Αγορα bmw gs 1200/1250 adventure!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι αλλά χωρίς ταμπλέτα ;
Άρα πρέπει να πάει ή για τελευταία 1200αρια ('18 ) ή για 1250αρια.
Και κει όντως η τιμή είναι κοντά στο 20αρικο
Προσωπικά δεν βλέπω το γιατί να θες το τάμπλετ. Τέλος πάντων, με ξένη τσέπη συζήτηση κάνουμε, ο άνθρωπος ξέρει τι θέλει, με το καλό οτιδήποτε και αν πάρει τελικά.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Προσωπικά δεν βλέπω το γιατί να θες το τάμπλετ. Τέλος πάντων, με ξένη τσέπη συζήτηση κάνουμε, ο άνθρωπος ξέρει τι θέλει, με το καλό οτιδήποτε και αν πάρει τελικά.
Συμφωνώ σε αυτό .
Όχι ότι θα με χάλαγε να είχα τη φαντεζι οθόνη με τα χρώματα αλλά μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό θεωρώ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Συμφωνώ σε αυτό .
Όχι ότι θα με χάλαγε να είχα τη φαντεζι οθόνη με τα χρώματα αλλά μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό θεωρώ.
Στάνταρ,αλλά όλη η τεχνολογία της μηχανής σε αυτό είναι.
Αλλιώς η διαφορά 1200 με 1250 είναι ότι το τελευταίο έχει γεμίσει πλέον κι από χαμηλά .
Αν μπορείς να συμβιβαστείς και σε αυτό ,τότε χτυπα ένα 1200αρι .
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ξαναρωτάω επειδή ψάχνει γνωστός μου για πρώτης γενιάς lc, ξέρει κανείς τι προβλήματα βγάζουν?

Γιατί να πάει από 17 και μετά?
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Ξαναρωτάω επειδή ψάχνει γνωστός μου για πρώτης γενιάς lc, ξέρει κανείς τι προβλήματα βγάζουν?

Γιατί να πάει από 17 και μετά?
Εγώ που έχω 14 μετά το update που έκαναν ξέρω σίγουρα να σου που ότι έχουν κάνει 12 η 13 ανακλήσεις επιδιορθωσεις πάνω στο μηχανακι .

Αυτά που έχουν γραφτεί είναι:
1 εκκενττοφοροι που λόγο κακής παρτίδας από dealer τους έτρωγε, έχει λυθεί αποκατασταθεί
2 γκρίνια για το κιβωτιο που είναι πολύ τραχύ. Η επίσημη bmw λέει είναι οk get used to it . Από τη χρήση που έχω κάνει συμπεραίνω ότι είναι φτιαγμένο για shifter και αν δεν έχεις shifter θέλει αλλαγές με ψυχή και όχι χαλαρές
3 πηνια , που είναι κάτι που το ακούω όλη μου τη ζωή είτε είχα yamaha είτε aprikia είτε οτιδήποτε οπότε κλαιν

Μέχρι εκεί γνωρίζω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ που έχω 14 μετά το update που έκαναν ξέρω σίγουρα να σου που ότι έχουν κάνει 12 η 13 ανακλήσεις επιδιορθωσεις πάνω στο μηχανακι .

Αυτά που έχουν γραφτεί είναι:
1 εκκενττοφοροι που λόγο κακής παρτίδας από dealer τους έτρωγε, έχει λυθεί αποκατασταθεί
2 γκρίνια για το κιβωτιο που είναι πολύ τραχύ. Η επίσημη bmw λέει είναι οk get used to it . Από τη χρήση που έχω κάνει συμπεραίνω ότι είναι φτιαγμένο για shifter και αν δεν έχεις shifter θέλει αλλαγές με ψυχή και όχι χαλαρές
3 πηνια , που είναι κάτι που το ακούω όλη μου τη ζωή είτε είχα yamaha είτε aprikia είτε οτιδήποτε οπότε κλαιν

Μέχρι εκεί γνωρίζω
ΣΥΝ έναν αντικραδασμικο που έβαλαν στο μοτέρ... Νομιζω.
Δεν σημαίνει ότι είναι προβλήματα, αλλά όλες οι πρώτες εκδόσεις "υστερούν" από τις επόμενες.
Οπως συνέβη με το 2004 2007 κλπ boxer.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Στάνταρ,αλλά όλη η τεχνολογία της μηχανής σε αυτό είναι.
Αλλιώς η διαφορά 1200 με 1250 είναι ότι το τελευταίο έχει γεμίσει πλέον κι από χαμηλά .
Αν μπορείς να συμβιβαστείς και σε αυτό ,τότε χτυπα ένα 1200αρι .
Νομίζω ότι έχει γεμίσει στα ψηλά περισσότερο όπου αλλάζει ο εκκεντροφορος και όχι τόσο στα χαμηλά.

Στα χαμηλά δεν νομίζω ότι υπάρχει boxer με πρόβλημα.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
ΣΥΝ έναν αντικραδασμικο που έβαλαν στο μοτέρ... Νομιζω.
Δεν σημαίνει ότι είναι προβλήματα, αλλά όλες οι πρώτες εκδόσεις "υστερούν" από τις επόμενες.
Οπως συνέβη με το 2004 2007 κλπ boxer.
Ναι γιναν πράγματα όχι λόγο προβλημάτων αλλά λόγο γκρίνιας περισσότερο των πελατών,
και νομίζω το αποδέχεται και η ίδια η bmw .

Το δικό μου πχ μου πήρε χρόνο μέχρι να καταλάβω πως θέλει αλλαγή το σασμάν αλλά τελικά το βρήκα το κουμπί του .
Βέβαια για να με αληθείς επειδή δεν μπορώ μόνιμα να είμαι σε υπερένταση αν θα το πετύχω η οχι , πήρα ένα shifter να το πετάξω πάνω να μην ασχολουμε .
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μόνο καινούργιο και με δόσεις ...
Λήξεις !!!!!
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Θα πω κατι που ισως να μην συμφωνειτε...
Γιατι να μπεις στη διαδικασια να παρεις bmw 1250 με 20-27.000, αναλογα αν θες κουτα ή μεταχειρισμένο, με τον φόβο να μείνεις στο δρόμο ή με το άγχος (στο μεταχειρισμένο) αν εχουν περαστει οι ανακλίσεις?
Γιατί να μην πάρεις ένα οποιοδήποτε japan που ξερεις οτι δεν προκειται να σε αφησει στο δρομο;
Απλή απορία ενός σύντροχου τζαπανόφιλου!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα πω κατι που ισως να μην συμφωνειτε...
Γιατι να μπεις στη διαδικασια να παρεις bmw 1250 με 20-27.000, αναλογα αν θες κουτα ή μεταχειρισμένο, με τον φόβο να μείνεις στο δρόμο ή με το άγχος (στο μεταχειρισμένο) αν εχουν περαστει οι ανακλίσεις?
Γιατί να μην πάρεις ένα οποιοδήποτε japan που ξερεις οτι δεν προκειται να σε αφησει στο δρομο;
Απλή απορία ενός σύντροχου τζαπανόφιλου!
Δεν είναι θεμα αν είσαι φίλος με τους τζαπαν ή τους Ευρωπαίους.
Όλα μένουν και όλα κινούνται στον δρόμο.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για μένα, αν υπήρχε το χρήμα, θα έπαιρνα 1250 μτχ. Γιατί να πληρώσω το καπέλο ενός καινούργιου και σαν τι να πάθει ένα μτχ 1-2 ετών με 5-10 χιλιάδες χλμ και ΕΓΓΥΗΣΗ?

Αν δεν, τότε το χρηματοδοτικό της BMW βοηθάει.

Θα πω κατι που ισως να μην συμφωνειτε...
Γιατι να μπεις στη διαδικασια να παρεις bmw 1250 με 20-27.000, αναλογα αν θες κουτα ή μεταχειρισμένο, με τον φόβο να μείνεις στο δρόμο ή με το άγχος (στο μεταχειρισμένο) αν εχουν περαστει οι ανακλίσεις?
Γιατί να μην πάρεις ένα οποιοδήποτε japan που ξερεις οτι δεν προκειται να σε αφησει στο δρομο;
Απλή απορία ενός σύντροχου τζαπανόφιλου!
Αυτή η απορία δεν ισχύει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για μένα, αν υπήρχε το χρήμα, θα έπαιρνα 1250 μτχ. Γιατί να πληρώσω το καπέλο ενός καινούργιου και σαν τι να πάθει ένα μτχ 1-2 ετών με 5-10 χιλιάδες χλμ και ΕΓΓΥΗΣΗ?

Αν δεν, τότε το χρηματοδοτικό της BMW βοηθάει.



Αυτή η απορία δεν ισχύει.
Το τι μπορεί να πάθει μια μηχανή μέσα σε 2 χρόνια είναι μεγάλη κουβέντα.
Ο χρήστης αν δεν ξέρει τι καβαλάει, μπορεί να το καταστρέψει πολύ πιο γρήγορα.
Έχω δει gs αεροψυκτο να χρειάζεται δίσκο πλατό σε 15000 χλμ, ενώ τα περισσότερα δεν αλλάζουν πριν τις 200000 αν οδηγείς όπως πρέπει
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Για μένα, αν υπήρχε το χρήμα, θα έπαιρνα 1250 μτχ. Γιατί να πληρώσω το καπέλο ενός καινούργιου και σαν τι να πάθει ένα μτχ 1-2 ετών με 5-10 χιλιάδες χλμ και ΕΓΓΥΗΣΗ?

Αν δεν, τότε το χρηματοδοτικό της BMW βοηθάει.



Αυτή η απορία δεν ισχύει.
Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν ισχύει;
...Και μην ακουσω το κλασικο, όλα σπάνε, όλα χαλανε!
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Το τι μπορεί να πάθει μια μηχανή μέσα σε 2 χρόνια είναι μεγάλη κουβέντα.
Ο χρήστης αν δεν ξέρει τι καβαλάει, μπορεί να το καταστρέψει πολύ πιο γρήγορα.
Έχω δει gs αεροψυκτο να χρειάζεται δίσκο πλατό σε 15000 χλμ, ενώ τα περισσότερα δεν αλλάζουν πριν τις 200000 αν οδηγείς όπως πρέπει
Αυτο σημαινει οτι δεν θα το φτασεις ποτέ στα κόκκινα έστω και 2-3 φορες;
Υπάρχουν φορές που θες να πας χαλαρά αλλά και φορές που θέλεις να εκμεταλλευτείς την δύναμη του...
Πόσο πρέπει να είσαι προσεχτικός με μια τέτοια μηχανή δηλαδή;
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ξαναρωτάω επειδή ψάχνει γνωστός μου για πρώτης γενιάς lc, ξέρει κανείς τι προβλήματα βγάζουν?

Γιατί να πάει από 17 και μετά?
Το μόνο που μπορεί να βγάλει είναι πηνία.
Κλάην 12ατοκες με την πιστωτική και τέλος.
Τα 13αρια γαζωναν λόγω πιο ελαφρωμενου στροφαλου και δεν θέλαν ανάκληση στα καλάμια.
Αλλά ακόμα κιετσι ,είχε βγει ανάκληση που λογικά θα έχει κάνει ο προηγούμενος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο σημαινει οτι δεν θα το φτασεις ποτέ στα κόκκινα έστω και 2-3 φορες;
Υπάρχουν φορές που θες να πας χαλαρά αλλά και φορές που θέλεις να εκμεταλλευτείς την δύναμη του...
Πόσο πρέπει να είσαι προσεχτικός με μια τέτοια μηχανή δηλαδή;
Δεν μίλησα για κόκκινα... Και ισχύει φυσικά για όλα τα μηχανάκια η σωστή χρήση.
Η απορία σου γιατί bmw και όχι τζαπαν, βρίσκεται στο πρώτο ποστ του φίλου μας.
Το καβάλησε και του άρεσε.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Και το κτελ μπορεί να πάρει για σίγουρη επιτυχία.
Θα σου πω κατι που ισως να μην το πιστεψεις...
Ειχα suzuki gsf600s και το εδωσα με 156000 χλμ. χωρις κανενα προβλημα, παρα μονο την προγραμματισμενη συντηρηση...
Το ειχα απορεια...ελεγα δεν θα χαλασει;..:D
 
Top Bottom