Αυτοκινητοδρομος Ε65 Ξυνιαδα-Τρικαλα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλοι καλά τα λέτε!
Η ασφάλεια είναι που μας "οδηγεί" σε αυτοκινητόδρομους, ειδικά με τη μηχανή. Με το αυτοκίνητο και γυναικόπαιδα μέσα, είναι ούτως ή άλλως μονόδρομος....
Νύχτα, με κούραση, με βροχή, με όλα αυτά μαζί ή με ένα από αυτά, πας αυτοκινητόδρομο!

Ειλικρινά με εκπλήσσει αυτό που είπε ο Γιώργης @XLGeorge .... :(
Είναι κυριολεκτικά κλοπή να βάζεις διόδια σε ένα ημιτελές έργο (το οποίο βέβαια το ζούμε 50 χρόνια στην Ελλάδα στις ΕΟ Αθήνα -Πάτρα και Αθήνα - Θεσ/νίκη) αλλά πρόσφατα είχαν αλλάξει πρακτική. Όλοι οι νέοι δρόμοι (Εγνατία, Ιονία, Τρίπολη-Καλαμάτα) απέκτησαν διόδια αφού τέλειωσαν, τουλάχιστον στο 80%. Αυτό το έργο τώρα είναι στο 1/3.... Κρίμα!


Το άλλο που λέει ο Κώστας @gsmaniac , είναι σωστό αν το δεις ακριβώς όπως το λέει.
Αν το δεις σφαιρικά (ότι έχουμε τα ακριβότερα και πλέον άδικα τέλη κυκλοφορίας στην Ευρώπη, συν τα τεκμήρια κλπ για τα ΙΧ και τις μηχανές) τότε τα διόδιά μας είναι επίσης πιο ακριβά!!!
Πέραν τούτου, ειδικά στις χώρες που λέει ο Κώστας, αν επιλέξεις "όχι διόδια", μπορείς κάλλιστα και να κινείσαι παράλληλα (τονίζω το παράλληλα) με την ΕΟ, στον παράδρομο. Ο οποιος βέβαια είναι ασφαλής, με καλό οδόστρωμα και κυκλικούς κόμβους στις διασταυρώσεις και δίχως τυφλές εξόδους χωραφιών κλπ.... Είναι βέβαια πιο αργός, αλλά όχι τραγικά. Συνεπώς πας ΕΟ για τη γρήγορη και ασφαλή μετακίνηση κι ασφαλώς αυτό το πληρώνεις. Από την άλλη όμως, δε χάνεις σε ασφάλεια κινούμενος στον παράδρομο, μόνο χρόνο. Λογικό το κόστος λοιπόν.
Καμία σχέση όλα αυτά με εμάς εδώ, που αν θέλω να μην πληρώσω υποχρεούμαι σε οδήγηση επί τραγικών οδών, επικίνδυνων και πολύ αργών σε χρόνο!!!

Τες παν...
Έχουμε συνηθίσει :(

Καλή χρονιά ρεεεε
Και βουρ στα βουνα :)
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ανεβοκατέβει αρκετές φορές στην Άρτα από τα Γιάννενα με την μηχανή. Πάντα επέλεγα τον παλιό δρόμο.


Περίμενα ότι τώρα με την Ιονία, θα είχε πολύ λιγότερη κίνηση.
Ε, δεν πίστευα στα μάτια μου με το πόση κίνηση είχε τελικά!
Όχι μόνο αυτοκίνητα, αλλά και πολλά φορτηγά επιλέγουν να πάνε από εκεί! :eek::(

Δεν μου κάνει και τόση εντύπωση είναι η αλήθεια. Τα διόδια της Ιονίας είναι πανάκριβα! Εκτός αυτού, έχω ακούσει ότι οι οδηγοί φορτηγών διαμαρτύρονται, επειδή η Ιονία έχει πολλές ανηφόρες και κατηφόρες, που αυξάνουν την κατανάλωση καυσίμων και ταλαιπωρούν τα οχήματα τους.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ανεβοκατέβει αρκετές φορές στην Άρτα από τα Γιάννενα με την μηχανή. Πάντα επέλεγα τον παλιό δρόμο.


Περίμενα ότι τώρα με την Ιονία, θα είχε πολύ λιγότερη κίνηση.
Ε, δεν πίστευα στα μάτια μου με το πόση κίνηση είχε τελικά!
Όχι μόνο αυτοκίνητα, αλλά και πολλά φορτηγά επιλέγουν να πάνε από εκεί! :eek::(

Δεν μου κάνει και τόση εντύπωση είναι η αλήθεια. Τα διόδια της Ιονίας είναι πανάκριβα! Εκτός αυτού, έχω ακούσει ότι οι οδηγοί φορτηγών διαμαρτύρονται, επειδή η Ιονία έχει πολλές ανηφόρες και κατηφόρες, που αυξάνουν την κατανάλωση καυσίμων και ταλαιπωρούν τα οχήματα τους.
Στις αρχές του καλοκαιριού κάηκε ένα φορτηγό μεταφορικής εταιρείας και ένα ΙΧ ευτυχώς χωρίς θύματα. Τα μεγάλα οχήματα καταπονούνται στις μεγάλες κατηφόρες επειδή χρησιμοποιούν σεβρόφρενο. Το ΙΧ απ ότι άκουσα πήρε φωτιά από κολλημένο θερμοστάτη σε ανηφόρα (προφανώς ήταν παλαιό όχημα και κακοσυντηρημένο). Ας ελπίζουμε να συνεχίσει να έχει μειωμένη κίνηση η Ιόνια οδός μπας και αλλάξουν τιμολογιακή πολιτική στα διόδια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προχειροφτιαγμένη η Ιονία...!
Ανηφόρες/κατηφόρες βάσανο για φορτηγά και παλιά ΙΧ, σκοτεινή κι εκτεθειμένη σε αέρα σε μεγάλα κομμάτια. Και χωρίς -προς το παρόν τουλάχιστον- τουαλέτες...
Αλλά τα διόδια, αλίμονο !!!:eek::punch::punch:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Προχειροφτιαγμένη η Ιονία...!
Ανηφόρες/κατηφόρες βάσανο για φορτηγά και παλιά ΙΧ, σκοτεινή κι εκτεθειμένη σε αέρα σε μεγάλα κομμάτια. Και χωρίς -προς το παρόν τουλάχιστον- τουαλέτες...
Αλλά τα διόδια, αλίμονο !!!:eek::punch::punch:
Τις τουαλέτες λες μόνο; Το ότι από αμφιλοχια μέχρι αντιριο, δεν υπάρχει βενζινάδικο για δείγμα, που το βάζεις;;;
Έκανα παράκαμψη 40 χλμτρων για να βρω ένα βενζινάδικο, και ήμουν με την ψυχή στο στόμα!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τις τουαλέτες λες μόνο; Το ότι από αμφιλοχια μέχρι αντιριο, δεν υπάρχει βενζινάδικο για δείγμα, που το βάζεις;;;
Έκανα παράκαμψη 40 χλμτρων για να βρω ένα βενζινάδικο, και ήμουν με την ψυχή στο στόμα!!!!!
Ναι σωστά!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Από Γιάννενα μέχρι Αντίρριο
αν θυμαμαι καλα,φτιαχνουν ενα σταθμο εκει κοντα στον κομβο της φιλιπιαδας....
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Σ αυτη τη χωρα εν τελει δεν μας αρεσει τιποτα

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τις τουαλέτες λες μόνο; Το ότι από αμφιλοχια μέχρι αντιριο, δεν υπάρχει βενζινάδικο για δείγμα, που το βάζεις;;;
Έκανα παράκαμψη 40 χλμτρων για να βρω ένα βενζινάδικο, και ήμουν με την ψυχή στο στόμα!!!!!
Μαλλον κακως.Σε καθε κομβο μεγαλης πολης,Αγρινιο,Αμφιλοχια,Αρτα και Φιλιπιαδα,εχει πολυ κοντα στα 2-3 χλμ,βενζιναδικο.Επισης επι της Ιονιας στην Φιλιπιαδαα,συντομα θα λειτουργησει ο σταθμος.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μαλλον κακως.Σε καθε κομβο μεγαλης πολης,Αγρινιο,Αμφιλοχια,Αρτα και Φιλιπιαδα,εχει πολυ κοντα στα 2-3 χλμ,βενζιναδικο.Επισης επι της Ιονιας στην Φιλιπιαδαα,συντομα θα λειτουργησει ο σταθμος.
Τις προαλες που ήμουν εκεί, από Τζουμερκα, χωριο Φραστα, βγηκα Αρτα και πέρασα την Αμφιλοχια. Από εκεί και μετά κοιτούσα για βενζινάδικο, γιατί πιο πριν, δεν το βιαζομουν! Στην Αρτα και στην Αμφιλοχια, εννοείται ότι έχει. Επάνω στην εθνική όμως, γιοκ. Ούτε rest area έχει, ούτε τίποτα.
Τα διόδια όμως, τα έχουν βάλει αμεσως.........
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σ αυτη τη χωρα εν τελει δεν μας αρεσει τιποτα

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα μας άρεσε κάτι, αν υπήρχε προγραμματισμός, ήθος και τάξη. Αναλγησία, προχειρότητα, κλεψιά, και πονηριά....... ναι, δεν μας αρέσει!!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τις προαλες που ήμουν εκεί, από Τζουμερκα, χωριο Φραστα, βγηκα Αρτα και πέρασα την Αμφιλοχια. Από εκεί και μετά κοιτούσα για βενζινάδικο, γιατί πιο πριν, δεν το βιαζομουν! Στην Αρτα και στην Αμφιλοχια, εννοείται ότι έχει. Επάνω στην εθνική όμως, γιοκ. Ούτε rest area έχει, ούτε τίποτα.
Τα διόδια όμως, τα έχουν βάλει αμεσως.........
Στην Φραστα ειχε,υποθετω οτι το ειδες.Και στην εξοδο του Αγρινιου το ιδιο.Σιγουρα δεν ητανε επανω στην Ιονια,αλλα δεν χρειαζοτανε να κανεις και 40 χλμ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στην Φραστα ειχε,υποθετω οτι το ειδες.Και στην εξοδο του Αγρινιου το ιδιο.Σιγουρα δεν ητανε επανω στην Ιονια,αλλα δεν χρειαζοτανε να κανεις και 40 χλμ.
Εκεί εννοείται είχε. Απλά, σκέφτηκα "έξω" απ'την Ελληνική πραγματικότητα:rolleyes:! Λέω, "δεν χρειάζομαι άμεσα βενζίνη, θα βάλω πιο κάτω". Είχα μπει στην ιονια οδο εν τω μεταξυ, πέρασα και την Αμφιλοχια και μετά...... κλαφτα Χαραλαμπεo_O. Αν ήξερα από τα Τζουμερκα, ότι στην Ιονια οδό δεν έχει βενζινάδικο για δείγμα, ούτε σε φωτογραφία, θα είχα βάλει από Φραστα, από Αρτα, Αγρινιο κτλ κτλ κτλ..... Τώρα πια.... ξερω!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εκεί εννοείται είχε. Απλά, σκέφτηκα "έξω" απ'την Ελληνική πραγματικότητα:rolleyes:! Λέω, "δεν χρειάζομαι άμεσα βενζίνη, θα βάλω πιο κάτω". Είχα μπει στην ιονια οδο εν τω μεταξυ, πέρασα και την Αμφιλοχια και μετά...... κλαφτα Χαραλαμπεo_O. Αν ήξερα από τα Τζουμερκα, ότι στην Ιονια οδό δεν έχει βενζινάδικο για δείγμα, ούτε σε φωτογραφία, θα είχα βάλει από Φραστα, από Αρτα, Αγρινιο κτλ κτλ κτλ..... Τώρα πια.... ξερω!!!
αμα ήσαν στο AdvONride 2017, θα ήξερες....:cool:
Τα είχα γράψει αναλυτικά κι είχα πει πού θα βάλουμε μπερζίνα κατεβαίνοντας από Τζουμέρκα, υπολογίζοντας κι όσους (τελικά δεν..., αλλά το είχα σκεφτεί) θα προτιμούσαν Ιονία.

Πλάκα κάνω, έτσι.:D

Θέλει προγραμματισμό ο ανεφοδιασμός στην Ιονία, το ίδιο είναι και στην Εγνατία (τουλάχιστον παλιότερα που τη χρησιμοποιούσα). Είχα μείνει και μ αυτοκίνητο από Καβάλα προς Ρεντίνα κάποτε....

Προς το παρόν μόνο οι Αθηνα-Θεσ/νικη, Αθήνα -Πάτρα, Αθηνα-Καλαμάτα είναι μια χαρά σ αυτό το θέμα. Δε μένεις ποτέ.
Αν ξέρει κάποιος τελευταία νέα για την Εγνατία, ας πει. Πάντως στο Γιάννενα-Θεσ/νικη πρέπει να βγεις στα Γρεβενα στο μεγάλο γνωστό της Shell. Μετά προς Αλεξ/πολη δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Παλιά είχε θέμα μεγάλο κι εκεί.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σ αυτη τη χωρα εν τελει δεν μας αρεσει τιποτα

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μας αρέσει, αλλά όταν υπάρχουν αρνητικά να μην ειπωθούν;
Ειδικά με την ταυτόχρονη ύπαρξη των ακριβότερων διοδίων!
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Μας αρέσει, αλλά όταν υπάρχουν αρνητικά να μην ειπωθούν;
Ειδικά με την ταυτόχρονη ύπαρξη των ακριβότερων διοδίων!
Ειθισται να αναφερονται μονο τ αρνητικα

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειθισται να αναφερονται μονο τ αρνητικα

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχουν γραφεί τα θετικά (ξεκινώντας από το 1ο κιόλας ποστ στο θέμα) , που είναι εξάλλου αυτονόητα - ήτοι η ανάγκη ύπαρξης των αυτοκινητόδρομων.
Γνωστό δεκαετίες το θέμα κι ήρθε η ώρα να υλοποιηθούν όλα αυτά.
Όταν υλοποιούνται ατελώς, ημιτελώς, με λάθος σχεδιασμό, με υπέρογκες χρεώσεις χρήσης παρόλες τις ατέλειες, ε να μην το πούμε;

Καλή χρονια :)
 
Top Bottom