ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Υπάρχει ήδη ενα με Acrapovic το οποίο πωλείται στο γνωστό site απο συμφορουμίτη εκ'Πελλοπονήσου...;)
παρεα με τις ακραπες πωλειται.....μας εφαγε τα μυαλα το smt....
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Γιατι οχι τις Leovince ρε παιδια?? Εχει καποιος αρνητικη εμπειρια?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Γιατι οχι τις Leovince ρε παιδια?? Εχει καποιος αρνητικη εμπειρια?
Κάνε το κόπο και στείλε ένα πμ στον Σπυράκο,(@enkefalos εδώ)που τις φορούσε στο δικό του να σου πεί με 100% σιγουριά αν αξίζουν ή όχι οι leo.Προσωπικά φορούσα(acrapovic και wings στο 950)και θα ξαναέβαζα acrapovic ή wings(ΠΟΛΥ καλές επίσης και οικονομικές σε σχέση με τις acrapovic).;Oσο για τα sas καμία διαφορά πέρα απο το"ελάφρωμα"/ξεστρίμωγμα στον κινητήρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Επίσης το τελικό των wings που ξεθωριάζει το καρμπόν, φτιάχνει με αλοιφή/βερνίκωμα αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τις θέλεις...
προσωπικά οι λεοβινς δε μου αρέσουν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
παρεα με τις ακραπες πωλειται.....μας εφαγε τα μυαλα το smt....
Προτεινω να πας σε 1090.

Καλη ιδεα το smt αλλα καμια σχεση με τα νεα ktm.
Αν κανεις το βημα , να το κανεις ολοκληρωτικα.

Αυτα απο μενα...
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τον πιο ωραίο ήχο τον έχω ακούσει από mivv suono.
Οι Mivv παντα ειχαν τον πιο ωραιο, δυνατο και μπασο ηχο σε ολα τα μηχανακια. Ισως ειναι ομως too much και μετα απο καμποση ωρα γινονται ανυποφορες! Για τα δικα μου ντελικατα αυτια τουλαχιστον:laugh:
 

chaosm

Μέλος
Οι Mivv παντα ειχαν τον πιο ωραιο, δυνατο και μπασο ηχο σε ολα τα μηχανακια. Ισως ειναι ομως too much και μετα απο καμποση ωρα γινονται ανυποφορες! Για τα δικα μου ντελικατα αυτια τουλαχιστον:laugh:
Και με σιγαστηρα παίζουν ωραία. Δλδ αν είχε κάποιος mivv θα τις έκανα τραμπα τις ακραπες μου
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Μετά από Πολλά Κραπα !Κραπα! που ανέχομαι εδώ και καιρό, νομίζω ότι έφτασε η ώρα για αλισηδογραναζα . Αν και πρόωρα κατ' εμέ για τα 20.000 χιλ που έχω χωρίς καθόλου χώμα! Θα ήθελα γνώμες για το ποιά να επιλέξω απ'τους έμπειρους ktmακηδες του forum !!!
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γουσταρεις στα 190 ευρω zmv did χρυση η μαύρη. γραναζι supersprox και νομίζω μμπροστινό γραναζι με συνεμπλοκ?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετά από Πολλά Κραπα !Κραπα! που ανέχομαι εδώ και καιρό, νομίζω ότι έφτασε η ώρα για αλισηδογραναζα . Αν και πρόωρα κατ' εμέ για τα 20.000 χιλ που έχω χωρίς καθόλου χώμα! Θα ήθελα γνώμες για το ποιά να επιλέξω απ'τους έμπειρους ktmακηδες του forum !!!
μάλλον δεν ήσουν και πολύ της περιποίησης, αλλά για τα 100 άλογα και το βάρος του, τόσος είναι ο μέσος όρος. Υπό προϋποθέσεις υψηλής φροντίδας, τα διπλασιάζει... Αλλά λέμε για λάδωμα σε κάθε ντεπόζιτο! Ανα 200 χλμ, λάδι. Το οποίο αποκλείεται να έκανες, όπως οι περισσότεροι.
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
μάλλον δεν ήσουν και πολύ της περιποίησης, αλλά για τα 100 άλογα και το βάρος του, τόσος είναι ο μέσος όρος. Υπό προϋποθέσεις υψηλής φροντίδας, τα διπλασιάζει... Αλλά λέμε για λάδωμα σε κάθε ντεπόζιτο! Ανα 200 χλμ, λάδι. Το οποίο αποκλείεται να έκανες, όπως οι περισσότεροι.
Όχι η αλήθεια είναι πως δεν το έκανα !ούτε πρόκειται να το κανω μου φαντάζει υπερβολικό!
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Να αλλάξεις και γλύστρα. Μην σου πω να αλλάξεις μόνο γλύστρα πρώτα μοιπως εξαφανιστούν τα κραπα κρουπα. Στο λέω από προσωπική εμπειρία.
Η γλιστρά δεν έχει φθορά !το πρώτο πράγμα που κοίταξα Αφού με το τεντωμα δεν σταματούν οι θόρυβοι!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
20000 χλμ παρα πολυ λιγα..καθε ποτε λαδωνες και τι εχεις επανω..
με σωστη συντηρηση τα 40000 χλμ τα εχει για πλακα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
το ξέρω ότι μιλάμε για το 990, αλλά εγώ πάντως στο 1290 άλλαξα γραναζοαλυσίδα και γλίστρα στις 15.000 ΚΜ. Η γλίστρα ειδικά ήταν λιωμένη.
όλοι (οι περισσότεροι) αλλάζουν μετά τις 25.000 ΚΜ, γύρω στις 30.000 ΚΜ (τουλάχιστον αυτό λένε σε facebook και φορουμς)
αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ να την καθαρίσω...
μόνο σπρέι έριχνα από πάνω το οποίο δεν έκανε και κάτι (γιατί είχε ήδη μπίχλα την οποία δεν την καθάριζα).
νομίζω το σημαντικότερο είναι το καλό καθάρισμα της αλυσίδας για να φεύγουν ρινίσματα και χώματα. Αυτά επιβαρύνουν και τρώνε την αλυσίδα κ τα γρανάζια.

τώρα άλλαξα τακτική και καθαρίζω πρώτα - μετά λαδώνω. Βασικά το κάνω σαν πείραμα / στοίχημα με τον εαυτό μου, να δω πόσα ΚΜ θα βγουν.

αυτά τα 2 προϊόντα χρησιμοποιώ, ειδικά το καθαριστικό τη γυαλίζει την αλυσίδα κ το γρανάζι:

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
τα καθαριστικα κανουν δουλεια...
εγω ειμαι παραδοσιακος...
πρωτα λαδωνω καθε 500χλμ,μετραω με τον δευτερο μερικο χλμ αυτο,
οταν θελει καθαρισμα...δουλευουμε...κουβα,AVA,πουκαμισο και τριψιμο καργα βημα βημα...κουραστικο,χρονοβορο αλλα ιεροτελεστια...
το συστημα εχει δουλεψει αψογα σε ολα τα μηχανακια μου και σε κανενα δεν εχω πεσει κατω απο 40000χλμ
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
τα καθαριστικα κανουν δουλεια...
εγω ειμαι παραδοσιακος...
πρωτα λαδωνω καθε 500χλμ,μετραω με τον δευτερο μερικο χλμ αυτο,
οταν θελει καθαρισμα...δουλευουμε...κουβα,AVA,πουκαμισο και τριψιμο καργα βημα βημα...κουραστικο,χρονοβορο αλλα ιεροτελεστια...
το συστημα εχει δουλεψει αψογα σε ολα τα μηχανακια μου και σε κανενα δεν εχω πεσει κατω απο 40000χλμ
σωστός ;)
 
Top Bottom