ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Καλησπέρα αν ταιριάζουν τα γρανάζια δεν γνωρίζω, όσον αφορά το λαστιχάκι στο γρανάζι είνα για να μειωθεί ο θόρυβος!
Βασικά ξέρω ότι είναι για το θόρυβο. Αλλά μιλάμε για το θόρυβο που κάνει στο κουμπομα πρώτης ταχύτητας η γενικότερα? Εντωμεταξύ δεν ειμαι άσχετος αλλά εδώ πιάστηκα αδιάβαστος
Όχι δεν είναι για το κουμπομα της πρώτης είναι για την γενική λειτουργία η οποία συνοδεύεται από Πολλά σκορτσαρισματα !!! Για μένα είναι σημαντικό το λαστιχάκι γιατί ός παράξενος με ενοχλούν τα κρακ! κρακ!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Όχι δεν είναι για το κουμπομα της πρώτης είναι για την γενική λειτουργία η οποία συνοδεύεται από Πολλά σκορτσαρισματα !!! Για μένα είναι σημαντικό το λαστιχάκι γιατί ός παράξενος με ενοχλούν τα κρακ! κρακ!
Οκ φίλος σε ευχαριστώ. Και πόσο μάλλον σε σκατεμ μάλλον είναι απαραίτητο! Το μανάρι μου:inlove: θα του πάρω ότι θέλει! Αύριο πάω κατεμ να με γδάρουν!
 

parpaul

Μέλος
Όνομα
Παύλος
Μοτό
KTM990 Adventure
Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να μεταφέρω τον ανορθωτή του 990 από την μαμά θέση στο χώρο κάτω από τη μάσκα εκεί που βρίσκεται και η πλακέτα εγκεφάλου της μηχανής για καλύτερη ψύξη ώστε να αποφύγω τελείως τη συνεχόμενη θερμική καταπόνηση με ότι αυτό συνεπάγεται. Ακούω τις γνώμες σας.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Προσωπική μου άποψη, αλλά αν έχεις τον μαμά πέτα τον και βάλε έναν mosfet στη θέση του. Δεν θα υπάρχει θέμα ψύξης εκεί.
Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να μεταφέρω τον ανορθωτή του 990 από την μαμά θέση στο χώρο κάτω από τη μάσκα εκεί που βρίσκεται και η πλακέτα εγκεφάλου της μηχανής για καλύτερη ψύξη ώστε να αποφύγω τελείως τη συνεχόμενη θερμική καταπόνηση με ότι αυτό συνεπάγεται. Ακούω τις γνώμες σας.
Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να μεταφέρω τον ανορθωτή του 990 από την μαμά θέση στο χώρο κάτω από τη μάσκα εκεί που βρίσκεται και η πλακέτα εγκεφάλου της μηχανής για καλύτερη ψύξη ώστε να αποφύγω τελείως τη συνεχόμενη θερμική καταπόνηση με ότι αυτό συνεπάγεται. Ακούω τις γνώμες σας.
Και σκέφτομαι και λέω τώρα γω...
Γιατί να ασχοληθείς με κάτι που δεν έχει πρόβλημα και να μην καθαρίσεις απλά σχολαστικά τη φυσα;
Την έχουνε ακούσει ανορθωτες, αλλά και οι φυσες ήτανε να μην πω πως...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ο αισθητήρας οδομετρου είναι ο ίδιος για 950 s και για 990 απλό;όχι abs
ναι..
Καλησπέρα φίλοι χρειάζομαι και πάλι βοήθεια. Πάω για αλυσιδογράναζα στο ktm smt. Στο ίντερνετ δεν βρίσκω 525 16-41 πάρα μόνο 17-41. Δεν θέλω 17.. Βρίσκω όμως για το adve σε 16-42 και τα θέλω η ερώτηση είναι ταιριάζουν από το adventure στο smt?Επίσης πόσο σημαντικό είναι να έχει το μπροστά γρανάζι λάστιχο και ποιες οι διαφορές με η χωρίς?
παρε το 16αρι απο adv και τα υπολοιπα για smt να σου φυγει η αμφιβολια.....δηλ οχι σετ
 

chaosm

Μέλος
ναι..

παρε το 16αρι απο adv και τα υπολοιπα για smt να σου φυγει η αμφιβολια.....δηλ οχι σετ
Έφερα έναν από εξωτερικό. Γνήσιο καινούριο 37 ευρώ με μεταφορικά. Κάνει τελικά στο s. Τώρα για απλό έλεγε αλλά κάνει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Έφερα έναν από εξωτερικό. Γνήσιο καινούριο 37 ευρώ με μεταφορικά. Κάνει τελικά στο s. Τώρα για απλό έλεγε αλλά κάνει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
@πυξιδας990 ευζαριστω Μάνο @chaosm το κακο είναι ότι μερικές φορές ίσως και να.............καταλάβεις πολύ αργά αν κάνει η όχι! Εκτός αν τα έχεις ψαγμένα
 

chaosm

Μέλος
@πυξιδας990 ευζαριστω Μάνο @chaosm το κακο είναι ότι μερικές φορές ίσως και να.............καταλάβεις πολύ αργά αν κάνει η όχι! Εκτός αν τα έχεις ψαγμένα
Εδώ ζητούσαν 80. Με 37 ήταν στη πόρτα μου. Λέω ας το πάρω κ αν δε κάνει θα κάνω τη γνωστή πατέντα που κάνουν σε ηλεκτρολόγο και πάλι παίζει. Αλλά ήμουν τυχερός

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
καλησπέρα μάγκες και παλι.
Μετά από τη σημερινή βολτα για μπανακι με πολύ ζέστη ειδα οταν αφησα το μηχανάκι 990 adv 2010 απτην αριστερη πλευρά κατι σαν λαδι.βασικα έσταξαν κάποιες σταγόνες όταν το άφησα.λεω σαν λαδι γιατι παιζει να ναι κ παραφλου.επειδη εχω βάλει motocool κ είναι κίτρινο κ πολύ λιπαρό δν το παρατήρησα καλα γιατι κ το λάδι ζεστό είναι ψηλο κ αυτο.παιζει να πέταξε λιγο παραφλου απτη ζέστη η είναι τπτ αλλο.δν είναι πλημμύρα αλλα εσταξε κάποιες σταγόνες.λαδια που κοίταξα είναι στο φουλ.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
καλησπέρα μάγκες και παλι.
Μετά από τη σημερινή βολτα για μπανακι με πολύ ζέστη ειδα οταν αφησα το μηχανάκι 990 adv 2010 απτην αριστερη πλευρά κατι σαν λαδι.βασικα έσταξαν κάποιες σταγόνες όταν το άφησα.λεω σαν λαδι γιατι παιζει να ναι κ παραφλου.επειδη εχω βάλει motocool κ είναι κίτρινο κ πολύ λιπαρό δν το παρατήρησα καλα γιατι κ το λάδι ζεστό είναι ψηλο κ αυτο.παιζει να πέταξε λιγο παραφλου απτη ζέστη η είναι τπτ αλλο.δν είναι πλημμύρα αλλα εσταξε κάποιες σταγόνες.λαδια που κοίταξα είναι στο φουλ.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
με καλύτερο ψάξιμο ειδα ότι το κολάρο το μικρό που πάει μετα τον θερμοστατη στο ψυγείο είναι φουσκωμένο και παραμορφωμένο. να κόλλησε ο θερμοστατης;;έχει πουθενά υπερχείλιση κ τα πετάει από εκει ;;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
καλησπέρα μάγκες και παλι.
Μετά από τη σημερινή βολτα για μπανακι με πολύ ζέστη ειδα οταν αφησα το μηχανάκι 990 adv 2010 απτην αριστερη πλευρά κατι σαν λαδι.βασικα έσταξαν κάποιες σταγόνες όταν το άφησα.λεω σαν λαδι γιατι παιζει να ναι κ παραφλου.επειδη εχω βάλει motocool κ είναι κίτρινο κ πολύ λιπαρό δν το παρατήρησα καλα γιατι κ το λάδι ζεστό είναι ψηλο κ αυτο.παιζει να πέταξε λιγο παραφλου απτη ζέστη η είναι τπτ αλλο.δν είναι πλημμύρα αλλα εσταξε κάποιες σταγόνες.λαδια που κοίταξα είναι στο φουλ.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αριστερά, που όμως;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Άλλαξε τα κολσρα, και κοίτα και την τρόμπα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
με καλύτερο ψάξιμο ειδα ότι το κολάρο το μικρό που πάει μετα τον θερμοστατη στο ψυγείο είναι φουσκωμένο και παραμορφωμένο. να κόλλησε ο θερμοστατης;;έχει πουθενά υπερχείλιση κ τα πετάει από εκει ;;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάποια φωτό θα βοηθούσε...;)
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
τρομπα αλλαξα πριν ένα μήνα. Σήμερα ειδα είναι κομπλε.δν έχει κάτι.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Επειδή όμως ειμαι γκαντέμης μόλις έσπασε το κλειδί της μηχανής.ξερει κάποιος πως προγραμματίζουμε τα αλλα;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα.Είμαι για αλυσιδογράναζα.Υπάρχει σετ με μαμά μπροστά γρανάζι με λάστιχο;Ή να πάρω μόνο το μπροστά από αντ/πεία και τα υπόλοιπα από μαγαζί;
Όσον αφορά το μπροστά γρανάζι υπάρχει και aftermarket της ognibene.
Έχει γίνει αναφορά παλιότερα εδώ μέσα.
Για το σετ που ζητάς δεν γνωρίζω.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ειναι απαραίτητο το μπροστά γρανάζι να είναι με λάστιχο?
 
Top Bottom