Πίτσα Ναπολιτάνα με Πάπια Πεκίνου

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Κώστα είσαι απίθανος :laugh:



Συνεχίζω...



Την επόμενη μέρα Κυριακή, αφού ξεκουράστηκα και κοιμήθηκα σαν πουλάκι ήρθε η ώρα να επισκεφτώ
την Πομπηϊα, το βασικό σκοπό του ταξιδιού μου και ένα όνειρο ζωής. Με κάποιες πληροφορίες που πήρα από το
εξυπηρετικό προσωπικό στο κάμπινγκ θα χρειαζόμουν περίπου 6 με 8 ώρες για να δω τα βασικά εκθέματα.
Την ιστορία λίγο πολύ την ξέρουμε όλοι μας, αλλά αυτό που ιντριγκάρει είναι ο τρόπος που
αφανίστηκε η πόλη-θέρετρο των αρχαίων Ρωμαίων.

Ουσιαστικά η πόλη ήταν ένα μεγάλο πορνείο και φαγάδικο όπου πήγαιναν οι επιφανείς ρωμαίοι να κάνουν
τα ρηλάξ τους, και στα 270 στρέμματα που έχουν έρθει στο φως βλέπεις καθαρά πως περνούσαν την καθημερινότητά τους.

Ο χώρος έχει δυο εισόδους και εξόδους την Porta Marina και την Porta Oplontis που διατρέχουν τον χώρο από τα ανατολικά
στα δυτικά και τούμπαλιν. Καλό θα είναι η είσοδος για μεμονομένους ταξιδιώτες να γίνεται από την Porta Marina καθώς από
εκεί δεν μπαίνουν γκρουπ, που είναι πααααααααρα πολλά ήδη από τις 8 το πρωί.
Επίσης από προσωπική μου πείρα είναι να μην αγοράσει κάποιος σουβενίρ από τα πάμπολους υπαίθριους πάγκους έξω από
τις εισόδους, αλλά από τους πάγκους στην κεντρική πλατεία της πόλης που είναι ακριβώς τα ίδια αλλά πολύ πιο φτηνά ;) ...
Είναι και αυτοί λαμόγια σαν κι εμάς, όπως γίνεται άλλωστε σε όλα τα τουριστικά μέρη.
Το εισιτήριο είναι 13 ευρώ το άτομο, ενώ με 22 ευρώ αγοράζετε είσοδο για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους που είναι 5
μαζί με την Πομπηϊα, αλλά εγώ δεν θα άντεχα να τους δω όλους, άλλωστε 2 είναι οι βασικοί, η Πομπηϊα και το Paestum.

Κάτι ακόμα πιο ωραίο είναι πως αν τύχει και είστε εκεί την πρώτη Κυριακή του μήνα η είσοδος είναι ελεύθερη παντού. Επίσης το πρώτο Σαββατοκύριακο του μήνα κάνουν
ένα σόου όπως το Ηχος και Φως που έχουμε εδώ, και κάνουν αναπαράσταση της έκρηξης, και της καταστροφής.
Πάλι καλά μου έκατσε, τρελή κωλοφαρδία και έφαγα τα 13 ευρώ σε πίτσα και μπύρες στην υγειά τους :D.
Οπλίστηκα λοιπόν με το σακίδιό μου, βερμούδα και ελαφρύ μπλουζάκι, καπελάκι για τον ήλιο και δυο
μπουκάλια νερό. Βασικό παιδιά, πάρτε νερό, και ελαφριά παπούτσια έχει πολύ ποδαρόδρομο και καθόλου
σκιά πουθενά, σε διάφορα μέρη έχει βρύσες με πόσιμο νερό που μπορείτε να γεμίσετε τα μπουκάλια σας. Υπάρχει
και ένα καφέ μέσα στο χώρο αλλά είναι πανάκριβο, οπότε ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει.

Μπαίνοντας στον αρχαιολογικό χώρο.



 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το πρώτο σοκ, έρχεται στην κεντρική πλατεία της πόλης, όπου έχουν συγκεντρωθεί τα αντικείμενα
των ανασκαφών...μαζί με αυτά και τα σώματα κάποιων από τους 2000 νεκρούς της πόλης που έχουν
ανακαλυφθεί απολιθωμένοι στη στάση που είχαν όταν έγινε το κακό !



Σε κάποιους φαίνονται ακόμα και τα ρούχα που φορούσαν.






Ενα παιδί που μάλλον κοιμόταν και δεν κατάλαβε τι το βρήκε !

 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Συνέχισα την περιήγηση πραγματικά εκστασιασμένος από το θέαμα που έβλεπα, δεν ένιωθα κούραση ένιωθα όμως την ζέστη και κάποια στιγμή έπρεπε να βρω ένα μέρος να δροσιστώ.

Ουπς πως μπήκε αυτό εδώ...σόρρυ, να δροσιστώ είπα, όχι να γίνω μπουρλότο !

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τα απομεινάρια μιας ταβέρνας, άποψη της βίλας ενός πλούσιο Ρωμαίου και
ο κεντρικός δρόμος της πόλης με τους τύμβους και τις αψίδες του.













 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τελευταίο έκθεμα η νεοανακαλυφθείσα Βίλα του Μυστηρίου (Villa dei Mysteri). Πιστεύουν ότι
ο χώρος αυτός ήταν κάποιο είδος ναού όπου λάτρευαν κάποιες θεότητες και έκαναν τελετές
σύμφωνα με τα ευρύματα που έχουν. Ο χώρος αποτελείται από 90 δωμάτια και μόνο 5 είναι
ανοικτά στο κοινό, μαζί με δύο ενοίκους που βρήκαν μέσα απολιθωμένους, στον έναν από
τους οποίους φαίνεται καθαρά το κρανίο του !











 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Από τις 8.30 που μπήκα μέσα, έφτασα να βγω στις 15.00 ! Και δεν είχα πάει ακόμα στο Paestum...
προσπάθησα σε λίγες φωτογραφίες να σας δείξω τη μεγαλοπρέπεια του χώρου, και μου είναι δύσκολο
να διαλέξω από τις περίπου 1500 φωτογραφίες που τράβηξα μόνο στην Πομπηία, αλλά πιστεύω πως πήρατε
μια ιδέα φίλοι μου.

Βγήκα από ένα μικρό παραδρομάκι για να μη μπλέξω με το πλήθος των τουριστών και περπάτησα περίπου
2 χιλιόμετρα μέχρι το κάμπινγκ να ξεκουραστώ λίγο και να φάω κάτι, θα περίμενα να πέσει λίγο ο ήλιος
και να πάω μια βολτίτσα με το μηχανάκι μέχρι την Costa Amalfiana !



 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Η μπαταρία της D90 μπήκε για φόρτιση και επιστρατεύτηκε η μικρή Olympus P100, και μια μικρή βολτίτσα
στην Costa Amalfiana για απογευματινό καφεδάκι ξεκίνησε.
Και μόνο που οδηγείς σε τέτοια όμορφα τοπία χαλαρώνεις και η κούραση πάει περίπατο, στην περιοχή
υπάρχουν αρκετά αμπέλια που βγάζουν κράσι κάπως ιδιαίτερο λόγω του ηφαιστειογενούς εδάφους.
Μοιάζει στη γεύση με το κρασί της Σαντορίνης αλλά είναι κάπως ξηρό για τα γούστα μου.











 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Νίκο φαίνεται πως το ευχαριστήθηκες το ταξιδάκι :)
Θαυμάζω τον τρόπο γραφής σου αλλά κυρίως την υπομονή σου...
Εγώ δεν θα την πάλευα σε τέτοιους ωραίους δρόμους με μέγιστη ταχύτητα τα 70-80 χλμ που ανέφερες.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Νίκο φαίνεται πως το ευχαριστήθηκες το ταξιδάκι :)
Θαυμάζω τον τρόπο γραφής σου αλλά κυρίως την υπομονή σου...
Εγώ δεν θα την πάλευα σε τέτοιους ωραίους δρόμους με μέγιστη ταχύτητα τα 70-80 χλμ που ανέφερες.
Να 'σαι καλά, εγώ να δεις πόσο σε ζηλεύω εκεί που βολτάρεις :)


Μακάρι να μπορούσα να οδηγήσω ξανά μεγάλη μηχανή, η ψυχούλα μου το ξέρει,
δόξα το θεό λέω που έχω δύναμη να καβαλήσω και αυτό το μικρούλη.
Και μη νομίζεις...μια ιδέα είναι όλα :friendship:
 
Top Bottom