ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

chaosm

Μέλος
επισης ενημερωτικα επειδη βλεπω οτι συνεχιζονται οι περι λαδιων και παραφλου συζητησεις να αναφερω την προσωπικη μου αποψη που ισως βοηθησει..το πρωτο λαδι που δοκιμασα ηταν το ντενικολ..αρκετα καλο λαδι δεν το εκαιγε και ημουν ικανοποιημενος μεχρι που εβαλα bel ray. Εκει καταλαβα οτι το μηχανακι μπορει να δουλεψει πολυ πιο γλυκα και σαν ηχο και σαν σασμαν και επισης να μην το καιει..Τελος επειδη βρηκα motorex πολυ φθηνοτερα απο bel ray ειπα να τα δοκιμασω..εξισου καλο λαδι με το belray αλλα το καιει αρκετα και σπαει και λιγο νωριτερα..Συνεπως η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα bel ray ειναι τα καλυτερα να τα χρησιμοποιησει καποιος,μετα μοτορεξ και τελος ντενικολ..Για αλλα λαδια δεν εχω αποψη γιατι δεν εμπιστευομαι και κατι αλλο για το συγκεκριμενο μηχανακι..
Οσον αφορα τα παραφλου στην αρχη ειχα της κτμ δεν ξερω τι μου ειχανε βαλει απο την αντιπροσωπεια στο σερβις..Εβαλα ντενικολ subzero και ηταν αρκετα καλυτερο οσον αφορα τις θερμοκρασιες και το ποση ωρα δουλευαν τα βεντιλατερ αλλα το καλθτερο που εχω δοκιμασει και το βρισκω πολυ σπανια και αυτο θελω να βαζω απο δω και περα ειναι το mocool της μοτουλ..Το μονο προβλημα του ειναι οτι ειναι κιτρινο και δεν πολυφαινεται απο το παγουρακι..
Αυτα..ελπιζω να βοηθησα
Ποιο denicol έβαζες και ποιο belray;
@Gio_Diego_950_ADV
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αντρέας Κ.

Μέλος
Όνομα
Αντρέας
Μοτό
KTM superduke 990
Καλησπέρα και πάλι απο εμένα. τελικά το θέμα που είχα δεν ηταν ούτε ζουαν ούτε τίποτα. μ είχε φύγει απλά η βίδα που είχα βάλει στον λαιμό επειδή εχω καταργήσει τον αισθητήρα Λ απλά χωρίς λυσιμο της καρίνας δε φαίνεται αρκετά ( το λέω σε περίπτωση που εχει καποιος το ιδιο θέμα ).
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικά με το σκροτσάρισμα του κινητήρα έχω ακουσει ότι μπορείς να μειώσεις το σκροτσάρισμα αν αλλάξεις μπροστά το γρανάζι απο 17 σε 16. το έχει δοκιμάσει κάποιος? όντως μειώνεται το σκροτσάρισμα? η διαφορές είναι μεγάλες αναμεσα σε 16 και 17αρι γρανάζι? τα + και τα -
ευχαριστώ!
 

chaosm

Μέλος
Καλησπέρα και πάλι απο εμένα. τελικά το θέμα που είχα δεν ηταν ούτε ζουαν ούτε τίποτα. μ είχε φύγει απλά η βίδα που είχα βάλει στον λαιμό επειδή εχω καταργήσει τον αισθητήρα Λ απλά χωρίς λυσιμο της καρίνας δε φαίνεται αρκετά ( το λέω σε περίπτωση που εχει καποιος το ιδιο θέμα ).
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικά με το σκροτσάρισμα του κινητήρα έχω ακουσει ότι μπορείς να μειώσεις το σκροτσάρισμα αν αλλάξεις μπροστά το γρανάζι απο 17 σε 16. το έχει δοκιμάσει κάποιος? όντως μειώνεται το σκροτσάρισμα? η διαφορές είναι μεγάλες αναμεσα σε 16 και 17αρι γρανάζι? τα + και τα -
ευχαριστώ!
Το 17αρι είναι πιο touring ας το πούμε το 16αρι πιο sport. Με το 16αρι τα πιάνεις πιο γρήγορα τα χλμ αλλά χάνεις σε τελική. Ίσως με το 16αρι γλυτώσεις το σκορτσαρισμα στα χαμηλά. Στο ktm είναι πιο fun το 16. Αν θυμάμαι καλά έχει 37 ευρώ το γρανάζι από τη ktm
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βγάζει και η OGNIBENE 16αρι με σινεμπλόκ για το 990 πιο οικονομικό απο το γνήσιο.
Κωδικός 7185.
Στα υπόλοιπα ισχύει οτι γράφτηκε απο τον @chaosm, και σε μενα μειώθηκε το σκορτσάρισμα στα χαμηλά με την αλλαγή σε 16άρι (KTM 950 ADV) και ο θόρυβος απο την αλυσίδα (πριν είχα χωρίς σινεμπλόκ).
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εχει δοκιμάσει κάποιος την ανατομική σελα του motok;Φαίνεται οτι το κατάστημα κανει πολυ καλη δουλειά απλα ρωτάω αν εχει καποιος ο ίδιος η απο φιλο του εντυπωσεις...στο αφρώδες αναφέρομαι ως προς τη διαφορά με τη εργοστασιακή
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Βγάζει και η OGNIBENE 16αρι με σινεμπλόκ για το 990 πιο οικονομικό απο το γνήσιο.
Κωδικός 7185.
Στα υπόλοιπα ισχύει οτι γράφτηκε απο τον @chaosm, και σε μενα μειώθηκε το σκορτσάρισμα στα χαμηλά με την αλλαγή σε 16άρι (KTM 950 ADV) και ο θόρυβος απο την αλυσίδα (πριν είχα χωρίς σινεμπλόκ).
ποιος το φερνει ελλαδα?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το καθε γραναζι παει σε συγκεκριμενο μηχνακι;; δηλαδη αν εχω ενα 16αρι απο σουζουκι πχ θα κανει για το 990;
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Εχει δοκιμάσει κάποιος την ανατομική σελα του motok;Φαίνεται οτι το κατάστημα κανει πολυ καλη δουλειά απλα ρωτάω αν εχει καποιος ο ίδιος η απο φιλο του εντυπωσεις...στο αφρώδες αναφέρομαι ως προς τη διαφορά με τη εργοστασιακή
Την έχω εγώ. Πολύ καλύτερη από την μαμά και την τζελ της ktm.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπέρα και πάλι απο εμένα. τελικά το θέμα που είχα δεν ηταν ούτε ζουαν ούτε τίποτα. μ είχε φύγει απλά η βίδα που είχα βάλει στον λαιμό επειδή εχω καταργήσει τον αισθητήρα Λ απλά χωρίς λυσιμο της καρίνας δε φαίνεται αρκετά ( το λέω σε περίπτωση που εχει καποιος το ιδιο θέμα ).
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικά με το σκροτσάρισμα του κινητήρα έχω ακουσει ότι μπορείς να μειώσεις το σκροτσάρισμα αν αλλάξεις μπροστά το γρανάζι απο 17 σε 16. το έχει δοκιμάσει κάποιος? όντως μειώνεται το σκροτσάρισμα? η διαφορές είναι μεγάλες αναμεσα σε 16 και 17αρι γρανάζι? τα + και τα -
ευχαριστώ!
H δικη μου γνωμη οσο αφορα το 16-17 γραναζι ειναι η εξης:

Με το 17 εκει που απλωνει πολυ ωραια 1η 2α 3η, με το 16 κοντενεις ενα κλικ με οτι συνεπαγεται αυτο.
(το ιδανικοτερο θα ηταν 17αρι 1η 2α 3η και 16 σε 4η 5η 6η κατα τη γνωμη μου )

Με το 17 ενοιωθα οτι με 6η στα 215 και μετα δεν ειχε δυναμη να φορτωσει αλλο ενω με το 16 εχει δυναμη και τραβαει ακομα μεχρι και 227.

Για το σκορτσαρισμα εξαλυφεται αλλα πολυ λιγο, μη φανταστεις οτι θα σταματησει να χτυπαει η αλυσιδα.

*****Αααα, με το 16 σηκωνεται για πλακα και με 2α και με 3η***
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
και πες οτι θελουμε και ενα stelth πισω,υπαρχει πουθενα αλλου εκτος μαμα που το πουλαει στα υψη?ας ειναι και κοκκινο χρωμα,
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
και πες οτι θελουμε και ενα stelth πισω,υπαρχει πουθενα αλλου εκτος μαμα που το πουλαει στα υψη?ας ειναι και κοκκινο χρωμα,
Πισω αγορασα supersprox 42 απο Πισσαρη 65 ευρω(το χρυσο-οχι το πορτοκαλι),προσφατα που το ξαναεψαξα δεν υπαρχει βεβαια, ισως ηταν προσφορα.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λογικα δεν θα κανει :p
Απο αλεξοπουλο το πηρα το 16 αρι 25 ευρω καινουργιο.
Κι εγω σπο εκει νικο.. το φοραω πανω σπο χρονο απλα ρωτησα ετσι εγκυκλοπαιδικα..
 
Top Bottom