Αγορά KTM Adventure 990

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπον επειδη σημερα ετυχε να ειμαι αθηνα λεω δεν ρωταω στον χ μαστορα... περασα απο τον χ μαστορα...μου ειπε 60€.. στα 60€ εννοει μονο λαδια φιλτρο χωρις σιτες κτλ κτλ ΜΟΝΟ λαδια φιλτρο... αααα και δεν πρεπει να εισαι εκει... οποτε δεν ξερουμε καν με ποιον τροπο θα γινει.. με τραβηγμενο ντεποζιτο η με βγαλμενο... αμα βαλεις και σιτες και αλλους ελεγχους 150! Και παλι δεν θα πρεπει να εισαι εκει... θα του δωσω δηλαδη 3 ομορφα 50αρικακια επειδη καβαλαω πορτοκαλι και θα παω να πιω ενα καφε και θα γυρισω να το παρω ετοιμο απο σερβις... ηθελα να του πω οτι δεν θα με ξαναδει ποτε.. ηταν η πρωτη και η τελευταια αλλα λεω ενταξη ντροπη... χαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Λοιπον επειδη σημερα ετυχε να ειμαι αιγαλεω λεω δεν ρωταω στην κτμ... περασα απο τον ... στα 60€ εννοει μονο λαδια φιλτρο χωρις σιτες κτλ κτλ ΜΟΝΟ λαδια φιλτρο... αααα και δεν πρεπει να εισαι εκει... οποτε δεν ξερουμε καν με ποιον τροπο θα γινει.. με τραβηγμενο ντεποζιτο η με βγαλμενο... αμα βαλεις και σιτες και αλλους ελεγχους 150! Και παλι δεν θα πρεπει να εισαι εκει... θα του δωσω δηλαδη 3 ομορφα 50αρικακια επειδη καβαλαω πορτοκαλι και θα παω να πιω ενα καφε και θα γυρισω να το παρω ετοιμο απο σερβις... ηθελα να του πω οτι δεν θα με ξαναδει ποτε.. ηταν η πρωτη και η τελευταια αλλα λεω ενταξη ντροπη... χαχα
αυτα που ελεγα παραπανω και αυτα που ζουσα το 2005-2006 τιποτα δεν εχει αλλαξει και ουτε προκειται.:mad:
 
Last edited by a moderator:

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Το μηχανάκι το πήρα από τον Χ το 2010 τετοια εποχη... Στο σέρβις των 1000 χιλ. το πήγα και είχα πληρώσει πάνω από 150 € ( είναι μια δυσάρεστη μνήμη που είχα απωθήσει και μου την ξαναθυμήσατε γαμώτο).

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ πάλι θα συμβούλευα άπαντες ,να είστε πολύ προσεκτικοί όταν εκφράζεσται δημόσια ,κριτικάροντας αρνητικά επαγγελματίες ,με ονοματεπώνυμο.
Υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα να καλεστείτε να αναλάβετε δικονομικά τις ευθύνες σας.
Μαζί κ το φόρουμ που μας φιλοξενεί.

Επίσης ,αν κ δεν είμαι διαχειριστής ,αλλά εκτιμώ την φιλοξενία του χώρου ,θα πρότεινα σαν απλό μέλος κ εντελώς φιλικά ,
να πάτε πίσω στα πόστ σας ,να πατήσετε το κουμπάκι επεξεργασία ,κ όπου έχετε όνομα ,να το διαγράψετε.
Ενα απλό Χ είναι αρκετό.(πχ "..πήγα στον Χ και μου πε ότι...")

Οι εμπειρίες (θετικές κ αρνητικές) είναι καλό κ υγιές να μοιράζονται δημόσια.
Για τα ονομετεπώνυμα όμως ,υπάρχουν τα πμ ,οι καφέδες ,οι βόλτες ,τα τηλέφωνα ,τα mails ,k πολλοί άλλοι ανώδυνοι ,αλλά επαρκώς ενημερωτικοί τρόποι.


Αν η διαχείρηση θεωρεί οτι το πόστ μου παραβαίνει κάποιους κανόνες του φόρουμ ,κανένα πρόβλημα δεν έχω να διαγραφεί.





ΥΓ: Λάμπρο ,για το πως? κ τι? κ με πόσα? παίρνεις τι?...το έχω αναλύσει εκτενώς παραπάνω κ δεν θα αυτοεπεναληφθώ.
Πάντως ,λογικά κ αναμενόμενα τα όσα σου είπε....με 60 € ενδιάμεσο service ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις.(ούτε με 80...ούτε με 90...ούτε με 100...)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάλι θα συμβούλευα άπαντες ,να είστε πολύ προσεκτικοί όταν εκφράζεσται δημόσια ,κριτικάροντας αρνητικά επαγγελματίες ,με ονοματεπώνυμο.
Υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα να καλεστείτε να αναλάβετε δικονομικά τις ευθύνες σας.
Μαζί κ το φόρουμ που μας φιλοξενεί.

Επίσης ,αν κ δεν είμαι διαχειριστής ,αλλά εκτιμώ την φιλοξενία του χώρου ,θα πρότεινα σαν απλό μέλος κ εντελώς φιλικά ,
να πάτε πίσω στα πόστ σας ,να πατήσετε το κουμπάκι επεξεργασία ,κ όπου έχετε όνομα ,να το διαγράψετε.
Ενα απλό Χ είναι αρκετό.(πχ "..πήγα στον Χ και μου πε ότι...")

Οι εμπειρίες (θετικές κ αρνητικές) είναι καλό κ υγιές να μοιράζονται δημόσια.
Για τα ονομετεπώνυμα όμως ,υπάρχουν τα πμ ,οι καφέδες ,οι βόλτες ,τα τηλέφωνα ,τα mails ,k πολλοί άλλοι ανώδυνοι ,αλλά επαρκώς ενημερωτικοί τρόποι.


Αν η διαχείρηση θεωρεί οτι το πόστ μου παραβαίνει κάποιους κανόνες του φόρουμ ,κανένα πρόβλημα δεν έχω να διαγραφεί.





ΥΓ: Λάμπρο ,για το πως? κ τι? κ με πόσα? παίρνεις τι?...το έχω αναλύσει εκτενώς παραπάνω κ δεν θα αυτοεπεναληφθώ.
Πάντως ,λογικά κ αναμενόμενα τα όσα σου είπε....με 60 € ενδιάμεσο service ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις.(ούτε με 80...ούτε με 90...ούτε με 100...)
Από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του advride, στόχος ήταν να υπάρχει "αυτοματη"διαχείριση λεπτών θεμάτων από τα ίδια τα μέλη, χωρίς να υπάρχει αστυνομευση και πρακτικές άλλων ιστοχωρων!
Η αγάπη και ο σεβασμός όλων των μελών για το φόρουμ
Φαίνεται μέσα από τέτοια ποστ!!:friendship:
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Νομίζω ότι δεν καταλάβατε ορισμένοι το ότι στο ποστ μου κανω πλάκα. Στον 2Χ που εκανα των 15.000 χιλ πλήρωσα 350€. Θέλω να πω ότι οι εξουσιοδοτημένοι επισκευαστές εχουν τιμοκατάλογο εργασιών για ένα ready to race μηχανάκι. Πριν είχα vstrom και μου ήρθε λίγο απότομο το κόστος συντήρησης στην αρχή. ( τώρα έχω συνηθίσει χαχαχχχ). Δεν κατηγορώ κανεναν. Όταν μιλάω για ενα θεμα και για πρόσωπα χρησιμοποιώ πάντα ονοματεπώνυμο έτσι είμαι εγώ και για τα καλά και για τα άσχημα.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλα εννοείται... Κι εγώ δεν κατηγόρησα κάποιον... Μπορει να κανει όλα αυτα που λέει μπορει και οχι... Οπως όλοι οι μαςτορες στις μέρες μας... Το ποσο ειναι αλλο καπέλο... Αλλη εργασία θα σου παρει η bmw πχ αλλη η Suzuki... Εμένα δεν μου άρεσε το ότι δεν μπορώ να ειμαι εκεί οταν θα κανει το σερβις...
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Έκανα τα ονόματα Χ. Παρακαλώ εναν διαχειριστή να μου πει αν μπορούμε να αναφέρουμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αν ναι θα βγάλω τα Χ.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έκανα τα ονόματα Χ. Παρακαλώ εναν διαχειριστή να μου πει αν μπορούμε να αναφέρουμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αν ναι θα βγάλω τα Χ.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η αναφορά ονομάτων δεν είναι φυσικά απαγορευτική.
Μπορεί όμως μια τέτοια κουβέντα να ξεφύγει πολύ εύκολα και να μπλεξουμε.
Έχουν συμβεί πολλά στο παρελθόν και μπορώ να γράφω μέχρι αύριο.
Είσαι επαγγελματίας Δημήτρη και καταλαβαίνεις.
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Αληθεια για εσας που ξερετε...τα ktm 1050, 1190 και 1250 εχουν τα ιδια θεματα συντηρησης με το 990;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αληθεια για εσας που ξερετε...τα ktm 1050, 1190 και 1250 εχουν τα ιδια θεματα συντηρησης με το 990;
1290 εννοείς και όχι 1250

Πολύ επιγραμματικά:

Η αλλαγή λαδιών είναι εύκολη στα 3 μοντέλα που αναφέρεις. Τουλάχιστον ευκολότερη από το 990.
Το φίλτρο λαδιού παραμένει το ίδιο παρεπιμπόντως με το 990.

Η μπαταρία βρίσκεται κάτω από την σέλα (σε αντίθεση με το 990).

Κατά τα άλλα για να έχεις οποιαδήποτε πρόσβαση στο 1050, 1190 & 1290 πρέπει να βγάλεις το ντεπόζιτο.
Δεν είναι δύσκολη διαδικασία αλλά θέλει χρόνο (αν και ο μηχανικός σε κάνα 20 λεπτο το έχει βγάλει).

Το σημαντικότερο είναι τα αραιότερα διαστήματα σέρβις στα 15.000 ΚΜ ή 1 χρόνος.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Έκανα τα ονόματα Χ. Παρακαλώ εναν διαχειριστή να μου πει αν μπορούμε να αναφέρουμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αν ναι θα βγάλω τα Χ.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημητρη τα πραγματα τα εχετε αναφερει αρκουντως με το ονομα τους βοηθωντας τον πρωτο συμφορουμιτη που ανοιξε το θεμα
αλλα και ολους τους υπολοιπους που εχουν εστω και στα ονειρα τους τα μεγαλα ΚΤΜ.
Και των μηχανικων τα ονοματα και οι πρακτικες εργασιας και τιμολογησης κι ολα φαινονται και κυκλοφορουν
διχως να χρειαζεται η εντος του thread δημισιοποιηση τους αποφευγοντας ολοι το οποιο ρισκο αυτη εμπεριεχει.
 

kox23

Μέλος
Όνομα
zois
Μοτό
KTM 990 Adventure
Γεια χαρά.
Ακόμη στην αναζήτηση μετα τις διακοπές αλλα τίποτα...
πέτυχα αυτο το λινκ http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_990_adventure_2007.php
ερωτηση. τα 990 μεχρι και το 2007 είχαν καρμπυρατερ??? μήπως κατι δε παει καλα με το λινκ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Γεια σας παίδες,

διαβάζοντας το νήμα για τα σερβις νομίζω τι 30 τι 40 τι 50 ευρώ ανα ώρα... το θέμα είναι τι ποιότητα υπηρεσίες παίρνεις όσον αφορά την συντήρηση αλλά και μετά (after sales). Και ώρα απο ώρα διαφέρει. Αλλη η ώρα του 100% πάνω στο μηχανάκι και άλλη η ώρα του και λίγο διάλειμμα και κανα τηλέφωνο και θα έρθει και ο αλλος πελατης μεσα κτλ.
Η ΚΤΜ έχει ενα αγωνιστικό μηχανάκι για το δρόμο, οπως η ducati την panigalle κτλ. ΦΤΗΝΑ ΔΕΝ θα είναι. Αυτό θα πρέπει να το γνωρίζει ο κάθε ιδιοκτήτης. Το ζήτημα είναι αν σε πιάνουν κορόιδο ή οχι και αν ο μηχανικός την χασούρα απ' τα αλλα στην περνάει εσένα. Επίσης υπάρχει αναλυτικο service manual από τις εταιρίες, μπορεί ο κάθε μηχανικός με μια καλή προσέγγιση να δώσει πόσες εργατοώρες χρειάζονται για την καθε συντήρηση Χ το κόστος της ώρας το όσο κάνει και μετά μιλάει ο πελατης αν έρχεται ή οχι.

Εξουσιοδοτημένα ή μη σημασία έχει η αναλογία ποιότητας/τιμής.

'Ενας επαγγελματίας μηχανικός πρέπει να είναι συνεπής. Συνέπεια είναι και να σου αλλάξει οτι λεει το μανουαλι και να την φας στα αυτιά συνέπεια είναι να σου πει αυτό θα στο αλλάξω σε 2000χλμ έχει ακόμα και να σε βοηθήσει χωρίς εκτπωσεις στην ασφάλεια.

Επαγγελματισμός ΔΕΝ είναι πχ όταν άλλαξα την λάμπα στο 990 σε ηλ/γειο και σημάδευα νυχτερίδες....
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πριν φτάσουμε στο τι είναι επαγγελματισμος ας ξεκινήσουμε με το να μας χρεωνουν για αυτά που πραγματικά μας έκαναν και όχι για χίλια δύο αλλά. Και δυστυχώς, ακόμη και σε συμφορουμιτες, έχει συμβεί αρκετές φορές το δεύτερο.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και τελικά και να πληρώνουμε σαν κορόιδα και η μηχανή μας να κινδυνεύει λόγω ελλειπους συντήρησης.
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Και τελικά και να πληρώνουμε σαν κορόιδα και η μηχανή μας να κινδυνεύει λόγω ελλειπους συντήρησης.
Είναι δυσκολο όταν δεν υπάρχει αναλυτική λίστα μηχανογραφημένη κτλ αλλά και ορθή επικοινωνία, κάτι που σπανίζει. Όποιος θέλει να βρει καλό μάστορα ψάχνει για συνεργάτη. Άμα βρει και κανένα να έχει το ίδιο όχημα ακόμα καλύτερα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γεια χαρά.
Ακόμη στην αναζήτηση μετα τις διακοπές αλλα τίποτα...
πέτυχα αυτο το λινκ http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_990_adventure_2007.php
ερωτηση. τα 990 μεχρι και το 2007 είχαν καρμπυρατερ??? μήπως κατι δε παει καλα με το λινκ?
τα τελευταια 950 ηταν μεχρι αρχες 2006 με καρμπυρατερ... απο μεσα-τελη 2006 ξεκινησε 990 με injection.
δεν βγηκε 990 με καρμπυρατερ, απ'οσο ξερω βεβαια.
 
Top Bottom