Καταδρομικό διήμερο στο Λάδωνα

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ξαναβγαίνουμε ασφαλτο. Δε περασαμε το ποταμι, γυρισαμε. Αν και το νερο ειχε υποχωρισει, στην απεναντι πλευρα του δρομου ειχε φτιαξει ένα τοιχος 30-40 ποντους πάνω απο το νερο στον κομμενο δρομο (συν οσο ειχε απο κατω).

Συνεχίζουμε απο τον ομορφο επαρχιακο, αναζωογονημένοι και με ιθηκο ακμαιοτατο μετα την ανασταση του dr. Φτανουμε στην λιμνη του Λαδωνα που δεν ηταν και στα καλητερα της. Πολύ μικρη η σταθμη του νερου, ένα καφετί χρωμα και αρκετα σκουπιδια.

Κατσαμε στον εναλλακτικό (εντυπωσιακο) καφενε της κυρα Ματινας (αν θημαμε καλα το ονομα). Πινουμε έναν διπλο Ελληνικο και μαθενουμε ότι προσφατα ειχαν ανοιξει το φραγμα γιαυτο δεν ειχε νερο και ότι υπηρχε ηταν απο τις τελευταιες νεροποντες.





 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ειχαμε χασει σημαντικό κομματι της μερας για να δεσουμε το dr ετσι αναχωρουμε με συνοπτικες διαδικασίες για να κανουμε καποια τελευταια χωματινα κομματια παίρνοντας παραλληλα και τον δρομο της επιστροφης.



Κατευθηνομαστε προς το φραγμα με σκοπο να κυκλώσουμε την λιμνη και να παμε προς Περδικονερι, Ξεροβουνι, Βαλτετσινικο.


Η διαδρομη απιστευτη. Πολύ στενος επαρχιακος με πανοραμική αφ υψηλού θέα της λίμνης.







Εχουμε μπει πλεον χωμα και απο ένα σημειο και μετα το τερεν γίνεται….. μαντεψτε………….. ΧΙΟΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙ.


Αρκετο χιονι, το οποιο ηταν μπετο στο απατητο σημειο και αθραυστος παγος στις ροδιες που ειχε δημιουργησει καποτε, καποιο αυτοκηνητο που περασε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Το παιχνίδι ξεκινα και παλι, πιρουετες και καλητεχνικο πατιναζ και το παγωμενο κατηφορικο κομματι δηχνει να μην τελιωνει ποτε. Και ετσι ηταν. Μεχρι να βγουμε ασφαλτο το τερεν δεν αλαξε καθολου. Το κεφι και το χαμογελο ζογραφισμενο στα προσωπα μας καθ’ολη την διαρκεια.







Ειχε ηδη αρχισει να σουρουπωνει όμως και ενώ ελπιζαμε ότι πιανοντας ασφαλτο θα ανεβασουμε ρυθμο, λιγο πιο κατω ο δρομος δεν ειχε καθαριστει απο μηχανιμα και αρχισαμε και παλι το καλητεχνικο πατιναζ.


Ευτηχως όχι για πολύ.

Το φως εχει πεσει πλεον και σε ένα χωριο που δε θυμαμε παλι το ονομα, κατσαμε να τσιμπισουμε κατι και να ετοιμασουμε τα αδιαβροχα μας αφου ειχε αρχισει να βρεχει. Καταπλικτικο φαι και παλι, εξερετικες τιμες και βγενουμε παλι στο δρομο με φουλ εξαρτηση.

Το ψιλοβροχο μετατρεπετε γρυγορα σε χοντρες νιφαδες χιονιου που εκαναν την οδηγηση δυσκολη.

Αφου πεσαμε πλεον σε υψομετρο, βροχη και παλι, και πιανουμε αυτοκηνιτοδρομο για να γυρισουμε σπιτια μας. Η βροχη μας συνοδεψε μεχρι την εξοπορτα, σχεδον μεσανυχτα (καλοσυνη της).

Ετσι έκλεισε ένα πανεμορφο διημερακι που θα μας μένει αξεχαστο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Και επειδη όπως διαβασα καπου εδώ μεσα, ο καλος ο advrider απο δυο πραγματα ξεχωρίζει, το ένα είναι ο επιλογος στα ταξιδιωτικά του, θα πω και εγω δυο πραγματα, στον εαυτο μου πρωτα απολα.

Την επομενη φορα που θα μου περασουν απο το μυαλο αποριες και δυσανασχετιση του τυπου, ‘‘που να παω τωρα, αφου δεν εχω καταλληλο μηχανακι, αφου δεν εχω καταλληλο εξοπλησμο, αφου δεν εχω λαστιχα, καταλληλη εμπηρια, παρεα, o καιρος δεν ειναι ιδανικος, κι αμα βρεξει? κλπ κλπ…….. πηγενε…… δε πηραζει… όλα καλα θα πανε…. καλη διαθεση να υπαρχει…….. Εγω τουλαχιστον τις καλυτερες μου βολτες τις εχω κανει όταν όλα εδιχναν ότι δεν είναι ιδανικες οι συνθηκες.
Μια ματια στο παρακατω αρκει…….. Καλα ταξιδια σε ολους. :friendship:

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σούπερ.....τα πάντα όλα
Ανεβηκατε από το φράγμα προς Βαλτεσινικο και περάσατε το χωριό Μυγδαλια;

Αν παίζει και καμμια διαδρομή θα ήταν το τέλειο....για εμάς που δεν ηρθαμε:)
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"


Την επομενη φορα που θα μου περασουν απο το μυαλο αποριες και δυσανασχετιση του τυπου, ‘‘που να παω τωρα, αφου δεν εχω καταλληλο μηχανακι, αφου δεν εχω καταλληλο εξοπλησμο, αφου δεν εχω λαστιχα, καταλληλη εμπηρια, παρεα κλπ κλπ…….. πηγενε…… δε πηραζει… όλα καλα θα πανε…. :friendship:

Ετσι
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παίδες :hlb:...!!!
Απο τα πιο όμορφα περιπετειώδη εκδρομικά που έχω διαβάσει!!!
Αφού γλυτώσατε απο τα δόντια του παππού σας έφαγε το ποτάμι...:D:laugh::roflmao:
Εύχομαι η τρελοπαρέα σας να μείνει πάντα δεμένη...!!!:friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Τα λογια περιτευουν!!
Πριν ενα μηνα σχεδον ημουν εκει και το τοπιο ειναι αγνωριστο!!
Κραταω τη θεληση σας και το χαμογελο σας, ασχετα με τα συμβαντα...:woot:
Μπραβο σας και καλες (αδιαβροχες) συνεχειες, παντα με χαμογελο!!!:happy:
:yrk:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μπραβο ρε παιδες! Νεοντουροι με τα ολα σας που δεν μασατε πουθενα :cool: :yew:
Φοβερο παρεακι και εξαιρετικο περιπετειωδες διημερο! :friendship: :l2:
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Διαδικασία
Ζεσταίνετε ένα αντικολλητικό τηγάνι και βάζετε το ελαιόλαδο και τις ντομάτες και ανακατεύετε συνεχώς, μέχρι να μαλακώσουν.

Ρίχνετε στο τηγάνι τις φετούλες του σκόρδου και συνεχίζετε το σοτάρισμα, μέχρι να πιουν οι ντομάτες το ζουμάκι τους.

Σε ένα μπολ, ανακατεύετε ελαφρά τα αβγά, χωρίς να ομογενοποιηθούν όπως στην ομελέτα και τα προσθέτετε στο τηγάνι.

Αλατίζετε, ανακατεύετε με ξύλινη κουτάλα και ψήνετε τα αβγά μόνο μέχρι να πήξει το ασπράδι, για να μην στεγνώσει ο καγιανάς. Σερβίρετε πασπαλίζοντας με πιπέρι και ρίγανη και συνοδεύετε με φρέσκο ψωμί.

....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και επειδη όπως διαβασα καπου εδώ μεσα, ο καλος ο advrider απο δυο πραγματα ξεχωρίζει, το ένα είναι ο επιλογος στα ταξιδιωτικά του, θα πω και εγω δυο πραγματα, στον εαυτο μου πρωτα απολα.

Την επομενη φορα που θα μου περασουν απο το μυαλο αποριες και δυσανασχετιση του τυπου, ‘‘που να παω τωρα, αφου δεν εχω καταλληλο μηχανακι, αφου δεν εχω καταλληλο εξοπλησμο, αφου δεν εχω λαστιχα, καταλληλη εμπηρια, παρεα κλπ κλπ…….. πηγενε…… δε πηραζει… όλα καλα θα πανε…. Διαθεση να υπαρχει…….. εγω τουλαχιστον τις καλητερες μου βολτες τις εχω κανει όταν όλα εδιχναν ότι δεν είναι ιδανικες οι συνθηκες.

Μια ματια στο παρακατω αρκει…….. Καλα ταξιδια σε ολους. :friendship:

Κάπου εκει ειναι η ουσία της φιλοσοφίας που θελουμε ολοι εμείς στο advride να την μεταλαμπαδεύσουμε σε ολο και περισσότερους ανθρωπους ώστε να χρησιμοποιείται καθημερινά στον αγώνα που δίνουν για μια καλύτερη ζωή
Μπραβο σας για ολα !!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για ολα φταιει ο γέρος...το:D εχω σαν εικονα...::cool:
Καθως απομακρυνεστε,μπαινει στο τσαρδι του φτιαχνει μια τηγανιά μεζεκλίκια και πινοντας ένα κρασακι σιγοψιθυριζει "βρε δεν πα να πνιγουν οι πουτ@νιαρηδες..."...και βυθιζεται στην ζαλη της ζηλιας απο τη μια και του ντοπιου οινου απ' την αλλη...
Την συνεχεια τη διαβασαμε απο σενα Μιτσ(ε)...και ηταν οντως να ζηλευει ο γέρος ..και οχι μονο!!!ΜΠΡΑΒΟ ρε μαγκες!:):friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εξαιρετικά απολαυστική περιπέτεια με αίσιο τέλος. Πάντα τέτοια παλικάρια

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια. Να'μαστε καλα να γραφουμε χηλιομετρα και να ζουμε εμπηριες ολοι παρολο τις δυσκολιες των ημερων. Οταν υπαρχει διαθεση για ζωη ολα γινονται.

Α και κάτι άλλο,το κάνεις HP2 σιγά σιγά? :p
:friend: με εχει βολεψει πολυ να μην εχω την ζελατινα! γιατι πρωτα απολα βλεπω που παταω (η ζελατινα μου ειναι κιτρινιασμενη) και δευτερον σε ανηφορικα γρυγορα κομματια γερνω μπροστα και δε φοβαμε πλεον μη μου σπασει την καροτιδα η ζελατινα :p:p:p!!!!

Σούπερ.....τα πάντα όλα
Ανεβηκατε από το φράγμα προς Βαλτεσινικο και περάσατε το χωριό Μυγδαλια;

Αν παίζει και καμμια διαδρομή θα ήταν το τέλειο....για εμάς που δεν ηρθαμε:)
Η διαδρομη υπαρχει κατα 99% απο τα gps το Λαμπου και του Θοδωρη. μολις την εχω στα χερια μου θα την ανεβασω. (μπας και καταλαβω και εγω που ακριβως πηγαμε γιατι απο μνημη κουκουρουκου :D:p:roflmao:)

Μητσο το εχεις με τις φωτο τα γραφεις κ ωραια.......μονο....
με τις ονομασιες απο τα μερη εχεις ενα θεμα χαχαχα !!!!
ξερεις τι γηνεται? Επειδη ο Λαμπρος ταξιδευει πανω απο δεκα χρονια στα Ελληνικα βουνα τα ξερει απεξω και ετσι εφησυχάζομαι. Δεν ασχολουμε καθολου με ονομασιες, δρομους κλπ, απλα ακωλουθω και απολαμβανω. Και στο τελως δεν εχω ιδεα που πηγαμε

Κάπου εκει ειναι η ουσία της φιλοσοφίας που θελουμε ολοι εμείς στο advride να την μεταλαμπαδεύσουμε σε ολο και περισσότερους ανθρωπους ώστε να χρησιμοποιείται καθημερινά στον αγώνα που δίνουν για μια καλύτερη ζωή
Μπραβο σας για ολα !!!!
Πολλες φορες χανουμε την ουσια του πραγματος. Και ειναι κριμα!!! Η ζωη ειναι μικρη και πρεπει να την ζησουμε!

Για ολα φταιει ο γέρος...το:D εχω σαν εικονα...::cool:
Καθως απομακρυνεστε,μπαινει στο τσαρδι του φτιαχνει μια τηγανιά μεζεκλίκια και πινοντας ένα κρασακι σιγοψιθυριζει "βρε δεν πα να πνιγουν οι πουτ@νιαρηδες..."...και βυθιζεται στην ζαλη της ζηλιας απο τη μια και του ντοπιου οινου απ' την αλλη...
Την συνεχεια τη διαβασαμε απο σενα Μιτσ(ε)...και ηταν οντως να ζηλευει ο γέροε ..και οχι μονο!!!ΜΠΡΑΒΟ ρε μαγκες!:):friendship:
χαχαχαχαχα λες να μας εκανε βουντου που δεν του κατσαμε? :pointu::pointu::pointu:
 
Top Bottom