Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Και όπως θα'στε πάνω, πάτε μια Πειραιά, μπαίνετε στο πλοίο και την κάνετε για το νησί... Και αυτή η μέρα υπολογίζω να είναι 28 Απρίλη. Με 50% έκπτωση στα ακτοπλοϊκά (καμπίνα - μηχανή)... Κάνουμε και καμιά 800αριά χιλιόμετρα στο νησί για να χωνέψουμε τα Πρωτομαγιάτικα και επιστρέφετε μετά από ένα γεμάτο τριήμερο...
Έκανα spoiler τώρα και θα με μπανάρει ο Κρητικός μοντ αλλά δεν πειράζει!! :D :D :D
πανεμορφη η κρητη βρε γιαννη, αλλα η κωλοδουλεια επιτρεπει μονοημερες αποδρασεις:cry::cry::cry:....

:friendship::friendship::friendship:ρακιες...
 
Reactions: yns

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Έκανα spoiler τώρα και θα με μπανάρει ο Κρητικός μοντ αλλά δεν πειράζει!! :D :D :D
Μη σε νοιάζει...θα τον πάρω στα ποδαράκια μου κι αυτόν και θα ισιώσει :D:laugh: ...που θα μπανάρει το φίλο μου :inlove: θα τον κάνω αόρατο
και δεν θα καταλάβει τίποτα άμα πάει να τα βάλει με τις γεροντάρες :laugh:



Εν τω μεταξύ, ήρθε σήμερα η FujiFilm που παράγγειλα στις αρχές του μήνα από το αγγλικό Ebay. Αν είχε το κουτί της θα νόμιζε κανείς
ότι την πήρα τώρα από κατάστημα, σε κατάσταση καινούριας είναι! Ο Αγγλος πωλητής μου είχε στείλει μήνυμα πως θα αργούσε τρεις μέρες
να παραδόσει το πακέτο στην DHL και για αυτή την καθυστέρηση μου έβαλε στο πακέτο μία θήκη δώρο και δύο κάρτες μνήμης !!
Τη ρύθμισα και είναι τέλεια, θα βγάλω αρκετές φωτογραφίες στην έκθεση αύριο, και θα τις βάλω για να δούμε όλοι μαζί την ποιότητα
φωτογραφίας...μερικές φωτογραφίες από την παραλαβή.











Χωράει στην παλάμη μου άνετα, στο τσαντάκι μέσης θα είναι ταμάμ, οι φωτογραφίες από το κινητό την αδικούν πολύ...






Σε αναμονή για φωτογραφικά δείγματα, αλλά για 58 ευρώ ότι και να βγάζει μια χαρά θα είναι...:p:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μη σε νοιάζει...θα τον πάρω στα ποδαράκια μου κι αυτόν και θα ισιώσει :D:laugh: ...που θα μπανάρει το φίλο μου :inlove: θα τον κάνω αόρατο
και δεν θα καταλάβει τίποτα άμα πάει να τα βάλει με τις γεροντάρες :laugh:



Εν τω μεταξύ, ήρθε σήμερα η FujiFilm που παράγγειλα στις αρχές του μήνα από το αγγλικό Ebay. Αν είχε το κουτί της θα νόμιζε κανείς
ότι την πήρα τώρα από κατάστημα, σε κατάσταση καινούριας είναι! Ο Αγγλος πωλητής μου είχε στείλει μήνυμα πως θα αργούσε τρεις μέρες
να παραδόσει το πακέτο στην DHL και για αυτή την καθυστέρηση μου έβαλε στο πακέτο μία θήκη δώρο και δύο κάρτες μνήμης !!
Τη ρύθμισα και είναι τέλεια, θα βγάλω αρκετές φωτογραφίες στην έκθεση αύριο, και θα τις βάλω για να δούμε όλοι μαζί την ποιότητα
φωτογραφίας...μερικές φωτογραφίες από την παραλαβή.











Χωράει στην παλάμη μου άνετα, στο τσαντάκι μέσης θα είναι ταμάμ, οι φωτογραφίες από το κινητό την αδικούν πολύ...






Σε αναμονή για φωτογραφικά δείγματα, αλλά για 58 ευρώ ότι και να βγάζει μια χαρά θα είναι...:p:D
Έχεις μεγάλη....παλαμη:p
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Έχεις μεγάλη....παλαμη:p
Όλες οι προεκτάσεις του σώματός μου είναι μεγάλες :D
Τον σπας τον καρπο Νικολα...:hungover::UH:
Έχει φάει ο καρκίνος την άρθρωση, μανούλα μου, και σπάει ο καρπός από μόνος του :D

δεν είναι λέλικο κατάλοιπο :p:laugh:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πήγα στη μία από τις δύο εκθέσεις που γίνονται αυτό το ΣΚ, στην άλλη θα πάω αύριο. Εβγαλα μερικές φωτογραφίες με την Fuji για να την
δοκιμάσω και μου άρεσε το αποτέλεσμα...για 60 ευρώ και 10 χρόνων μηχανή μια χαρά φωτογραφίζει.
Στην έκθεση είχε και αρκετά γκάτζετ που χρησιμοποιούν οι μοτοσυκλετιστές, όπως κάμερες, ενδοσυννενοήσεις κλπ κλπ.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία από το '14 τελευταία φορά που πήγα, επίσης το πόσο
έχουν ξεφύγει οι τιμές, και μου κακοφάνηκε πολύ. Εντύπωση μου έκανε η Kodak που ήταν και η μόνη εταιρεία που είχε γήϊνες
και αξιοπρεπείς προτάσεις για τον μέσο χρήστη, οι υπόλοιπες που συμμετείχαν είναι αλλού γι' αλλού...

Η μόνη επεξεργασία που έχουν οι φώτο είναι η σμίκρυνση για να ανεβαίνουν γρήγορα...


Η είσοδος...







Λουγκροπαρέμβαση :D



Κάμερες της Fuji, χρειάζονται καναδυό μισθοί για να τις αγοράσει κάποιος, έχουν ξεφύγει...





To περίπτερο της Olympus.







Στο περίπτερο της Kodak βρήκα τις πιο τίμιες, και με γήινες τιμές μηχανές bridge που μπορεί να αγοράσει κάποιος, απ' όσο
τις κράτησα στο χέρι μου και είδα τις λειτουργίες τους μου φάνηκαν εξαιρετικές για τα λεφτά τους και σαν πρόταση για
τον φωτομοτοσυκλετιστή που θέλει κάτι καλό, απλό, φθηνό και μανιτζάβελο για τις βόλτες του...



Το περίπτερο της GoPro.



Στο περίπτερο της Midland είχε μοτοσυκλέτα με διάφορα γκάτζετ που παράγει η εταιρεία.





Εντύπωση μου έκαναν οι κάμερες της Ion Tech, μ' άρεσε το σχήμα που ξεφεύγει από το κλασικό τετράγωνο, όχι ότι
θα αγόραζα κάποια απλά μου άρεσαν οι τιμές τους...



[url=https://postimg.org/image/71z15pvzl/]





Αυτά, αύριο που θα πάω στην άλλη έκθεση θα δω τους υπόλοιπους κατασκευαστές.[/url]
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μιας και ετοιμάζομαι για την καλοκαιρινή μου πολυήμερη εξόρμηση μπήκα στην διαδικασία να επιλέξω τι θα πάρω μαζί και πως θα οργανώσω τον φωτογραφικό εξοπλισμό.

Για αρχή πήρα ένα τανκ μπαγκ μεσαίου μεγέθους (αρα και βάρους) για να μπορώ να το παίρνω μαζί μου ως backpack εύκολα όταν αφήνω κάπου την μηχανή αλλά και να έχω προσβάσιμη την φωτογραφική όσο είμαι καθιστός σε στάση. Μεταβαλλόμενου όγκου (11-14lt) με σκληρό κέλυφος από πάνω για καλύτερη προστασία του εξοπλισμού. Η φωτογραφική ολίγον τι γκουμούτσα αφού μιλάμε για dslr μαζί με τον all around φακό της... πιάνει ήδη αρκετό χώρο (d3000 με 18-140 φακό). Οπότε επέλεξα να μην πάρω το τσαντάκι της και να την βάλω απλά σε μια κάλτσα από νεοπρεν για προστασία από άλλα αντικείμενα μέσα στο τανκ μπαγκ. Επιπλέον συμπεριέλαβα ένα μικρό ευέλικτο τριποδο - gorillapod, και σε μια παλιά θήκη γυαλιών έχω βάλει κάρτες μνήμης, 2η μπαταρία κλπ. Για την τροφοδοσία εν κινήση έχω προσαρμόσει ένα usb hub μέσα στο τανκ μπαγκ που κουμπώνω εκεί το κινητό και το πάουερ μπανκ. Για κραδασμούς έχω βάλει έναν αφρώδη πάτο στο τανκ μπαγκ και έχω φτιάξει κάποια χωρίσματα εσωτερικά με velcro.

Επίσης πήρα ένα λουράκι ώμου για την φωτογραφική για να την κρεμάω όσο είμαι πεζός και να την έχω ετοιμοπόλεμη.

Για τα δικά μου φωτογραφικά γούστα θα ήθελα να έχω επιπλέον έναν πιο φωτεινό φακό σταθερού εύρους (50άρι f1.8) σε συνδυασμό με έναν καλύτερο σώμα (d7200) κυρίως για τις νυχτερινές εξορμίσεις. Επίσης εκτιμώ το γεγονός ότι μερικές φορές θέλουμε απλά μια εύκολη "point and shoot" κατάσταση για καταγραφή αλλά για αυτή την χρήση έχω το κινητο που δίνει και την δυνατότητα geotagging στις φωτογραφίες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kι εγω Σωκρατη τωρα που μπηκε η Ανοιξη και πετανε ζουζουνακια και πεταλουδες και τα λοιπα θυμηθηκα(γμτ)οτι θελω εναν Tokina 11-16 dx II κι εναν Sigma 105 2.8 macro...:inlove::pht2;...και μετα καπακι ξαναθυμαμαι οτι...κατι ψιλα θελω ακομα για τετοια και...:hh:θα περιμενω την επομενη Ανοιξη...:D:p
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οπότε επέλεξα να μην πάρω το τσαντάκι της και να την βάλω απλά σε μια κάλτσα από νεοπρεν για προστασία από άλλα αντικείμενα μέσα στο τανκ μπαγκ.
Υπάρχουν και τριγωνικές, μικρές θήκες με λουρί μεταφοράς και τσέπη για καμιά έξτρα μπαταρία, τηλεκοντρόλ και SDCard που χωράνε ίσα ίσα τη μηχανή με κουμπωμένο τον φακό της. Τη δικιά μου την πήρα με ελάχιστα χρήματα από Ebay και με βολεύει πολύ για όταν τη βάζω στο tankbag.

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εγω εχω μια τετοια Γιαννη απλα δε χωραει δευτερο φακο μεγαλο...μονο τον 35αρη.Οτι βολευει ομως μια χαρα για περπατημα και βολτα :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κι εγω εχω μια τετοια Γιαννη απλα δε χωραει δευτερο φακο μεγαλο...μονο τον 35αρη.Οτι βολευει ομως μια χαρα για περπατημα και βολτα :)
Έχω πάνω τον 18-105 με το παρασόλ (πώς το λένε το κολοκύθι) ανοιχτό, προς τα έξω δηλαδή, όπως φαίνεται στη φωτογραφία και "παίρνει" ακόμα κάνα - δυο εκατοστά μεγαλύτερο φακό.
 

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Έχω πάνω τον 18-105 με το παρασόλ (πώς το λένε το κολοκύθι) ανοιχτό, προς τα έξω δηλαδή, όπως φαίνεται στη φωτογραφία και "παίρνει" ακόμα κάνα - δυο εκατοστά μεγαλύτερο φακό.
Να το ξεβιδωσεις εκιονα το παρασολι (αντιλαμβανεσαι τωρα απο που καταγεται η λεξη ε;;;) γιατι μια, δυο, θα το βρεις τ ανασκελα καποια στιγμη Ιωαννη...
 

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Α, κι επι της ευκαιριας, τωρα και κανα 5μηνο, εχω αλλαξει εξοπλισμο και κουβαλαω πλεον μια D7100 με εναν Sigma 17-50 2.8...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Να το ξεβιδωσεις εκιονα το παρασολι (αντιλαμβανεσαι τωρα απο που καταγεται η λεξη ε;;;) γιατι μια, δυο, θα το βρεις τ ανασκελα καποια στιγμη Ιωαννη...
5 χρόνια ετσά τό'χω και δεν ήπαθε πράμα Μανώλη, βολεύει πολύ στη φωτογραφία τη μέρα για ν'αποφεύγω τα sun flares.
 

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Αμα μιλατε μεταξυ σας τα κοπελια λες και βλεπω ταινια με τους Βροντατσηδες τσε Φουρτουνατσηδες ετσα...:D:p:friendship:
Ελπιζω να χεις αναπαυτικο καναπε και καλης ποιοτητας ποπ κορν.... ;) :D :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πριν μερικούς μήνες είχα ένα δωράκι από την κυρά...σε συνεργασία με τον γνωστο Σταυρo της photoagora!!

Μιλάμε για το απόλυτο "κουβαλημα" πάνω σε μοτο και όχι μόνο!
Ευκολίες κρεμασματος, δεσίματος, χώρων για τα πάντα








advphone
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ πριν μερικούς μήνες είχα ένα δωράκι από την κυρά...σε συνεργασία με τον γνωστο Σταυρo της photoagora!!

Μιλάμε για το απόλυτο "κουβαλημα" πάνω σε μοτο και όχι μόνο!
Ευκολίες κρεμασματος, δεσίματος, χώρων για τα πάντα








advphone
Manfrotto.... αν έγραφες και το μοντέλο...:friend:
 
Top Bottom