Αλλαγη διπλωματος οδηγησης παλαιου τυπου(ροζ) με νεο.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εαν επιτρέπεται Κωστή θα πας Ευρωπαϊκή Ένωση ?
Γιατί στην ΕΕ δεν υπάρχει θέμα με το ροζ δίπλωμα.
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_el.htm
(αλλάξεις το "el" στο τέλος του συνδέσμου, το κάνεις ότι χώρα πας, και κρατάς το κείμενο ως pdf, για τον περίεργο μπάτσο)
Nαι Λαμπρο Βαλκανια λεω για Βουλγαρια-Ρουμανια.Θα το εκτυπωσω αυτο να το εχω μαζι γιατι και με...freddo 21€:D:p βλεπω με το ροζ χαρτι να ειμαι Αυγουστο εξω...:inlove:
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Παιδιά με το τελευταίο δίπλωμα χάρτινο που έχει το GR επάνω πας Ευρώπη. Αλλά πλέον σε μερικές δεν τα δέχονται τα ροζ και θέλουν κάρτα για να μπορούν να ελέγξουν το δίπλωμα ηλεκτρονικά και στους πόντους που μπορεί να έχεις. Το χάρτινο δεν ελέγχετε.
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Η άδεια οδήγησης πλέον πρέπει να έχει δεκαπενταετη ισχύ ώστε να αλλάζει η φωτογραφία και να φαίνονται καθαρα τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Εντέλει αν μπλέξεις σε κάποια χώρα για οποιοδήποτε λογο, θα πρέπει ν τρέχεις στο προξενείο για να ξεμπλέξει επειδή δεν έκανε Μια διαδικασία 30 ευρό.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η άδεια οδήγησης πλέον πρέπει να έχει δεκαπενταετη ισχύ ώστε να αλλάζει η φωτογραφία και να φαίνονται καθαρα τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Εντέλει αν μπλέξεις σε κάποια χώρα για οποιοδήποτε λογο, θα πρέπει ν τρέχεις στο προξενείο για να ξεμπλέξει επειδή δεν έκανε Μια διαδικασία 30 ευρό.
Αφου εχω διαβατηριο μαζι...:rolleyes:αμα μπλεξω θα πω εν τελει FARSA και τελος :D:p με βλεπω Τσιμπουκισταν για τροβαδουρο στους βαρυποινιτες...:laugh::inlove:
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
@mAthosalas
Χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις των παιδιών είναι καθαρά σε τι υπηρεσία θα πέσεις (π.χ. εγώ έκανα την δουλειά μου χωρίς διεκπεραιωτή και έκανε περίπου 3 μήνες το δίπλωμα). Αν θες πήγαινε με ένα χαρτί από κάποια κράτηση (ξενοδοχείο ή καράβι) μιας και εμένα μου είχαν ζητήσει ώστε να το κάνουν πιο γρήγορα αλλά δεν βιαζόμουν.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
με βλεπω Τσιμπουκισταν
μαθουσαλας στα συνορα....
ακολουθει συλληψη και προσαγωγη στο δικαστηριο....
μπροστα ειναι κανα δυο τρεις αλλοι κατηγορουμενοι...
ο ενας εχει κλεψει....-ποινη δικαστη ---> κοψιμο το χερι...
ο αλλος εχει βιασει και σκοτωσει.... -ποινη δικαστη ----> αποκεφαλισμος...
η σειρα του μαθο τωρα.... -ποινη δικαστη----> πηδημα και ελευθερος....

κατω στα μπουντρουμια ο μαθος εντρομος διαπιστωνει οτι οι ποινες εκτελουνται απο τον αμπντουλαχ....

φτανει η σειρα του ....και λεει .....







































αμπντουλαχ , για ενα πηδηματακι ειμαστε και εφυγα...μην μπερδευτουμε εεεεεε?????:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

:friend:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@mAthosalas
Χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις των παιδιών είναι καθαρά σε τι υπηρεσία θα πέσεις (π.χ. εγώ έκανα την δουλειά μου χωρίς διεκπεραιωτή και έκανε περίπου 3 μήνες το δίπλωμα). Αν θες πήγαινε με ένα χαρτί από κάποια κράτηση (ξενοδοχείο ή καράβι) μιας και εμένα μου είχαν ζητήσει ώστε να το κάνουν πιο γρήγορα αλλά δεν βιαζόμουν.
θα πω οτι ειμαι για ταξιδι εξωτερικο κι αν βοηθησει εχει καλως...αν πεσω ομως στον γνωστο "υπαλληλο" :rolleyes::wacky:

αστα βραστα...:vdo:
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Πήγαινε σε μια σχολή κ σε μια εβδομάδα το έχεις στα χέρια σου.Οσο για το ροζ σε επαγγελματικό δίπλωμα λόγω Π.Ε.Ι δεν ισχυει θέλει το καινούργιο.Η καθυστέρηση 2-3μηνες παράδοσης γίνεται γιατί φτιάχνεται ή ελέγχεται από την Γ.Α.Δ.Α λόγω της ψηφιακής φωτογραφίας..αν έχω καταλάβει καλά.Για εξωτερικό αν έχει λήξει δεν ισχύει η βεβαίωση που σου δίνουν μόνο για Ελλάδα..αυτα

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
καλημέρα σας
Ζούμε σ ένα κράτος που η γραφειοκρατία ζει και βασιλεύει , αλλά να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι εγώ έκανα αίτηση αντικατάστασης στις 13/06 και σήμερα παρέλαβα το νέο δίπλωμα χωρίς το 20αρικακι και χωρίς να έχω μπάρμπα στη Κορώνη. Μου είπαν σε 20 μέρες να πάω πήγα σε 25 και σε 10 λεπτά είχα φύγει!
Τους ευχαριστώ λοιπόν !
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω πάντως δεν ειχα κανενα θεμα με το ροζ χαρτινο διπλωματακι, και πηγα και σε χωρες μη Ε.Ε οπως Μολδαβια Ουκρανια, κανεις δεν μου ειπε το παραμικρο!
Ουτε καν οι Ουκρανοι αστυνομικοι που λαδωσα :eek: :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stavros_CBR

Μέλος
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
CBR
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση πως βάση νόμου η αντικατάσταση διπλώματος από το τρίπτυχο σε κάρτα έχει περιθώριο ως και το 2031. Άρα αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχεις θέμα έστω και αν είναι εκτός Ε.Ε.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση πως βάση νόμου η αντικατάσταση διπλώματος από το τρίπτυχο σε κάρτα έχει περιθώριο ως και το 2031. Άρα αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχεις θέμα έστω και αν είναι εκτός Ε.Ε.
Ναι κατι τετοιο ισχυει (δεν θυμαμαι ακριβως την χρονολογια)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιδιά επειδή οι περισσότεροι ίσως να μην γνωρίζετε...

Το 20ράκι, 10αράκι ή 15ράκι και ότι άλλο σας ζητάνε δεν μπορεί να πιάσει τόπο καθώς τα νέα διπλώματα οδήγησης δεν "τυπώνονται" από το υπουργείο συγκοινωνιών αλλά από την Αστυνομία (συγκεκριμένα σε εγκαταστάσεις στη Καισαριανή).
Θα έχετε δει πως είναι "εξοπλισμένο" με διάφορα στάνταρ ασφαλείας (υδατογραφήματα κτλ) και γιαυτό και η φωτογραφία είναι η ίδια που χρησιμοποιούν για τα διαβατήρια.
Οι όποιες καθυστερήσεις αφορούν αυτό το κομμάτι και δεν μπορεί να παρέμβει καμία σχολή οδήγησης κτλ. Το μόνο που μπορούν να κερδίσουν "αυτοί" είναι να ενημερωθούν εγκαίρως πως η νέα άδεια οδήγησης πήγε στο υπουργείο και εκκρεμεί η τελική αποστολή της.
Με άλλα λόγια είτε κάνει 20 μέρες, είτε κάνει 40 μέρες, είτε κάνει 70 μέρες αυτό που θα κερδίσετε είναι άντε 2 μέρες (18, 38 ή 68 αντίστοιχα). Για αυτές τις 2 μέρες θα έχετε δώσει γρηγορόσημο... αξίζει;

Η περιφέρεια καθυστερεί γιατί έχει ενδιάμεσες υπηρεσιακές αποστολές μεταξύ των παραρτημάτων του υπουργείου, σε αυτή τη περίπτωση -αν βιάζεσαι- μπορείς να το τρέξεις μόνος σου στην Αθήνα ή να το αναθέσεις σε σχολή οδηγών οι οποίοι θα σου πάρουν το 20άρικο για την αμοιβή του διεκπεραιωτή που θα κάνει τη δουλειά στην ουσία και όχι για λόγους ταχύτητας.

Συνήθως η διαδικασία στην Αθήνα παίρνει 20 με 25 μέρες και δεν έχει καμία σημασία το γρηγορόσημο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση πως βάση νόμου η αντικατάσταση διπλώματος από το τρίπτυχο σε κάρτα έχει περιθώριο ως και το 2031. Άρα αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχεις θέμα έστω και αν είναι εκτός Ε.Ε.
Για κάνε μια ερώτηση στην ΕΛΠΑ. Θα δεις πως έχουν αναφορές πως υπάρχουν χώρες που ΔΕΝ αναγνωρίζουν το τρίπτυχο και αν πέσεις σε στραβόξυλο ευρώ-αστυνομικό.... ακόμη και αν έχεις δίκιο... άστο!

Εγώ το έκανα Ευρωπαϊκό και είμαι ήσυχος!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η άδεια οδήγησης πλέον πρέπει να έχει δεκαπενταετη ισχύ ώστε να αλλάζει η φωτογραφία και να φαίνονται καθαρα τα χαρακτηριστικά του προσώπου.
Ερώτηση: εγώ άλλαξα το χάρτινο ροζ σε νεου τύπου (στυλ πιστωτικής κάρτας) μέσω ΚΕΠ το 2010.
Το δίπλωμα μου έχει ημερομηνία λήξης το 2046 (όταν θα κλείσω με το καλό τα 65).

Πρέπει να κάνω κάτι?
Είμαι ΟΚ με αυτό το δίπλωμα ή πρέπει να το ξανα αλλάξω?

Please οχι εικασίες παρά μόνο αν γνωρίζει κάποιος έγκυρα, αλλιώς να τηλεφωνήσω σε μερικές σχολές οδηγών ή να περάσω από υπουργείο μεταφορών να ρωτήσω.
 

GSALEXAN

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW 1150GS/02
Εισαι ΟΚ....για την συγκεκριμμένη αλλαγή γίνεται η κουβεντα !
 

chaosm

Μέλος
Ερώτηση: εγώ άλλαξα το χάρτινο ροζ σε νεου τύπου (στυλ πιστωτικής κάρτας) μέσω ΚΕΠ το 2010.
Το δίπλωμα μου έχει ημερομηνία λήξης το 2046 (όταν θα κλείσω με το καλό τα 65).

Πρέπει να κάνω κάτι?
Είμαι ΟΚ με αυτό το δίπλωμα ή πρέπει να το ξανα αλλάξω?

Please οχι εικασίες παρά μόνο αν γνωρίζει κάποιος έγκυρα, αλλιώς να τηλεφωνήσω σε μερικές σχολές οδηγών ή να περάσω από υπουργείο μεταφορών να ρωτήσω.
Άμα αγχώνεσαι από τώρα για το 2046....
 
Top Bottom