Διακοπές σε 990 adv

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κοίτα όλες τις συνδέσεις γύρω απο εδώ.
Εχε το νού σου για χαλαρά ή οξειδωμένα άκρα κ επαφές.







Η αντλία σαφώς κ σερβισάρεται.
Βγαίνει το σώμα ολόκληρο απο το τεπόζιτο ,γίνεται κομμάτια ,καθαρίζονται τα πάντα ,και αλλάζονται τα 2 φίλτρα που εμπεριέχονται στο σώμα.
(1 πλαστικό σακκουλάκι κι 1 χάρτινο)




Η οποία κατά το δέσιμο ,θέλει μεγάλη προσοχή κ λεπτομέρεια ωστε να κουμπώσουν όλα σωστά μεταξύ τους ,αλλιώς υπάρχει πιθανότητα εσωτερικής διαρροής ,με αποτέλεσμα αυξομειώσεων στην πίεση καυσίμου προς τα σώματα ,και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν αρυθμίες λειτουργίας ,κομπιάσματα ψηλά σαν κι αυτό που περιγράφεις ,καθώς και EFI που ανάβει κ σβήνει αναλόγως συνθηκών.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
υποψιν για τα φιλτρα,οταν εβαλα το ρεζερβουαρ πισω,ψιλιτσακισε το σωληνακι βενζινας και εκανε τα ιδια συμπτωματα.....κοιτα οτι λενε οι φιλοι αν κουμπωσαν ολα καλα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
σαν ματράκας δεν έκανε σε καμία περίπτωση....
Ο ήχος είναι λίγο πιο ελαφρύς, όχι περίεργος.
Το πρόβλημα εμφανίζεται και φεύγει, δεν το κάνει συνέχεια.
Όταν το παρουσιάζει κάποιες φορές είναι για αρκετά δευτερόλεπτα συνεχόμενα και κάποιες για δέκατα του δευτερολέπτου.
Στο ρελαντί, όταν το κάνει ρίχνει τις στροφές σε σημείο που πάει να σβήσει...
Ούτε είναι κάτι σαν μπέρδεμα και δεν έχει να κάνει αν πατάω γκάζι.
Ανοίγει σαν να του λείπουν άλογα.
Αν ανοίξω το γκάζι απότομα από ρελαντί όχι δεν σβήνει.

Όταν επιταχύνω και το κάνει αυτά τα δέκατα του δευτερολέπτου μειώνεται η επιτάχυνση λες και πηδάει ένα δόντι η αλυσίδα.
Όχι κάποιον κραδασμό από γρανάζι αλλά σαν αίσθηση επιτάχυνσης σου λέω...Εκεί που περίμενες μια ροή στην κίνηση κάτι το σταματάει...
Στο καπάκι αν θα δουλέψει κανονικά θα νιώσεις πάλι την αναμενόμενη επιτάχυνση, οπότε όλο αυτό μεταφράζεται σε ένα κόμπιασμα....
Αυτο ακριβως το σκηνικο πλην του ρελαντι ηταν στο GS αισθητηρας θεσης εκκεντροφορου.
Απο τον πολυ ελεγχο θεσεων κ αισθησεων θα παμε...

adv phone
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Επανέρχομαι με νεότερα....

Άλλαξα μπουζί, δοκίμασα άλλη μπουζόπιπα καθάρισα τα φίλτρα βενζίνης και πάλι τα ίδια....

Εδώ και 10 μέρες είναι σε μηχανικό KTM.

Διαπίστωσε και αυτός ότι μετά από λίγο χρόνο αφού παίρνει μπρος δουλεύει μονοκύλινδρα.

Τσεκάραμε αντλία βενζίνης και είναι OK.

Τσέκαρε το TPS και είδαμε ότι ήταν εκτός ορίου στα volt. Το αλλάξαμε με καινούργιο και το ξαναέκανε το πρόβλημα.

Προτίμησα να κρατήσω το καινούργιο μιας και δεν μέτραγε σωστά, δεν έπαιρνε ρύθμιση και σε βόλτα πριν 10 μήνες με είχε αφήσει....(κράταγε τις στροφές ψηλά όταν πάταγα συμπλέκτη).

Δοκίμασε άλλη ηλεκτρονική και δεν το παρουσιάζει ενώ τσέκαρε και τον ανορθωτή και είναι εντάξει.

Δεν είχα ξανακούσει για πρόβλημα σε ηλεκτρονική σε 990 να πω την αλήθεια εκτός από περίπτωση που ο ανορθωτής δεν δούλευε καλά και την έκαιγε...

Τώρα είμαι σε αναζήτηση, αν γίνεται μεταχειρισμένης (καινούργια έχει 550!)....Αν έχετε κάποια υπόψην σας θα με γλιτώσει από αρκετά έξοδα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Προσδιορίστηκε απο τον μηχανικό ,ΤΙ ακριβώς πρόβλημα έχει η ECU σου ???
Εγινε μέτρηση στα άκρα των κυκλωμάτων ,που οδηγούν EFI & IGNITION COIL ,και διεπιστώθη ότι οι τιμές για τον έναν κύλινδρο ήταν προβληματικές ???
Κουμπώθηκε στο διαγνωστικό ,και παρότι προβληματική ECU ,δεν έβγαλε κωδικό βλάβης ???

Και...θα έχεις κ πμ.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Προσδιορίστηκε απο τον μηχανικό ,ΤΙ ακριβώς πρόβλημα έχει η ECU σου ???
Εγινε μέτρηση στα άκρα των κυκλωμάτων ,που οδηγούν EFI & IGNITION COIL ,και διεπιστώθη ότι οι τιμές για τον έναν κύλινδρο ήταν προβληματικές ???
Κουμπώθηκε στο διαγνωστικό ,και παρότι προβληματική ECU ,δεν έβγαλε κωδικό βλάβης ???

Και...θα έχεις κ πμ.
Έχει βγάλει κωδικό βλάβης και λέει για πρόβλημα στο κύκλωμα του πολλαπλασιαστή 2. Το λέω σε προηγούμενα post μου.

Προσωπική εκτίμηση νομίζω ότι αυτό το μύνημα είναι το αποτέλεσμα του προβλήματος μιας και άλλαξα μπουζί και πολλαπλασιαστή και τσέκαρα και τα καλώδια...

Δεν ξέρω αν μέτρησε τα άκρα των κυκλωμάτων αλλά έβαλε μια δικιά του και δουλεύει καλά.

Δε μπορώ να καταλάβω πως μια προβληματική ECU μπορεί να μετρηθεί....έχω την εικόνα ότι είναι black boxes....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έχει βγάλει κωδικό βλάβης και λέει για πρόβλημα στο κύκλωμα του πολλαπλασιαστή 2. Το λέω σε προηγούμενα post μου.

Προσωπική εκτίμηση νομίζω ότι αυτό το μύνημα είναι το αποτέλεσμα του προβλήματος μιας και άλλαξα μπουζί και πολλαπλασιαστή και τσέκαρα και τα καλώδια...

Δεν ξέρω αν μέτρησε τα άκρα των κυκλωμάτων αλλά έβαλε μια δικιά του και δουλεύει καλά.

Δε μπορώ να καταλάβω πως μια προβληματική ECU μπορεί να μετρηθεί....έχω την εικόνα ότι είναι black boxes....
Sorry Κωστή ,δεν είχα δεί την αναφορά σου περι κωδ.βλάβης.

Οι ECU δεν είναι ακριβώς black boxes.
Τουλάχιστον όχι όλες ,κ όχι για όλους.
Αυτό που μπορεί να μετρηθεί ,απο την στιγμή που έχει εντοπιστεί το πρόβλημα ,είναι το αν οι λάθος τιμές/εντολές ξεκινάνε απο την ECU
ή αν απο την ECU φεύγουν σωστές τιμές/εντολές οδήγησης προς ένα ηλεκτρικο/ηλεκτρονικο περιφερειακο σύστημα ,κ το fail βγαίνει απο το περιφερειακό κ πέρα.

Ειναι άτιμα τα ηλεκτρικα/ηλεκτρονικά προβλήματα ,και οι γραμμές της σωστής διάγνωσης πολύ λεπτές.
Δεν είναι καθόλου λίγες οι φορές που οι μάστοροι αρχίζουν να αλλάζουν κι αυτό κ τ'άλλο κ το επόμενο ,μεχρι να δουλέψει το μηχανάκι.
 

enkefalos

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μοτό
TUAREG 660
Έχει βγάλει κωδικό βλάβης και λέει για πρόβλημα στο κύκλωμα του πολλαπλασιαστή 2. Το λέω σε προηγούμενα post μου.

Προσωπική εκτίμηση νομίζω ότι αυτό το μύνημα είναι το αποτέλεσμα του προβλήματος μιας και άλλαξα μπουζί και πολλαπλασιαστή και τσέκαρα και τα καλώδια...

Δεν ξέρω αν μέτρησε τα άκρα των κυκλωμάτων αλλά έβαλε μια δικιά του και δουλεύει καλά.

Δε μπορώ να καταλάβω πως μια προβληματική ECU μπορεί να μετρηθεί....έχω την εικόνα ότι είναι black boxes....
Φίλε πάρε με ενα τηλ να σου πω να τσεκαρης 2 πράματα 6944837680 σπυρος
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν είναι καθόλου λίγες οι φορές που οι μάστοροι αρχίζουν να αλλάζουν κι αυτό κ τ'άλλο κ το επόμενο ,μεχρι να δουλέψει το μηχανάκι.
Και εκει, παμε στην γνωστη περιπτωση και κατα τον λαο λεγομενο "πληρωνε μ@λακα"!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ναι πρωτα το βαζουμε μεσα στη λασπη μεχρι τα αυτια και μετα ανοιγουμε θεμα για διακοπες....

Κωστα,συνεργειο Γιαννενα η Γρεβενα?
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
παιδιά να πώ κάτι , εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μηχανικο στην κτμ στην καλλιρόης δίπλα στη κόλορι μηπως τον πάρεις κανενα τηλεφωνο τον τύπο μήπος σε βοηθίσει?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τελικά έβγαλες άκρη;

_________________
Ντακάρετε-φον
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Ψάχνω για μεταχειρισμένη ECU, αλλά το βλέπω δύσκολο να αποφεύγω την καινούργια
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

nktm990

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
990adv
αδερφε το ιδιο και εγω σε adv του 7..δοκιμασα μια από τρακαρισμενο και δεν εκανε..μολις παρηγγειλα καινουργια..παρε ένα την εδώ και ρωτα τον ηλια-2109026811
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Και μια πιο φθηνη
Look at this on eBay http://www.ebay.de/itm/131809633441
Τις εχω δει...δεν κάνουν...από το '09 και μετά έχει αλλάξει ο κωδικός....

:(
Με τον Σπύρο μιλήσατε;
Μίλησα...Μια χαρά τα είπε το παλικάρι...Τα είπα στο μηχανικό μου και επιμένει ότι είναι ηλεκτρονική, μιας και δοκιμάζει άλλη και δουλεύει καλά.

αδερφε το ιδιο και εγω σε adv του 7..δοκιμασα μια από τρακαρισμενο και δεν εκανε..μολις παρηγγειλα καινουργια..
Από τι το έπαθες εσύ;
 

nktm990

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
990adv
Τις εχω δει...δεν κάνουν...από το '09 και μετά έχει αλλάξει ο κωδικός....



Μίλησα...Μια χαρά τα είπε το παλικάρι...Τα είπα στο μηχανικό μου και επιμένει ότι είναι ηλεκτρονική, μιας και δοκιμάζει άλλη και δουλεύει καλά.



Από τι το έπαθες εσύ;
χωρις αιτια
 
Top Bottom