Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ερωτηση προς ειδικους. @The Doctor και λοιποι.

Ασχετος με τη φωτογραφια αλλα το μικροβιο με τρωει απο καιρο.

Επειδη δεν ξερω αν θα μου αρεσει τελικα το σπορ και ποσο θ αμε βολεψει μια dslr λεω να κανω την αρχη με μια μεταχειρισμενη σε χαμηλο κοστος.
Εχω βρει μια νικον d300 ,παλιο μοντελο με 30.000κλικ .Τι θα πρεπει να προσεξω;
Aξιζει ;Μπορουν να κουμποσουν παλιοι φακοι απο φιλματες νικον ;Θα δουλευουν autofocus ;
Αν βλέπεις τα ταξιδιωτικά μου, οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με την D90 η οποία είναι η μικρή της αδερφούλα. Τον ίδιο αισθητήρα και το ίδιο κλείστρο έχουν. Το μόνο που θα προσέξεις ουσιαστικά είναι να μην έχει "σκόνες" ο αισθητήρας, τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Το συγκεκριμένα κλείστρα αντέχουν πάνω από 2 μύρια κλικ, πριν την αλλαγή. Οι παλιοί φακοί Nikon θα κουμπώσουν μια χαρά, αφού το μοτέρ του AF είναι επάνω στο σώμα της μηχανής. Από αξιοπιστία οι συγκεκριμένες μηχανές είναι τέρατα...Το μόνο ίσως που μπορεί να σε ξενίσει λίγο είναι το βάρος της και το ψιλοογκώδες σώμα της, κατά τα άλλα πάρτην χτες...

https://www.dpreview.com/reviews/nikond300
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αν βλέπεις τα ταξιδιωτικά μου, οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με την D90 η οποία είναι η μικρή της αδερφούλα. Τον ίδιο αισθητήρα και το ίδιο κλείστρο έχουν. Το μόνο που θα προσέξεις ουσιαστικά είναι να μην έχει "σκόνες" ο αισθητήρας, τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Το συγκεκριμένα κλείστρα αντέχουν πάνω από 2 μύρια κλικ, πριν την αλλαγή. Οι παλιοί φακοί Nikon θα κουμπώσουν μια χαρά, αφού το μοτέρ του AF είναι επάνω στο σώμα της μηχανής. Από αξιοπιστία οι συγκεκριμένες μηχανές είναι τέρατα...Το μόνο ίσως που μπορεί να σε ξενίσει λίγο είναι το βάρος της και το ψιλοογκώδες σώμα της, κατά τα άλλα πάρτην χτες...

https://www.dpreview.com/reviews/nikond300
Ναι σε παρακολουθω ,με την παπια! :biker:

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :friendship:.
Σε τι τιμες παιζουν γενικα ξερεις ;
Τα 250 ειναι καλα ;(Μονο σωμα ,οχι κιτ)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Αν έχει τίποτα αξεσουάρ μαζί, φακούς κλπ κλπ, καλά είναι τα 250, αλλιώς μέχρι 200 μόνο σώμα είναι ΟΚ.
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Ερωτηση προς ειδικους. @The Doctor και λοιποι.

Ασχετος με τη φωτογραφια αλλα το μικροβιο με τρωει απο καιρο.

Επειδη δεν ξερω αν θα μου αρεσει τελικα το σπορ και ποσο θ αμε βολεψει μια dslr λεω να κανω την αρχη με μια μεταχειρισμενη σε χαμηλο κοστος.
Εχω βρει μια νικον d300 ,παλιο μοντελο με 30.000κλικ .Τι θα πρεπει να προσεξω;
Aξιζει ;Μπορουν να κουμποσουν παλιοι φακοι απο φιλματες νικον ;Θα δουλευουν autofocus ;
Αν βλέπεις τα ταξιδιωτικά μου, οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με την D90 η οποία είναι η μικρή της αδερφούλα. Τον ίδιο αισθητήρα και το ίδιο κλείστρο έχουν. Το μόνο που θα προσέξεις ουσιαστικά είναι να μην έχει "σκόνες" ο αισθητήρας, τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Το συγκεκριμένα κλείστρα αντέχουν πάνω από 2 μύρια κλικ, πριν την αλλαγή. Οι παλιοί φακοί Nikon θα κουμπώσουν μια χαρά, αφού το μοτέρ του AF είναι επάνω στο σώμα της μηχανής. Από αξιοπιστία οι συγκεκριμένες μηχανές είναι τέρατα...Το μόνο ίσως που μπορεί να σε ξενίσει λίγο είναι το βάρος της και το ψιλοογκώδες σώμα της, κατά τα άλλα πάρτην χτες...

https://www.dpreview.com/reviews/nikond300
- Για τους φακούς ότι λέει ο Νίκος από πάνω, να συμπληρώσω μόνο ότι σε όλες τις μηχανές με APS-C αισθητήρα πολλαπλασιάζετε η εστιακή απόσταση των φακών με 1,5χ. Κερδίζεις σε ζουμ, χάνεις σε ευρυγώνιο π.χ ένας 70-300 γίνεται 105-450, ακόμα και οι 18-55mm που πωλούνται σαν κιτ είναι την πράξη οι παλιοί φιλμάτοι 28-80mm
- Tώρα για την μηχανή θέλει κουβέντα, πρόκειται για ένα επαγγελματικό σώμα αλλά με ηλικία 8 ετών (8/2007 πρώτη κυκλοφορία), τα 30.000 κλικ είναι λίγα, συνήθως η διάρκεια ζωής του κλείστρου είναι περίπου 200.000 κλικ και η μηχανή είναι πραγματικά σκυλί στην κατασκευή, με γρήγορο focus (ανάλογα και το φακό) αλλά χρωματικά θα σε ζορίσει λίγο θα πρέπει να μάθεις να δουλεύεις κάποιο πρόγραμμα τύπου Lightroom (αν θα γίνεις ψείρας θα το χρησιμοποιείς έτσι και αλλιώς σε ότι πάρεις), αυτά συγκρινόμενα πάντα με καινούργια DLSR π.χ ΝΙΚΟΝ D3300, καινούργιο σώμα στα 250 €, λογικά θα είναι πιο φιλική σαν μέγεθος, υποδέεστερη σαν κατασκευή και δεν θα δουλεύει το AF με παλιούς φακούς γιατί δεν έχει μοτέρ εστίασης, μόνο AF-S (το S σημαίνει μοτέρ στο φακό).
- Αν αποφασίσεις να την αγοράσεις, τότε 200 ευρώ και πιο κάτω, να είναι αγκρατζούνιστη επίσης με original φορτιστή και μπαταρία (από ένα 50άρικο έκαστο), η σκόνη στον αισθητήρα δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα, έτσι και αλλιώς θα πρέπει να μάθεις να την καθαρίζεις, το πιό σωστό είναι να πας σε ένα service (αν θες στο γράφω με π.μ.) για ένα έλεγχο από τεχνικό να είσαι σίγουρος, να φαίνεται οποσδήποτε το S/N, σβησμένο S/N μπορεί να σημαίνει σε μεγάλο βαθμό ΚΛΕΜΕΝΗ μηχανή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Γεια σας παλικάρια,μήπως έχετε άποψη για tankbag μαγνητικό που να χωράει dslr και να την προστατεύει από κραδασμούς?όχι κανά μεγάλο μέγεθος.Φωτογραφική-κινητό-πορτοφόλι-κλειδιά και να βγαίνει να γίνεται τσαντάκι(ζητάω πολλά) σε λογική τιμή?Αν έχει κάποιος ας μας πει και την γνώμη του για αυτό που έχει.Ευχαριστώ
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Γεια σας παλικάρια,μήπως έχετε άποψη για tankbag μαγνητικό που να χωράει dslr και να την προστατεύει από κραδασμούς?όχι κανά μεγάλο μέγεθος.Φωτογραφική-κινητό-πορτοφόλι-κλειδιά και να βγαίνει να γίνεται τσαντάκι(ζητάω πολλά) σε λογική τιμή?Αν έχει κάποιος ας μας πει και την γνώμη του για αυτό που έχει.Ευχαριστώ
Προσωπικά έχω ένα τις bagster και το έχω ενισχίσει με κομμάτια απο παλιες θήκες/χωρίσματα φωτογραφικών μηχανών και είναι τζέτ,
το ίδιο μπορείς να κάνεις και με κάθε tankbag
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Πάλι εγώ,χαιρετώ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη από προσωπική χρήση του φακού Nikon 35mm 1,8 DX.Σκέφτομαι την αγορά του για την D7000,χρήση θα έλεγα για τοπία και εσωτερικούς χώρους.Ελπίζω στα φώτα σας(μεγάλη σκάλα). Ευχαριστώ.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τον έχω, να τον πάρεις και δεν θα το μετανιώσεις.

Ορίστε και ένα δειγματάκι νυχτερινό από τις διακοπές μου στη Σύρα με την "αρχαία" μου D90...φαντάσου τι θα κάνει με την 7000 :)


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάλι εγώ,χαιρετώ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη από προσωπική χρήση του φακού Nikon 35mm 1,8 DX.Σκέφτομαι την αγορά του για την D7000,χρήση θα έλεγα για τοπία και εσωτερικούς χώρους.Ελπίζω στα φώτα σας(μεγάλη σκάλα). Ευχαριστώ.
Εκπληκτικός......τσιμπα τον!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πάλι εγώ,χαιρετώ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη από προσωπική χρήση του φακού Nikon 35mm 1,8 DX.Σκέφτομαι την αγορά του για την D7000,χρήση θα έλεγα για τοπία και εσωτερικούς χώρους.Ελπίζω στα φώτα σας(μεγάλη σκάλα). Ευχαριστώ.
Εξαιρετικα φωτεινος και οξυς φακος!!!Για τοπια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο προσωπικα θα ηθελα πιο ευρυγωνιο...ομως για νυχτερινο(και μειωμενο φωτισμο),εσωτερικο χωρο αλλά ΚΑΙ πορτραίτα που εχω βγαλει ,ειναι απιθανος!:yup:Ειναι φακος που τον παιρνεις και δεν τον ξαναδινεις ποτέ...ειδικα για DX μηχανες.:pht2;
Αν θελεις δειγματα φωτο να κατεβασω να δεις...
Για μενα αξιζει ΠΟΛΥ να τον εχεις στη συλλογη σου...;)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλός φακός, αλλά θα σου πω ότι ένας σταθερός φακός θα σε "αναγκάσει" να δουλέψεις πολύ περισσότερο το κάδρο σου και θα βελτιώσεις το μάτι σου.
Στη μηχανή σου πάνω θα γίνει σχεδόν 50άρης - ό,τι πρέπει. ;)
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
sony digital dsc-hx300...για πειτε γνωμες οι εμπειροι.ασχετος απο φωτογραφια μια compact εχω και θα ηθελα κατι καλυτερο,δεν εχω πολλες απαιτησεις οποτε θεωρω πως θα ειμαι οκ με μια τετοια φωτογραφικη..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μια χαρά θα είσαι, οι bridge μηχανές είναι καλή επιλογή για όποιον δεν θέλει πολλά πολλά και να ασχοληθεί με περίεργες ρυθμίσεις.
Πάρε και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες αν δεν έχει δικιά της, θα με θυμηθείς ;). Σε αυτό το εύρος τιμής που ανεβαίνεις για μία bridge
μηχανή ρίξε μια ματιά και στις Fuji που στη συγκεκριμένη κατηγορία έχουν κορυφαία οπτικά σε σχέση με την Sony.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Θα παω να τις δω απο κοντα σε καποιο μαγαζι..τι διαφορες εχουν απο τις απλες compact;;αξιζει η αλλαγη απο compact σε manual compact;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα παω να τις δω απο κοντα σε καποιο μαγαζι..τι διαφορες εχουν απο τις απλες compact;;αξιζει η αλλαγη απο compact σε manual compact;;
Photoagora.....ο συνφορουμιτης σταυρος@doctor είναι ο άνθρωπος μας.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ειδα το site του,μαλλον μεσα στην εβδομα θα περασω να τον πρηξω λιγο..στο κεντρο δεν ειναι;;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
τι διαφορες εχουν απο τις απλες compact;;αξιζει η αλλαγη απο compact σε manual compact;;
Οι διαφορές είναι στο σώμα στα οπτικά και λίγο παραπάνω στις ρυθμίσεις αφού επιτρέπουν καλύτερο πλήρη χειροκίνητο έλεγχο. Από κει και πέρα
στις ίδιες κατηγορίες τιμών παίζουν και οι mirrorless που σου δίνουν και την δυνατότητα να αλλάζεις φακούς σε κόμπακτ όμως σχεδίαση και σώμα.
Η κατηγορία Bridge που κοιτάζεις λέγεται έτσι γιατί "γεφυρώνει" τις κόμπακτ με τις DSLR, σου δίνει δηλαδή την αίσθηση ότι θα έχεις μια κόμπακτ μηχανή
με κάποιες από τις ευκολίες των DSLR αλλά πιο εύκολες στη λειτουργία.
Από κει και πέρα δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει η αλλαγή ή όχι, δεν ξέρω τις ανάγκες σου, δεν ξέρω τι κάδρα θα τραβάς και με τι φως, αυτά θα σου τα εξηγήσει ο Σταύρος που ξέρει και καλύτερα αφού θα του εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις ;) και σίγουρα θα σου δώσει την καλύτερη επιλογή !
 
Top Bottom