Αγορα bmw gs 1200/1250 adventure!

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα bmw gs 1200/1250 adventure...
Επειδη δεν εχω εμπειρια απο την συγκεκριμενη μηχανη,εκτος απο 4-5 φορες που εχω οδηγησει ενος γνωστου μου,ηθελα την γνωμη σας!
Η προσωπικη μου χρηση ειναι κυριως ασφαλτο,πολυ λιγες φορες θα μπω στο χωμα, αρκετες φορες εχω 2ο ατομο.επισης δεν κανω πολλα χιλιομετρα το χρονο.
Οσο αναφορα την επιλογη της μηχανης(γτ bmw?)μου αρεσει πολυ σαν μηχανη,για εμενα ειναι απο τα πρωτα κριτηρια για να αγορασω κατι!Επισης οδηγησα καποιες μηχανες στην κατηγορια και μου αρεσε περισσοτερο η bmw...τουλαχιστον στα γουστα μου...
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν για την χρηση που θελω εγω αξιζει να παω σε κατι καινουριο η σε κατι μεταχειρισμενο μετα του 2015??
αυτα για αρχη και βλεπουμε...
ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλώς να πάρεις και να το ευχαριστηθείς ό, τι και να επιλέξεις.

Το αν θα διαλέξεις καινούργια μοτοσυκλέτα, έχει να κάνει κατά πόσο συγκρίνεις το οικονομικό μέγεθος με το αντικείμενο που επιθυμείς. Πάντα μια καινούργια μοτοσυκλέτα είναι επιθυμητή, αλλά και εξίσου ένα καλό μεταχειρισμένο έχει άλλα πλεονεκτήματα.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε ελαφρώς μεταχειρισμένο γλιτώνοντας αρκετά χρήματα αλλά διατηρώντας τον ίδιο ενθουσιασμό που θα είχα με κάτι του κουτιού.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Kαλησπερα!
Για μεταχειρισμενο μονο απο 2017 και μετα.
Εγω θα πηγαινα μονο σε καινουργιο
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Διαθετω χρηματα να παρω και καινουργια αν αυτο τελικα αξιζει!
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Καλώς να πάρεις και να το ευχαριστηθείς ό, τι και να επιλέξεις.

Το αν θα διαλέξεις καινούργια μοτοσυκλέτα, έχει να κάνει κατά πόσο συγκρίνεις το οικονομικό μέγεθος με το αντικείμενο που επιθυμείς. Πάντα μια καινούργια μοτοσυκλέτα είναι επιθυμητή, αλλά και εξίσου ένα καλό μεταχειρισμένο έχει άλλα πλεονεκτήματα.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε ελαφρώς μεταχειρισμένο γλιτώνοντας αρκετά χρήματα αλλά διατηρώντας τον ίδιο ενθουσιασμό που θα είχα με κάτι του κουτιού.
αξιζει να παρω 1250 μεταχειρισμενο?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
αξιζει να παρω 1250 μεταχειρισμενο?
Βεβαίως και αξίζει, δεδομένου ότι θα έχει σημαντική διαφορά από ένα καινούργιο. Αν η διαφορά είναι μικρή τότε το καινούργιο είναι προτιμητεο.

Εχεις οδηγήσει μοτοσυκλέτες της ίδιας κατηγορίας;
Δε σου αρέσει κάποια άλλη;
Ducati?

Τι μηχανάκια είχες;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το εχω σαν τελευταια λυση!
θελεις να μου πεις γτ?να εχω μια εικονα σαν συμβουλη
εγω η αληθεια ειναι οτι κλεινω προς 1250 ελαφρως μεταχειρισμενη!
Νομίζω ότι έχουν μικρή χρηματική διαφορά και δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.
Έχω δει πολλά καινούργια μηχανάκια να τα κακομεταχειριζονται.
Ξαναλεω... Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ευρώ, χτύπα ένα καινούργιο, να μυρίζει καινουργιλα
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Βεβαίως και αξίζει, δεδομένου ότι θα έχει σημαντική διαφορά από ένα καινούργιο. Αν η διαφορά είναι μικρή τότε το καινούργιο είναι προτιμητεο.

Εχεις οδηγήσει μοτοσυκλέτες της ίδιας κατηγορίας;
Δε σου αρέσει κάποια άλλη;
Ducati?

Τι μηχανάκια είχες;
Μεταχειρισμενα που τα ψαχνω εχουν απο 19500 το φθηνοτερο...βεβαια δεν ξερω και τι πακετα εξτρα εχουν!ηθελα να ρωτησω τι να κοιταζω?
Εχω οδηγησει το ktm super adventure s 2020 ,africa twin kai tenere τελευταια μοντελα επισης.
θελω bmw!αμα δεν μου αρεσει σαν εμφανιση δεν μπορω να το καβαλησω για δικο μου...καταλαβαινεις πιστευω
τωρα δεν εχω μηχανακια,μονο ενα c50
γενικα ειχα σχεδον μηχανες κατα καιρους απο ολες τις κατηγοριες,απο husaberg μεχρι royal enfield
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Βεβαίως και αξίζει, δεδομένου ότι θα έχει σημαντική διαφορά από ένα καινούργιο. Αν η διαφορά είναι μικρή τότε το καινούργιο είναι προτιμητεο.

Εχεις οδηγήσει μοτοσυκλέτες της ίδιας κατηγορίας;
Δε σου αρέσει κάποια άλλη;
Ducati?

Τι μηχανάκια είχες;
Σταματα ρε Γιαννη θα μας ξελογιασεις τον ομοσταυλο.
Ακου εκει Ducati.
ΒΜW φιλε μου, μην τον ακους!
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Νομίζω ότι έχουν μικρή χρηματική διαφορά και δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.
Έχω δει πολλά καινούργια μηχανάκια να τα κακομεταχειριζονται.
Ξαναλεω... Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ευρώ, χτύπα ένα καινούργιο, να μυρίζει καινουργιλα
Περιπου 5000 εχουν διαφορα.αλλα δεν ξερω τι παιζει μετα πακετα?και καινουριο να παρω,τι πακετα αξιζει να βαλω?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σταματα ρε Γιαννη θα μας ξελογιασεις τον ομοσταυλο.
Ακου εκει Ducati.
ΒΜW φιλε μου, μην τον ακους!
Εντάξει, μια ερώτηση έκανα ο καψερος :oops:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περιπου 5000 εχουν διαφορα.αλλα δεν ξερω τι παιζει μετα πακετα?και καινουριο να παρω,τι πακετα αξιζει να βαλω?
πρακτικά όλες οι εισαγωγές είναι φουλ έξτρα.
η μόνη απόφαση είναι για αποσκευές αν θέλεις ή κάποια λίγα που δεν είναι στο πακέτο όπως συναγερμός.

Για μικρή διαφορά, τύπου 20,000 το μεταχειρισμένο και 24000 το καινούριο, θα πήγαινα σε καινούριο, χρηματοδοτικό, εγγύηση, ασφάλεια κλοπής, σέρβις στην τιμή κλπ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εφόσον έχεις το κασέρι πας σε καινουριο με το 3easy ride και είσαι πασιάκας.
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Αρα απο οτι καταλαβαινω η καλυτερη λυση ειναι το καινουριο...
σαφως και το περιμενα,οπως και να το κανουμε ξερεις τι αγοραζεις απο το μηδεν!
ο μονος μου ενδιασμος που εκανα και αυτη την κουβεντα ηταν οτι αν οι αναγκες μου ειναι για μια μηχανη 24000 η μπορουν να εξυπηρετηθουν με ενα κοστος τυπου 17000 5ετιας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αρα απο οτι καταλαβαιω η καλυτερη λυση ειναι το καινουριο...
σαφως και το περιμενα,οπως και να το κανουμε ξερεις τι αγοραζεις απο το μηδεν!
ο μονος μου ενδιασμος που εκανα και αυτη την κουβεντα ηταν οτι αν οι αναγκες μου ειναι για μια μηχανη 24000 η μπορουν να εξυπηρετηθουν με κοστος τυπου 17000 5ετιας...
Το μεταχειρω ,όσο καλό και να είναι ,όλο και κάτι θα χρειαστεί .
Καλύτερα να μην πονοκεφαλιασεις από την αρχή αρχή νομίζω.
 
Top Bottom