"Αναζωογόνηση" Africa Twin XRV 650

Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Παναγιωτη, οτι και να πω για την αγαπη και το μερακι που εβαλες στο εγχειρημα-ονειρο ειναι λιγο... το 650 ηταν και στην δικη μου λιστα επιλογων... τωρα που το σκεφτομαι δεν νομιζω οτι το εχω βγαλει απο την λιστα... ευχομαι να 'χεις πολλα και καλα ON και OFF χιλιομετρα... :ok::ok::ok:
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Εκτός από αυτά που φαίνονται, υπάρχει και μια μεγάλη λίστα από αυτά που έγιναν αλλά δεν φαίνονται:
  • Καινούργια αλυσιδογράναζα
  • Δίσκοι συμπλέκτη
  • Περιέλιξη πηνίων
  • Αντικατάσταση όλων των ρουλεμάν
  • Πλήρες σέρβις με ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή μπουζιών και όλων των υγρών
  • Καθαρισμός και ρύθμιση καρμπυρατέρ, φίλτρο αέρα DNA
  • Καινούργιες δισκόπλακες και τακάκια μπρος-πίσω
  • Μπροστινά ελατήρια ohlins
  • Αλλαγή στις προστατευτικές φυσούνες στα καλάμια με μπλε (το "μαμά χρώμα)
  • Αλλαγή θήκης στις ηλεκτρονικές (είχε γίνει ανάκληση αλλά ο τότε ιδιοκτήτης προφανώς δεν την έκανε)
  • Μπαταρία
Όσο όμως γινόταν όλα αυτά τα θεάρεστα στην Ανατολική Φραπεδούπολη (Καλαμαριά), εγώ δεν έμεινα με σταυρωμένα χέρια και έτσι αποκτήθηκαν:
  • Πλήρες σετ από τα "μαμά" αυτοκόλλητα (που θα σκαναριστούν επαγγελματικά για να τα έχω στο αρχείο αν ποτέ κάποιος τα χρειαστεί)
  • Τα σφουγγαράκια που αγκαλιάζουν τα όργανα (αλλά το δεξί που περιέχει και το θερμόμετρο δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αν κάποιος έχει κάτι υπ' όψη του θα ήμουν βαθύτατα υπόχρεος)
  • Κάγκελα (Νίκελ...... δεν ξέρω αν θα πρέπει να τα κάνω άσπρα ή μαύρα)
  • Θερμίστορ επισκευής δεικτών βενζίνης (ευχαριστώ Manuel)
  • Καπάκι ουράς μιας και το δικό μου το είχε σημαδέψει άσχημα αυτός που έπιασε το κινεζομπαούλο με ξυλόβιδες (ευχαριστώ Ελίνα - Vaelsod)
  • Και, βρέθηκε άνθρωπος που είχε μανίσια σέλα σε πολύ καλή κατάσταση και ήθελε να τις ανταλλάξουμε (ευχαριστώ Γιώργο - Ravendark)
Και μιας και πιάσαμε την απονομή των Όσκαρ, να ευχαριστήσω ξανά το NFS team για την άψογη δουλειά πέρα και πάνω από την απλή επαγγελματική σχέση.Επίσης να ευχαριστήσω όσους επί έναν σχεδόν χρόνο με βοήθησαν στην αναζήτηση της μηχανής, μαζεύοντας πληροφορίες και βλέποντας μηχανάκια σε Πάτρα, Πειραιά, Κρήτη, Θεσσαλονίκη κλπ, είτε βρίσκοντας γνωστούς που το έκαναν για μένα. Μιχάλη (FlyingInADream), Γιάννη (ksino1100), Κώστα (icelover), Μαρίλυ (Μαρίλυ), Παναγιώτη (ΑΛΛΟΣ), σας ευχαριστώ από βάθους καρδίας.

Εντός των ημερών ξεκινάει η τρίτη και τελευταία φάση που προβλέπει πλήρες βάψιμο στα εργοστασιακά χρώματα και προδιαγραφές.
το σφουγγαρακι που ψαχνεις ειναι ιδιο με του 750?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Να συμπληρώσω πως όλα τα γνήσια αυτοκόλλητα πριν τοποθετηθούν θα σκαναριστούν από φίλο τζαμά με επαγγελματικό σκάννερ (που κάνει και αυτοκόλλητα για τα τζάμια που τοποθετεί) και θα υπάρχουν αποθηκευμένα σε ψηφιακή μορφή (αχρείαστα να 'ναι) στην διάθεση όποιου τα χρειαστεί.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
ΜΠΡΑΒΟ ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ !
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Ίσως να είναι ίδιο με του πρώτου 750. Του δεύτερου ('93 - ) δεν είναι. Μήπως γνωρίζουν υπόλοιποι κάτοχοι;
υπαρχει στο fb ομαδα με την ονομασια Rock 'n' Sold με αγγελιες μηχανων και ανταλλακτικων...https://www.facebook.com/groups/906211779394805/
κανε και εκει μια ερωτηση... ποτε δεν ξερεις...
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
@παναγιωτη* στο καρ θα βρεις στα ανταλλακτικά ένα παλικάρι που πουλάει σφουγγάρια καινούργια με 15 ευρό και ο ίδιος έχει και όργανα "άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε" τραγουδιστά η τελευταία παράγραφος ...... :p
Με 40 ευρό αλλά από ότι κατάλαβα θα περιμένεις αλλά 4 χρόνια για να τις βγάλεις πίνακα ΕΘΕΑ .....
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
@παναγιωτη* στο καρ θα βρεις στα ανταλλακτικά ένα παλικάρι που πουλάει σφουγγάρια καινούργια με 15 ευρό και ο ίδιος έχει και όργανα "άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε" τραγουδιστά η τελευταία παράγραφος ...... :p
Με 40 ευρό αλλά από ότι κατάλαβα θα περιμένεις αλλά 4 χρόνια για να τις βγάλεις πίνακα ΕΘΕΑ .....
Μπρέ, το τραγούδησα, αλλά το παλικάρι με τα χρωματιστά όργανα δεν βρίσκω. Κάνα link παίζει;

Πινακίδες κανονικές και κυκλοφορία καθημερινά μόλις το φτιάξω. Το πήρα για να το χαρούν και τα μάτια μου και ο κ@λος μου.......
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
:) θα σου βρω το τηλ και θα στο δωκω να το ευχαριστηθείς. .. Καλά και εγώ αυτό κάνω, κάθε μέρα την βολταρο αλλά όταν θα έρθει η ώρα τις θα γίνει ιστορικια. ...

:):):):):)
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Σήμερα έβαλα και αυτόν τον ανορθωτή με 2 χρόνια εγγύηση .....από το πρώτο λεπτό δείχνει πολύ καλύτερα στα ρεύματα φώτα κτλ κτλ






Και είναι ποιο γκομπλε από ποτε!!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σήμερα έβαλα και αυτόν τον ανορθωτή με 2 χρόνια εγγύηση .....από το πρώτο λεπτό δείχνει πολύ καλύτερα στα ρεύματα φώτα κτλ κτλ






Και είναι ποιο γκομπλε από ποτε!!!

  1. Χειροποίητος ο ανορθωτής; Πόσο και πόθεν έσχες;
  2. Δες την θήκη των ηλεκτρονικών, ο θέση τους υπήρξε αιτία πολλών κακών. Έχει επανασχεδιαστεί ώστε οι ηλεκτρονικές να μπαίνουν πλαγιασμένες και να μην κινδυνεύουν οι φίσες τους από την σέλα, υπάρχει ετοιμοπαράδοτη σαν ανταλλακτικό με ελάχιστο κόστος (κάτω από 20€).
  3. Το κίτρινο μανταλάκι στην απλώστρα είναι τελείως παράταιρο, να αντικατασταθεί πάραυτα με κόκκινο, λευκό ή μπλέ σκούρο.........
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
  1. Χειροποίητος ο ανορθωτής; Πόσο και πόθεν έσχες;
  2. Δες την θήκη των ηλεκτρονικών, ο θέση τους υπήρξε αιτία πολλών κακών. Έχει επανασχεδιαστεί ώστε οι ηλεκτρονικές να μπαίνουν πλαγιασμένες και να μην κινδυνεύουν οι φίσες τους από την σέλα, υπάρχει ετοιμοπαράδοτη σαν ανταλλακτικό με ελάχιστο κόστος (κάτω από 20€).
  3. Το κίτρινο μανταλάκι στην απλώστρα είναι τελείως παράταιρο, να αντικατασταθεί πάραυτα με κόκκινο, λευκό ή μπλέ σκούρο.........
Ρε το είδες το μανταλάκι. ?..:oops:

Παρατηρητικος. .......:);) Λοιπόν ο ανορθωτης είναι από αυτόν http://www.sxelectronics.gr/sx1g.htm εδώ έχω δει πολύ καλές κριτικές και όντος έχει διαφορά με τον ανορθωτή....είναι ελληνικός ο ανορθωτής. ....


Για τις ηλεκτρονικές φίλε εδώ και πολύ καιρό μου κάνει μαλάκιες και δεν μπορούσα να καταλάβω από που τελικά μετά από πολύ ψάξιμο το ανακάλυψα προχτές και μου το επιβεβαιώσε ο ηλεκτρολόγος που πήγα και πήρα τον ανορθωτή. ...Αυτό που μου λες για την βάση την λαστιχένια που θα την βρω???
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Τα λε7 είναι 109 ευρό ξέχασα να σου πω .....Καλή τιμή πιστεύω τι στιγμή που ένας sun έχει 150 και βάλε.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Την βάση την πήρε ο μηχανικός μου από τον Δαβανόπουλο στην Θεσσαλονίκη (αντιπρόσωπος Χόντα). Από δευτέρα θα πάω στον μπογιατζή και θα την φωτογραφίσω.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Οκ Παναγιώτη περιμένω να την δω φώτο. ...εάν δεν καταφέρω να την βρω εδώ θα κάνεις τον κόπο να μου την στείλεις? ???
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
5K για Αφρικα,με τιποτα.
600 ευρω για ενα Gpz 900,Μοτερ απο ZZR 1100 αναρτησεις /ψαλιδια κλπ απο ZZR ή ZX12 μπρος πισω και θα μενανε και ρεστα για ταξιδια.
Επι της ουσιας τωρα η αγορα του Θεολογου ειναι κατα πολυ πιο συμφερουσα.;)
Πολλά τα λεφτα Παναγιωτη
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Μάνο καλά τα λες αλλά όταν βάζεις στο μυαλό να στήσεις κάτι από την αρχή δεν υπάρχει χρηματικό όριο. ....να πω για μένα ........ακριβώς όπως ξεκινάει ο Παναγιώτης από πάνω το θέμα έτσι και γω, ήταν ένα μηχάνημα που το έκανα κέφι παρααααα πολυ, για λόγους τότε "πιτσιρικάς" δεν το πήρα ποτέ .....Και ερχόμαστε στο παρόν, τώρα ήθελα να το υλοποιήσω το όνειρο και έτσι το έβαλα μπροστά στις αρχές του χρόνου. ....με μεγάλο κόπο και ψάξιμο κατάφερα να το βρω στο καρ. Να φανταστείς ούτε φώτο το είχε και του λέω ρε φίλε ούτε φώτο δεν το έχεις πως θες να το πουλήσεις? Δεν το έχω με τις φώτο .....μου απαντάει. .και πάω .... το βλέπω πεντακάθαρο για τα χρόνια του....έχει αλλάξει και δίσκους σέρβις στα καρμπιρατερ του κάνω και το σχετικό παζάρι και το τσιμπαω στα 700 ευρό. Τα υπόλοιπα τα βλέπετε και τα ξέρετε πολύ προσωπική δουλειά ..και να το αποτέλεσμα.

 
Top Bottom