ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
και σε super market υπάρχει
υπαρχει το παραφινελαιο που πουλανε τα super market κλπ. που ειναι παραγωγο πετρελαιου,και υπαρχει το ιατρικο παραφινελαιο που πουλανε τα φαρμακεια.
στο ιατρικο μπορεις να καθαριζεις την αλυσιδα οπως αναφερουν παραπανω,στο αλλο αφου καθαρισεις την αλυσιδα πρεπει μετα να την ξεπλυνεις καλα με νερο και
αφου στεγνωσει την λαδωνεις.
τοτε ομως δεν χρειαζεται να αγορασεις το πιο ακριβο παραφινελαιο,κανεις την ιδια δουλεια με πετρελαιο,ξεπλενεις καλα,στεγνωνεις,λαδωνεις και εισαι ετοιμος.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Με το πετρελαιο τα πραγματα δυσκολευουν ειναι η αποψη μου. Πρεπει να ειναι παρα πολυ προσεκτικος να μην σου πεσει σε λαστιχο και τακακια.
Η θεωρια δεν ειναι λαθος αλλα ειναι ποιο μπελαλιδικο.
Το πραφινελαιο (lamp oil) ειναι μιας μορφης καυσιμο. Το φαρμακευτικο οχι, και ξεπλενετε με τρεχουμενο νερακι χωρις πιεση.

Ολα τα παραπανω ειναι παραγωγα του πετρελαιου.

Οτι βολευει τον καθ'ενα.




ΥΓ: Οσον αφορα το brake cleaner συμφωνω οτι καταστρεφει τα τσιμουχακια.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Με το πετρελαιο τα πραγματα δυσκολευουν ειναι η αποψη μου. Πρεπει να ειναι παρα πολυ προσεκτικος να μην σου πεσει σε λαστιχο και τακακια.
Η θεωρια δεν ειναι λαθος αλλα ειναι ποιο μπελαλιδικο.
Το πραφινελαιο (lamp oil) ειναι μιας μορφης καυσιμο. Το φαρμακευτικο οχι, και ξεπλενετε με τρεχουμενο νερακι χωρις πιεση.

Ολα τα παραπανω ειναι παραγωγα του πετρελαιου.

Οτι βολευει τον καθ'ενα.




ΥΓ: Οσον αφορα το brake cleaner συμφωνω οτι καταστρεφει τα τσιμουχακια.
οτιδηποτε καυστικο,παραγωγο πετρελαιου κλπ. αν μεινει για λιγα λεπτα πανω σε λαστιχα-ο ρινκ κλπ. ΔΕΝ καταστρεφει τιποτα
εννοειται οτι ξεπλενεις μετα με μπολικο νερο.
στα τακακια που ειναι στην αλλη πλευρα για να παει πρεπει να ριχνεις το πετρελαιο με την μανικα του πρατηριου:laugh:
η πιο ευκολη λυση αλλα και πιο ακριβη ειναι το ιατρικο παραφινελαιο.
οποτε εμεις τα φτωχαδακια καθαριζουμε με πετρελαιο,μαζουτ:laugh: και οτι βρουμε ευκολο και φθηνο.
αν καθαριζεις καλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα (το λεει καποιος που το κανει πανω απο 25 χρονια αυτο)
 

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
οτιδηποτε καυστικο,παραγωγο πετρελαιου κλπ. αν μεινει για λιγα λεπτα πανω σε λαστιχα-ο ρινκ κλπ. ΔΕΝ καταστρεφει τιποτα
εννοειται οτι ξεπλενεις μετα με μπολικο νερο.
στα τακακια που ειναι στην αλλη πλευρα για να παει πρεπει να ριχνεις το πετρελαιο με την μανικα του πρατηριου:laugh:
η πιο ευκολη λυση αλλα και πιο ακριβη ειναι το ιατρικο παραφινελαιο.
οποτε εμεις τα φτωχαδακια καθαριζουμε με πετρελαιο,μαζουτ:laugh: και οτι βρουμε ευκολο και φθηνο.
αν καθαριζεις καλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα (το λεει καποιος που το κανει πανω απο 25 χρονια αυτο)
:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:friendship:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
λαθος παραφινελαιο χρησιμοποιεις...
Μαλλον εσυ ξοδευεις παραπανω λεφτα χωρις λογο...
Παιδια για ονομα.. Αλυσιδα καθαριζουμε.. Οχι κωλο μωρου. Κατι που δεν ειναι βλαβερο για τα orings αρκει για να γινει η δουλεια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μαλλον εσυ ξοδευεις παραπανω λεφτα χωρις λογο...
Παιδια για ονομα.. Αλυσιδα καθαριζουμε.. Οχι κωλο μωρου. Κατι που δεν ειναι βλαβερο για τα orings αρκει για να γινει η δουλεια..
ναι....
γιατι δεν θελω να ξοδευω παραπανω χρονο...;):ok:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
ναι....
γιατι δεν θελω να ξοδευω παραπανω χρονο...;):ok:
Για να γινει σωστη λιπανση της αλυσιδας πρεπει να ειναι ζεστη. Ετσι κι αλλιως γινεται λοιπον μια βολτα 3 τετραγωνα. Μεχρι να επιστρεψω για το λαδωμα εχει πεταξει ολο το παραφινελαιο που χρησιμοποιηθηκε για τον καθαρισμο. Επισης μην νομιζετε οτι δε χρειαζεται να καθαριστει το φαρμακευτικο το οποιο αλλωστε ειναι κι αυτο παραγωγο πετρελαιου. Οτιδηποτε δεν εξατμιζεται πρεπει να καθαριστει πριν πεσει το γρασσο απο πανω. Βεβαια και να σκουπιστει καλα απλα δε χαθηκε κι ο κοσμος. Οπως και να χει την ιδια δουλεια κανουν και τα δυο παραφινελαια. Απλα το φωτιστικο βρωμαει λιγακι
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
υπαρχει το παραφινελαιο που πουλανε τα super market κλπ. που ειναι παραγωγο πετρελαιου,και υπαρχει το ιατρικο παραφινελαιο που πουλανε τα φαρμακεια.
στο ιατρικο μπορεις να καθαριζεις την αλυσιδα οπως αναφερουν παραπανω,στο αλλο αφου καθαρισεις την αλυσιδα πρεπει μετα να την ξεπλυνεις καλα με νερο και
αφου στεγνωσει την λαδωνεις.
τοτε ομως δεν χρειαζεται να αγορασεις το πιο ακριβο παραφινελαιο,κανεις την ιδια δουλεια με πετρελαιο,ξεπλενεις καλα,στεγνωνεις,λαδωνεις και εισαι ετοιμος.
Δε το ήξερα αυτό....
Πάντα ξεπλένω με άφθονο νερό και πολλές φορές κάνω μπουγάδα με σφουγγάρι και υγρό πιάτων. Μόλις τελειώσω το καθάρισμα την αλυσίδα την ακουμπάς και δεν βγάζει καμιά μαυρίλα. Τίποτα απολύτως.
Μετά την πηγαίνω βόλτα για να φύγουν τα νερά και η υγρασία. Προσπαθώ να κανονίσω όλη την διαδικασία ώστε όταν ρίξω την βαλβολίνη να είναι στεγνή, ζεστή (νομίζω δεν αρκούν 3 τετράγωνα) και να καθίσει η μηχανή ακίνητη για ώρα μετά(π.χ. για όλο το βράδυ). Η κύλιση που έχει τότε είναι απίστευτη.
Κάτω από το σπίτι μου έχει μια μικρή κατηφορίτσα και μετά 80 μέτρα ευθεία.....Όταν θέλει λάδωμα, έχω παρατηρήσει ότι πρέπει να κουμπώσω ταχύτητα για να την βγάλω. Με την βαλβολίνη παίζει να έχω και 20 km/h στο τέλος της.
Και αυτό είναι μετρημένο πολλές φορές.

Είμαι σχολαστικός πλέον γιατί έχω πληρώσει αρκετά τσάμπα λεφτά με αλυσίδες....Νόμιζα ότι λάδωνα αλλά αφού δεν καθάριζα ποτέ νομίζω ότι έκανα και κακό μιας και το spray πήγαινε πάνω από τη βρωμιά.
Ο καθαρισμός της γίνονταν μόνο όταν έπλενα την μηχανή.

Δε θα το πιστέψετε, αλλά 2 φορές άλλαξα αλυσιδογράναζα στα 15.000 km. Πήγαινα και πολύ χώμα τότε (λάσπες, νερά) που είναι extra επιβαρυντικός παράγοντας ..... Ρώτησα, διάβασα (προφανώς όχι πολύ αφού δεν ήξερα ότι υπάρχει και το φαρμακευτικό παραφινέλαιο) και το αποτέλεσμα είναι στο τρίτο σετ να είμαι στα 17.000 km και ένας μάστορας πριν 2 εβδομάδες να με ρωτά αν είναι καινούργια.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Για να γινει σωστη λιπανση της αλυσιδας πρεπει να ειναι ζεστη. Ετσι κι αλλιως γινεται λοιπον μια βολτα 3 τετραγωνα. Μεχρι να επιστρεψω για το λαδωμα εχει πεταξει ολο το παραφινελαιο που χρησιμοποιηθηκε για τον καθαρισμο. Επισης μην νομιζετε οτι δε χρειαζεται να καθαριστει το φαρμακευτικο το οποιο αλλωστε ειναι κι αυτο παραγωγο πετρελαιου. Οτιδηποτε δεν εξατμιζεται πρεπει να καθαριστει πριν πεσει το γρασσο απο πανω. Βεβαια και να σκουπιστει καλα απλα δε χαθηκε κι ο κοσμος. Οπως και να χει την ιδια δουλεια κανουν και τα δυο παραφινελαια. Απλα το φωτιστικο βρωμαει λιγακι
δεν διαβασες αυτα που γραψαμε...
το ιατρικο παραφινελαιο ΔΕΝ ειναι παραγωγο πετρελαιου,αυτο το πινουνε ανθρωποι.
ΔΕΝ φευγει το αλλο παραφινελαιο με μια βολτα,απλα στεγνωνει πανω στα o-rings με οτι συνεπαγεται αυτο.
το ιατρικο παραφινελαιο ΔΕΝ χρειαζεται να καθαριστει,ισα ισα καλο κανει στην αλυσιδα να μεινει πανω

οποτε...μεταξεταστεος και με τον κηδεμονα σου:laugh::laugh: (φιλικα και με χιουμορ)
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
δεν διαβασες αυτα που γραψαμε...
το ιατρικο παραφινελαιο ΔΕΝ ειναι παραγωγο πετρελαιου,αυτο το πινουνε ανθρωποι.
Εισαι λαθος. Επειδη το κατααναλωνουν ανθρωποι δε σημαινει οτι δεν ειναι παραγωγο πετρελαιου.
Medicinal liquid paraffin, also known as paraffinum liquidum, is a very highly refined mineral oil used in cosmetics and for medical purposes.
https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_paraffin_(drug)
:ok:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καθαρισμα με παραφινελαιο.
Λαδωμα με βαλβολινη καθε 500 χλμ.

Μπουκαλακι ιωδιου απο φαρμακειο με 90 αρα βαλβολινη
Αυτό με το μπουκαλάκι ιωδίου που το σκέφτηκες;;;;

Το κάνω εδώ και τρία χρόνια, σε ταξίδι έχω μπουκαλάκι τέτοιο μαζί μου και λάδωνω συνεχεια, βγάζει γύρω στα 4-5 λαδώματα και δεν πιάνει καθόλου χώρο αντί να κουβαλάμε ολόκληρα μπουκάλια σπρέι.... ;)





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εισαι λαθος. Επειδη το κατααναλωνουν ανθρωποι δε σημαινει οτι δεν ειναι παραγωγο πετρελαιου.
Medicinal liquid paraffin, also known as paraffinum liquidum, is a very highly refined mineral oil used in cosmetics and for medical purposes.
https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_paraffin_(drug)
:ok:
Πολυ σωστα.







Να γραψω τωρα και για την κλασματικη αποσταξη του πετρελαιου και τα παραγωγα αυτου να θυμηθω τα φοιτητικα χρονια... :D :D :D :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αυτό με το μπουκαλάκι ιωδίου που το σκέφτηκες;;;;

Το κάνω εδώ και τρία χρόνια, σε ταξίδι έχω μπουκαλάκι τέτοιο μαζί μου και λάδωνω συνεχεια, βγάζει γύρω στα 4-5 λαδώματα και δεν πιάνει καθόλου χώρο αντί να κουβαλάμε ολόκληρα μπουκάλια σπρέι.... ;)





Sent from my iPhone using Tapatalk
Εμ.... ειμαι παλιά στο κουρμπετι...

Εχω και αλλο.... μπουκαλακι απο υγρο για ηλεκτρονικο τσιγαρο.... :p :p :p :p :p

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Παντως και την κηροζινη μην την φοβαστε.
Και το πετρελαιο και το φωτιστικο πετρελαιο ολα θα κανουν καλη δουλεια χωρις να καταστρεψουν τιποτα. Απλα μυριζουν και θελουν προσοχη,οπως ολα αλλωστε, να μην πεσουν σε τακακια και λαστιχα. Επισεις και το WD40 καθαριζει καλα αλλα με το κοστος φιαλης υψηλο γιατι να το χαλας.

Συμγωνουμε ολοι παντως οτι η φροντιδα της αλυσιδας ειναι στην τακτικη συντηρηση.


Μακρια ομως απο καθαριστικα φρενων και βενζινες.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Παραθέτω το post που είχα γράψει εδώ. (μήπως να μεταφέρναμε όλα τα τελευταία posts της συζήτησης στο σωστό Thread μιας και δεν έχουν μόνο τα 950-990 αλυσίδα; )

******************************************************
Στο advrider.com είχα δει ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα όπου o-rings έμειναν σε μπάνιο διαφόρων λιπαντικών για 24 ώρες και μετά μετρήθηκαν οι διαστάσεις και η εμφάνισή τους και συγκρίθηκαν με τις τιμές του καινούριου.



Παρακάτω τα αποτελέσματα. Tο τελευταίο "Air exposed" είναι ο "μάρτυρας" (control).



Ολόκληρο το "πείραμα" εδώ: http://advrider.com/index.php?threads/chain-o-ring-wd-40-exposure-effects-study-and-results.345397/
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Παραφινελαιο χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και χρόνια με οικονομικό και πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα!

Να δώσω και ένα μικρό τίπ.

Το φαρμακευτικό παραφινελαιο στα φαρμακεία (όχι το πόσιμο η το φωτιστικό που καθαρίζουμε αλυσίδα αλλά αυτό που φτιάχνεις λάδι για μασάζ κλπ ) κάνει θαύματα στην αναζωογόνηση των ματ πλαστικών. (οκ τα adv δεν έχουνε ματ πλαστικά αλλά στο σκούτερ μου πχ τα κάνει κάνει σαν καινούρια). Και ούτε μυρίζει ούτε αφήνει αυτή την γλίτσα που αφήνουν τα σπρέι για ματ πλαστικά.
Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! :cool:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
5 ευρώ κάνει το παραφινέλαιο από το φαρμακείο σύντροχοι και διαρκεί όχι αστεία. Δεν νομίζω να τίθεται θέμα για 5 ευρώ. 15.000 χλμ στο τελευταίο καθαρίζω κάθε 1.000 και έχω ακόμα το μισό μπουκάλι. Ωραία φάση είναι και το KETTENMAX για καθάρισμα.

Υ.Γ. Σκούπισμα με πανάκι μετά με το χέρι για να φύγει το πολύ παραφινέλαιο.
 
Top Bottom