ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
@giannis1070 Γιάννη με το καλό να ξανακαβαλήσεις...!!!:ok:
Εχω σημειώσει παρακάτω τι θα έκανα εγώ μετά απο μια πολύμηνη ακινησία.
Σημειώνω πως και εδώ πάνω λόγω χειμώνα το διάστημα που αναφέρεις φτάνεται εύκολα...;)

· Καθάρισμα τεπόζιτου (μπορείς απλά να αδειάσεις προαιρετικά την παλιά βενζίνη.Πλαστικό είναι,τι να καθαρίσεις?)

· Αλλαγή φίλτρων αντλίας βενζίνης (εαν είχε γίνει πριν την ακινησία και αυτό προαιρετικά)

· Αλλαγή υγρών συμπλέκτη (Δεν το θεωρώ απαραίτητο λόγω ακινησίας)

· Αλλαγή υγρών φρένων (ομοίως με το αποπάνω)

· Αλλαγή λαδιών και φίλτρων

· Καθάρισμα clutch oil jet (Ναι εαν δεν το έχεις καθαρίσει ποτέ)

· Καθάρισμα φίλτρου αέρος

· Τοποθέτηση κολάρα σιλικόνης

· Καθάρισμα ψυγείου και αλλαγή παραφλού

· Έλεγχος μπουζί (Εαν τα είχες αλλάξει πρόσφατα,περιττό...)

· Έλεγχος μπαταρίας (την έχω στο συντηρητή)

· Αλλαγή φλας (μου έχει σπάσει)

· Λεπτομερές πλύσιμο

· Τέντωμα, απολίπανση και λίπανση αλυσίδας

· Γράσσο σε κινούμενα μέρη (μανέτες-σταντ κτλ)


· Έλεγχος για τυχόν λάσκα βίδες – παξιμάδια κτλ

· Έλεγχος για τυχόν διαρροές από τσιμούχες πηρουνιού, τρόμπας φρένου, συμπλέκτη κτλ κτλ

· Αέρα στα λάστιχα

· Δρόμοοοοοοοοοοο (χαλαρά στην αρχή να δούμε εάν όλα δουλεύουν σωστά) √√√√...


Έχετε να προσθέσετε τίποτα που ξεχνάω?

Θα άλλαζα τα λάδια στις μπουκάλες εαν τα είχα πολλά χιλιόμετρα + την ακινησία.
Έλεγχος στα τακάκια...
Έλεγχος αλυσιδογράναζα...

Καλές βόλτες...!!!!:yew:
Το καθάρισμα του ψυγείου πως το κανετκάνετε ρε παιδιά?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το καθάρισμα του ψυγείου πως το κανετκάνετε ρε παιδιά?
Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά προφανώς το βγάζεις και το πλένεις...
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Παιδια πρόβλημα, έβγαλα πίσω ανάρτηση έγινε σέρβις και δεν κουμπώνει στο ψαλίδι με τίποτα.. το ίδιο βεβαία ζορίστηκε και για να βγει.. το έχει πάθει κανείς; τι κάνω εγω τώρα, έχω απελπιστεί, είχα μια ωρα που πάλευα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το καθάρισμα του ψυγείου πως το κανετκάνετε ρε παιδιά?
Το βγαζεις και το πλενεις οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω.

Το αναφερει ποιο λεπτομεριακα νομιζω ο elgato στις πρωτες σελιδες αυτου του νηματος.

Θα σου εβαζα το λινκ να μην ψαχνεις, αλλα εδω που ειμαι το ιντερνετ ειναι δυσχρηστο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδια πρόβλημα, έβγαλα πίσω ανάρτηση έγινε σέρβις και δεν κουμπώνει στο ψαλίδι με τίποτα.. το ίδιο βεβαία ζορίστηκε και για να βγει.. το έχει πάθει κανείς; τι κάνω εγω τώρα, έχω απελπιστεί, είχα μια ωρα που πάλευα.
Είχα το ίδιο πρόβλημα στην τοποθέτηση το οποίο προέκυπτε απο τα δαχτυλίδια όπως θα δείς στην παρακάτω φωτό...



τα οποία είναι πολύ εφαρμοστά στο ψαλίδι (με αμορτισέρ τοποθετημένο) όπως και "παίζουν" εύκολα αριστερά-δεξιά πάνω στο αμορτισέρ (όταν το έχουμε βγάλει) οπότε μια ελάχιστη μετακίνηση κατά την τοποθέτηση μπορεί εύκολα να τα κάνει να σφηνώσουν και να μην μπαίνει το αμορτισέρ στη θέση του...:muted:
Δώσε βάση εκεί...;)
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Ρε παιδια μπορει να εχει ξανά ειπωθεί ,τι πίεση θα βάζατε για βολτα ασφάλτινη σε heidenau k60,30αρια ειναι πολυ?
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ρε παιδια μπορει να εχει ξανά ειπωθεί ,τι πίεση θα βάζατε για βολτα ασφάλτινη σε heidenau k60,30αρια ειναι πολυ?
Ότι γράφει πάνω
Πολύ παραπάνω από 30
Γύρω στο 40 αλλά δεν θυμάμαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε παιδια μπορει να εχει ξανά ειπωθεί ,τι πίεση θα βάζατε για βολτα ασφάλτινη σε heidenau k60,30αρια ειναι πολυ?
34 μπροστά,37 πίσω μονός...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Μετά από μία χαλαρή βόλτα στο βουνό μου κάνει κάτι κολπακια η ένδειξη θερμοκρασίας του περιβάλλοντος - θερμόμετρο (όχι η ένδειξη θερμοκρασίας του ψυγειου).

Μερικές φορές δείχνει πιο χαμηλά απ'οτι είναι η πραγματική θερμοκρασία και χθες στο ξεκίνημα δεν είχα καθόλου ένδειξη. Έδειχνε --.-- και μετά από λίγα δευτερόλεπτα επανήλθε. Καμιά ιδέα;
Το πρόβλημα μου τελικά το έλυσα μόνος. Ο πρώην μάστορας μου είχε κόψει το καλώδιο του αισθητήρα και το είχε ενώσει απλά με μονωτική. Χαλάρωσε και έπαιζε η ένωση γι'αυτό και είχα τα περίεργα αποτελέσματα.

Η μαγκιά του να μην πει κουβέντα για τη μλκια του με ξεπερνάει. Αν του είχα ακόμη τυφλή εμπιστοσύνη θα του το πήγαινα, θα μου ξαναβαζε μονωτική και θα με χρεωνε και κάνα μεροκάματο! Έτσι γιατί είναι gamatos!!!
 

chaosm

Μέλος
Το πρόβλημα μου τελικά το έλυσα μόνος. Ο πρώην μάστορας μου είχε κόψει το καλώδιο του αισθητήρα και το είχε ενώσει απλά με μονωτική. Χαλάρωσε και έπαιζε η ένωση γι'αυτό και είχα τα περίεργα αποτελέσματα.

Η μαγκιά του να μην πει κουβέντα για τη μλκια του με ξεπερνάει. Αν του είχα ακόμη τυφλή εμπιστοσύνη θα του το πήγαινα, θα μου ξαναβαζε μονωτική και θα με χρεωνε και κάνα μεροκάματο! Έτσι γιατί είναι gamatos!!!
Ποια εργασία απαιτεί κόψιμο του καλωδίου;;; τουφέκι ο μάστορας

Edit..

Κατά τα άλλα χαλάνε τα ktm από μόνα τους
 

chaosm

Μέλος
2 ερωτήσεις στα γρήγορα.

Τι τύπο λάμπας φοράει το 950 στη μεγάλη σκάλα;

Και για να αλλάξω το λαμπάκι που φωτίζει τη πινακίδα τραβάω τη βάση της λάμπας από πίσω που φαίνεται ή ξεβιδώνει κάτι από κάτω και βγάζω τη λάμπα;
Ευχαριστώ
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
2 ερωτήσεις στα γρήγορα.

Τι τύπο λάμπας φοράει το 950 στη μεγάλη σκάλα;

Και για να αλλάξω το λαμπάκι που φωτίζει τη πινακίδα τραβάω τη βάση της λάμπας από πίσω που φαίνεται ή ξεβιδώνει κάτι από κάτω και βγάζω τη λάμπα;
Ευχαριστώ
Η3 μεγάλη
Για τη βάση δεν ασχολήθηκα ακόμα δυστυχώς
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Παιδιά, το 950 adve s τι διαφορές έχει από το απλό? Είναι και ψηλότερο?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδιά, το 950 adve s τι διαφορές έχει από το απλό? Είναι και ψηλότερο?
Έχει πιο ψηλές αναρτήσεις και ως εκ 'τούτου πιο ψηλή σέλα.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Παιδιά, το 950 adve s τι διαφορές έχει από το απλό? Είναι και ψηλότερο?
Νάτα νάτα Κωστάκι.....Sάρα λέμε!:haαναρτήσεις ΜΟΝΟ και διαφορετικοί χρωματισμοί(τα πρώτα S του 2003 πορτοκαλί,του 2004 μπλέ με λογότυπο Go!!!και του 2005 επίσης μπλέ και πιο χαμηλό απτα προηγούμενα με διαφορετικά logo):like:,αντικαταστήθηκε απο το 990 S με το Βεδουίνο και αργότερα απο τα R(τα οποία έχουν κάποιες κινητηριακές βελτιώσεις απο χρονιά σε χρονια).Καλοτάξιδο:friendship::crs:
 

chaosm

Μέλος
Παιδιά, το 950 adve s τι διαφορές έχει από το απλό? Είναι και ψηλότερο?
Δε ξέρω αν ψάχνεις για αγορά s ή απλά ρωτάς. Αν ψάχνεις για s κάνα 2-3 που είναι στο car τα ξέρω από κοντά. Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου
 
Top Bottom