ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ακουστικά μου αρέσει.. Χαχα
Ε ναί...
Άμα αργούν να γεμίσουν οι τεντωτήρες λάδι και ακούγονται θέλει συμπλήρωμα...(τουλάχιστον στο δικό μου):)
Εφόσον δεν υπάρχει θέμα εννοείται με τεντωτήρες-καδένες κ.τ.λ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@chaosm και δεν σου είπα και το καλύτερο...
Στην ερώτησή μου προς τον μηχανικό του τοπικού εξουσιοδοτημένου καταστήματος KTM η οποία ήταν η εξής:"Γιατί ρε μάστορα δεν ανάβει το λαμπάκι του λαδιού στο καντράν" έφτασε να μου πεί εκτός των άλλων οτι "μάλλον έχει καεί το λαμπάκι και μιας και αυτό είναι φιξ αν θέλω ένδειξη θα πρέπει να αλλάξω το καντράν..."
:tzt: :hh:
Περιττό να σου πω οτι έφυγα απο κει άρον-άρον...
Και εν τέλει έκατσα και ασχολήθηκα μόνος μου και σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα ακόμα...
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
@chaosm και δεν σου είπα και το καλύτερο...
Στην ερώτησή μου προς τον μηχανικό του τοπικού εξουσιοδοτημένου καταστήματος KTM η οποία ήταν η εξής:"Γιατί ρε μάστορα δεν ανάβει το λαμπάκι του λαδιού στο καντράν" έφτασε να μου πεί εκτός των άλλων οτι "μάλλον έχει καεί το λαμπάκι και μιας και αυτό είναι φιξ αν θέλω ένδειξη θα πρέπει να αλλάξω το καντράν..."
:tzt: :hh:
Περιττό να σου πω οτι έφυγα απο κει άρον-άρον...
Και εν τέλει έκατσα και ασχολήθηκα μόνος μου και σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα ακόμα...


Ελα καϋμένε μου, πώς κάνεις έτσι, δεν σου είπε ν' αλλάξεις 'ολη την μοτοσυκλέττα...........................
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ελα καϋμένε μου, πώς κάνεις έτσι, δεν σου είπε ν' αλλάξεις 'ολη την μοτοσυκλέττα...........................
Σαφώς,υπάρχουν και χειρότερα...!!!:roflmao:
 

chaosm

Μέλος
Σαφώς,υπάρχουν και χειρότερα...!!!:roflmao:
Το ίδιο είχα πάθει κ εγώ με το κοντέρ του versys. Δε πατούσε το mode και μ είπαν ότι πάει fix όλο το κοντέρ επειδή έχει ρομποτική κόλληση. Κόστος 700 ευρώ. Τελικά μ το έφτιαξε ένας φίλος με κόστος 50 λεπτά..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ίδιο είχα πάθει κ εγώ με το κοντέρ του versys. Δε πατούσε το mode και μ είπαν ότι πάει fix όλο το κοντέρ επειδή έχει ρομποτική κόλληση. Κόστος 700 ευρώ. Τελικά μ το έφτιαξε ένας φίλος με κόστος 50 λεπτά..
Στο δικό μου απλά δεν είχε σήμα-ρεύμα για να ανάψει...
Εαν του έδινες (βάζοντας άλλη βαλβίδα) δουλεύει κανονικά...:D
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
@chaosm και δεν σου είπα και το καλύτερο...
Στην ερώτησή μου προς τον μηχανικό του τοπικού εξουσιοδοτημένου καταστήματος KTM η οποία ήταν η εξής:"Γιατί ρε μάστορα δεν ανάβει το λαμπάκι του λαδιού στο καντράν" έφτασε να μου πεί εκτός των άλλων οτι "μάλλον έχει καεί το λαμπάκι και μιας και αυτό είναι φιξ αν θέλω ένδειξη θα πρέπει να αλλάξω το καντράν..."
:tzt: :hh:
Περιττό να σου πω οτι έφυγα απο κει άρον-άρον...
Και εν τέλει έκατσα και ασχολήθηκα μόνος μου και σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα ακόμα...
ΧΑΧΑ!!!! Αφού δεν σου είπε να αλλάξεις και κινητήρα τυχερός είσαι.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δεν ξερω αν εχει γραφτει παλι το προβλημα, που συνεβει σε εμενα (δηλαδη στο κτμακιμου):),

και ισως βοηθησω καποιους αν καποτε συμβει (γιατι τα κτμ δεν χαλανε:muted:)οπως ξερετε!

δουλευε κανονικα μεχρι τις 3000στροφες , μετα τις 3000 εως 5000 στροφες εκανε σαν να στραβοκαταπιε το πιστονι
εσκαγε πηδαγε δεν ανεβαινε ουτε ανηφορα και το προβλημα ηταν η παλιο βενζινη στην σπαρτη .

αλλαγμενα φιλτρα 10000χλμ πριν (και μετρηση της τρομπας βενζινης) .

το θεμα λυθηκε, με γεμισμα βενζινη και χρηση καθαριστικου (voulis kοκκινο ,το μονο που βρηκα στην αεροποληo_O),
τα επομενα 2 χλμ!

το θεμα ηταν πως ειχα την γυνη μαζι (που προερχετε απο gs) και αρχισε να υποστηριζει τους βαυαρους:( .
Το σωσαμε λοιπον και συνεχισαμε το ταξιδι με περισσοτερη αγαπη για κατεμοχιλιομετρα:ok:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
@chaosm και δεν σου είπα και το καλύτερο...
Στην ερώτησή μου προς τον μηχανικό του τοπικού εξουσιοδοτημένου καταστήματος KTM η οποία ήταν η εξής:"Γιατί ρε μάστορα δεν ανάβει το λαμπάκι του λαδιού στο καντράν" έφτασε να μου πεί εκτός των άλλων οτι "μάλλον έχει καεί το λαμπάκι και μιας και αυτό είναι φιξ αν θέλω ένδειξη θα πρέπει να αλλάξω το καντράν..."
:tzt: :hh:
Περιττό να σου πω οτι έφυγα απο κει άρον-άρον...
Και εν τέλει έκατσα και ασχολήθηκα μόνος μου και σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα ακόμα...
Με αφορμη αυτο που ειπες Θανο,αν μου επιτρεπεις, να αναφερω ενα χαριτωμενο περιστατικο,εν ετη 2007 με νεο μοτο τοτες(βλεπε στρομ 650),και μετα απο σερβις των 12000 που εγω το κανα στις 10000 μιας και ηθελα να παω διακοπες στη λεβεντογεννα Κρητη!(η οποια εκτος απο λεβεντογεννα ειναι και πανεμορφη!!!)Αφου ο σουπερ τεχνιτης,που ελεγε οτι τη δουλεια που κανει αυτος δεν τη κανει κανεις....του αφηνω το μηχανακι με μια μονο παρατηρηση!!!να ρυθμισει συμπλεκτη απο κατω,μιας και τοτε δεν πιανομουνα καθολου μα καθολου!!
Αφου παραλαμβανω το μηχανακι απο σερβις και πληρωνοντας ενα σεβαστο ποσο αγογγυστα(ειλικρινα το λεω) ευχαριστωπολυ γυρναω κλειδι και τσουπ!!δεν ακουμπησε καν το συμπλεκτη ο θεουλης....
2 τα τινα...η κατεβαινω και γινομαστε πουτ@ν@ριο τρελο,η φευγω σα μαλακας και ποτε ξανα εκει....το 2ο εγινε φυσικα...
Επειδη ομως μου χαριζει ενας φιλος 2 λαμπες τυπου ξενον Η4 παω να τον ρωτησω αν μπορει να τις βαλει..
η απαντηση?θελει πολυ δουλεια να κατεβασουμε φαναρι και αμα θες εχω και γω τις(δε θυμαμαι μαρκα επωνυμες ανεφερε παντως)


καταλαβαμε ολοι λοιπον γιατι ο κοσμακος(εξαιρουνται καρμιρηδες και μονιμως γκρινιαρηδες)δε γουσταρει πολυ εμας τα μαστορια γιατι και εγω απο τεχνικο επαγγελμα ζω και τετοια καραγκιοζιλικια δεν εχω κανει ποτε!

Σορρυ για το μακροσκελες και απλα το αναφερω σα περιπτωση και για να πω πως απο τοτε εχω να παω σε συνεργειο...
μονο προσφατα εμπιστευτικα τον κανιβαλο σε παλικαρι γνωστη και οχι εγωιστη και ξερολα και φυσικα με κερδισε και τον συστηνω παντου!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με αφορμη αυτο που ειπες Θανο,αν μου επιτρεπεις, να αναφερω ενα χαριτωμενο περιστατικο,εν ετη 2007 με νεο μοτο τοτες(βλεπε στρομ 650),και μετα απο σερβις των 12000 που εγω το κανα στις 10000 μιας και ηθελα να παω διακοπες στη λεβεντογεννα Κρητη!(η οποια εκτος απο λεβεντογεννα ειναι και πανεμορφη!!!)Αφου ο σουπερ τεχνιτης,που ελεγε οτι τη δουλεια που κανει αυτος δεν τη κανει κανεις....του αφηνω το μηχανακι με μια μονο παρατηρηση!!!να ρυθμισει συμπλεκτη απο κατω,μιας και τοτε δεν πιανομουνα καθολου μα καθολου!!
Αφου παραλαμβανω το μηχανακι απο σερβις και πληρωνοντας ενα σεβαστο ποσο αγογγυστα(ειλικρινα το λεω) ευχαριστωπολυ γυρναω κλειδι και τσουπ!!δεν ακουμπησε καν το συμπλεκτη ο θεουλης....
2 τα τινα...η κατεβαινω και γινομαστε πουτ@ν@ριο τρελο,η φευγω σα μαλακας και ποτε ξανα εκει....το 2ο εγινε φυσικα...
Επειδη ομως μου χαριζει ενας φιλος 2 λαμπες τυπου ξενον Η4 παω να τον ρωτησω αν μπορει να τις βαλει..
η απαντηση?θελει πολυ δουλεια να κατεβασουμε φαναρι και αμα θες εχω και γω τις(δε θυμαμαι μαρκα επωνυμες ανεφερε παντως)


καταλαβαμε ολοι λοιπον γιατι ο κοσμακος(εξαιρουνται καρμιρηδες και μονιμως γκρινιαρηδες)δε γουσταρει πολυ εμας τα μαστορια γιατι και εγω απο τεχνικο επαγγελμα ζω και τετοια καραγκιοζιλικια δεν εχω κανει ποτε!

Σορρυ για το μακροσκελες και απλα το αναφερω σα περιπτωση και για να πω πως απο τοτε εχω να παω σε συνεργειο...
μονο προσφατα εμπιστευτικα τον κανιβαλο σε παλικαρι γνωστη και οχι εγωιστη και ξερολα και φυσικα με κερδισε και τον συστηνω παντου!
Φίλε Σωτήρη...
Μερακλήδες υπάρχουν παντου,σε όλα τα επαγγέλματα...
Απλά πρέπει να τους ανακαλύψεις...;)
Αλλά με ενοχλεί αφάνταστα όλοι αυτοί που κρύβονται πίσω από μια αναγνωρισμένη ταμπελα - εταιρια να μην έχουν τις γνώσεις που απαιτούνται στις συγκεκριμένες θέσεις.
Υποτίθεται ότι ο εξουσιοδοτημένος είναι πάνω απ' ολα στο αντικείμενο του...
Και να σου πω και το άλλο...
Όταν είχα πάρει το 950 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε αφήσει στο προαναφερθέν εξουσιοδοτημένο για έλεγχο.Στις πρώτες βόλτες στις στροφές υπήρχε κάποιο κούνημα στις στροφές μέχρι που ανακάλυψα ότι η μία βίδα που δένει το υποπλαίσιο στο σκελετό μας έχει χαιρετίσει...:eek:
Και για να μην σου πω και για την τρόμπα νερού που φυσικά και δεν είχαν δει τη βλάβη...:muted:
Όσο ζεις μαθαίνεις φίλε μου...
Καλά να είμαστε και να μοιραζόμαστε και τα θετικά και τα αρνητικά που συναντάμε...;)
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Φίλε Σωτήρη...
Μερακλήδες υπάρχουν παντου,σε όλα τα επαγγέλματα...
Απλά πρέπει να τους ανακαλύψεις...;)
Αλλά με ενοχλεί αφάνταστα όλοι αυτοί που κρύβονται πίσω από μια αναγνωρισμένη ταμπελα - εταιρια να μην έχουν τις γνώσεις που απαιτούνται στις συγκεκριμένες θέσεις.
Υποτίθεται ότι ο εξουσιοδοτημένος είναι πάνω απ' ολα στο αντικείμενο του...
Και να σου πω και το άλλο...
Όταν είχα πάρει το 950 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε αφήσει στο προαναφερθέν εξουσιοδοτημένο για έλεγχο.Στις πρώτες βόλτες στις στροφές υπήρχε κάποιο κούνημα στις στροφές μέχρι που ανακάλυψα ότι η μία βίδα που δένει το υποπλαίσιο στο σκελετό μας έχει χαιρετίσει...:eek:
Και για να μην σου πω και για την τρόμπα νερού που φυσικά και δεν είχαν δει τη βλάβη...:muted:
Όσο ζεις μαθαίνεις φίλε μου...
Καλά να είμαστε και να μοιραζόμαστε και τα θετικά και τα αρνητικά που συναντάμε...;)
Ποιο ήταν το εξουσιοδοτημένο που σου έκανε την πατάτα;;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
καλησπέρα σε ολους

θα μπω κατεθειαν στο ψητο εχω παρατηρησει αυτες τις ημερες πως στο αποτομο ανοιγμα του γκαζιου εχει μια μικρη καθυστερηση ενα lag. σαν να εχει νεκρο σημειο.
αλλαχθηκαν πριν 6000 κμ φιλτρο βενζινης και ανορθωτης σειριακος. εβαλα σε βενζινη σε μια shell στην γρηγοριου λαμπρακη απο το ενα ντεποζιτο αλλα στο 90% βαζω απο συγκεκριμενο βενζιναδικο.
σε τι μπορει να οφειλεται αυτο?

και κατι αλλο ελεγα να βαλω το προγραμμα της ακραποβιτς να το δοκιμασω λογω εξατμισεων και ελευθερου φιλτρου ξερει καποιος την διαδικασια και καμια δικλειδα ασφαλεις σε περιπτωση που γινει μαλακια να επιστρεψω στο μαμα προγραμμα?
 
Top Bottom