρισκω την ποιοτητα των πλαστικων, τη συναρμολογηση και το φινιρισμα αρκετα καλο...τυπικο γιαμαχα θα ελεγα.. Μελανο σημειο τα σφουγγαρακια που εχει αναμεσα στα φαναρια και στα πλαστικα για να μην ακουμπαει πλαστικο με πλαστικο και τριζει ή οτιδηποτε..το ιδιο συμβαινει και κατω από το τεποζιτο..δε λεω..μην περιμενουμε να εχει ποιοτητα μπεμβε αλλα όχι και να βλεπω τα σφουγγαρακια!!!

Ταξιδευοντας βραδυ σε επαρχιακο μπορω να πω ότι τα φαναρια φεγγουν πολύ καλα (είναι LED). Πολύ δυνατα είναι και το πισω φαναρι το οποιο είναι πολύ ευδιακριτο. Τα φλας το ιδιο! (τυχαινει να μπορω να το πω αυτό διοτι ειμαστε 2 στην παρεα με το ιδιο μηχανακι οποτε το εχω δει να ταξιδευει μπροστα μου..)

Η ζελατινα είναι ΑΘΛΙΑ!!!! Ενας ανθρωπος του αναστηματος μου μπορει να ταξιδεψει ανετα μεχρι τα 130-140 χωρις στροβιλισμους..απο κει και περα..ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ!!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ θελει aftermarket!! Είναι όμως ρυθμιζομενη σε 2 θεσεις..

Χουφτες- οι πιο διαστημικες , ομορφες και μεγαλες χουφτες που εχω δει..απορω ρε φουστη μου πως γινεται κατι τοσο μεγαλο να μην προστατευει ΚΑΘΟΛΟΥ από τον αερα?? Και να θες, δε το καταφερνεις ρε φιλε..

Χειριστήρια- τυπικα γιαμαχα..τιποτε μεμπτο, τιποτε αξιο αναφορας..

Κοντερ-Οθονη- πληρως ευδιακριτες ενδειξεις ακομα και κατω από φωτεινο ηλιο. Εχει ολες τις κλασικες πληροφοριες. Επισης εχει τρεις χαρτες, χαρτης Α ο οποιος είναι φουλ γκαζια (ταπα τεζα μπαλαντεζα), χαρτης STDο οποιος το λεει και η λεξη είναι ο στανταρ χαρτης και ο χαρτης Β ο οποιος είναι μειωμενης αποδοσης. Επισης όταν πατας λιγο το γκαζι αναβει μια ενδειξη eco(κλαιν μαιν). Το TCS (τραξιον κοντρολ) βγαινει κρατωντας πατημενο ένα κουμπι για καποια δευτερολεπτα. Εχει 2 μερικους χιλιομετρητες, έναν ολικο, θερμοκρασια περιβαλλοντος, θερμοκρασια μοτερ, καταναλωση στιγμιαια και συνδυασμενη(average) και δεικτη σχεσης στο κιβωτιο. Όταν κλεινεις το διακοπτη γραφει seeyounexttime..

Τιμονι- αρκετα μεγαλο και ανοιχτο, μεσα στην κινηση δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα με το μεγεθος. Προσωπικα θα το ηθελα λιγο πιο κοντα σε μενα..θα το φτιαξω με αποστατες..

Φρενα- ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλα για την κατηγορια του!!! Αρκετα προοδευτικο το μπροστινο, αν και εχει χρειαστει να φρεναρω καμποσες φορες δυνατα και αποτομα δεν εχει μπλοκαρει.. Αντοχη σε γρηγορη οδηγηση δεν εχει δοκιμαστει.. Το πισω κλασικο φρενο μοτοσυκλετας..αρκετα καλο όμως..!!!! δεν είναι τοσο ανυπαρκτο όπως σε άλλες μοτοσυκλετες..Το ABSείναι στανταρ..

Σελα- για μακρινα ταξιδια πιστευω θα κουρασει..Ειναι ρυθμιζομενη σε 2 θεσεις. Ισως αν δεν ειχα ανεβει σε gel σελα να μην ηξερα το καλυτερο και να μη το σκεφτομουν. Ο πισω καθεται αρκετα ορθιος με καλη γωνια κλισης στα γονατα!! Πολύ καλη!! Πιστευω ότι μια σελα με gelκαι για τΗν πισω και δε θα γκρινιαξει πουθενα!!!

Μαρσπιεδες- ε όχι ρε κολογυφτοι να μη βαλετε ένα λαστιχακι και να παταμε σε σκετο σιδερο!!! Δηλαδη γαμωτο..! Το ιδιο και για τον συνεπιβατη..

Λαβες συνεπιβατη- πολύ μεγαλες και στιβαρες!

Μιλωντας για την οδηγηση της μοτοσυκλετας εχω να γραψω τα εξης:

Η μοτοσυκλετα θεωρω ότι δεν εχει υψηλη καταναλωση για την ιπποδυναμη που εχει. Έχοντας μεικτο κυκλο 6,4/100km με σβελτη οδηγηση εντος και εκτος πολεως είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!

Η αισθηση της μοτοσυκλετας είναι ΠΟΛΥ ελαφρια!! Την κανει παιχνιδι μεσα στην πολη ακομα και για έναν ανθρωπο των δικων μου διαστασεων!!!

Αναρτησεις- για την κατηγορια της παντα οι αναρτησεις είναι σουπερ!! Εχουν μπρος-πισω ρυθμιση συμπιεσης και επαναφορας αλλα και προφορτιση!!(9990 ευρω) Ψιλοσκληρες μεσα στην πολη αλλα όχι τοσο που να σε ενοχλησει..μαλλον να το πω καλυτερα είναι τοσο σκληρες που δε σε ενδιαφερει διοτι βγαινοντας σε εθνικη με υψηλες ταχυτητες είναι ΒΡΑΧΟΣ! Σε σφιχτο ορεινο στροφιλικι δεν είναι ουτε σουμιεδες αλλα ουτε και φουλ σκληρες..ειναι μια μεση λυση η οποια είναι ακρως αποδεκτη αν σκεφτουμε την τιμη της μοτοσυκλετας.. Πηγαινοντας πολύ πολύ γρηγορα θα ηθελα λιγο σκληροτερη την πισω αναρτηση..η μπροστα ηταν καλη!! Ουτε ασαφειες, ουτε κουνηματα, ουτε τιποτα.. Δε ξερω τι θα γινει το καλοκαιρι αν πιεζεις για ωρα το μηχανακι..μπορει να τα ψιλοφτυσουν..αλλα γι αυτό, ειδωμεν..

Αλλαζοντας ένα ζευγαρι στο μηχανακι αυτό πραγματικα εχουν να κλαψουν πολλα ss σε σφιχτο επαρχιακο.. Αυτά που εχει δε μου αρεσουν καθολου!!!

Μοτερ- πραγματικα το μοτερ αυτό οποιος δε το εχει οδηγησει δε μπορει να καταλαβει..(δεν εχω οδηγησει ποτε triumph). Μιλαμε για γκαζι..ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ!!! ΠΟΛΛΗ ΡΟΠΗ!!!! ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΟΤΕΡ!!! Τραβαει δυνατα με 6η και 40 χιλιομετρα χωρις σκορτσαρισματα!!! Είναι δυνατον?? Εκτος από το μουλτι, το 1190 και το xrτης μπεμβε, και το 1050 που δεν εχω πετυχει ποτε, από όλα τα υπολοιπα είναι αλλου στο θεμα γκαζι..(απλα για να καταλαβετε που παιζει μπαλα το εγραψα το τελευταιο..)

Αυτά ειχα να πω, συγχωρεστε με αν ξεχναω κατι, μπορειτε να με ρωτησετε ΟΤΙ γουσταρετε!

Φιλακια ρουφηχτα..
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Καλοτάξιδος φίλε μου με το καινούργιο σου μηχανάκι. Όμορφο και με πολύ καλή τιμή. Αναμένεται να γίνει μπεστ σέλερ. Στο θέμα βαλίτσες μετράει η αεροδυναμική εάν η μηχανή σου κινείται σε υψηλές ταχύτητες. Σου εύχομαι καλή επιλογή Λοιπόν και μιας και σε κόβω για ταξιδιαρη καλά ταξίδια και αναμένουμε φωτογραφίες :biker:
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
στο θεμα βαλιτσων εχω κανει το εξης. εχω παραγγειλει μανησιες βασεις της γιαμαχα και πανω θα κουμπωσω τριβαλιτσο απο earth explorer. 42 λιτρα το topcase και απο 38 λιτρα οι πλαινες.. ενταξει δεν ειναι??
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
στο θεμα βαλιτσων εχω κανει το εξης. εχω παραγγειλει μανησιες βασεις της γιαμαχα και πανω θα κουμπωσω τριβαλιτσο απο earth explorer. 42 λιτρα το topcase και απο 38 λιτρα οι πλαινες.. ενταξει δεν ειναι??
Πολυ καλη επιλογη Λαζαρε.
Αντε καιρο εχω να σε πετυχω να τα πουμε και απο κοντα φιλαρακι.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πιστεύω οτι έκανες πολυ καλη επιλογή μηχανής
Αργότερα με δυο τρεις παρεμβάσεις θα γίνει όπλο για ολα τα κυνήγια !!!!!
Κσλοταξιδοι!!!!
 
Top Bottom