Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας με πολλά χιλιόμετρα.

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Γιατί και τα service book μεταξύ μας πολλές φορές ψιλόμαγειρεμένα είναι.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Γιατί και τα service book μεταξύ μας πολλές φορές ψιλόμαγειρεμένα είναι.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφου δε ζούμε σε κοσμο αγγελικά πλασμενο θα υπαρχουν και αυτα
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!




advphone
Συμπέρασμα...τα GS θέλουν πολλά χιλιόμετρα/χρόνο για να μην βγάλουν προβλήματα...:ltg:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί και τα service book μεταξύ μας πολλές φορές ψιλόμαγειρεμένα είναι.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο εξουσιοδοτημενο που την παω εγω τα τελευταια 10 χρονια, εχω 2 βιβλια service ενημερωμενα σε οτι εργασια εχει γινει εκει!
Νομιζω οτι σε ολα τα σοβαρα συνεργεια αυτο συμβαινει!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στο εξουσιοδοτημενο που την παω εγω τα τελευταια 10 χρονια, εχω 2 βιβλια service ενημερωμενα σε οτι εργασια εχει γινει εκει!
Νομιζω οτι σε ολα τα σοβαρα συνεργεια αυτο συμβαινει!
Εμ πεστο ρε Κωστα κι ελεγα τι βιβλια ειναι εκεινα που φαινονται στο συνεργειο στον απανω οροφο :thinking:

"ΑΡΧΕΙΟ ΒΛΑΒΩΝ ΜΑΝΙΑΚOGS"
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατί και τα service book μεταξύ μας πολλές φορές ψιλόμαγειρεμένα είναι.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στα BMW* , όχι! Αν μιλάμε για σφραγίδες από επίσημα συνεργεία BMW**!!!!

Αφου δε ζούμε σε κοσμο αγγελικά πλασμενο θα υπαρχουν και αυτα
Ναι, αλλά όχι από επίσημα συνεργεία.

Στο εξουσιοδοτημενο που την παω εγω τα τελευταια 10 χρονια, εχω 2 βιβλια service ενημερωμενα σε οτι εργασια εχει γινει εκει!
Νομιζω οτι σε ολα τα σοβαρα συνεργεια αυτο συμβαινει!
Αυτό!!!
Αν υπάρχουν σφραγίδες από επίσημα συνεργεία BMW, τότε υπάρχει κι η αντίστοιχη καταγραφή στο online σύστημα της εταιρείας παγκοσμίως!!!
Δε γίνεται να υπάρχει εργασία που έγινε στο μηχανάκι και να μη φαίνεται!
Μαγειρέματα γίνονται εκτός επίσημου δικτύου, που δεν είναι και στο σύστημα online ελέγχου.


*Μπορεί να γίνεται και σ άλλες μάρκες, δεν το ξέρω - αναφέρομαι μόνο στα BMW
**Αναφέρομαι στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία του δικτύου BMW. Υπάρχουν και τα εξιδικευμένα, όπου εκεί πρέπει να ξέρεις τον ιδιοκτήτη και να έχεις εμπιστοσύνη σε ότι σου πει αυτός! στο δίκτυο όμως, είναι έτσι δομημένο το σύστημα που ό,τι έχει καταγραφεί, αυτό είναι!
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Όταν το αγόρασα το μακρινό 2007......εφτασα τα 100000 χλμ τα 3 πρώτα χρόνια!
Έβλεπα πολλά gs ίδιας χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!
Θεωρώ ότι οι 100000 χλμ στους συγκεκριμένους κινητήρες είναι αστείο νούμερο!
Πήγαινε για ένα καλό έλεγχο ανεξάρτητος χλμ ...μην τα κοιτάς καθόλου!



advphone
Να πας να κοιτάξεις τα οργανά σου Κώστα!! Αποκλείεται να είναι 14.28, δείχνει λάθος!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Καλησπέρα

Βρίσκομαι στην ευχάριστη και ταυτόχρονα αγχωτική θέση να ψάχνω για μηχανάκι το οποίο θα το χρησιμοποιώ για ταξίδια κυρίως και αν κάτσει η φάση χώμα. Κοιτάζω συγκεκριμένα 1200 gs το απλό του 11 και μετά. Budget στα 8500€. Η ερώτηση μου είναι απλή. Τα μηχανάκια που βρίσκω έχουν πολλά χιλιόμετρα. 70k με 90k. Κοιτάς χιλιόμετρα σε αυτά τα μηχανάκια; έχουν διάρκεια ζωής τα μποξερ με ότι αυτό συνεπάγεται; Ή αρκεί η σωστή και τακτική συντήρηση και είναι χαιλαντερ; γιατί ότι κι αν πάρω θα το κρατήσω για πολλά πολλά χρόνια. Επιπλέον αν και BMWδάκιας ρίχνω κλέφτες ματιές και στο tracer 900 το οποίο βρίσκω σε αυτά τα χρήματα μοντέλα του 15-16 με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Ευχαριστώ παίδες εκ των προτέρων
Καλησπέρα

Βρίσκομαι στην ευχάριστη και ταυτόχρονα αγχωτική θέση να ψάχνω για μηχανάκι το οποίο θα το χρησιμοποιώ για ταξίδια κυρίως και αν κάτσει η φάση χώμα. Κοιτάζω συγκεκριμένα 1200 gs το απλό του 11 και μετά. Budget στα 8500€. Η ερώτηση μου είναι απλή. Τα μηχανάκια που βρίσκω έχουν πολλά χιλιόμετρα. 70k με 90k. Κοιτάς χιλιόμετρα σε αυτά τα μηχανάκια; έχουν διάρκεια ζωής τα μποξερ με ότι αυτό συνεπάγεται; Ή αρκεί η σωστή και τακτική συντήρηση και είναι χαιλαντερ; γιατί ότι κι αν πάρω θα το κρατήσω για πολλά πολλά χρόνια. Επιπλέον αν και BMWδάκιας ρίχνω κλέφτες ματιές και στο tracer 900 το οποίο βρίσκω σε αυτά τα χρήματα μοντέλα του 15-16 με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Ευχαριστώ παίδες εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
https://www.car.gr/11955577-bmw-r-1200-gs

Καβε υπόψιν το συγκεκριμένο, το ειδα από κοντά όταν έψαχνα και είναι σε απίστευτη κατάσταση, με καινούργια δισκόφρενα. Καλη τύχη στην επιλογή σου!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όχι δεν θα έδινα 9 χιλιάρικα για μεταχειρισμένο μηχανάκι με 80.000km+

Θα έπαιρνα ένα ολοκαίνουργιο V-strom 650 να το έχω ζελατίνα να το ευχαριστήθώ χωρίς δράματα και ας κάνω κάποιες παραχωρήσεις σε κυβικά, ροπή,περιφερειακά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
να κοιταξεις να ειναι γνωστης και ο ιδιοκτητης,καλα ολα τα προβλεπομενα σερβις και τα ενημερωμενα βιβλιαρακια,αλλα υπαρχουν και προσωπικες εργασιες σε ενα μηχανακι που σημπληρωνουν τις εργασιες των βιβλιων.αν καθεται και σου αναλυει ο πωλητης,τοτε δειχνει συνεπεια και γνωση
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όχι δεν θα έδινα 9 χιλιάρικα για μεταχειρισμένο μηχανάκι με 80.000km+

Θα έπαιρνα ένα ολοκαίνουργιο V-strom 650 να το έχω ζελατίνα να το ευχαριστήθώ χωρίς δράματα και ας κάνω κάποιες παραχωρήσεις σε κυβικά, ροπή,περιφερειακά.
Ε καλα .... δεν ειναι ετσι.
Ειχα v strom και το εκτιμω. Αλλα το ολοκαινουριο στρωμα που ειχα, καμια σχεση δεν εχει με το 110000 χιλιαδων χλμ gs μου. Με το χερι στην καρδια και παση ειλικρινεια αυτο. Το οποιο φυσικα δεν ειναι αποψη, ειναι διαπιστωση απο εμπειρια και με τα τα 2.
Εχει λογους που κανει 20000 ευρω καινουριο τo gs κι εχουν λογους οσοι τα δινουν για να το παρουν. Περα απο φιλοσοφιες κι αποψεις, η πραγματικοτητα ειναι αυτη.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Παιδιά σε περίπτωση που βοηθήσει, ψάχνω ένα μηχανάκι για την επόμενη δεκαπενταετία. Άνετο μεγάλο και όσο το δυνατόν πιο πολυμορφικό αν μπορείς να το πεις έτσι. Θέλω να κάνει πολλά ( ταξίδια Εθνική, επαρχιακούς, και λίγο χώμα) καθόλου όμως για μέσα στην πόλη. Γι' αυτό έχω σκούτερ. Και το πιο σημαντικό να αντέχει στο χρόνο και στα χιλιόμετρα με την προβλεπόμενη συντήρηση βεβαίως. 650 cc είχα πριν και σχετικά καινούργιο. Είναι ικανοποιητικό αλλά ξέρω ότι μετά από δύο μήνες θα ζητάω περισσότερα άλογα, ροπή κλπ. Και η γυναίκα μου έχει βαρύ χέρι!!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδιά σε περίπτωση που βοηθήσει, ψάχνω ένα μηχανάκι για την επόμενη δεκαπενταετία. Άνετο μεγάλο και όσο το δυνατόν πιο πολυμορφικό αν μπορείς να το πεις έτσι. Θέλω να κάνει πολλά ( ταξίδια Εθνική, επαρχιακούς, και λίγο χώμα) καθόλου όμως για μέσα στην πόλη. Γι' αυτό έχω σκούτερ. Και το πιο σημαντικό να αντέχει στο χρόνο και στα χιλιόμετρα με την προβλεπόμενη συντήρηση βεβαίως. 650 cc είχα πριν και σχετικά καινούργιο. Είναι ικανοποιητικό αλλά ξέρω ότι μετά από δύο μήνες θα ζητάω περισσότερα άλογα, ροπή κλπ. Και η γυναίκα μου έχει βαρύ χέρι!!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μονόδρομος....:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
να κοιταξεις να ειναι γνωστης και ο ιδιοκτητης,καλα ολα τα προβλεπομενα σερβις και τα ενημερωμενα βιβλιαρακια,αλλα υπαρχουν και προσωπικες εργασιες σε ενα μηχανακι που σημπληρωνουν τις εργασιες των βιβλιων.αν καθεται και σου αναλυει ο πωλητης,τοτε δειχνει συνεπεια και γνωση
Συνηθως ο γνωστης θα εχει γραψει και χλμ. Αν βρεις μηχανη 7 ετων με 50000 χλμ δεν ειναι και τοσο γνωστης...
Εξαιρουνται οσοι με 2 μηχανακια κλπ....
Γενικο αυτο που λεω αλλα ισχυει. Η γνωση της καθε μηχανης, ερχεται με τα χλμ.
Το γραφω γιατι ο Γιωργης ψαχνει με λιγα χλμ. Οποτε μονο στα βιβλια και στα αρχεια θα βασιστει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδιά σε περίπτωση που βοηθήσει, ψάχνω ένα μηχανάκι για την επόμενη δεκαπενταετία. Άνετο μεγάλο και όσο το δυνατόν πιο πολυμορφικό αν μπορείς να το πεις έτσι. Θέλω να κάνει πολλά ( ταξίδια Εθνική, επαρχιακούς, και λίγο χώμα) καθόλου όμως για μέσα στην πόλη. Γι' αυτό έχω σκούτερ. Και το πιο σημαντικό να αντέχει στο χρόνο και στα χιλιόμετρα με την προβλεπόμενη συντήρηση βεβαίως. 650 cc είχα πριν και σχετικά καινούργιο. Είναι ικανοποιητικό αλλά ξέρω ότι μετά από δύο μήνες θα ζητάω περισσότερα άλογα, ροπή κλπ. Και η γυναίκα μου έχει βαρύ χέρι!!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο ειπε ο Κωστας.
Δεν υπαρχει αλλο γι αυτο που λες οτι θελεις.
Οσο κι αν ψαξεις.... ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Συνηθως ο γνωστης θα εχει γραψει και χλμ. Αν βρεις μηχανη 7 ετων με 50000 χλμ δεν ειναι και τοσο γνωστης...
Γενικο αυτο που λεω αλλα ισχυει. Η γνωση της καθε μηχανης, ερχεται με τα χλμ.
F800GS 30 years μοντελο Αυγουστος 2010,με 52585χλμ πραγματικα...
αρα ΔΕΝ ειμαι γνώστης...:inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παιδιά σε περίπτωση που βοηθήσει, ψάχνω ένα μηχανάκι για την επόμενη δεκαπενταετία. Άνετο μεγάλο και όσο το δυνατόν πιο πολυμορφικό αν μπορείς να το πεις έτσι. Θέλω να κάνει πολλά ( ταξίδια Εθνική, επαρχιακούς, και λίγο χώμα) καθόλου όμως για μέσα στην πόλη. Γι' αυτό έχω σκούτερ. Και το πιο σημαντικό να αντέχει στο χρόνο και στα χιλιόμετρα με την προβλεπόμενη συντήρηση βεβαίως. 650 cc είχα πριν και σχετικά καινούργιο. Είναι ικανοποιητικό αλλά ξέρω ότι μετά από δύο μήνες θα ζητάω περισσότερα άλογα, ροπή κλπ.
R1150GS...ή αν τολμας λιγο παραπανω βρες ενα Caponord το παλιο κ κρατησε το...παραπανω απο οσο θες κ κανει παραπανω απο οσα θες...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
R1150GS...ή αν τολμας λιγο παραπανω βρες ενα Caponord το παλιο κ κρατησε το...παραπανω απο οσο θες κ κανει παραπανω απο οσα θες...
Και ειπα ρε γμτ, δεν μπορει ολοι να συμφωνουν για το 1200GS
Caponord λοιπον και απο μενα και μενουν και λεφτα για τα ταξιδια
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ε καλα .... δεν ειναι ετσι.
Ειχα v strom και το εκτιμω. Αλλα το ολοκαινουριο στρωμα που ειχα, καμια σχεση δεν εχει με το 110000 χιλιαδων χλμ gs μου. Με το χερι στην καρδια και παση ειλικρινεια αυτο. Το οποιο φυσικα δεν ειναι αποψη, ειναι διαπιστωση απο εμπειρια και με τα τα 2.
Εχει λογους που κανει 20000 ευρω καινουριο τo gs κι εχουν λογους οσοι τα δινουν για να το παρουν. Περα απο φιλοσοφιες κι αποψεις, η πραγματικοτητα ειναι αυτη.
Εγω παντως ποτε δεν τους καταλαβα αυτους τους λογους που δικαιολογουν για το GS τα 20 χιλιαρικα
 
Top Bottom